κρητη με παιδια

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ.Να έχεις υπόψη όμως οτι έχουμε και μια κορούλα 3 ετών.
Υπάρχει κατι αλλο για να το συνδυάσουμε μαζι με το Θέρισο την ίδια ημέρα?

Επίσης σκεφτόμαστε αντι για Φραγκοκάστελλο , να παμε στο ενυδρείο στην Χερσόνησο.Πιστευω θα αρέσει πολύ στην κορούλα μας.Πόση ώρα θα χρειαστούμε να φτάσουμε εκεί απο Αγίους Αποστόλους? 2,5 ώρες?
οκ κοντά στα Χανιά υπάρχει μια παιχνιδούπολη (δεν θυμάμαι όνομα, ρώτησε εκεί). Επίσης είναι και η λίμνη της Αγιάς όμορφο μέρος για εκδρομή. αν συνεχίσεις μετά την Αγιά τον δρόμο για Ομαλό θα φτάσεις στο Βοτανικό Πάρκο. κάπου έχω γράψει λεπτομέρειες (τώρα όμως σέχω στείλει μακρυά από τη Θέρισο αλλά μπορείς να πας απόγευμα)

κοίτα, Φραγκοκάστελο έχω γράψει εγώ αρνητικά εδώ μέσα. εκτός αυτού είναι δύσκολη και κουραστική οδήγηση.
2,5 ώρες είναι όπως είπες. θάχεις χρόνο να δεις παραλία Χερσονήσου/μια βόλτα στο Ηράκλειο κλπ.

http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...F0%DC%F1%EA%EF-%F3%F4%E1-%F7%E1%ED%E9%DC.html
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
XANIA

οκ κοντά στα Χανιά υπάρχει μια παιχνιδούπολη (δεν θυμάμαι όνομα, ρώτησε εκεί). Επίσης είναι και η λίμνη της Αγιάς όμορφο μέρος για εκδρομή. αν συνεχίσεις μετά την Αγιά τον δρόμο για Ομαλό θα φτάσεις στο Βοτανικό Πάρκο. κάπου έχω γράψει λεπτομέρειες (τώρα όμως σέχω στείλει μακρυά από τη Θέρισο αλλά μπορείς να πας απόγευμα)

κοίτα, Φραγκοκάστελο έχω γράψει εγώ αρνητικά εδώ μέσα. εκτός αυτού είναι δύσκολη και κουραστική οδήγηση.
2,5 ώρες είναι όπως είπες. θάχεις χρόνο να δεις παραλία Χερσονήσου/μια βόλτα στο Ηράκλειο κλπ.

http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...F0%DC%F1%EA%EF-%F3%F4%E1-%F7%E1%ED%E9%DC.html
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Για τον Ομαλό μου είπε θετικά σχόλια και η Εva Kas.Για το Βοτανικό Πάρκο αν και απο τις φωτογραφίες που είδα σχημάτισα καλή εντύπωση , η Eva Kas μου είπε οτι με την μικρή δεν θα είναι καλή ιδέα.Για το Φραγκοκάστελλο είχα κάποιους ενδοιασμούς αν αξίζει τον κόπο να διανύσω τοσο μεγάλη απόσταση.Τι άλλο προτείνεις σε περίπτωση που δεν παμε Φραγκοκάστελλο?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Για τον Ομαλό μου είπε θετικά σχόλια και η Εva Kas.Για το Βοτανικό Πάρκο αν και απο τις φωτογραφίες που είδα σχημάτισα καλή εντύπωση , η Eva Kas μου είπε οτι με την μικρή δεν θα είναι καλή ιδέα.Για το Φραγκοκάστελλο είχα κάποιους ενδοιασμούς αν αξίζει τον κόπο να διανύσω τοσο μεγάλη απόσταση.Τι άλλο προτείνεις σε περίπτωση που δεν παμε Φραγκοκάστελλο?
Μάλιστα...μην ακούς όσες δεν έχουμε ακόμη παιδιά ή τις μανάδες που τα κάνουν μαμόθρεφτα...τόχω περάσει και είναι πολύ στρωτό και οργανωμένο.
αν πας εκεί να που το πεις με pm να μου στείλεις στον ιδιοκτήτη χαιρετίσματα.

αντί Φραγκοκάστελο:
ιστορικά, αν πας Χανιά και δεν περάσεις από το Ακρωτήρι με τους τάφους των Βενιζέλων είναι έγκλημα. Κατόπιν σε λίγες ώρες το γυρνάς όλο. (από τους τάφους θα πάρεις το δρόμο για) Καλαθά, Σταυρός, μονή Γουβερνέτου, Αγία Τριάδα και θα καταλήξεις στο Μαράθι για μπάνιο και φαγητό ή στην διπλανή παραλία που λέγεται Λουτράκι, απόμερη, πευκόφυτη, μαγευτική
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Οσον αφορά αποστάσεις με αυτοκίνητο:
Aγιοι Αποστολοι - Ελαφονήσι 1,5 ώρα?
Aγιοι Αποστολοι - Φαλάσαρνα 1 ώρα?
Aγιοι Αποστολοι - Βρύσες - Λιμνη Κουρνά - Αργυρούπολη?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.542
Likes
7.950
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Οσον αφορά αποστάσεις με αυτοκίνητο:
Aγιοι Αποστολοι - Ελαφονήσι 1,5 ώρα?
Aγιοι Αποστολοι - Φαλάσαρνα 1 ώρα?
Aγιοι Αποστολοι - Βρύσες - Λιμνη Κουρνά - Αργυρούπολη?
Αγιοι Αποστολοι Ελαφονησι κατακαλοκαιρο κοντα στο 2ωρο ο δρομος οχι πολυ καλος και πολλα αυτοκινητα..
Αγιοι Αποστολοι-Φαλασερνα οπως τα λες
Αγιοι Αποστολοι- Βρυσες-Λιμνη Κουρνα 40 λεπτα..
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στην Αργυρούπολη πρίν καποια χρόνια είχαμε φάει σε μια καταπληκτική ταβέρνα μέσα στο πράσινο δίπλα σε μια λίμνη με πάπιες. Δεν θυμάμαι πως την έλεγαν, ίσως η Rethymno μπορεί να μας βοηθήσει!
Και εσυ τεκνο Βρουτε ?? :bleh:

Έχω περίπου καταλήξει στο πρόγραμμα μας για τα Χανιά.

1η μέρα: Στην πόλη των Χανιών , ενετικό λιμάνι κτλ.
2η μέρα: Μπαλός - Γράμβουσα με καράβι (έχω κάποιες αμφιβολίες λόγω της κορούλας μας ,κατα πόσον θα είναι ταλαιπωρία.)
3η μέρα: Ελαφονήσι ( μέσω χωριού Μηλιάς )
4η μέρα: Φαλάσαρνα ( υπάρχει κατι ενδιαφέρον στην διαδρομή? )
5η μέρα: Φραγκοκάστελλο?Δεν είμαι σίγουρος. Προτείνετε κατι άλλο? Ίσως στο Ρέθυμνο?
6η μέρα: Καλύβες - Αργυρούπολη - Λίμνη Κουρνά
7η μέρα: Χωριό Θέρισος + ?????

Έχετε κατι να προτείνετε?
Λογω του παιδιου αποφυγε το Μπαλο γατι θα υπολογισεις γυρω στις 2 ωρες μονο στο καραβι, και καλα να μη φυσαει.....
Δες το Λουτρο προς το νοτο εχει στροφες βεβαια αλλα αξιζει θα δεις και το φαραγγι της Ιμπρου δες τα δρομολογια απο τα Σφακια ΤΗΛΕΦΩΝΟ: ΧΑΝΙΑ: 28210 95511 ,28210 95530
https://www.google.gr/search?q=λουτ...HMrn-gaY88zcDg&ved=0CMMBELAE&biw=1066&bih=532
Μπορεις να πας αυθημερόν αλλα αποφυγε το σ/κ.

Για το Θερισσο ειναι πολυ ομορφη η διαδρομηγια φαγητο
αλλα ,εναλακτικα αν θελεις κατι παραπανω σαν εκδρομη ακολουθησε τη διαδρομη
Χανια , Μουρνιές Περβόλια Αγιά (κανεις μια σταση για καφε και λεμονοπιτα για τη λιγουρα,στη λιμνη της Αγιάς)και προχωρας Αλικιανός Φουρνές Μεσκλά στην αναβαση προς το βουνο Ζουρβα βλεπεις τη ταβερνα Ρηζηνια
Ταβερνα Ριζηνία 2821067054

Πολυ καλο φαγητο και θεα, απο εκει πας Θερισσο και επιστροφη στα Χανια
Θα το δεις στο χαρτη σου σαν να κανεις κυκλο,εγω πηγα χειμωνα και μου αρεσε πολυ
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
XANIA

Και εσυ τεκνο Βρουτε ?? :bleh:


Λογω του παιδιου αποφυγε το Μπαλο γατι θα υπολογισεις γυρω στις 2 ωρες μονο στο καραβι, και καλα να μη φυσαει.....
Δες το Λουτρο προς το νοτο εχει στροφες βεβαια αλλα αξιζει θα δεις και το φαραγγι της Ιμπρου δες τα δρομολογια απο τα Σφακια ΤΗΛΕΦΩΝΟ: ΧΑΝΙΑ: 28210 95511 ,28210 95530
https://www.google.gr/search?q=λουτ...HMrn-gaY88zcDg&ved=0CMMBELAE&biw=1066&bih=532
Μπορεις να πας αυθημερόν αλλα αποφυγε το σ/κ.

Για το Θερισσο ειναι πολυ ομορφη η διαδρομηγια φαγητο
αλλα ,εναλακτικα αν θελεις κατι παραπανω σαν εκδρομη ακολουθησε τη διαδρομη
Χανια , Μουρνιές Περβόλια Αγιά (κανεις μια σταση για καφε και λεμονοπιτα για τη λιγουρα,στη λιμνη της Αγιάς)και προχωρας Αλικιανός Φουρνές Μεσκλά στην αναβαση προς το βουνο Ζουρβα βλεπεις τη ταβερνα Ρηζηνια
Ταβερνα Ριζηνία 2821067054

Πολυ καλο φαγητο και θεα, απο εκει πας Θερισσο και επιστροφη στα Χανια
Θα το δεις στο χαρτη σου σαν να κανεις κυκλο,εγω πηγα χειμωνα και μου αρεσε πολυ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες?
Σκεφτομαστε να παμε και στο Βοτανικό πάρκο.Τι νομίζεις?
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Και εσυ τεκνο Βρουτε ?? :bleh:


Λογω του παιδιου αποφυγε το Μπαλο γατι θα υπολογισεις γυρω στις 2 ωρες μονο στο καραβι, και καλα να μη φυσαει.....
Δες το Λουτρο προς το νοτο εχει στροφες βεβαια αλλα αξιζει θα δεις και το φαραγγι της Ιμπρου δες τα δρομολογια απο τα Σφακια ΤΗΛΕΦΩΝΟ: ΧΑΝΙΑ: 28210 95511 ,28210 95530
https://www.google.gr/search?q=λουτ...HMrn-gaY88zcDg&ved=0CMMBELAE&biw=1066&bih=532
Μπορεις να πας αυθημερόν αλλα αποφυγε το σ/κ.

Για το Θερισσο ειναι πολυ ομορφη η διαδρομηγια φαγητο
αλλα ,εναλακτικα αν θελεις κατι παραπανω σαν εκδρομη ακολουθησε τη διαδρομη
Χανια , Μουρνιές Περβόλια Αγιά (κανεις μια σταση για καφε και λεμονοπιτα για τη λιγουρα,στη λιμνη της Αγιάς)και προχωρας Αλικιανός Φουρνές Μεσκλά στην αναβαση προς το βουνο Ζουρβα βλεπεις τη ταβερνα Ρηζηνια
Ταβερνα Ριζηνία 2821067054

Πολυ καλο φαγητο και θεα, απο εκει πας Θερισσο και επιστροφη στα Χανια
Θα το δεις στο χαρτη σου σαν να κανεις κυκλο,εγω πηγα χειμωνα και μου αρεσε πολυ
Πόση ώρα είναι αυτή η διαδρομή μέχρι να φτάσεις στο Θέρισσο χωρίς να υπολογίσεις τυχον στάσεις? Η επιστροφή απο Θέρισσο στα Χανιά ποση ώρα?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες?
Σκεφτομαστε να παμε και στο Βοτανικό πάρκο.Τι νομίζεις?
Δεν εχω παει, εχω ακουσει ομως πολλες καλες κριτικες , θα αποφυγεις τη Κυριακη
Το συστηνει και ο Σουδιανος που ειναι εγγυηση

Πόση ώρα είναι αυτή η διαδρομή μέχρι να φτάσεις στο Θέρισσο χωρίς να υπολογίσεις τυχον στάσεις? Η επιστροφή απο Θέρισσο στα Χανιά ποση ώρα?
Την εκανα το χειμωνα περυσι, με πολυ χαλια καιρο και ηταν γυρω στα 50λεπτα μεχρι τη ταβερνα Ρηζινια αν θελεις να κανεις τη μεγαλη εκδρομη
Για το υπολοιπο της διαδρομης θα σου πουν οι Χανιωτες,
Η αποσταση Χανια -Θερισσο ειναι γυρω στα 30 λεπτα (αν θυμαμαι καλα) με χαλαρη οδηγηση, και πραγματικα αξιζει
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Τι νομίζετε για αυτο το πρόγραμμα έχοντας υπόψη οτι θα έχουμε και την κορούλα μας μαζι μας 3 ετών.Eρχόμαστε 24 Ιουνίου.

Kυριακή: Χανιά
Δευτέρα: Ελαφονήσι ( μέσω Μηλιά )
Τρίτη:Βρύσες - Λίμνη Κουρνά - Αργυρούπολη
Τετάρτη: Φαλάσαρνα
Πέμπτη: Eνυδρείο Χερσόνησο
Παρασκευή:Moυρνιές - Περιβόλια - Λίμνη Αγιάς -Αλικιανός - Φουρνές - Μεσκλά - Ζουρβάς - Θέρισος
Σάββατο: Βοτανικό Πάρκο και Χανιά.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής σε σχέση με την κίνηση στον δρόμο ειναι εντάξει ή είναι προτιμότερο να κάνω την διαδρομή άλλη μέρα? Η διαδρομή είναι δύσκολη? Είναι καλύτερα να παμε κατευθείαν στο Θέρισο?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Τι νομίζετε για αυτο το πρόγραμμα έχοντας υπόψη οτι θα έχουμε και την κορούλα μας μαζι μας 3 ετών.Eρχόμαστε 24 Ιουνίου.

Kυριακή: Χανιά

για φαγητο στο Ταμαμ στη παλια πολη
Δευτέρα: Ελαφονήσι ( μέσω Μηλιά )
ο.κ
Τρίτη:Βρύσες - Λίμνη Κουρνά - Αργυρούπολη
Πηγες Αργυρουπολης
Τετάρτη: Φαλάσαρνα
Μια σταση στο χωριο Καλυβιανη και φαγητο στην ομώνυμη ταβερνα
Πέμπτη: Eνυδρείο Χερσόνησο
Σε καμια περιπτωση στη Χερσονησο, 30 λεπτα δρομος ειναι η Πλακα , και απο εκει μεσω Ελουντας πας στον Αγιο Νικολαο
Η διαδρομη στο κολπο της Μεραμπελου ειναι πανεμορφη
Παρασκευή:Moυρνιές - Περιβόλια - Λίμνη Αγιάς -Αλικιανός - Φουρνές - Μεσκλά - Ζουρβάς - Θέρισος
Μετα τα Μεσκλά αναβαινεις στο βουνο Ζούρβα και απο εκει κατεβαινεις για Θερισο, ή κανεις τη διαδρομη Θερισο- Χανια
Σάββατο: Βοτανικό Πάρκο και Χανιά.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής σε σχέση με την κίνηση στον δρόμο ειναι εντάξει ή είναι προτιμότερο να κάνω την διαδρομή άλλη μέρα? Η διαδρομή είναι δύσκολη? Είναι καλύτερα να παμε κατευθείαν στο Θέρισο?
Οτι σε βολευει καλλιτερα, ρωτησε καποιο Χανιωτη να σου πει ακριβως ποση ωρα χρειάζεσαι, λογω καλοκαιριου ειναι πιο ευκολη η διαδρομη
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
XANIA

Ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες.

Στο Ενυδρείο θέλουμε να παμε αποκλειστικά για την κορούλα μας που τις αρέσουν πολύ τα ζώα , αλλιώς δεν θα θέλαμε να πηγαίναμε τοσο μακρινή απόσταση.Eχω διαβάσεις εξαιρετικές κριτικές στο Tripadvisor.
Στην διαδρομή απο τα Χανιά προς το Ενυδρείο υπάρχει κατι εξαιρετικά ενδιαφέρον?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.249
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom