από κηφισό σε αεροδρόμιο

indietronic

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
χαιρετώ σας,

θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για κάποιον που φτάνει στο σταθμό υπερσαστικών λεωφορείων (ΚΤΕΛ ) Κηφισού να μεταβεί στο Ελ. Βενιζέλος. ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Το ΤΑΧΙ είναι (δυστυχώς) η πιό ευκολη λύση μεσω Αττικής Οδού, ειδικά αν έχεις βαριές αποσκευές. Διαφορετικά πρεπει να πάρεις το λεωφορείο απο τα ΚΤΕΛ, να κατέβεις στο τελός, περπάτημα μέχρι το σταθμό ηλεκτρικού στην Ομόνοια, μετρό μέχρι το Σύνταγμα (2 στάσεις) , αλλαγή γραμμής και από Σύνσταγμα Μετρό έως αεροδρόμιο (συχνότητα κάθε 30 λέπτά αν δε κάνω λάθος)
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Γραμμή από ΚΤΕΛ προς αεροδρόμιο.... όσο ζω μαθαίνω.... βεβαια το site του ΟΑΣΑ δε δουλεύει ..... μη τα θέλουμε όλα δικά μας
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
παιδια επειδη και μενα με ενδιαφερει το θεμα...μετρο δεν υπαρχει που να συνδεει τα κτελ κηφισου με αεροδρομιο?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι δυστυχώς, πρέπει να πάρεις άλλο μέσον για να φτάσεις στο μετρό που πάει αεροδρόμιο.
 

indietronic

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
το λεωφορείο Χ93 πόση ώρα κάνει να φτάσει και πόσο στοιχίζει ?

θα έχω πτήση στις 3:25 pm και θα φτάσω στον κηφισό περίπου στις 12.30..

και κάτι άλλο , ταξί το μεσημέρι θα περιμένω πολύ για να βρώ ? και πόσα θα μου πάρει (2 ανθρωποι + 3 βαλίτσες) για αεροδρόμιο?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το εισιτήριο κοστίζει 3,20 € το άτομο. Τα δρομολόγια αναφέρονται αναλυτικά στο site του ΟΑΣΑ.
Βλέπω ότι έχει περίπου κάθε μισή ώρα. Εχει στις 12.30 και μετά στις 13.00

Το πόση ώρα θα κάνεις εξαρτάται από την κίνηση και βέβαια από τη μέρα. Αν είναι καθημερινή ή Σ/Κ.
Πάντως πιστεύω ότι προλαβαίνεις ακόμα κι αν πάρεις αυτό των 13.00

Και ταξί σίγουρα θα βρεις εύκολα. Για το κόστος δεν ξέρω αλλά υπολόγιζε γύρω στα 20,00 € για να είσαι μέσα. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι ο θέμα κίνησης ισχύει και για το ταξί.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ πήρα 2 φορές ταξί από αεροδρόμιο και πλήρωσα 24-26€
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ταξι...

εγώ πήρα 2 φορές ταξί από αεροδρόμιο και πλήρωσα 24-26?
Τσαμπα σου ηρθε.Απο κτελ εχει +κατι ευρω θα σε παει και απο κινηση μεχρι να βγει αττικη οδο +και στο αεροδρομιο.Υπολογογιζε κανενα 35 για να μην σου ερθει ξαφνικο....Κριμα αλλα ετσι ειναι το ταξι...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το θεμα και εμενα με ενδιαφέρει, μιας και την Κυριακή θα την κανω την διαδρομή...
Αυτα για το μετρο δεν το ηξερα
αυτο που ηξερα ηταν οτι θα πηγαινα με το ηλεκτρικο νομίζω (η με το μετρό;)μεχρι την στάση Νεραντζιωτισα και απο κει σε μιση ωρα περιπου θα ειμαι στο αεροδρομιο με τον προαστιακό που έχει καθε 20 λεπτά δρομολόγια
http://www.proastiakos.gr/files_files/File/DROMOLOGIA_6_7_08(1).pdf

εκ των υστέρων βρήκα και κάποιες χρήσιμες σχετικα με την προσεγγιση του ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ πληροφορίες στο σάιτ του αερολιμένα!

http://www.aia.gr/pages.asp?pageid=981&langid=1

Συνοπτικα μπορεί κανεις να παει στο αεροδρόμιο ειτε με το ΚΤΕΛ κηφισου Χ93 (συν καποιες αλλες γραμμές απο διαφορα σημεια της Αθηνας), ειτε με τη γραμμη 3 του Μετρό της κατευθυνσης Αιγάελων Αεροδρομιο, ειτε με τον προαστιακο οπως ανεφερα στην αρχή!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.255
Μηνύματα
885.292
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom