ΗΠΑ λαπτοπ σε ταξιδι αμερική

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Εγώ το καλοκαίρι που θα πάω Μαϊάμι-Καραϊβική θέλω να φέρω 2 Iphone και 1 Ipad
Έλεγα να πετάξω τα κουτιά και να φέρω απλά σαν συσκευές αναμένα και φορτισμένα πιθανότατα με τις χειραπόσκευές. Λέτε να έχω κάνα πρόβλημα στο τελωνείο?
 

clooby_doo

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον πάλι Λισσαβώνα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει!
Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.Τον Φλεβάρη που πήγα στο Τόκιο ένας φίλος μου πήρε Macbook Pro και το πέρασε κανονικότατα χωρίς να πληρώσει τπτ και μάλιστα το είχε στο κουτί του.Δεν μπήκε καν στο κόπο να το βγάλει από το κουτί του για να μην φανει ότι το αγόρασε από εκεί και κανείς δεν του είπε τπτ.Πρέπει να είσαι απίστευτα γκαντέμης για να σου πουν τπτ από το τελωνείο...
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Στο κουτί του πάντως εγώ καλού κακού δεν θα το άφηνα....
 

clooby_doo

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον πάλι Λισσαβώνα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει!
Καλύτερα να τα βγάλει απο τα κουτιά αλλά και ο φίλος μου που το άφησε δεν του είπαν τπτ.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Φαντάζομαι πως απλά δεν του έγινε έλεγχος. Του έγινε και δεν του είπαν τπτ?
Αν δν σου κάτσει έλεγχος είσαι οκ, αλλά δν νομίζω πως αξίζει να το ρισκάρεις.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Όποιος φέρνει laptop στην Αμερική, ας έχει υπόψιν του ότι το αμερικανικό τελωνείο θεωρεί ότι έχει το δικαίωμα να ψάξει και να αντιγράψει όλα τα δεδομένα που βρίσκονται σε ψηφιακή μορφή και τα οποία φέρνει μαζί του οποιοσδήποτε έρχεται στις ΗΠΑ εκτός από διπλωμάτες ξένων χωρών. Αν το laptop έχει password, ο τελωνειακός υπάλληλος θα σε ρωτήσει πιο είναι και τότε θα έχεις να σκεφτείς πως και αν θα του απαντήσεις..
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Όποιος φέρνει laptop στην Αμερική, ας έχει υπόψιν του ότι το αμερικανικό τελωνείο θεωρεί ότι έχει το δικαίωμα να ψάξει και να αντιγράψει όλα τα δεδομένα που βρίσκονται σε ψηφιακή μορφή και τα οποία φέρνει μαζί του οποιοσδήποτε έρχεται στις ΗΠΑ εκτός από διπλωμάτες ξένων χωρών. Αν το laptop έχει password, ο τελωνειακός υπάλληλος θα σε ρωτήσει πιο είναι και τότε θα έχεις να σκεφτείς πως και αν θα του απαντήσεις..
Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να μας ζητησουν να τους πουμε το password?Επισης υπαρχει περιπτωση να εχουμε προβλημα αν εχουμε κατεβασμενα απο torrents πραγματα,πχ παιχνιδια και τετοια?
 

olgamania

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
French Polynesia
Καλε όχι ... Είπαμε ελέγχουν, αλλά όχι και τόσο πολύ.. :p

Sent from my iPhone using Travel stories
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να μας ζητησουν να τους πουμε το password?Επισης υπαρχει περιπτωση να εχουμε προβλημα αν εχουμε κατεβασμενα απο torrents πραγματα,πχ παιχνιδια και τετοια?
Υπάρχει περίπτωση και συμβαίνει σε μερικές χιλιάδες άτομα κάθε χρόνο - αλλά η πιθανότητα να σου συμβεί είναι εξαιρετικά μικρή. Δεν ξέρω προσωπικά κανέναν στον οποίο να έχει συμβεί - αλλά πολλά άτομα έχουν γράψει σχετικές εμπειρίες σε αμερικανικά blogs και εφημερίδες. Βασικά αυτό που ψάχνουν είναι αν έχεις παιδική πορνογραφία - τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί απόλυτα πάντως. Το καλύτερο είναι να μην έχεις σημαντικά δεδομένα όταν ταξιδεύεις με laptop.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom