επιδόματα ή δάνεια από την Αυστραλιανή πρεσβεία

Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,


Συγγνώμη για το καινούριο θέμα, δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο με αυτό που ζητάω σε άλλα:( Είμαι υπήκοος Αυστραλίας και φέτος τελειώνω τις σπουδές μου στο τμήμα Αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας στο ΕΚΠΑ. Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην εκπαίδευση στο University of Melbourne ή στο Monash. Πάνω κάτω γνωρίζω από το κάθε πανεπιστήμιο τα requirements που χρειάζομαι για να φοιτήσω, όμως θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με τις υποτροφίες, τα επιδόματα ή τα φοιτητικά δάνεια από την Αυστραλιανή κυβέρνηση γιατί σκοπεύω να φύγω του χρόνου. Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος σχετικά με το θέμα; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.445
Και γιατί δεν επικοινωνείς με την πρεσβεία κατ΄ευθείαν;; Πιο επίσημα και σωστά δεν γίνεται..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η πρεσβεία δεν έχει σχέση να σου απαντήσει σε αυτά τα θέματα, στείλε email στα πανεπιστήμια αφού πρώτα τσεκάρεις τα (συνήθως πολύ αναλυτικά σε τέτοια θέματα) websites τους.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Η πρεσβεία δεν έχει σχέση να σου απαντήσει σε αυτά τα θέματα, στείλε email στα πανεπιστήμια αφού πρώτα τσεκάρεις τα (συνήθως πολύ αναλυτικά σε τέτοια θέματα) websites τους.
Ok, ευχαριστω!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αν δεν έχεις κανέναν εδώ (στην Αυστραλία) και θες κάτι άλλο που μπορώ να βοηθήσω εγώ από εδώ μου λες.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αν δεν έχεις κανέναν εδώ (στην Αυστραλία) και θες κάτι άλλο που μπορώ να βοηθήσω εγώ από εδώ μου λες.
Ευχαριστώ για την προθυμία σου! Ίσως χρειαστώ κάποια βοήθεια ή διευκρίνιση στο μέλλον. Καλή συνέχεια :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το μόνο που μούρχεται αυθόρμητα όσον αφορά αυτά τα πανεπιστήμια είναι ότι και τα δύο έχουν πολύ καλή φήμη, αλλά εδώ το Melbourne Uni θεωρείται το ν.1.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Το μόνο που μούρχεται αυθόρμητα όσον αφορά αυτά τα πανεπιστήμια είναι ότι και τα δύο έχουν πολύ καλή φήμη, αλλά εδώ το Melbourne Uni θεωρείται το ν.1.
Ισχύει, σκοπεύω να έρθω με τον φίλο μου (ο οποίος τελειώνει κι εκείνος Αγγλική φιλολογία) να κάνουμε Master overseas. Μάλλον για εκείνον θα είναι πιο δύσκολο, είναι κι ακριβά τα δίδακτρα, οπότε ψάχνομαι για επιδόματα κλπ. Εκείνος χρειάζεται φοιτητική βίζα, και για να μετακομίσουμε Αυστραλία και ταυτόχρονα να βγαίνουν τα δίδακτρα πρέπει να δουλεύουμε κι οι δύο, εκείνος part time, εγώ full time. Αγχώνομαι λίγο γιατί είναι μεγάλο ρίσκο και πρέπει να τα ζυγίσουμε όλα πριν πάρουμε τη μεγάλη απόφαση.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ καλά κάνεις και τα ζυγίζεις, αλλά έχεις ένα τεράστιο πλεονέκτημα με την υπηκοότητά σου. Έχεις ταξιδέψει στην Αυστραλία ενήλικη, την έχεις δει τη Μελβούρνη και γενικά γνωρίζεις το πώς είναι η ζωή εδώ;

Εδώ γράφω κάποια πράγματα από αυτά που έχω δει εγώ τα τελευταία 4 χρόνια που ήρθα εδώ, αν θες ρίξε μια ματιά: http://www.travelstories.gr/community/forums/Στη-χώρα-των-καγκουρώ.192/
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Όχι, δυστυχώς δεν έχει τύχει.
Ναι, έχω δει όλα τα posts που έχεις ανεβάσει και με βοηθούν πάρα πολύ ομολογώ.

Η αλήθεια είναι ότι για μένα δεν το σκέφτομαι καθόλου. Για τον φίλο μου δεν ξέρω και τους δικούς του...Εκείνος είναι πολύ ανοιχτός αλλά αν οι δικοί του δεν πάρουν το ρίσκο να του παράσχουν οικονομική βοήθεια στα πρώτα του βήματα γιατί μπορεί να πιστεύουν ότι είναι παρακινδυνευμένο ή πολύ μακριά, τότε θα είμαστε σε πολύ δύσκολη θέση. Θέλει συνεχές ψάξιμο και με βλέπω να πελαγώνω :(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.048
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom