Ταϊλάνδη γενικες πληροφοριες για ταυλανδη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για τα ποσοστά, φαντάζομαι ότι είσαι έξυπνο παιδί και κατάλαβες τι εννοώ! ;)
Ακριβώς επειδή κατάλαβα τι εννοούσες, γι αυτό και σε διόρθωσα. Αλλά, επειδή φαίνεται ότι δεν κατάλαβες τη διόρθωση, θα σου δώσω ακόμη ένα παράδειγμα με την ελπίδα, αυτή τη φορά, να καταλάβεις:

Το 50% plus του 20 είναι το 30+ και όχι το 40. Και όταν λέμε 50% plus εννοούμε π.χ. 55%, δηλαδή, στο παράδειγμά μας 31, 60% δηλαδή 32, άντε 70% δηλαδή 34, αλλά όχι 100% δηλαδή 40. Πιο απλά και αναλυτικά δεν μπορώ να στο εξηγήσω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.582
Likes
8.286
Ε ναι, σαφώς και δεν συγκρίνω την ταυλανδέζικη καντίνα με την "Σπονδή", συγκρίνω 2 απλές και λαϊκές ταβέρνες -ανάλογου επιπέδου-σε Ταυλάνδη και Ελλάδα.
Οι 3 μερίδες για τον καθένα, θεωρώ ότι είναι "του σκασμού"...
Για τα ποσοστά, φαντάζομαι ότι είσαι έξυπνο παιδί και κατάλαβες τι εννοώ! ;)


Ακριβώς επειδή κατάλαβα τι εννοούσες, γι αυτό και σε διόρθωσα. Αλλά, επειδή φαίνεται ότι δεν κατάλαβες τη διόρθωση, θα σου δώσω ακόμη ένα παράδειγμα με την ελπίδα, αυτή τη φορά, να καταλάβεις:

Το 50% plus του 20 είναι το 30+ και όχι το 40. Και όταν λέμε 50% plus εννοούμε π.χ. 55%, δηλαδή, στο παράδειγμά μας 31, 60% δηλαδή 32, άντε 70% δηλαδή 34, αλλά όχι 100% δηλαδή 40. Πιο απλά και αναλυτικά δεν μπορώ να στο εξηγήσω.
Πάμε πάλι... για τα ποσοστά, φαντάστηκα πως κατάλαβες πώς ήταν λάθος η διατύπωσή μου και όχι το μαθηματικό σκεπτικό μου! Αν ωστόσο δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις 2 η ώρα τη νύχτα από το να δίνεις μαθηματικά παραδείγματα με την ελπίδα να καταλάβω... πάω πάσο! Η ελπίδα, άλλωστε, πεθαίνει τελευταία!
Υ.Γ. Καταλαβαίνεις, βέβαια, πως θα μας διαγράψουν, γιατί έχουμε χαλάσει το τόπικ!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
18.985
[/u]Αν ωστόσο δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις 2 η ώρα τη νύχτα από το να δίνεις μαθηματικά παραδείγματα με την ελπίδα να καταλάβω... πάω πάσο!
Έλα ρε συ...για να το λέει ο μπαμπαντούμα, έτσι είναι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ πάντως δεν έχω παρά να συμφωνήσω με την vario. Το 2009 οι τιμές ήταν πολύ χαμηλότερες από Ελλάδα (κάτω από το μισό) σε όλα. Το μόνο σχετικά ακριβό ήταν οι οργανωμένες εκδρομές που κλείνεις εκεί. Για το φαγητό δε δεν το συζητώ, ήταν πάμφθηνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.316
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom