Κούβα κουβα - μαιαμι

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
καλησπερα σας , ηθελα να ρωτησω μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει καμμια προσφορα η καποιο πρακτορειο που να συνδιαζει μαιαμι και κουβα ?
καποια καλη προσφορα σε αεροπορικα εισητηρια κυριως που ειναι και το μεγαλυτερο κοστος .
ευχαριστω προκαταβολικα
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
δύσκολα βαζεις Τάσο ! Κουβα - Μαιαμι , πως λέμε σκυλος με γάτα .....
Γενικά δεν ειναι εύκολο να πετάξεις απο Αμερική στη Κούβα και αντιστροφα ....
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Μέσω...Καναδά ίσως! :D

Οι πτήσεις τσαρτερ απο Μαιαμι για Κούβα ειναι ελάχιστες και δυστηχώς δεν είναι τουριστικές,το να δεις δλδ τ'ονομα σου στη λιστα των επιβατών ειναι -σχετικά-απίθανο....Δυστηχώς

Παρ'ολα αυτα το Μαιαμι συνδυαζεται με άλλους προορισμούς της Καραιβικής όπως Τζαμάικα,Μπαχαμες κτλ...Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν μπορείς μεσω τρίτου νησιού να βρεθείς Κουβα.
 

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ααααα τοσο καλα !
απ οτι καταλαβα καλυτερα να διαλεξω ενα απο τα δυο .:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πρακτορεία δεν ξέρω να σου πω. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως στις πτήσεις Κούβα-ΗΠΑ οι μόνοι που μπορούν να επιβιβαστούν είναι:
α) Κουβανοί πολίτες με βίζα για ΗΠΑ
β) Αμερικανοί με άδεια (που δίνει μόνο η κυβέρνηση των ΗΠΑ) για να επισκεφθούν την Κούβα
γ) διπλωματικό προσωπικό
δ) κάποιες πολύ ειδικές περιπτώσεις

Και αυτά τα εισιτήρια δεν είναι προς πώληση, συνήθως αποτελούν μέρος της "άδειας" που θες ως Αμερικανός για να πας στην Κούβα. Κοινώς το ξεχνάς.

Τώρα, για να επισκεφθείς και τα δύο είναι ακριβούτσικο (αν κι όχι τόσο εξωφρενικά όσο παλιά), θα χρειαστείς ενδιάμεσο σταθμό και (εδώ είναι το θέμα) δεν μπορείς να έχεις connecting flight. Το κόστος δεν είνια τραγικό. Π.χ. Ένα Αβάνα-Αγ. Δομ-Αβάνα είναι γύρω στα 250-300 ευρώ και Αγ. Δομ-Μαϊάμι βρίσκεις και με 200 δολάρια (Εγώ βρήκαμε 179 έτσι στα γρήγορα) γιατί έχει πολλές φτηνές πτήσεις για Αμερικανούς.

Ψάξε επίσης μέσω Κανκούν, Μέξικο Σίτυ, Μπογοτά, Κόστα Ρίκα, Μπαχάμες, Κέιμαν, που όλα έχουν σχετικά οικονομικές πτήσεις από Κούβα.
 

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
θα χρειαστω πολλες πτησεις νομιζω γιατι ειμαι και απο θεσσαλονικη .
μια λυση ακομα θα κοιταξω μεσω κωνσταντινουπολης που βολευει περισσοτερο και ειναι και πιο φθηνα σας ευχαριστω παντως , θα κανω την προσπαθεια και βλεπουμε .
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα, με ενδιέφερε και εμένα το συγκεκριμένο για το ταξίδι που θα κάνω τον Ιούνιο.
Υπάρχει η λύση μέσω Κέιμαν, αλλά να ξέρεις θα σου φύγει ένα 500άρι άμα θες να γυρίσεις πίσω.
Άμα βάλεις 400 ευρώ τα εισιτήρια με Κέιμαν αιργουεις, αυτά που πληρώνεις για να βγεις από την χώρα + την βίζα που πρέπει να βγάλεις για να ξαναμπεις πάμε κάπου εκεί...
Για εισιτήρια δες από Κων/πολη που τα έκλεισα κι εγώ στα 650 ευρώ με αιρ Κάναντα μέσω Τορόντο. Τώρα έχουν ανέβει αρκετά
 

on-off

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
serbia
Ταξίδι-Όνειρο
κίνα-βόρεια κορέα
είχα κάνει αυτό το ταξίδι μέσω κανκούν απο ft launderdale.Πολλές ώρες αναμονής στο κανκούν γιατί με την cubana air που πέταξα είχα καθυστέρηση 7 ώρες όταν πήγαινα και άλλες τόσες στον γυρισμό.γύρω στα 400 ευρώ είχα πληρώσει και εισήτίρια στο μεξικό έβγαλα στο αεροδρόμιο καθώς ταξίδευα με αμερικάνικο διαβατήριο και δεν μπορούσα να κλείσω πιό πριν.
 

John_Vam

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα! Ξεθάβω αυτο το θέμα μηπως γνωρίζετε τι γίνεται σημερα σχετικα με τις πτήσεις απο μιαμι για κουβα. Θα είμαι μιαμι το καλοκαιρι και θέλω να περάσω μερικες μέρες κουβα. κατι διάβασα οτι απλα διαλέγεις εναν απο τους λόγους που σου επιτρέπει το αμερικάνικο κράτος. Γνωρίζει κανεις κάτι?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα! Ξεθάβω αυτο το θέμα μηπως γνωρίζετε τι γίνεται σημερα σχετικα με τις πτήσεις απο μιαμι για κουβα. Θα είμαι μιαμι το καλοκαιρι και θέλω να περάσω μερικες μέρες κουβα. κατι διάβασα οτι απλα διαλέγεις εναν απο τους λόγους που σου επιτρέπει το αμερικάνικο κράτος. Γνωρίζει κανεις κάτι?
Τι διαβατήριο έχεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα! Ξεθάβω αυτο το θέμα μηπως γνωρίζετε τι γίνεται σημερα σχετικα με τις πτήσεις απο μιαμι για κουβα. Θα είμαι μιαμι το καλοκαιρι και θέλω να περάσω μερικες μέρες κουβα. κατι διάβασα οτι απλα διαλέγεις εναν απο τους λόγους που σου επιτρέπει το αμερικάνικο κράτος. Γνωρίζει κανεις κάτι?
Θεωρητικά οι πτήσεις αυτές είναι μόνο για Αμερικανούς που έχουν την αντίστοιχη άδεια για να επισκεφθούν την Κούβα και για Κουβανούς με αμερικάνικη βίζα. Πρακτικά σου ζητάνε να συμπληρώσεις ένα έγγραφο που λέει ότι έχεις τέτοια και -θεωρητικά πάντα- μπορεί να έχεις επιπτώσεις από τις αμερικάνικες αρχές. Με δεδομένο ότι αυτές γίνονται όλο και πιο παλαβές, εγώ τουλαχιστον δε θα το ρισκάριζα, πάρε μια μη απευθείας πτήση δεν είναι και τόσο ακριβότερες και είσαι απολύτως νομιμος ως μη κάτοικος ΗΠΑ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom