Γερμανία ντορτμουντ

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
παω σε 10 μερες ντορτμουντ
αξιοθεατα εκει γυρω και μεροι για φαγητο?
ευχαριστω
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Στο Ντορτμουντ είχα πάει πριν 10 χρόνια για να παρακολουθήσω αγώνα της τοπικής ομάδας Μπορούσια Ντόρτμουντ. Το σημαντικότερο αξιοθέατο της πόλης είναι η ομάδα και το γήπεδο που τώρα λέγεται Signal-Iduna Park και βρίσκεται νότια από το κέντρο της πόλης όπου πας με το μετρό (αν θυμάμαι καλά η στάση λεγόταν westfalenhalle). Κατά τ'άλλα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι μια μεγάλη βιομηχανική πόλη με αρκετό πράσινο πάντως. Αξίζει και το Wetsfalenpark. Στο κέντρο της πόλης έχει 2-3 μεγάλες πλατείες με πολλά καφέ, η μία είναι μπροστά σε μια εκκλησία που μπορεί να θεωρηθεί αξιοθέατο. Τέτοια εποχή δε νομίζω να έχουν τραπέζια έξω πάντως (εγώ είχα πάει τέλη Αυγούστου), μπορεί όμως να πετύχεις τη χριστουγεννιάτικη αγορά. Για φαγητό δεν ξέρω και πολλά, εγώ ντονέρ σε κάτι τούρκους έφαγα... Αξίζει πάντως να πας με το τρένο στην Κολωνία, είναι μία ώρα περίπου και αξίζει μια επίσκεψη. Επίσης και το Ντύσσελντορφ είναι γύρω στα 45 λεπτά με το τρένο.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Λαθος μερες πας!:bleh: Την Τριτη ειναι τα μεγαλα σοου:bleh:
 

ilias_k

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Αρχές Μαΐου ταξιδεύω για Ντόρτμουντ – για 3η φορά – για την τελευταία αγωνιστική της Bundesliga (το γερμανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου για τους μη μυημένους), ελπίζοντας η τοπική ομάδα (Borussia Dortmund) να διατηρηθεί στην πρώτη θέση και να πανηγυρίσω μαζί με τους χιλιάδες φίλους της την κατάκτηση του τίτλου. Το θέμα είναι ότι τις προηγούμενες φορές έστω και δύσκολα είχα εξασφαλίσει εισιτήριο. Τώρα τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο ζόρικα. Τρεις μέρες πριν το ματς θα βρίσκομαι στην πόλη, όμως λογικά τότε δεν θα υπάρχει εισιτήριο ούτε για δείγμα. (εκτός από τη ''μαύρη αγορά'', άλλωστε στο budget μου ήδη υπολογίζω κι’ ένα ποσό γι’ αυτή την περίπτωση). Έχω ήδη ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό την σχετική αναζήτηση μέσω κάποιων γνωστών και περιμένω και την διάθεσή τους κι’ από το online-ticketshop της ομάδας. (με λίγες πιθανότητες αφού η ζήτηση θα είναι πολλαπλάσια από την διαθεσιμότητα και πιθανόν η διάθεση να γίνει με κλήρωση όπως σε παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν).

Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να γράψω και στο forum, με την ελπίδα ίσως κάποιος συμπατριώτης μας που μένει στο Ντόρτμουντ και μπορεί να βοηθήσει, να το διαβάσει.

Συγνώμη αν σας κούρασα, οι ποδοσφαιρόφιλοι του forum θα με καταλάβουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.597
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom