καποιο καλο εστιατοριο στην Αθηνα

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Τα Cremeria Vienna ειναι τα δικα μου αγαπημενα. Θυμαμαι να εχει η Ν.Σμυρνη, το Μοναστηρακι και το Χαλανδρι-προφανως κι αλλου που δεν θυμαμαι τωρα. Το προφιτερολ σοκολατα, οποτε το βρισκω, το ζηταω σε κουβα!! :D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα Cremeria Vienna ειναι τα δικα μου αγαπημενα. Θυμαμαι να εχει η Ν.Σμυρνη, το Μοναστηρακι και το Χαλανδρι-προφανως κι αλλου που δεν θυμαμαι τωρα. Το προφιτερολ σοκολατα, οποτε το βρισκω, το ζηταω σε κουβα!! :D
Εχει και στην Ηλιουπολη και στην Καισαριανη ( ακριβώς δίπλα απο το ritterburg )
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια και ανέφερες το Ritterburg, ευαγγελία, τι παίζει με αυτό; Έχω να πάω από τότε που ήταν στη Φορμιωνος...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μια και ανέφερες το Ritterburg, ευαγγελία, τι παίζει με αυτό; Έχω να πάω από τότε που ήταν στη Φορμιωνος...
Το καλοκαιρακι και την ανοιξη , χωρις κρατηση δε βρισκεις τραπεζι, ειναι φισκα.
Εχει ενα κηπο εξω με λιγα τραπεζακια , σκετη γλυκα.
Πολυ μεγαλες μεριδες, γευστικοτατες και πανω απο ολα σεβονται τον πελατη.
Σε καθοδηγουν οταν κανεις παραγγελια και σε σταματουν οταν εχεις παραγγειλει πολλα.
Το αγαπω αυτο το μαγαζι. ( Εξαλλου εκει μεσα γνωρισα πολλους απο το φορουμ)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μια και ανέφερες το Ritterburg, ευαγγελία, τι παίζει με αυτό; Έχω να πάω από τότε που ήταν στη Φορμιωνος...
Εμφανισιακά δεν έχει πλέον καμία σχέση με αυτό που ήταν στη Φορμίωνος.
Το παλιό είχε πιο "γερμανικό" στυλ, ενώ το υπάρχον είναι πιο λιτό, πιο μικρό και πιο ευχάριστο.

Στο παλιό είχα πάει μερικές φορές προ αμνημονεύτων ετών (20-25 χρόνια πριν) και θυμάμαι ότι μου άρεσε, χωρίς να θυμάμαι πια λεπτομέρειες για την κουζίνα του εκτός από τα σνίτσελ και την πατατοσαλάτα.

Οι δικές μου εντυπώσεις για το τωρινό μαγαζί (αν και έχω να πάω από τον περσινό χειμώνα) είναι:
έχει προσεγμένα πιάτα, μεγάλες μερίδες, ωραίες μπύρες, τσιμπημένες τιμές και Παρασκευή - Σάββατο δε βρίσκεις να κάτσεις αν δεν έχεις κάνει από πολύ νωρίς κράτηση.
Το μόνο μειονέκτημα εδώ και μερικά χρόνια, είναι ότι έχει κόψει την Augustiner (καθένας με τον πόνο του :haha:)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Δεν πολυποστάρω τελευταία, αλλά ιδέες για φαγητό είναι καλό να τις μοιράζεσαι. Δεν θυμάμαι αν τα έχετε ξαναπροτείνει οπότε έχουμε και λέμε.

Θαλασσινά
Με αφορμή μια προσφορά από ένα bonus site, πήγα στο «Καραβίδας» στην Ν.Ιωνία. Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είναι χάλια και τρως με άπλα. Το προσωπικό είναι ευγενικό κι εξυπηρετικό. Φιλικό στους καπνιστές.
Φάγαμε σαλάτα καραβίδας με διάφορα λαχανικά, σολωμό και ψίχα αστακού. Θα ενθουσιαζόμουν αν η ψίχα αστακού είχε αποψυθεί καλύτερα. Ο μαρινάτος γαύρος ήταν μια χαρά, τα μύδια αχνιστά ήταν θεϊκά και η γαριδομακαρονάδα για 2 νοστιμότατη και χορταστική, άνετα την μοιράζονται 3. Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά μην ξεχνάμε πως έφαγα με προσφορά, ίσως αν πάτε κανονικά το βρείτε κομματάκι ακριβό. Όχι όμως πιο ακριβό από αντίστοιχα μαγαζιά θαλασσινών.

Κρεατικά
Λεύκες, Γαλάτσι
Απορώ πως τόσο καιρό μου έχει ξεφύγει αυτό το μαγαζί.
Ο χώρος είναι υπέροχος, καλαίσθητος και ζεστός, μου θυμίζει λίγο κελάρι. Μοιάζει σαν κάθε αντικείμενο εκεί μέσα να είναι προσεχτικά διαλεγμένο. Το καλοκαίρι πάλι σε περιμένει μια υποσχόμενα ωραία αυλή που σίγουρα θα τιμήσω. Το προσωπικό είναι εξυπηρετικό. Υπάρχει ζωντανή μουσική σε τέτοια ένταση που να σου επιτρέπει να μιλάς με την παρέα σου.
Το φαγητό με ενθουσίασε. Όχι όλα τα πιάτα το ίδιο, αλλά είχα καιρό να φάω διαφορετικές γεύσεις πάνω σε συνηθισμένα πιάτα. Ξεχώρισα το μπιφτέκι από τριλογία κρεάτων, ζουμερό και νοστιμότατο.
5 άτομα με αρκετούς μεζέδες στην μέση, όχι κυρίως και χύμα, πολύ κρασί, μας βγήκε 25 ευρώ το άτομο. Οπωσδήποτε να κλείσετε τραπέζι κι αν καπνίζετε να ζητήσετε τραπέζι σε χώρο καπνιστών.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα, πρέπει να είναι πολύ περίεργος κάποιος για να μην το ευχαριστηθεί. Θα ξαναπάω σίγουρα.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Να προσθέσω κι εγώ το πολύ καλό ιταλικό εστιατόριο Maltagliati στους Αμπελόκηπους. Σερβίρουν φρέσκα ζυμαρικά, το ωραιότερο τιραμισού που έχω φάει ποτέ, έχει ωραία ατμόσφαιρα, φιλικό προσωπικό και χμ.. λίγο τσιμπημένες τιμές! Αλλά για όσους αγαπούν την ιταλική κουζίνα όπως εγώ, νομίζω ότι επιβάλλεται μια επίσκεψη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
zmaria said:
Δεν πολυποστάρω τελευταία, αλλά ιδέες για φαγητό είναι καλό να τις μοιράζεσαι. Δεν θυμάμαι αν τα έχετε ξαναπροτείνει οπότε έχουμε και λέμε.

Θαλασσινά
Με αφορμή μια προσφορά από ένα bonus site, πήγα στο «Καραβίδας» στην Ν.Ιωνία. Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είναι χάλια και τρως με άπλα. Το προσωπικό είναι ευγενικό κι εξυπηρετικό. Φιλικό στους καπνιστές.
Φάγαμε σαλάτα καραβίδας με διάφορα λαχανικά, σολωμό και ψίχα αστακού. Θα ενθουσιαζόμουν αν η ψίχα αστακού είχε αποψυθεί καλύτερα. Ο μαρινάτος γαύρος ήταν μια χαρά, τα μύδια αχνιστά ήταν θεϊκά και η γαριδομακαρονάδα για 2 νοστιμότατη και χορταστική, άνετα την μοιράζονται 3. Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά μην ξεχνάμε πως έφαγα με προσφορά, ίσως αν πάτε κανονικά το βρείτε κομματάκι ακριβό. Όχι όμως πιο ακριβό από αντίστοιχα μαγαζιά θαλασσινών.

Κρεατικά
Λεύκες, Γαλάτσι
Απορώ πως τόσο καιρό μου έχει ξεφύγει αυτό το μαγαζί.
Ο χώρος είναι υπέροχος, καλαίσθητος και ζεστός, μου θυμίζει λίγο κελάρι. Μοιάζει σαν κάθε αντικείμενο εκεί μέσα να είναι προσεχτικά διαλεγμένο. Το καλοκαίρι πάλι σε περιμένει μια υποσχόμενα ωραία αυλή που σίγουρα θα τιμήσω. Το προσωπικό είναι εξυπηρετικό. Υπάρχει ζωντανή μουσική σε τέτοια ένταση που να σου επιτρέπει να μιλάς με την παρέα σου.
Το φαγητό με ενθουσίασε. Όχι όλα τα πιάτα το ίδιο, αλλά είχα καιρό να φάω διαφορετικές γεύσεις πάνω σε συνηθισμένα πιάτα. Ξεχώρισα το μπιφτέκι από τριλογία κρεάτων, ζουμερό και νοστιμότατο.
5 άτομα με αρκετούς μεζέδες στην μέση, όχι κυρίως και χύμα, πολύ κρασί, μας βγήκε 25 ευρώ το άτομο. Οπωσδήποτε να κλείσετε τραπέζι κι αν καπνίζετε να ζητήσετε τραπέζι σε χώρο καπνιστών.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα, πρέπει να είναι πολύ περίεργος κάποιος για να μην το ευχαριστηθεί. Θα ξαναπάω σίγουρα.
Καραβιδας
σταθερή αξία στην παλιά μου γειτονια
Λευκες
ακριβώς όπως τα λες .Δεν είναι τυχαίο ότι εκει έχουν γίνει και travestorikes συναντήσεις ( σχετικά μικρής κλίμακας)
χαχαχαχα
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
1) Καραβιδας
( εχω να παω 32 χορνια και δε θυμαμαι κατι αρνητικο - παλια μου γειτονια και μενα )
2) Λευκες
Εχουμε βρεθει πολλακις στο συγκεκριμενο μαγαζι και εχουμε δοκιμασει σχεδον ολα τα πιατα. Απο το 2009 που πηγαμε την πρωτη φορα μεχρι και τον Σεπτεβρη του 2012 που πηγαμε την τελευταια φορα εχω δει μια φθινουσα πορεια στο μενου του .
Παλιοτερα δηλωνα/με φανς της κουζινας του και των γλυκων του ( σουπα σοκολατας, μπανανιτα I love you ) , τωρα μαλλον θα κανω κανα 2 χρονια να ξαναπαω ( τα θεικα εδεσματα εχουν πια αντικατασταθει σταδιακα με φτωχα και χωρις φαντασια πιατα)
Στα συν του η πολυ ομορφη αυλη του ( το καλοκαιρι ειναι ιδανικη για ενα δειπνο με τους αγαπημενους σου φιλους )
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.738
Likes
11.822
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απο το 2009 που πηγαμε την πρωτη φορα μεχρι και τον Σεπτεβρη του 2012 που πηγαμε την τελευταια φορα εχω δει μια φθινουσα πορεια στο μενου του .
Το παρατήρησα κι εγώ στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου τον Οκτώβρη. Έχει χαλάσει λίγο. Αλλά λέω να του δώσω μια ακόμα ευκαιρία.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αν έχει χαλάσει σε σχέση με παλιά δεν το ξέρω, προφανώς είστε αρμοδιότεροι μιας και πάτε καιρό, αλλά εμείς που πήγαμε πρώτη φορά μόνο βαρετά δεν βρήκαμε τα πιάτα, τουλάχιστον γευστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.183
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom