ΗΠΑ βιζα σε ληγμενο διαβατηριο

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Καλησπέρα..

Ταξιδεύουμε για τις Ηπα στις 18 Ιουνίου..
Κι' ενώ η βίζα που έχουμε ισχύει έως το 2019 (ταξιδέψαμε Ηπα πρώτη φορά το 2009 ) τα διαβατήρια έχουν λήξει και χρειάζονται ανανέωση...
Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση..??? Πρέπει να έχουμε μαζί και τα παλιά διαβατήρια μας για να φαίνεται η ισχύουσα βίζα ή πρέπει να ξαναπάμε στην Αμερικάνικη πρεσβεία για τα περαιτέρω...????:D
Και με το ESPA τι γίνεται ...xρειάζεται κι' αυτό κάποια ανανέωση μετά απο δυο χρόνια ???:rolleyes:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ESTA δε είναι το σώστο? η κάνω λάθος?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ όταν άλλαξα διαβατήριο ταξίδεψα με το καινούριο και το παλιό μαζί (για να δείξω τη βίζα) και δεν είχα πρόβλημα. Αλλά τώρα δεν καταργήθηκε;;;; Μια αίτηση νομίζω κάνεις μόνο online, ψάξε λίγο. Και εδώ στο forum το έχουν αναλύσει σε άλλα ποστ.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Έχεις δυο επιλογές:
* Να ταξιδέψεις και με τα δυο διαβατήρια, αυτό που είναι σε ισχύ και αυτό που έχει την βίζα που δεν έχει λήξει ή
* Να κάνεις αίτηση για ESTA, να πληρώσεις $14 και να πας μόνο με το καινούριο διαβατήριο.

Υπάρχουν πλεονεκτήματα με καθε επιλογή - με το ESTA μπορείς να μείνεις μέχρι 90 μέρες και δεν μπορείς να επεκτείνεις την παραμονή σου - αντίθετα με την βίζα μπορείς να μείνεις συνήθως μέχρι έξι μήνες και σε ορισμένες περιπτώσεις να επεκτείνεις την παραμονή σου.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ταξιδεύεις με το νέο και με το παλιό διαβατήριο με τη visa και είσαι οκ.
Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ωχ.. απάντησε ο diavatirio.com πριν από μένα...:roll:
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Παιδιά ευχαριστώ πολύ πολύ !!!!!!:clap:
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Έχεις δυο επιλογές:
* Να ταξιδέψεις και με τα δυο διαβατήρια, αυτό που είναι σε ισχύ και αυτό που έχει την βίζα που δεν έχει λήξει ή
* Να κάνεις αίτηση για ESTA, να πληρώσεις $14 και να πας μόνο με το καινούριο διαβατήριο.

Υπάρχουν πλεονεκτήματα με καθε επιλογή - με το ESTA μπορείς να μείνεις μέχρι 90 μέρες και δεν μπορείς να επεκτείνεις την παραμονή σου - αντίθετα με την βίζα μπορείς να μείνεις συνήθως μέχρι έξι μήνες και σε ορισμένες περιπτώσεις να επεκτείνεις την παραμονή σου.
Πιό ακριβής δεν γίνεται....:clap::clap::clap:
Επικοινώνησα σήμερα τηλεφωνικά με την Αμερικάνικη Πρεσβεία και μου επιβεβαίωσαν όλα τα παραπάνω που γράφεις.
Σχετικά με το θέμα...βρήκα κι' αυτά..

Η εγκεκριμένη ESTA μπορεί να χρησιμοποιηθεί μονό για τουριστικά ή επαγγελματικά ταξίδια από τα οποία δεν προκύπτει αμοιβή (σε αντικατάσταση της βίζας B1/B2) και για παραμονή στις ΗΠΑ έως 90 ημέρες. Έχει ισχύ 2 ετών.

Εάν η αίτηση χορήγησης ESTA δεν εγκριθεί ή δεν πληρείτε τις προϋποθέσεις, μπορείτε παρά ταύτα να κάνετε αίτηση για χορήγηση βίζας στην Πρεσβεία.

Αν έχετε ήδη βίζα σε ισχύ, δεν χρειάζεστε την ESTA.

Σημειωτέον ότι, όπως και στην περίπτωση της βίζας, η έγκριση της ESTA δεν σας εγγυάται είσοδο στις ΗΠΑ. Η απόφαση εισόδου στις ΗΠΑ πάντοτε λαμβάνεται από τον/την αξιωματούχο της Υπηρεσίας Τελωνίων και Συνοριακής Προστασίας των ΗΠΑ στο σταθμό εισόδου.
Βίζες

Το λύσαμε το θέμα :clap:
Σας ευχαριστώ πολύ όλους:p
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ούτε με βίζα Β1/Β2 μπορείς να εργαστείς (εκτός από κάποιες πολύ ειδικές περιπτώσεις). Επίσης, αν δεν σου επιτραπεί η είσοδος στις ΗΠΑ στα σύνορα με βίζα και δεν σε αφήσουν να αποσύρεις την αίτηση για είσοδο στη χώρα έχεις αυτόματη απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ για πέντε χρόνια. Αντίθετα, αν δεν σου επιτραπεί η είσοδος με το visa waiver, δεν μπορείς να ξαναταξιδέψεις με το visa waiver, αλλά δεν έχεις γενική απαγόρευση εισόδου.

Τέλος, για όσους έχουν πιο περίπλοκες ερωτήσεις σχετικά με θέματα μετανάστευσης στις ΗΠΑ καλύτερα να μην βασίζεται κανείς σε πληροφορίες που παρέχονται από την πρεσβεία, η μεταναστευτική νομοθεσία των ΗΠΑ είναι εξαιρετικά περίπλοκη και ο κάθε υπάλληλος της πρεσβείας δεν παρέχει πάντα σωστές ή ακριβής πληροφορίες.

Θα είμαι στην Νέα Υόρκη το καλοκαίρι, αν κανείς θέλει να συναντηθούμε για καφέ..
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Ούτε με βίζα Β1/Β2 μπορείς να εργαστείς (εκτός από κάποιες πολύ ειδικές περιπτώσεις). Επίσης, αν δεν σου επιτραπεί η είσοδος στις ΗΠΑ στα σύνορα με βίζα και δεν σε αφήσουν να αποσύρεις την αίτηση για είσοδο στη χώρα έχεις αυτόματη απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ για πέντε χρόνια. Αντίθετα, αν δεν σου επιτραπεί η είσοδος με το visa waiver, δεν μπορείς να ξαναταξιδέψεις με το visa waiver, αλλά δεν έχεις γενική απαγόρευση εισόδου.

Τέλος, για όσους έχουν πιο περίπλοκες ερωτήσεις σχετικά με θέματα μετανάστευσης στις ΗΠΑ καλύτερα να μην βασίζεται κανείς σε πληροφορίες που παρέχονται από την πρεσβεία, η μεταναστευτική νομοθεσία των ΗΠΑ είναι εξαιρετικά περίπλοκη και ο κάθε υπάλληλος της πρεσβείας δεν παρέχει πάντα σωστές ή ακριβής πληροφορίες.

Θα είμαι στην Νέα Υόρκη το καλοκαίρι, αν κανείς θέλει να συναντηθούμε για καφέ..
Μα δεν πηγαίνουμε για εργασία στις Ηπα..:haha:
Μάλλον δεν διάβασες την αρχική μου ερώτηση..:rolleyes:
Απλά έχω βίζα σε ισχύ και διαβατήριο που είχε λήξει(και το ανανέωσα σήμερα)
Επίσης δεν είχα καταλάβει σε ποιές περιπτώσεις απαιτείται βίζα και σε ποιές ΕSTA
'Ολα καλά πάντως :p...το λύσαμε το θέμα..:clap:
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά αν το διαβατήριο μου απο την ημερομηνία εισόδου στις ΗΠΑ λήγει σε 7 μήνες θα έχω πρόβλημα? πόσο είναι το μικρότερο χρονικό όριο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom