Ισπανία ουφ! βοηθεια για καλοκαιρινες διακοπες. καναριοι νησοι vs πορτογαλια.

Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
καλησπερα σε ολους

το ερωτημα μου οσο απλο κι αν φαινεται δεν ειναι!!!!
Το καλοκαιρι θα παμε βαρκελωνη για 4 μερες ακουσαμε πολλα για αυτην και θελουμε πολυ να την γνωρισουμε,το θεμα μας ειναι οτι δεν θα σταματησουμε εκει,Θελουμε να πεταξουμε για καναρια νησια η πορτογαλια λιγο που τα εψαξα σε ξενα σαιτ ειδα οτι η πορτογαλια εχει παραπανω πραγματα για φωτογραφια αξιοθεατα κλπ αλλα τα καναρια νησια δεν αξιζουν τοσο γιατι μαζευουν πολυ κοσμοσ το καλοκαιρι και δεν ειναι και τοσο εξωτικο για μικρη τσεπηΚαι λογω χρηματων φυσικα θελουμε ενα απο τα δυο.

Και αναρωτιεμαι....τι κανουμε;;;

Λιγη βοηθεια!!!
Ξερω οτι συγκρινω δυο διαφορετικα πραγματα αλλα οι τιμες πανω κατω ειναι ιδιες το ενα φανταζει ωραιο αλλα ειναι; ενω το αλλο;;;
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Αφού ξέρεις ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, μένει να δεις πιο καλύπτει περισσότερο τα θέλω σου την συγκεκριμένη περίοδο.

Ό,τι και να σου πούμε εμείς ως τρίτοι, δεν ξέρουμε αν το καλοκαίρι θες διακοπές στην πόλη ή μόνο μπάνιο και αραλίκι.

Πάντως και οι δύο προορισμοί έχουν πράγματα να κάνεις.

Και στα Κανάρια το καλοκαίρι δεν είναι παντού πήχτρα από κόσμο. Επίσης αν ψάχνεις εξωτικό προορισμό, δεν νομίζω ότι τα κανάρια θα σε καλύψουν.
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
Αφού ξέρεις ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, μένει να δεις πιο καλύπτει περισσότερο τα θέλω σου την συγκεκριμένη περίοδο.

Ό,τι και να σου πούμε εμείς ως τρίτοι, δεν ξέρουμε αν το καλοκαίρι θες διακοπές στην πόλη ή μόνο μπάνιο και αραλίκι.

Πάντως και οι δύο προορισμοί έχουν πράγματα να κάνεις.

Και στα Κανάρια το καλοκαίρι δεν είναι παντού πήχτρα από κόσμο. Επίσης αν ψάχνεις εξωτικό προορισμό, δεν νομίζω ότι τα κανάρια θα σε καλύψουν.

σε ευχαριστω για την απαντηση:D
κοιτα επειδη η βαρκελωνη εχει πολλα παραγματα να δεις....ισως να ειναι καλα απο το θεμα χαλαρωσης τα καναρια αλλα ειδα οτι και η πορτογαλια
εχει παραλιες...αλλα τι; αξιζουν;
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Για τις παραλίες της Πορτογαλίας δεν ξέρω να σου πω γιατί η περίοδος που πήγα δεν ήταν κατάλληλη για να το ερευνήσω το θέμα.

Πάντως αν το μόνο που σε ενδιαφέρει μετά την (αγαπημένη) Βαρκελώνη είναι χαλάρωση σε παραλίες, με λίγη έρευνα θα βρεις ωραίες παραλίες και στην ηπειρωτική Ισπανία (μια και υπάρχει και η παράμετρος κόστος από ό,τι κατάλαβα)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Συμφωνω με την Frida.Και εγω θα σου προτεινα νοτια Ισπανια.Μπορεις να δεις Σεβιλλη,Γραναδα και να κατευθυνθεις μετα στις παραλιες.Μπορειτε να νοικιασετε αυτ/το απο Βαρκελωνη.Γλυτωνετε τα αεροπορικα και χρονο.Και αφηστε την Πορτογαλια για αλλο ταξιδι.Ποσες μερες θελετε να ειναι το ταξιδι?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχοντας πάει Πορτογαλία και Gran Canaria μπορώ να πω ότι προτιμώ σα μέρος το πρώτο. Τα Κανάρια νησιά δεν είναι όσο εξωτικά τα φαντάζονται κάποιοι (καθόλου εξωτικά θα έλεγα εγώ) κι επίσης τα πιο γνωστά (Τενερίφη και Gran Canaria) μαζεύουν πολύ κόσμο το καλοκαίρι. Η Πορτογαλία είναι πολύ όμορφη κι έχει πράγματα να δεις αλλά από παραλίες δεν έχω άποψη. Εάν συζητάς και το ενδεχόμενο να μείνεις μόνο Ισπανία πάντως, θα ρίξω στο τραπέζι τη Βόρεια Ισπανία (χώρα των Βάσκων, Αστούριας) που κατά τη γνώμη μου έχει ωραιότερες παραλίες από το νότο και πιο πολύ πράσινο και πιο δροσερό καιρό κι είναι και πιο κοντά σε Βαρκελώνη (είτε με αυτοκίνητο είτε με λεωφορεία)
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
σας ευχαριστω παιδια

Karfitsa 10 μερες συνολικα λεμε δηλάδη 4 μερες για βαρκελωνη 1 για την διαδρομη του επομενου ταξιδιου και τις αλλες στο δευτερο προορισμο!

Earth Citizen με βοηθησες πολυ ευχαριστω!

εχετε να προτεινετε καποιο αλλο προορισμο απο βαρκελωνη εκτος ισπανιας με 200 ευρω πανε ελα?

οπουδηποτε!!!!
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
σας ευχαριστω παιδια

Karfitsa 10 μερες συνολικα λεμε δηλάδη 4 μερες για βαρκελωνη 1 για την διαδρομη του επομενου ταξιδιου και τις αλλες στο δευτερο προορισμο!

Earth Citizen με βοηθησες πολυ ευχαριστω!

εχετε να προτεινετε καποιο αλλο προορισμο απο βαρκελωνη εκτος ισπανιας με 200 ευρω πανε ελα?

οπουδηποτε!!!!
Με 200 ευρώ το άτομο πας όπου-μα όπου-θες στην Ευρώπη από Βαρκελώνη...Το θέμα είναι τι θες ακριβώς να συνδυάσεις. Βαρκελώνη και κάποιο νησί ή Βαρκελώνη και..Νορβηγία πχ; :shock: (άμα μου λες οπουδήποτε και μένα το μυαλό μου οπουδήποτε πάει!)
Προσωπικά μου ακούγεται ταλαιπωρία να βγεις πιο έξω από την Ιβηρική πάντως. Και 4 μέρες Βαρκελώνη μάλλον είναι λίγες.

Για πτήσεις δες εδώ: Φθηνές πτήσεις | Σύγκρινε δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια στο gr.skyscanner.com

(βάλε "everywhere" στον προορισμό)
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.051
Likes
41.190
Εγώ θα πρότεινα εκτός από Πορτογαλία και την περίπτωση του Μαρόκου.
Σε αντίθεση με την προλαλήσασα, 4- άντε 5 μέρες βαριά -είναι αρκετές για Βαρκελώνη, κατά τη γνώμη μου ;)
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
200 ευρω 2 ατομα!
βρε παιδια μετα απο συζητηση μαλλον πορτογαλια λεμε,θα το ψαξουμε με τις παραλιες να δουμε τι παιζει δεν μπορει να μην εχει καμια καλη!

Για τα καναρια με τοσα που ακουμε δεν ξεκιναμε με τιποτα!

Μαροκο οχι δεν ειναι στα αμμεσα σχεδια μας!

Για εξωτικα μεροι οπως μπαχαμες η αλλου δεν βρηκα παρακατω απο 1000 ευρω το ατομο!!! :(:(:(:(:(
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Προτείνω τη Μινόρκα που ειναι κοντα στη Βαρκελώνη,εχει απίστευτες παραλίες(δεν εχω παει αλλα το εχω ψάξει),ειναι μέρος για ζευγάρια και εχει μέρη να δεις!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε αντίθεση με την προλαλήσασα, 4- άντε 5 μέρες βαριά -είναι αρκετές για Βαρκελώνη, κατά τη γνώμη μου ;)
Να φανταστείς ότι είμαι κι από αυτούς που θεωρούν τη Βαρκελώνη υπερτιμημένη και δεν είμαι μεγάλη φαν (οπότε γενικά συμφωνώ μαζί σου):D Αλλά στις 10 νύχτες που έχουν, ας της δώσουν τώρα κάτι παραπάνω, έτσι το σκέφτηκα:cool:

Ελευθερία δε σας κόβω για κάτι μακρινό έτσι όπως τα λες, αφήστε το όταν θα υπάρχει μεγαλύτερο μπάτζετ.
Χτύπα μια Πορτογαλία! (έχει σίγουρα μερικές ωραίες παραλίες/παραθαλάσσια γραφικά χωριά)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom