Τσεχική Δημοκρατία διαβατηριο η ταυτοτητα για πραγα ??

nickolasbab

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
παρακαλω ας μου πει καποιος χρειαζεται διαβατηριο για πραγα βουδαπεστη μπρατισλαβα
λουμπλιανα ζαγκρεμπ ελβετια η απλη καινουργια ταυτοτητα και μετο διπλωμα που ειναι στα ελληνικα τι γινεται???
εχω επισης και ενα ακομη αιτημα ¨"αυτοκινουμενο ιταλια ...κλπ" αλλα δυστυχως δεν εχω ουτε εκει ιδιαιτερη βοηθεια ευχαριστω anyway και αναμενω
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γνωμη μου ειναι να βγαλεις διαβατηριο.θα σου κανει την ζωη σου και πιο ευκολη κατα την αποψη μου.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
για ελβετία, υποχρεωτικά απαιτείται διαβατήριο.
 

nickolasbab

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
traveller σε βλεπω in εσυ τι γνωριζεις για τα υπολοιπα μερη που εγραψα μονο ταυτοτητα δεν περναει?? διοτι ειμαστε 4 στην οικογενεια και ποιος τρεχει για 4 διαβατηρια καταλαβαινεις
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ρε τράβελερ ή εσύ έχεις δίκιο ή οι πράκτορες πολά χρόνια τώρα με δουλεύουν άγρια! πάντως από ελβετία περνώντας (πετώντας με swiss από θεσσαλονίκη) έβλεπα ότι όλοι οι έλληνες διαβατήρια είχαν. εσύ όμως κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ΟΛΕΣ τις χώρες που ανέφερες παραπάνω, μπαίνεις με κανονική ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες. Από κει και πέρα, το "Ποιός τρέχει" δεν είναι λόγος να μη βγάλετε διαβατήρια., όταν σκοπεύετε να ταξιδέυετε τόσες μέρες και με τόσες αλλαγές συνόρων. Είναι ανευθυνότητα, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
ΟΚ τα σύνορα τα περάσατε με την ταυτότητα. Μετά τι γίνεται? Αν χρειαστεί να αποδείξετε ποιος είστε, σε οποιονδήποτε (σε ένα αστυνομικό/τροχονόμο που θα σας σταματήσει για έλεγχο, σε ένα ξενοδοχείο, σε ένα νοσοκομείο που (μακρυά από μας) μπορεί να χρειαστείτε, δε μπορείτε να περιμένετε ότι ο οποιοσδήποτε θα ξέρει να διαβάζει το μπλέ χαρτάκι.
Το διαβατήριο δεν είναι έξοδο/διαδικασία που το κάνεις για ένα ταξίδι, είναι κάτι που το κάνεις για να το έχεις σε όλα σου τα ταξίδια.
Η διαδικασία εισόδου με ταυτότητα φτιάχτηκε για να εξυπηρετήσει τη συνοριακή διαδικασία και μόνο, και στοχέυει σε σύντομες "πάω για λίγες ώρες" επισκέψεις. Δεν είναι για χόρταση.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Σε ΟΛΕΣ τις χώρες που ανέφερες παραπάνω, μπαίνεις με κανονική ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες. Από κει και πέρα, το "Ποιός τρέχει" δεν είναι λόγος να μη βγάλετε διαβατήρια., όταν σκοπεύετε να ταξιδέυετε τόσες μέρες και με τόσες αλλαγές συνόρων. Είναι ανευθυνότητα, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
ΟΚ τα σύνορα τα περάσατε με την ταυτότητα. Μετά τι γίνεται? Αν χρειαστεί να αποδείξετε ποιος είστε, σε οποιονδήποτε (σε ένα αστυνομικό/τροχονόμο που θα σας σταματήσει για έλεγχο, σε ένα ξενοδοχείο, σε ένα νοσοκομείο που (μακρυά από μας) μπορεί να χρειαστείτε, δε μπορείτε να περιμένετε ότι ο οποιοσδήποτε θα ξέρει να διαβάζει το μπλέ χαρτάκι.
Το διαβατήριο δεν είναι έξοδο/διαδικασία που το κάνεις για ένα ταξίδι, είναι κάτι που το κάνεις για να το έχεις σε όλα σου τα ταξίδια.
Η διαδικασία εισόδου με ταυτότητα φτιάχτηκε για να εξυπηρετήσει τη συνοριακή διαδικασία και μόνο, και στοχέυει σε σύντομες "πάω για λίγες ώρες" επισκέψεις. Δεν είναι για χόρταση.
πολυ σωστά τα λες taver
αλλά και ο παράγοντας τρέχω-χρήμα είναι σεβαστός λόγος για να μην βγάλει στην παρούσα φάση διαβατήρια
2 παιδικά έβγαλα με ισχύει για 3 χρόνια και έδωσα σχεδόν 140 ευρώ !!!!
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
απο προσωπικη εμπειρια εχω να καταθεσω τα εξης
σε ενα ταξιδι απο ιταλια (κομο) στην ελβετια (λουγκανο) στα συνορα (εθνικη) μας σταματησαν και μας εδωσαν (κολλησε μια κυρια στο παρμπριζ) αυτοκολλητο για τελη κυκλοφοριας(για ενα χρονο-δεν υπηρχε λιγοτερο) και μας αφησαν να περασουμε χωρις κανεναν ελεγχο.
Οταν στο γυρισμο πηγαμε απο επαρχιακο δρομο στα συνορα της ιταλιας μας σταματησαν και ζητησαν διαβατηριο ,απο οτι ξερω οταν μπαινεις σε μια χωρα εκτος ε.ε. ερχομενος απο ε.ε. δεν ελεγχεσαι το αντιθετο ομως δεν ισχυει, οταν μπεις σε χωρα ε.ε. απο χωρα μη ε.ε. ελεγχεσαι (με διαβατηριο)
περαν αυτων συμφωνω με το taver για εκδοση διαβατηριου ανεξαρτητως ταξιδιου για τη διευκολυνση σας
αυτα και καλα να περασετε
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
απο προσωπικη εμπειρια εχω να καταθεσω τα εξης
σε ενα ταξιδι απο ιταλια (κομο) στην ελβετια (λουγκανο) στα συνορα (εθνικη) μας σταματησαν και μας εδωσαν (κολλησε μια κυρια στο παρμπριζ) αυτοκολλητο για τελη κυκλοφοριας(για ενα χρονο-δεν υπηρχε λιγοτερο) και μας αφησαν να περασουμε χωρις κανεναν ελεγχο.
Οταν στο γυρισμο πηγαμε απο επαρχιακο δρομο στα συνορα της ιταλιας μας σταματησαν και ζητησαν διαβατηριο ,απο οτι ξερω οταν μπαινεις σε μια χωρα εκτος ε.ε. ερχομενος απο ε.ε. δεν ελεγχεσαι το αντιθετο ομως δεν ισχυει, οταν μπεις σε χωρα ε.ε. απο χωρα μη ε.ε. ελεγχεσαι (με διαβατηριο)
περαν αυτων συμφωνω με το taver για εκδοση διαβατηριου ανεξαρτητως ταξιδιου για τη διευκολυνση σας
αυτα και καλα να περασετε
Κανονικά υπάρχει πλήρης έλεγχος και στο "μπες" και στο "βγες". Υπήρχε και για την περίπτωση της Ελβετίας, αλλά πλέον εφαρμόζει τη Σέγκεν. Στους συνοριακούς σταθμούς της Ελβετίας, παρότι υποτίθεται έλεγχαν, εδώ και χρόνια είχαν διακόψει τους πλήρεις ελέγχους και έκαναν μόνο δειγματοληπτικούς. Θυμάμαι που είχα περάσει τα σύνορα Ιταλίας - Ελβετίας στο Mustair, και δε μας σταμάτησαν καν (μάλιστα κάναμε αναστροφή και γυρίσαμε πίσω για να πάρουμε το αυτοκόλλητο...)
 

nickolasbab

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα επιμενω ξερι κανεις για το διπλωμα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom