Τσεχική Δημοκρατία διαβατηριο η ταυτοτητα για πραγα ??

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ταξίδεψα οδικώς Ρουμανία-Μολδαβία-Ουκρανία (οι οποίες δύο τελευταίες δεν είναι Ευρώπη) με το απλό κοινό δίπλωμα που είχα βγάλει το 2002 (το ροζ με τους ελληνικούς χαρακτήρες στο όνομά μου). Σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη, έχω κινηθεί με το συγκεκριμένο δίπλωμα. Φοβάμαι μόνο το Ζάγκρεπ που είναι εκτός. Όλα τʼ άλλα, καλά.
(δε βγάζεις το ευρωπαικό που προτείνει και η sw33t να είσαι ήρεμος?)
 
Last edited by a moderator:

nickolasbab

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
τελικα για να ξερετε ολοι ρωτησα τις πρεσβειες μια μια ταυτοτητα μονο και διπλωμα ροζ gr
μονο αυτα χρειαζονται για τις χωρες που προανεφερα. ευχαριστω.
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
παρακαλω ας μου πει καποιος χρειαζεται διαβατηριο για πραγα βουδαπεστη μπρατισλαβα
λουμπλιανα ζαγκρεμπ ελβετια η απλη καινουργια ταυτοτητα και μετο διπλωμα που ειναι στα ελληνικα τι γινεται???
εχω επισης και ενα ακομη αιτημα ¨"αυτοκινουμενο ιταλια ...κλπ" αλλα δυστυχως δεν εχω ουτε εκει ιδιαιτερη βοηθεια ευχαριστω anyway και αναμενω
Θα σου έλεγα να βγάλεις διαβατήριο.σαφώς η ταξιδιωτική σου ζωή θα γινει ευκολοτερη.και τωρα πλεον βγαινει πολυ γρηγορα και ευκολα εγω που το εβγαλα πριν 3 χρόνια μοθ πήρε ενα μηνα μεχρι να βγαλω την σωστη φωτο.χαχαχχα:p
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
να ρωτησω κατι εχω την παλια ταυτοτητα και σκοπευω να παω ιταλια παω στο τμημα σημερα και του λεω θελω να αλλαξω ταυτοτητα και μου λεει απωλεια του λεω οχι θελω να παω ιταλια και θελω την καινουργια και μου ζητησε να δει την ταυτοτητα και μου ειπε "φιλαρακι μπορεις να πας και με αυτη ειναι σεγκεν η ιταλια "

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.............
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
να ρωτησω κατι εχω την παλια ταυτοτητα και σκοπευω να παω ιταλια παω στο τμημα σημερα και του λεω θελω να αλλαξω ταυτοτητα και μου λεει απωλεια του λεω οχι θελω να παω ιταλια και θελω την καινουργια και μου ζητησε να δει την ταυτοτητα και μου ειπε "φιλαρακι μπορεις να πας και με αυτη ειναι σεγκεν η ιταλια "

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.............

Αν η ταυτότητα έχει τα στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες μπορείς να πας, αλλιώς θες διαβατήριο..
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
τελικα για να ξερετε ολοι ρωτησα τις πρεσβειες μια μια ταυτοτητα μονο και διπλωμα ροζ gr
μονο αυτα χρειαζονται για τις χωρες που προανεφερα. ευχαριστω.
λαθος μεγαλο δεν ισχύει το ροζ gr προσεξε-στο λεω με σιγουρια για τσεχια-σλοβακια-δες ακομα και εδω κατι ακομα-
Drivers License


An International Driver’s License (IDL) is required if the renter’s national driver’s license is not in Roman alphabet (i.e. Arabic, Greek, Russian or Chinese).
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ρε παιδιά σαν έχουν κάνει ποτέ έλεγχο σε χερσαία σύνορα της ευρωπαικής ένωσης μεταξύ κρατών που είναι στην Σένγκεν;
Τι λέτε τώρα; Εδώ στο στρασβούργο παίρναμε το αστικό λεωφορείο και μετά είχαμε ήδη μπει Γερμανία για να ψωνίσουμε στο LIDL και οι στάσεις στο μεγάφωνο ήταν στα Γερμανικά και δεν μας έλεγχε κανείς.
Σύνορα Βελγίου-Ολλανδίας υπάρχουν μαγαζία που πηδάς από το ένα σύνορο στο άλλο και απλά υπάρχει ένα σήμα στο πεζοδρόμιο που το λέει.
Στην ελβετία πας κανονικά με ελληνική ταυτότητα...εδώ πας σε σκόπια και τουρκία έτσι!!!
Επίσης πας και σε χώρες της ένωσης εκτός Σένγκεν όπως Αγγλία και Ιρλάνδία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε παιδιά σαν έχουν κάνει ποτέ έλεγχο σε χερσαία σύνορα της ευρωπαικής ένωσης μεταξύ κρατών που είναι στην Σένγκεν;
Ναι, φέτος το καλοκαίρι στα σύνορα Γερμανίας - Ελβετίας. Απλός δειγματοληπτικός έλεγχος, στα ίδια μάλιστα σύνορα που παλιότερα τα πέρναγες "στάνταρ" αέρα.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Ναι, φέτος το καλοκαίρι στα σύνορα Γερμανίας - Ελβετίας. Απλός δειγματοληπτικός έλεγχος, στα ίδια μάλιστα σύνορα που παλιότερα τα πέρναγες "στάνταρ" αέρα.
τσεχια γερμανια μια απο τα ιδια τον νοεμβριο-παντα περνουσα αερα
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
ναι αλλα η ταυτοτητα μου εχει ΜΟΝΟ ελληνικους χαρακτηρες μηπως εχω προβλημα στο check in???????????
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ναι αλλα η ταυτοτητα μου εχει ΜΟΝΟ ελληνικους χαρακτηρες μηπως εχω προβλημα στο check in???????????
Αν δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες θα έχεις πρόβλημα... Πρέπει να βγάλεις καινούρια αν θες να ταξιδέψεις στο εξωτερικό.

Πριν 3 χρόνια που ήθελα να πάω Ισπανία και είχε λήξει το διαβατήριό μου, πήγα στο αστυνομικό τμήμα και τους είπα ότι θέλω να βγάλω καινούρια ταυτότητα για να ταξιδέψω στο εξωτερικό και δεν μου έφεραν καμία αντίρρηση. Προφανώς έπεσες σε κάποιον άσχετο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom