Ιταλία ερασμους στην ρωμη!βοηθεια στην κατοικια

maira

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θα παω το εαρινο εξαμηνο ερασμους στην ρωμη και θελω οποιος ξερει και μπορει να με βοηθησει να βρω ενα σπιτι στο κεντρο να μεινω μαζι με μια φιλη μου δηλαδη να συγκατοικοισουμε χωρις ομως να μας κοστισει πολυ.δηλαδη δεν θελουμε να χαλασουμε πανω απο 300 ευρω η καθεμια το μηνα για το σπιτι μας.! :) εχει κανενας καμια ιδεα απο καποιον γνωστο του πιθανονν που να εμεινε ρωμη η κατι σχετικο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα σπίτια προς ενοικίαση είναι αρκετά ακριβά, ιδίως στο κέντρο. υπολόγισε 15-20 Ε το τετραγωνικό. πιο φτηνές λύσεις εκτός δακτυλιου ή στον πίνακα ανακοινώσεων του Sapienza (όχι της sapienza..). πήγαινε εκεί κοντά στην είσοδο και θα βρεις πολλές αγγελίες και στα ελληνικά. πήγαινε αύγουστο ή το πολύ αρχές Σεπτέμβρη. εν τω μεταξύ πάρε μια ιδέα περί τιμών:
Case affitto Roma - Mioaffitto.it
Casa Roma e Provincia, annunci affitti Roma e Provincia, case in affitto Roma e Provincia, appartamenti in affitto Roma e Provincia
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εράσμους !!! Ζηλεύω ! Από ποια σχολή σε στέλνουν στη Ρώμη, εντύπωση μου κάνει.
Με τα χρήματα που διαθέτεις υπολόγιζε να βρεις μόνο να επινοικιάσεις κάποιο δωματιάκι , δε παίζει κάτι άλλο δυστυχώς. Η αδερφή μου το 07 αν δε κάνω λάθος έδινε 350 ? για να νοικιάσει ένα δωμάτιο σε σπίτι που ήδη νοίκιαζε μια Κολομβιανή με την κόρη της.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εράσμους !!! Ζηλεύω ! Από ποια σχολή σε στέλνουν στη Ρώμη, εντύπωση μου κάνει.
Με τα χρήματα που διαθέτεις υπολόγιζε να βρεις μόνο να επινοικιάσεις κάποιο δωματιάκι , δε παίζει κάτι άλλο δυστυχώς. Η αδερφή μου το 07 αν δε κάνω λάθος έδινε 350 ? για να νοικιάσει ένα δωμάτιο σε σπίτι που ήδη νοίκιαζε μια Κολομβιανή με την κόρη της.
δεν έχεις άδικο. τα αξιοπρεπή posto letto (ένα κρεβάτι δηλ. μόνο) φτάνουν κ τα 250Ε..
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Όπως σου είπε ο Samion, έξω από το Πανεπιστήμιο γίνεται ...πανηγύρι αγγελιών σε όλες σχεδόν τις γλώσσες, αλλά πρέπει να προλάβεις...Νωρίς νωρίς ώστε να έχεις την επιλογή ανάμεσα σε πιο φθηνά δωμάτια ή σπίτια.
Η αδερφή μου το '06 είχε νοικιάσει διαμέρισμα, στη Tiburtina- με το μετρό 10 λεπτά από το κέντρο αλλά και πάλι χωρίς συγκάτοικο δεν την βγάζεις.
500E ήταν το δικό της μερίδιο μετά κόπων και βασάνων, από την επιμονή της να πάει που τα μάζευε δυο μήνες πριν...

Αυτό που σου πρότειναν τα παιδιά δες το καλύτερα...
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Θα περάσετε σίγουρα πολύ όμορφα. Η άνοιξη είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη ίσως η ομορφότερη περίοδος για να απολαύσει κανείς τη Ρώμη.Θα σας συμβούλευα να προσανατολιστείτε σε πανεπιστημιακή εστία ( αν σας δίνει τη δυνατότητα το πανεπιστήμιο), στην ενοικίαση δωματίου σε σημαντικά μεγάλο σπίτι ή σε απομακρυσμένη από το κέντρο περιοχή με πρόσβαση στο μετρό, γιατί τα ενοίκια είναι πραγματικά πολύ ακριβά για στοιχειωδώς αξιοπρεπή σπίτια.
Για να σου δώσω μία εικόνα είμαι συνιδιοκτήτρια ενός ακινήτου 45 τ.μ. (1 ευρύχωρο δωμάτιο, μικρή κουζίνα, μπάνιο, βεράντα χωρίς ασανσέρ) στην περιοχή ανάμεσα στη villa Borghese και τη villa Ada (στάση λεοφωρίου Tagliamento). Είναι μία περιοχή που τη χαρακτηρίζω κέντρο-απόκεντρο και είναι περίπου μισή ώρα με τα πόδια για το Πανεπιστήμιο. Το ενοίκιο που εισπράττουμε είναι 700 ευρώ μηνιαίως, σε σπίτι που μπορεί να μείνει μόνο ένα άτομο.
Για να περάσετε όμορφα μη ξοδέψετε τα χρήματά σας στη διαμονή, γιατί πραγματικά την περίοδο που θα κάνετε erasmus δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην είστε όλη την ημέρα στο Πανεπιστήμιο, στην πόλη κάνοντας βόλτες ή να αράξετε σε κάποιο πάρκο.
Να περάσετε αξέχαστα
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αν θυμάμαι καλά δε δικαιούνται οι φοιτητές Εράσμους να μείνουν στην εστία.
Εγώ θα 'λεγα να κοιτάξετε για posto-letto (δύο posti letto αν θέλετε να μείνετε μαζί) σε σπίτι μαζί με άλλους, αλλιώς δε θα βγείτε οικονομικά. Το 2000 έδινα 450.000 λιρέτες (γύρω στα 225 ευρώ, ή κάνω λάθος; ) για ένα κρεβάτι σε δίκλινο δωμάτιο που μοιραζόμουν με μια φίλη μου σε διαμέρισμα με άλλα 4 άτομα. Βέβαια έμενα στην οδό Labicana, τα 'θελα κι εγώ... Γεγονός είναι ότι οι περισσότεροι φοιτητές στριμώχνονται σε σπίτια πέντε-έξι άτομα μαζί, αλλά δεν είναι και κακό αυτό όταν είσαι φοιτητής. Πιστεύω ότι θα περάσετε μια χαρά. Ό,τι άλλο θέλεις μας λες.
 

giovanni2012

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
θα παω το εαρινο εξαμηνο ερασμους στην ρωμη και θελω οποιος ξερει και μπορει να με βοηθησει να βρω ενα σπιτι στο κεντρο να μεινω μαζι με μια φιλη μου δηλαδη να συγκατοικοισουμε χωρις ομως να μας κοστισει πολυ.δηλαδη δεν θελουμε να χαλασουμε πανω απο 300 ευρω η καθεμια το μηνα για το σπιτι μας.! :) εχει κανενας καμια ιδεα απο καποιον γνωστο του πιθανονν που να εμεινε ρωμη η κατι σχετικο

Καλησπέρα μαιρα!!!!και καλως ηρθες στην πολη μας!επειδη εγω τωρα ετυχε να γινω μελοσς στο φορουμ και επεσε το ματι μου στο ποστ σου σε περιπτωση που ακομα αντιμετωπιζεισ προβλημα με την κατοικια σου στην πολη μας ενημερωσε γιατι εχει προκυψει ενα πολυ καλο σπιτι στην περιοχη πρατι και σε πολυ καλη τιμη.εμενε μια φιλη ελληνιδα και το αφησε.επικοινωνησε μαζι μου αν θελησεισ.καλο απογευμα σε ολους!!!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Αν κρινω απο τις ημερομηνιες μαλλον θα εχει επιστρεψει απο τ ερασμους η φιλη μας :)
 

giovanni2012

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
θύμιο δεν το νομιζω γιατι η φιλη μας η μαρια θα ερχοταν το εαρινο εξαμηνο του 2011 επομενως απο οκτωβρη μεχρι μαρτη...ειδαλλως δεν θα το ανεφερα καν ;)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
θύμιο δεν το νομιζω γιατι η φιλη μας η μαρια θα ερχοταν το εαρινο εξαμηνο του 2011 επομενως απο οκτωβρη μεχρι μαρτη...ειδαλλως δεν θα το ανεφερα καν ;)
Εαρινό από Οκτώβρη μέχρι Μάρτη;;;:roll: Αυτό δεν είναι το χειμερινό;;;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
θα παω το εαρινο εξαμηνο ερασμους στην ρωμη
το εαρινο εξαμηνο του 2011 επομενως απο οκτωβρη μεχρι μαρτη...
Εαρινό εξάμηνο είναι από Φλεβάρη έως Ιούνιο (πάνω κάτω).
Άρα η Maira ή εννοεί για το 2012 ή μπερδεύτηκε κι εννοεί το χειμερινό του 2011 (από Σεπτέμβρη/Οκτώβρη) και άρα έχει φύγει ήδη:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom