Τουρκία διακοπες Μ.Ασία

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μετά απο πολλή σκεψη λοιπον , αποφασιστηκε το ταξιδακι στα παράλια της γείτονος, στις αρχές του Ιουλιου. Στο site βρηκα ΠΟΛΥ χρησιμες πληροφορίες, ειλικρινα χωρις αυτες δε θα ειχα καταφερει να το οργανωσω. Θα σας πω εδω το πρόχειρο πρόγραμμα.

Αναχωρηση απο Πειραια , Δευτερα πρωι. Αφιξη στη Μυτιληνη νωρίς το βραδυ, αναγνωριστικη βόλτα στο νησί (εκεί έκανε φανταρος το καμάρι μου και θελει να με ξεναγησει!) και διανυκτερευση.

Τριτη πρωι αναχωρηση με το καραβακι για Αϊβαλί. ΠΡΩΤΗ απορία: στο feribot.net βλεπω δρομολογια κάθε Τριτη και Πεμπτη. Καποιος Μυτιληνιος μού ειπε ότι έχει καθε μερα. Γνωριζουμε τι ισχυει?

Εναλλακτικη:επιβιβαση στο καραβακι για Δικελι και απο εκει μεταφορα στο Αιβαλι. Βεβαια, εδω θα πρεπει να αλλαξω τις μερες. ΔΕΥΤΕΡΗ απορία:γνωριζετε αν εχει τακτικη συγκοινωνια για Αιβαλι απο το Δικελι? Και το κόστος?

Στο Αιβαλι νομιζω θα επιλεξω δωματιο ιδίοι όμμασι και με το παραδοσιακό παζάρι! όλα αυτα, με συναλλαγη σε ευρω. ΤΡΙΤΗ απορία: μηπως θα κανω βλακεια? Λετε να κλεισω απο booking? τις τσιμπαει τις τιμουλες.....

Μετα την τακτοποιηση, βολτες, φαγητο κλπ....

Την Τετάρτη, βόλτα στα Μοσχονησια. ΤΕΤΑΡΤΗ απορία: πού να πάω. Κάπου να προτείνετε? Δε βρηκα συγκεκριμένες περιοχές. Η συγκοινωνία είναι καλη? (καπου διαβασα ότι έχει αστικό λεωφορείο, ακόμη και αργά τη νυχτα)

Την Πέμπτη, η μερα ειναι αφιερωμενη στο παζαρι. Τα ρουχα είναι μουφα. Δε θα αγορασω. Κανενα μουσικο όργανο? Θα πετυχω καλη τιμη (να κραταω λεφτα?)?

Παρασκευη , κάπου εκδρομουλα. Διαβασα ότι για Σμυρνη το εισιτηριο εχει 10 ευρω. Μια χαρα! Καπου αλλου να προτεινετε? Θα ηθελα να παω και στο sirince, αλλα μαλλον ειναι μακρυα. Γενικα, θελω προτασεις για μονοημερη!

ΠΕΜΠΤΗ απορια:να συναλλασσομαι με ευρω? Επειδη η δουλεια μου ειναι μεσα στις ισοτιμιες και επειδη βλεπω τι κλεψιμο πέφτει και επισήμως από τις εταιρείες, φοβαμαι την μετατροπη. Πιο πολυ, όμως, φοβαμαι τις ισοτιμιες που θα μου δινουν εκει. Σκεφτομαι να πληρωσω το ξενοδοχειο σε ευρω και τα αλλα να τα μετατρεψω εξ αρχής απο εδω (Ελλάδα).

ΕΚΤΗ απορία: εκει θα πρεπει να προσεχω την εμφανιση μου? όχι οτι θα κυκλοφορω σα σούργελο, αλλά όσο νά'ναι, καλοκαιρι όλο φουστανακια και σορτσακια φοράω. Εκει να τα κόψω,ε ? Θα εχει και καυσωνα, απο την άλλη.....

Σας επρηξα, αλλα σας χρειαζομαι!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω, εδω κ 2 χρονια σκεφτομαι, αναλογο ταξιδι, αλλα μενει απραγματοποιητο ακομα... Προτινω, αν ενδιαφερεσαι για αρχαιολογικους χωρους να δεις το αφιερωμα στα παραλια της Μαγιας Τσοκλη. Μ αρεσε αρκετα κ απ οτι θυμαμαι είχε μεινει σε πολυ ωραιους παραδοσιακους ξενωνες με 45ευρω το δικλινο. (αναφερονται κ ονοματα)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω, εδω κ 2 χρονια σκεφτομαι, αναλογο ταξιδι, αλλα μενει απραγματοποιητο ακομα... Προτινω, αν ενδιαφερεσαι για αρχαιολογικους χωρους να δεις το αφιερωμα στα παραλια της Μαγιας Τσοκλη. Μ αρεσε αρκετα κ απ οτι θυμαμαι είχε μεινει σε πολυ ωραιους παραδοσιακους ξενωνες με 45ευρω το δικλινο. (αναφερονται κ ονοματα)
παντως, δε νομιζω να ειναι πολυ δυσκολο να το πραγματοποιησεις! και οικονομικο μπορει να σου βγει και δε θα χρειαστεις και παρα πολυ χρονο. Για ποιο λογο δεν το επιχειρεις?
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
παντως, δε νομιζω να ειναι πολυ δυσκολο να το πραγματοποιησεις! και οικονομικο μπορει να σου βγει και δε θα χρειαστεις και παρα πολυ χρονο. Για ποιο λογο δεν το επιχειρεις?
Γιατι πιστευω οτι ιδανικη εποχη ειναι καλοκαιρι με αρχες φθινοπωρου, που ναι μεγαλες οι μερες ακομα κ δεν εχει κ κρυο. Ιουλιο-αυγουστο με τρωνε οι παραλιες κ οι θαλασσες (και να πεις οτι μαυριζω..παει κι ερχεται!:bleh:) και τον σεπτεμβρη οι εξεταστικες! Μου φαινεται θα ναι δωρο για το πτυχιο μου. Παντως προσωπικα μου φαινονται λιγες οι 5 μερες -που νομιζω οτι- οργανωνεις. Εχει πολυ ψωμι...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Στο αιβαλι δοκιμασε απο Hostelworld/hostelbookers να βρεις δωματιο σε πανσιον με δικο του μπανιο....Περυσι ειχα κλεισει σε φιλο μου ενα πανεμορφο με 32 ευρω αν θυμαμαι καλα....
Για τα λεφτα σου ξαναειπα τη γνωμη μου, καρτα ατμ, σηκωνεις λιρες και πληρωνεις με αυτες.
Για τα ρουχα μην ανχωνεσαι, ειδα απειρα μπουτακια στη Σμυρνη και στις παραλιακες πολεις,σαν να κυκλοφορεις αθηνα.
Για τα μουσικα οργανα θα θελει ψαξιμο...συνηθως στα τουριστικα/παζαρια ειναι μαπα η ποιοτητα και για να παρεις κατι καλο θα δωσεις ενα καλο ποσο σε καποιο καλο μαγαζακι που φτιαχνει....αλλα μικροτερες τιμες απο εδω ναι
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Να συμπληρώσω κι εγώ κάποιες απορίες??
(είμαι το καμάρι της Κυρίας)

- Αμα κλείσουμε το φέριμποτ μέσω νετ, από το Feribot.net, η τιμή του είναι -από ότι βλέπω- στα 30 ευρώ αλέρετουρ. Αμα πάμε από εκεί να πάρουμε τα εισητήρια, από τον κισέ τους, παιζει να τα βρούμε φθηνότερα;

- Ξενοδοχείο, άμα δεν κλείσουμε μέσω νετ, παίζει να βρούμε κανα καλό εκεί πέρα και να ρίξουμε και λίγο την τιμή με παζάρια?? Εχω ακούσει ότι το εχουν στο αίμα τους αυτοί.

- Το κινητό τηλέφωνο πιάνει Κοσμοτέ εκεί πέρα; (ή γενικά Ελληνικές εταιρίες) ή θα χρειαστεί να κάνω περιαγωγή;

- Το λιμάνι από το οποίο φεύγουν τα φέριμποτ προς Αϊβαλί και Δικελί, είναι το ίδιο με αυτό που αράζουν τα πλοία από Πειραιά; ή μήπως είναι αλλού?

- Καμιά καλή παραλία παίζει εκεί πέρα στο Αϊβαλί;

- Σκοπεύουμε τα μαγαζιά και τα μέρη που θα πάμε να είναι αυθεντικά παραδοσιακά κτλ και όχι τουρισταριό φάση... Εχετε να προτείνετε κανά καφενείο, καμια γειτονια; καμιά ταβέρνα;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.733
Likes
11.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
- Το κινητό τηλέφωνο πιάνει Κοσμοτέ εκεί πέρα; (ή γενικά Ελληνικές εταιρίες) ή θα χρειαστεί να κάνω περιαγωγή;
Χωρίς να έχω πάει Μ. Ασία, αποκλείω το ενδεχόμενο να φτάνει το ελληνικό σήμα ως εκεί, όταν ούτως ή άλλως αυτό της Turkcell είναι αρκετά δυνατό και έχει την τάση να παρεισφείει στα δίκτυα άλλων χωρών στα σύνορα. Με κάτι φίλες μου έχουμε την Turkcell σαν inside joke και βγάζουμε φωτός τα κινητά μας με το σήμα της: ως τώρα έχουμε από Ρόδο, από Κύπρο και βέβαια από Τουρκία! Τώρα αν σε κάποια παραλία τύχει να πιάσεις ελληνικό σήμα είναι κάτι που δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των πρωτέρων ούτε να στηριχθείς σε αυτό.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Γιατι πιστευω οτι ιδανικη εποχη ειναι καλοκαιρι με αρχες φθινοπωρου, που ναι μεγαλες οι μερες ακομα κ δεν εχει κ κρυο. Ιουλιο-αυγουστο με τρωνε οι παραλιες κ οι θαλασσες (και να πεις οτι μαυριζω..παει κι ερχεται!:bleh:) και τον σεπτεμβρη οι εξεταστικες! Μου φαινεται θα ναι δωρο για το πτυχιο μου. Παντως προσωπικα μου φαινονται λιγες οι 5 μερες -που νομιζω οτι- οργανωνεις. Εχει πολυ ψωμι...
καλες ειναι οι 5 μερες, γιατι θα παω για ξεκουραση. Για εξερευνηση εχω σκοπο να παω του χρονου (άλλη εποχη, οντως) και να μπω πιο....βαθεια!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Στο αιβαλι δοκιμασε απο Hostelworld/hostelbookers να βρεις δωματιο σε πανσιον με δικο του μπανιο....Περυσι ειχα κλεισει σε φιλο μου ενα πανεμορφο με 32 ευρω αν θυμαμαι καλα....
Για τα λεφτα σου ξαναειπα τη γνωμη μου, καρτα ατμ, σηκωνεις λιρες και πληρωνεις με αυτες.
Για τα ρουχα μην ανχωνεσαι, ειδα απειρα μπουτακια στη Σμυρνη και στις παραλιακες πολεις,σαν να κυκλοφορεις αθηνα.
Για τα μουσικα οργανα θα θελει ψαξιμο...συνηθως στα τουριστικα/παζαρια ειναι μαπα η ποιοτητα και για να παρεις κατι καλο θα δωσεις ενα καλο ποσο σε καποιο καλο μαγαζακι που φτιαχνει....αλλα μικροτερες τιμες απο εδω ναι
καρτα θα εχω σιγουρα μαζι μου , αλλα λεω να μην τη χρησιμοποιησω. Με την καρτα πιστευω θα με φανε διπλά: και στο χαρατσι που θα κρατησουν και στο συναλλαγμα. Να μην αλλαξω καλυτερα απο εδω? Εσενα σου εδιναν καλη ισοτιμια εκει οι μαγαζατορες?
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Ο καλύτερος τρόπος για πληρωμές είναι η κάρτα, είτε χρεωστική, είτε πιστωτική. ΠΛηρώνεις τα ποσά ακριβώς που αναγράφονται στον λογαριασμό και η ισοτιμία είναι μια χαρά. Για μετρητά μια χαρά επίσης με κάρτα από ΑΤΜ. Τουρκικές λίρες από δω να πάρεις το κόβω δύσκολο. Η τελευταία επιλογή είναι να πάρεις λίρες σε ανταλλακτήριο στην Τουρκία, όπου αρκετά έχουν καλές τιμές.
Στο κέντρο του Αϊβαλιού η Cosmote πιάνει, ειδικά στην παραλία, αλλά στο κέντρο του Μοσχονησίου και στις περισσότερες περιοχές δεν πιάνει καλά. Εννοείται ότι θα χρειαστείς περιαγωγή ούτως ή άλλως αφού υπάρχουν πολλές περιοχές που τα ελληνικά σήματα είτε δεν πιάνουν είτε είναι πολύ αδύνατα. Γενικά πάντως και οι τουρκικές εταιρείες και οι ελληνικές χρησιμοποιούν την ίδια ισχύ.
Από παραλίες το Αϊβαλί κι εκεί γύρω είναι αρκετά μάπα. Καλές παραλίες στα παράλια βρήκα στο Τσεσμέ απέναντι από τη Χίο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ο καλύτερος τρόπος για πληρωμές είναι η κάρτα, είτε χρεωστική, είτε πιστωτική. ΠΛηρώνεις τα ποσά ακριβώς που αναγράφονται στον λογαριασμό και η ισοτιμία είναι μια χαρά. Για μετρητά μια χαρά επίσης με κάρτα από ΑΤΜ. Τουρκικές λίρες από δω να πάρεις το κόβω δύσκολο. Η τελευταία επιλογή είναι να πάρεις λίρες σε ανταλλακτήριο στην Τουρκία, όπου αρκετά έχουν καλές τιμές.
Στο κέντρο του Αϊβαλιού η Cosmote πιάνει, ειδικά στην παραλία, αλλά στο κέντρο του Μοσχονησίου και στις περισσότερες περιοχές δεν πιάνει καλά. Εννοείται ότι θα χρειαστείς περιαγωγή ούτως ή άλλως αφού υπάρχουν πολλές περιοχές που τα ελληνικά σήματα είτε δεν πιάνουν είτε είναι πολύ αδύνατα. Γενικά πάντως και οι τουρκικές εταιρείες και οι ελληνικές χρησιμοποιούν την ίδια ισχύ.
Από παραλίες το Αϊβαλί κι εκεί γύρω είναι αρκετά μάπα. Καλές παραλίες στα παράλια βρήκα στο Τσεσμέ απέναντι από τη Χίο.
εσυ πηγες απο μυτιληνη? οι συγκοινωνιες τι λενε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.699
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom