μοναξια μεγαλη

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συμφωνώ με τη Φωτεινή αν και πιστεύω ότι η μοναξιά κατ' επιλογή δεν είναι τόσο πρόβλημα όσο η μοναξιά κατά τύχη. Ο cave δικαιολογημένα λέει ότι όταν νιώθεις μόνος στην καθημερινότητά σου δε θα σου είναι ευχάριστο να πας και ταξίδι μόνος. Προσωπικά, ένας απο τους λόγους που θα πηγαινα ένα ταξίδι χωρίς παρέα θα ήταν για να ξεφύγω για λίγο καιρό απο οικογένεια, φίλους, συναδέλφους κτλ. Αν όμως δε τα έχεις όλα αυτά γιατί να πας? Για να δείς καινούρια μέρη σίγουρα αλλά δε ξέρω αν αυτό θα γεμίσει το κενό σου όπως λέει και ο cave...

Επίσης θα πρέπει να σκεφτεί κανείς και εάν ταιριάζει στο χαρακτήρα του. Κάποιος ανοικτός χαρακτήρας δε θα δυσκολευτεί να κάνει γνωριμίες σε ένα σόλο ταξίδι ενώ κάποιος πιό κλειστός δε θα τα καταφέρει εξίσου.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
cave,
συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!
Ξεκίνα τη μέρα σου μ΄ ένα χαμόγελο, με θετική σκέψη, με ΔΙΑΘΕΣΗ και κλείσε ένα ταξίδι! Αρχικά θα σου έλεγα για Ευρώπη.
Και μετά βλέποντας και κάνοντας!
Εξάλλου, συχνά μου έχει τύχει στα γκρουπς να υπάρχουν και μεμονωμένα άτομα, που κάνουν παρεούλα συνήθως! Εντάξει δεν θα τα παντρευτείς κιόλας!
Εδώ με φίλους πάμε καμμιά φορά και μπερδευόμαστε!

Κάνε το πρώτο ταξίδι σου με γκρουπ, και θα πάρεις φόρα μετά και για επόμενα.
Προτάσεις (Ρίξε μια ματιά σε προγράμματα πρακτορείων) :
- Δες για ένα οργ.ταξίδι, που έχει μέσα Αλπικό τρένο, Αυστριακές-Ελβετικές άλπεις. Πολλοί μου έχουν πει ότι είναι ωραίο ταξίδι.
- Πήγαινε 4-5ήμερο στη Βουδαπέστη
- Ινσμπουργκ-Σάλτσουμπργκ
- ταξίδι που έχει μέσα 2-3 ευρωπαϊκές πόλεις (για να μην βαρεθείς, που λέει ο λόγος)
και πολλά άλλα θα βρεις.

Ξεκίνα και θα με θυμηθείς!
 

christos71

Banned
Μηνύματα
126
Likes
17
καλως ηρθες και καλοταξιδος. λενε πως η ιδια η ζωη ειναι ενα ταξιδι, το οποιο καλο ειναι να κανουμε με την καρδια αλλα και τα ματια ανοιχτα.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
αγαπητε φιλε cave να σου πω και γω οτι αν πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε μοναχικο ταξιδι και καθολου ταξιδι τοτε διαλεγω το μοναχικο ταξιδι, οπως και εχω κανει. εχει τυχει οι φιλοι μου να μην ειναι διαθεσιμοι, για διαφορους λογους, οποτε και γω αποφασισα να κανω αυτο που θελω. εσυ ξεκινα με καλη διαθεση και ολα τ αλλα θα ερθουν απο μονα τους...μην θυσιασεις την αγαπη σου για τα ταξιδια απλως επειδη δεν βολευει τους γυρω σου. και να επαναλαβω οπως εχουν πει πολλα παιδια οτι τα hostel ειναι γεματα με ανεξαρτητους ταξιδιωτες οι οποιοι θα ειναι στην ιδια κατασταση με σενα οποτε μη μασας και κανε αυτο που θελεις
 

Liana

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα οπτικής γωνίας....για μένα όταν κάνεις ταξίδι μόνος σου είσαι απόλυτα ελεύθερος να κάνεις ακριβώς αυτό που θες όποτε το θες! Είναι η υπέρτατη μορφή ελευθερίας! Εκανα το πρώτο ταξίδι μόνη μου στα 18 μου με ιnterail κι από τότε όλα σχεδόν τα ταξίδια του εξωτερικού έχω πάει μόνη μου. (εννοείται άνευ γκρουπ)

Απλά όπως είπαν και τα παιδιά, το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις ανοιχτή καρδιά και θετική διάθεση, να το δεις ένα ταξίδι στο άγνωστο, γιατί περί αυτού πρόκειται.

Οταν είσαι μόνος σου όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. (καλά και κακά):roll:

Και ας μη μπερδεύουμε την μοναξιά με τη μοναχικότητα....Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου μοναχικό λύκο :lol:

Τολμήστε να κάνετε ταξίδια μόνοι σας. Στην Ελλάδα μας φαίνεται ακόμα κάπως, στον υπόλοιπο κόσμο το κάνουν κατά κόρον :bleh:
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.638
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
καλώς όρισες καί από μένα
συμφωνώ ότι απολαμβάνεις το ταξίδι περισσότερο με την δική σου παρέα αλλά αν δεν βρείς, αν δεν συμπέσουν οι άδειες, αν υπάρχουν λόγοι γενικά πού δεν μπορεί η παρέα μας, τι γίνεται? θα εξαρτώμεθα από τούς άλλους?
έχω ταξιδέψει πολλές φορές μόνη μου γιά παρόμοιους λόγους καί μόνο... μόνη δεν έμεινα.
έχεις καί το πλεονέκτημα της νεαρής ηλικίας καί εύκολα θα κάνεις γνωριμίες.
πάντως, αν διστάζεις, τα οργανωμένα είναι μιά καλή περίπτωση.
και μην ξεχνάς πώς η τύχη βοηθάει τούς τολμηρούς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.343
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom