Τουρκία ενα ταξιδι στη κωνσταντινουπολη για Ελληνα

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν υπάρχει οριο... στα χρηματα...απο αεροδρομιο θα καταιβεις στην 5η σταση τη Ζεϊτιμπουρνού για να αλλαξεις και να παρεις το τραμ για Εμινονου ή Καμπατάς και ειναι αλλες 16-17 στασεις η Γκιουλχάνε
Μην ξεχασεις πολυ σημαντικο ειναι οτι κατα τον ελεγχο ταυτοτητων στο αεροδρομιο Ατατουρκ θα σας δωσουν ενα "απλο" ασπρο χαρτακι αυτη ειναι η VISA σας μην το χασεις πρεπει να το δωσεις πισω οταν φευγετε!!!
 

antoulini

Member
Μηνύματα
29
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
αγιοι τοποι
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ
Σας εστειλα και καποιες αποριες για φλωρεντια στο αντιστοιχο σαιτ.αν εχετε κατι απαντηστε μου
ευχαριστω πολυ
 

Maril

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπερα φιλοι,
ειμαι νεο μελος αλλα με πολλες αποριες που σιγουρα θα απαντηθουν εδω.
Εχω κανονισει ταξιδι στην Κωνσταντινουπολη τελος απριλιου και θελω να ξερω αν λειτουργουν οι γραμμες μετρο aeroport-yenikapi (M1) και Yenikapi-Taksim (M2). Αν δεν λειτουργει η σταση του μετρο Yenikapi πως παω καλιτερα αεροδρομιο taksim ????
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπερα φιλοι,
ειμαι νεο μελος αλλα με πολλες αποριες που σιγουρα θα απαντηθουν εδω.
Εχω κανονισει ταξιδι στην Κωνσταντινουπολη τελος απριλιου και θελω να ξερω αν λειτουργουν οι γραμμες μετρο aeroport-yenikapi (M1) και Yenikapi-Taksim (M2). Αν δεν λειτουργει η σταση του μετρο Yenikapi πως παω καλιτερα αεροδρομιο taksim ????
Με 10ΤΛ με Havatas...Ακριβώς εξω απο το αεροδρομιο...πας κατευθείαν Ταξιμ! αν θελεις ομως να ξενινήσεις αμεσως την εξερεύνηση συνδιασε Μ1Α+ Μ2
 

Attachments

Last edited:

Maril

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Τελεια!!!!Με το Havatas θα παω και επιστροφη με μετρο που θα ειναι καθημερινη και θα εχει κινηση.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ποια λεωφορεια περνουν απο το Zeyrek cami-Μονη Παντοκρατορα?Θυμαμαι οτι ειναι επι της λεωφορου Ατατουρκ κι απεναντι ειναι η Παναγια του Βεφα που θελω επισης να δω.Επισης,πως μπορω να παω στην Παναγια του Μουχλιου,ειναι κοντα στο Πατριαρχειο αλλα εχω μπερδευτει λιγο...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ποια λεωφορεια περνουν απο το Zeyrek cami-Μονη Παντοκρατορα?Θυμαμαι οτι ειναι επι της λεωφορου Ατατουρκ κι απεναντι ειναι η Παναγια του Βεφα που θελω επισης να δω.Επισης,πως μπορω να παω στην Παναγια του Μουχλιου,ειναι κοντα στο Πατριαρχειο αλλα εχω μπερδευτει λιγο...
Αμαν ρε greco!! ολες τις εκκλησίες θα γυρίσεις!!!.. :) στασου να δω τα τεφτέρια μου να δω αν μπορω να βοηθήσω... :)
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Να ρωτήσω κι εγώ: αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ Eyup, Nisantasi και Bebek για βόλτα, μιας και όλα δε χωράνε χρονικά, τι θα διαλέγατε;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ποια λεωφορεια περνουν απο το Zeyrek cami-Μονη Παντοκρατορα?Θυμαμαι οτι ειναι επι της λεωφορου Ατατουρκ κι απεναντι ειναι η Παναγια του Βεφα που θελω επισης να δω.Επισης,πως μπορω να παω στην Παναγια του Μουχλιου,ειναι κοντα στο Πατριαρχειο αλλα εχω μπερδευτει λιγο...
Για τη Μονη Παντοκρατορα...Μημπως θα εξυπηρετουσε το 99 απο Εμινονου για Πατριαρχειο και να κατεβαινες στη Γεφυρα Αντατουρκ και μετα να το εκοβες ποδαρατο αριστερα...? και για τη Παναγια Μουχλιου ρώτα στο Πατριαρχειο αν παρεις το λεωφ.48 νομιζω στριβει αριστερα λιγο πιο πανω απο πατριαρχειο προς Εγιουπ...και ισως αυτο βολευει.....ααα δυσκολα μας βαζεις..σε αυτη την ερωτηση περιμενω σωστη απάντηση οταν πας..κρατα σημειώσεις.. :)
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
Να ρωτησω κι εγω κατι μηπως ξερει κανενας αν ανοιξε η γραμμη του μετρο σπο sishane εως sehzadebasi (M2) ??
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για τη Μονη Παντοκρατορα...Μημπως θα εξυπηρετουσε το 99 απο Εμινονου για Πατριαρχειο και να κατεβαινες στη Γεφυρα Αντατουρκ και μετα να το εκοβες ποδαρατο αριστερα...? και για τη Παναγια Μουχλιου ρώτα στο Πατριαρχειο αν παρεις το λεωφ.48 νομιζω στριβει αριστερα λιγο πιο πανω απο πατριαρχειο προς Εγιουπ...και ισως αυτο βολευει.....ααα δυσκολα μας βαζεις..σε αυτη την ερωτηση περιμενω σωστη απάντηση οταν πας..κρατα σημειώσεις.. :)
Καλη ιδεα για το 99,απ οτι θυμαμαι το Zeyrek cami δεν ειναι μακρια.Για τη Μουχλιωτισσα θα κρατησω σημειωσεις,ναι.Η αληθεια ειναι οτι πηγαινω για 4η φορα στην Πολη Μεγαλη Εβδομαδα και η αισθηση που εχεις οταν μπαινεις στους ναους με το λιγο κοσμο ειναι μοναδικη.Για τους λιγους εναπομειναντες εκει εχει πολυ μεγαλη σημασια οταν βλεπουν 2 ακομα ατομα στην εκκλησια τους.Ακομα θυμαμαι με συγκινηση με ποση χαρα κι ευγενεια μας περιβαλλανε στο ναο Αγ.Κωνσταντινου κι Ελενης στη Samatya καθως και στην εκκλησια της Παναγιας στο Yenikoy...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom