Ζιμπάμπουε πληροφορίες για ζιμπάμπουε

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.171
Η Ναμίμπια είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσα από τη Ζιμπάμπουε. Και τα έχει όλα. Φυλές Χίμπα, σαφάρι στο Ετόσα Παν, την ασυγκριτη έρημο Ναμπίμπ και την Ακτη των Σκελετών, την πόλη-φάντασμα του Κόλμανσκοπ, τις βραχογραφίες στο Νταμάρανλαντ και εν γένει τα εκπληκτικότερα τοπία της Αφρικής του Νότου. Αν ήταν να επιλέξω ποιο ταξίδι να επαναλάβω στην περιοχή δεν θα δίσταζα ούτε κλάσμα δευτερολέπτου.
 

giannis tsr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Τέτοια λέγε μας Isabelle για να μας κάνεις να τ πιστέψουμε και να τ κάνουμε. Και γω θέλω πολύ ελπίζω μόνο να μην υπάρχει πρόβλημα κατά τη μετάβαση από τη μία χώρα στην άλλη. Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω πέρα από όλ αυτά και τη γνώμη σας για ένα άλλο θέμα: Το αεροπορικό ταξίδι πραγματοποείται με ενδιάμεση στάση το Κάιρο. Ωστόσο, αυτή την περίοδο πραγματοποιούνται επεισόδια στην Αίγυπτο. Θεωρείται ότι αποτελεί ρίσκο να πάμε μέσω Αιγύπτου? Υπάρχει και ταξίδι μέσω Ντουμπάι αλλά η τιμή είναι σημαντικά μεγαλύτερη.. Ποια είναι η γνώμη σας επί του θέματος και τι γνωρίζετε για τα επεισόδια?
(Ελπίζω να μην έχουμε γίνει κουραστικοί με τις ατέρμονες ερωτήσεις μας)
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.171
Γιάννη δεν ξέρω από πού σκοπεύετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, στην υποθετική όμως περίπτωση που το κάνετε από την Νότια Αφρική, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μετάβασης από μια χώρα στην άλλη της ευρύτερης περιοχής. Θα πρέπει απλά να δηλώσεις στο γραφείο ενοικίασης ποιες γειτονικές χώρες σκοπεύεις να επισκεφτείς, και έναντι μιας μικρής προσαύξησης θα σου δοθούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα ("διαβατήριο" αυτοκινήτου, ασφάλεια κλπ.). Οι επιτρεπόμενες χώρες κυμαίνονται από γραφείο σε γραφείο, αλλά σταθερά περιλαμβάνουν Ν. Αφρική, Λεσόθο, Σουαζιλάνδη, Ναμίμπια, Μποτσουάνα, Μοζαμβίκη και (συνήθως) Ζιμπάμπουε, ενώ ορισμένα προσθέτουν Ζάμπια και Αγκόλα.
Για την Αίγυπτο, δύσκολο να προβλέψει κανείς τις εξελίξεις. Πάντως, γενικά μιλώντας, σπάνια κλείνουν τα αεροδρόμια μιας χώρας ακόμα και σε περιόδους πολύ εντονότερων πολιτικών αναταράξεων.
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είμαι στην φαση ταξιδιου κ τώρα είδα τι ελεγες.. Λοιπον, οσον αφορά την Αίγυπτο να αποφυγεις να κινηθεις προς Σουέζ, και γενικότερα ανατολικα του Κάιρου. Δεν υπάρχει πρόβλημα σ αυτό το κομματι της χώρας. Κάλυψε οτι έχει σχέση με θρησκεία, σταυρούς κλπ. Όχι πως θα εχεις κάποιο θέμα αλλά ποτε δεν ξέρεις. Αν σε ρωτήσουν θα λες οτι είσαι Ελληνας,αν δεν καταλαβαίνουν Ιόνιος. Μας αγαπάνε πολυ κ μας σέβονται. Επεισόδια στην Αίγυπτο δεν θα δεις έκτος απο το ανατολικό κομματι της χώρας που κ εκεί παίζεται,απλα είναι πιο ρευστά. Αν απλα μείνεις στο αεροδρόμιο δεν εχεις να ανησυχεις για τίποτα :) τους τελευταίους δυο μηνες βρέθηκα λογο εργασίας 3 φορες στην Αίγυπτο,αλλες φορες ως περαστικός αλλες οργώνοντας την χώρα. Μην μασας ;-)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Τα δεδομένα:

Η Αφορμή: Η ξαδέρφη του άντρα μου θα είναι για 1,5 χρόνο στο CapeTownγια δουλεία και λέμε να το εκμεταλλευτούμε. Δεν είναι ο τύπος που θα ψαχτεί και θα μπορεί να με βοηθήσει σε αυτά που ψάχνω οπότε απευθύνομαι σε εσάς.

Διάρκεια Ταξιδιού : 12-14 μέρες μάξιμουμ (μέσα και το πήγαινε-έλα)

Budget : 1700 ευρώ μάξιμουμ το άτομο (όλα μέσα εκτός από αεροπορικό από και προς CapeTown, και ξενοδοχείο στο CT– θα μείνουμε στην ξαδέρφη-)

Σύνθεση ταξιδιωτών : Η γράφουσα, το στεφάνι της, και οι 2 αδερφοί του στεφανιού.

Περίοδος : Νοέμβριος 2015

Πλάνο σε αδρές γραμμές :

4-5 μέρες στο CTστην αρχή ή στο τέλος ή σπαστά, Ακρωτήρι καλής Ελπίδας, Κλουβί με λευκούς καρχαρίες, μία μέρα για Citesurf (ο ένας από όλους οι υπόλοιποι βλέπουμε), νησί φυλακών

4- 6 μέρες Ζιμπάμπουε, Καταρράκτες και βουτιά, και ένα σαφάρι αλλά όχι τύπου να καθόμαστε με τις ώρες να περιμένουμε τα ζώα, να ψάχνουμε ίχνη κτλ., πιο βασικά πράγματα και για κανένα διήμερο.


Ερωτήσεις:

1)Σε πιο πάρκο θα μου προτείνατε να κάνουμε Safari και ποιες δραστηριότητες αξίζουν ( σημ. δεν είμαστε του στυλ Elephant back safari ,είμαστε ενάντια στην εκμετάλλευση των ζώων για τουριστικούς σκοπούς – θα μου πεις εδώ πας να κάνεις Safari και εισβάλλεις στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά κατά το δυνατόν-) Να σημειώσω ότι για το σαφάρι θα με ενδιέφερε τόσο στη Ζιμπάμπουε όσο και στη ΝΑ.

2) Την περίοδο που θα πάμε είναι η ξηρή περίοδος για να μπορέσουμε να κάνουμε τη βουτιά στο Devil’spool, δεδομένου ότι οι καταρράκτες είναι αρκετά άδειοι αξίζουν τα 140$ για πτήση με το ελικόπτερο πάνω από αυτούς.

3) Ξενοδοχείο για Victoria Falls και lodge για το σαφάρι? Η επιλογή της σκηνής για σαφάρι είναι ασφαλής;

4)Οι τιμές που βρίσκω στο διαδίκτυο για πτήσεις εντός Αφρικής, ξενοδοχεία στη Ζιμπάμπουε και Safari είναι κάτι παραπάνω από τσιμπημένες, κανένα τιπ?

5) Κάτι κατά το δυνατόν off the bitten από φυλές της Αφρικής είτε στη μία είτε στη άλλη χώρα?

6) Κάτι σε σχέση με τα κρασιά της ΝΑ είναι must see?

7) Οτιδήποτε άλλο θα είχατε να προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο, δεν έχουμε κανονίσει ακόμα κάτι, έχουμε καιρό μπροστά μας, αλλά από το διάβασμα έχω αρχίσει ήδη να μπερδεύομαι.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τα δεδομένα:

Η Αφορμή: Η ξαδέρφη του άντρα μου θα είναι για 1,5 χρόνο στο CapeTownγια δουλεία και λέμε να το εκμεταλλευτούμε. Δεν είναι ο τύπος που θα ψαχτεί και θα μπορεί να με βοηθήσει σε αυτά που ψάχνω οπότε απευθύνομαι σε εσάς.
Δε νομίζω ότι θα ''γλιτώσετε'' χρήματα επειδή είναι εκεί η ξαδέρφη, ίσα ίσα που δεσμεύεστε σχετικά με το χρόνο και τις μετακινήσεις. Σκέφτομαι όπως σε δικές μου περιπτώσεις, αποφεύγω να πηγαίνω σε γνωστούς/συγγενείς, γιατί δεν είμαι εντελώς ελεύθερος. Πόσο μάλλον στη ΝΑ που βρίσκεις καλή και φτηνή διαμονή. Δε λέω να μην μείνετε εκεί, απλά σας λέω περισσότερο να ξέρετε τι παίζει με τη διαμονή. Μόνο και μόνο που η ξαδέρφη έγινε η αφορμή, πάω πάσο!!!

Διάρκεια Ταξιδιού : 12-14 μέρες μάξιμουμ (μέσα και το πήγαινε-έλα)
Εντάξει, όπως τα περιγράφεις παρακάτω, φτάνουν...όχι ότι την χορταίνεις ποτέ την Αφρική...

Budget : 1700 ευρώ μάξιμουμ το άτομο (όλα μέσα εκτός από αεροπορικό από και προς CapeTown, και ξενοδοχείο στο CT– θα μείνουμε στην ξαδέρφη-)
Μια χαρά νομίζω είστε!

Σύνθεση ταξιδιωτών : Η γράφουσα, το στεφάνι της, και οι 2 αδερφοί του στεφανιού.
Δε φοβάσαι τίποτα! :)

Περίοδος : Νοέμβριος 2015
Τέλεια...

Πλάνο σε αδρές γραμμές :

4-5 μέρες στο CTστην αρχή ή στο τέλος ή σπαστά, Ακρωτήρι καλής Ελπίδας, Κλουβί με λευκούς καρχαρίες, μία μέρα για Citesurf (ο ένας από όλους οι υπόλοιποι βλέπουμε), νησί φυλακών

4- 6 μέρες Ζιμπάμπουε, Καταρράκτες και βουτιά, και ένα σαφάρι αλλά όχι τύπου να καθόμαστε με τις ώρες να περιμένουμε τα ζώα, να ψάχνουμε ίχνη κτλ., πιο βασικά πράγματα και για κανένα διήμερο.
Οκ για το Κέιπ, λογικά θα ξοδέψετε και καμιά μέρα στους βοτανικούς κήπους και Table Mountain. Στο τελευταίο, να πάτε με την πρώτη ευκαιρία που θα έχει καθαρό ουρανό.

Μια χαρά και η Ζιμπάμπουε, πάντα αναλόγως τις μέρες που διαθέτετε.

Ερωτήσεις:

1)Σε πιο πάρκο θα μου προτείνατε να κάνουμε Safari και ποιες δραστηριότητες αξίζουν ( σημ. δεν είμαστε του στυλ Elephant back safari ,είμαστε ενάντια στην εκμετάλλευση των ζώων για τουριστικούς σκοπούς – θα μου πεις εδώ πας να κάνεις Safari και εισβάλλεις στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά κατά το δυνατόν-) Να σημειώσω ότι για το σαφάρι θα με ενδιέφερε τόσο στη Ζιμπάμπουε όσο και στη ΝΑ.
Λοιπόν. στη ΝΑ δεν έκανα καθόλου σαφάρι, καθώς το έφαγα στη μάπα στη Ζιμπάμπουε. Αυτό που είναι κανένα 2-3ωρο οδήγηση απο Βικτώρια είναι το Hwange National Park, φημίζεται για τους ελέφαντες, όμως δεν αποκλείεται να δείς οτιδήποτε. Εμείς εκεί είδαμε και λιοντάρι που έτρωγε το θήραμά του. Φυσικά όοολα τα άλλα, καμηλοπαρδάλεις κλπ τα βλέπεις. Το καλό με τη Ζιμπάμπουε είναι ότι το σαφάρι δε γίνεται αλλιώς, αλλά μόνο έτσι που λές. Είναι (ευτυχώς) μη τουριστικός προορισμός, οπότε τα ζώα φοβούνται, αντιθέτως με περιγραφές άλλως χωρών που έχω ακούσει ή πχ της Botswana που πήγα μονοήμερη και ήταν σα ζωολογικός κήπος... Είναι πολύ αυθεντικά. Μπορείς να κάνεις νυχτερινό σαφάρι, πολύ πρωί κλπ. Δε τα θυμάμαι όλα. Θα τα δείτε και επιτόπου, εκεί τα κανονίζετε στην ουσία. Αν και ρωτάς παρακάτω, τα γράφω τώρα: Μείναμε σε ένα longe εκεί (ίσως στην ιστορία μου γράφω ποιό είναι), που ήταν υπέροχο και όταν δεν κάναμε σαφάρι βλέπαμε μπροστά μας τη λίμνη και τα χώα που έρχονταν να ξεδιψάσουν. Ξέρω ότι αυτό το lodge είχε και χώρο για σκηνές. Πάρτε μπαμπουινο-απωθητικά :-D Προτείνω αυτό το πάρκο, απο αυτά που πήγα εγώ, κάποιος άλλος μπορεί να σου προτείνει άλλο. Πάντως ήταν απίστευτα! Πώς θα το κάνετε: νοικιάζετε ένα αμάξι πχ απο τη europcar που έχει γραφείο και στους Falls και στο αεροδρόμιο (οπότε βλέπετε τι και πως σας βολεύει) αν βέβαια έχει καλή τιμή. Γεμίζετε βενζίνη και είστε οκ.

2) Την περίοδο που θα πάμε είναι η ξηρή περίοδος για να μπορέσουμε να κάνουμε τη βουτιά στο Devil’spool, δεδομένου ότι οι καταρράκτες είναι αρκετά άδειοι αξίζουν τα 140$ για πτήση με το ελικόπτερο πάνω από αυτούς.
''Αρκετά άδειοι''... Σε παρακαλώ διάβασε την ιστορία μου. Απλά δε γίνεσαι μούσκεμα...κατα τ'άλλα παραμένουν εντυπωσιακότατοι!!!

3) Ξενοδοχείο για Victoria Falls και lodge για το σαφάρι? Η επιλογή της σκηνής για σαφάρι είναι ασφαλής;
To Lodge το έγραψα πιο πάνω, ξενοδοχείο μείναμε στο The victoria falls, ωραίο ήταν, καλό πρωινό και να σου πώ, τρώγαμε γενικά εκεί. Όσες φορές πήγαμε για φαγητό εκτός ξενοδοχείου, το μετανιώσαμε. Κάνει υπέροχους μπουφέδες!

4)Οι τιμές που βρίσκω στο διαδίκτυο για πτήσεις εντός Αφρικής, ξενοδοχεία στη Ζιμπάμπουε και Safari είναι κάτι παραπάνω από τσιμπημένες, κανένα τιπ?
Μπά... Στα Lodge νομίζω πως περιλαμβάνεται και το σαφάρι στην τιμή, ψάξ'το καλά. Εμείς κάποιες μέρες (μείναμε κ αρκετές βέβαια) ζητήσαμε αντί για 2 σαφάρι την ημέρα, να κάνουμε μόνο ένα, οπότε έπεφτε και η τιμή. Συμπεριλαμβάνουν τα πάντα, αφού μέσα στο εθνικό πάρκο δεν μπορείς να φάς ας πούμε αλλού. Απο νερό μέχρι φαγητό και τα σαφάρι.

5) Κάτι κατά το δυνατόν off the bitten από φυλές της Αφρικής είτε στη μία είτε στη άλλη χώρα?
Μπα...

6) Κάτι σε σχέση με τα κρασιά της ΝΑ είναι must see?
Μπα... Μια χαρά είναι και το ελληνικό, άσε που δεν είμαι και ειδικός!

7) Οτιδήποτε άλλο θα είχατε να προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο, δεν έχουμε κανονίσει ακόμα κάτι, έχουμε καιρό μπροστά μας, αλλά από το διάβασμα έχω αρχίσει ήδη να μπερδεύομαι.
Ναι, να πάτε στο mama africa στο C.T. Δεν ξέρω αν είναι ακόμη τόοοσο φοβερό όσο ήταν!! Να πάτε και στο ocean basket, προφανώς η ξαδέρφη θα ξέρει καλά μέρη, αλλά είναι κρίμα να μην τρώς θαλασσινά τόσο φτηνά. Στο αεροδρόμιο σου επιστρέφουν το ''Φ.Π.Α.'', απ'όπου αγοράζεις είδη, κράτα αν μπορείς αποδείξεις.

Μια χαρά ξεμπερδεμένη είσαι... Εγώ να δείς όταν το οργάνωνα τι είχα τραβήξει!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
2) Την περίοδο που θα πάμε είναι η ξηρή περίοδος για να μπορέσουμε να κάνουμε τη βουτιά στο Devil’spool, δεδομένου ότι οι καταρράκτες είναι αρκετά άδειοι αξίζουν τα 140$ για πτήση με το ελικόπτερο πάνω από αυτούς.
''Αρκετά άδειοι''... Σε παρακαλώ διάβασε την ιστορία μου. Απλά δε γίνεσαι μούσκεμα...κατα τ'άλλα παραμένουν εντυπωσιακότατοι!!!
Δεν ισχύει, ο Νοέμβριος είναι μια χαρά περίοδος για βουτιά στο Devil's pool, οι καταρράκτες μπορεί να μην είναι σε πλήρη "ισχύ", αλλά εκεί που είναι το Devil's pool έχει και παραέχει νερό. Καλές βουτιές, μη το χάσετε.

Η επιλογή της σκηνής για σαφάρι είναι ασφαλής;
Ναι.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Aν οι καταρράκτες Βικτώρια είναι αδιαπραγμάτευτοι τότε μπορείτε να πάτε και Μποτσουάνα (δεν θέλει βίζα). Σαφάρι κάνουν στο Chobe NP και μετά στο Δέλτα Οκαβάνγκο. Τα σαφάρι στη Μποτσουάνα είναι πιο ακριβά αλλά προσφέρουν εμπειρία σαν κατασκηνώνεις στο ύπαιθρο με την ύαινα να σε υποδέχεται το πρωί σαν πηγαίνεις στην υπαίθρια τουαλέτα. Πτήσεις από Maun (ίσως και Kasane) υπάρχουν για Νότια Αφρική. Eμείς το κάναμε σε 6 μέρες αλλά με εσωτερική πτήση Kasane - Maun για να κερδίσουμε χρόνο.
Τα σαφάρι είναι του ύψους ή του βάθους. Μπορεί να πετύχεις να δεις όλα τα ζώα μπορεί και όχι. Γενικά στη Μποτσουάνα σε σχέση με την Τανζανία τα ζώα ήταν πιο εξοικειωμένα με την ανθρώπινη παρουσία. Γενικά να έχεις κατά νου ότι δεν είναι σκηνικό ανοικτής σαβάνας όπως στην Ανατολική Αφρική. Δείτε και το Κruger (που σίγουρα είναι φθηνοτερο αλλά δεν έχω ιδίαν άποψη). Επίσης υπάρχουν και μικρά ιδιωτικά πάρκα στην Ν.Α. αν θέλετε να σας φύγει ο καημός. http://schotiasafaris.co.za/index.htm (αυτό που έιχαμε πάει εμείς αλλά δεν είναι κοντά στο CPT)
Δες κι αυτό: http://goafrica.about.com/od/capetownatravelguide/a/safarinearcapetown.htm
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Δε νομίζω ότι είναι θέμα "εξοικίωσης" των ζώων με την ανθρώπινη παρουσία. Μας είχαν πει ότι υπάρχουν περιοχές όπου ή επιτρέπεται το κυνήγι ή υπάρχει λαθροχειρία, οπότε και τα ζώα νιώθουν την ανθρώπινη απειλή και είναι φοβισμένα. Σε τέτοιο ακριβώς πάρκο στη Μποτσουάνα μας επιτέθηκαν ελέφαντες γι'αυτό ακριβώς το λόγο, ενώ στο Τσόμπε που προφανώς δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, τα ζώα βόσκανε αμέριμνα παρά τη δική μας παρουσία. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι η Μποτσουάνα είναι από τους "ανόθευτους" (και "luxury") προορισμούς για σαφάρι, αφού έχει λίγο και επιλεκτικό (λόγω τιμών) τουρισμό και αυτό το επιβεβαιώνω και προσωπικά, αφού δεν βρεθήκαμε ποτέ πάνω από 2 αυτοκίνητα στο ίδιο σημείο (κλασσικό αντι-παράδειγμα η Κένυα-Τανζανία που στα γνωστά τουλάχιστον πάρκα είναι πράγματι ζωολογικός κήπος ανθρώπων και οπωσδήποτε υστερούν σε "αυθεντικότητα" και ατμόσφαιρα). Στη Ν.Α. πάλι, έχω ακούσει (χωρίς να έχω πάει) ότι μόνο και μόνο που βλέπεις στα πάρκα ασφαλτοστρωμένους δρόμους, φτάνει να σε ξενερώσει σαν εμπειρία. Για Ζιμπάμπουε δε ξέρω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δε νομίζω ότι είναι θέμα "εξοικίωσης" των ζώων με την ανθρώπινη παρουσία. Μας είχαν πει ότι υπάρχουν περιοχές όπου ή επιτρέπεται το κυνήγι ή υπάρχει λαθροχειρία, οπότε και τα ζώα νιώθουν την ανθρώπινη απειλή και είναι φοβισμένα.
Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ (όπως μας το εξήγησαν κι εμάς) ότι δεν αισθάνονται απειλή από την ανθρώπινη παρουσία λόγω απουσίας κυνηγιού. Πάντως να οδηγείς δίπλα από ζέβρες ιμπάλα και ελέφαντες μου ήταν πρωτόγνωρο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Εδω καθοσουν διπλα σε λιονταρια και σε γραφανε κανονικοτατα:p
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.171
Να πω κι εγώ τα δικά μου αν και τα περισσότερα ερωτήματα απαντήθηκαν ήδη.

1. Άσχετα από το επίπεδο του νερού στο Devil's Pool σημειώστε ότι ο Νοέμβρης δεν ανήκει στην ξερή εποχή αλλά αντίθετα στην αρχή της εποχής των βροχών. http://www.safaribookings.com/zimbabwe/climate. Αυτό έχει τη σημασία του ως προς τα σαφάρι. Το χορτάρι έχει αρχίσει να ψηλώνει, εξ αυτού τα ζώα είναι πιο δύσκολα εντοπίσιμα, και επιπλέον δεν μαζεύονται τόσο συστηματικά στα "παραδοσιακά" waterholes αφού μπορούν να βρουν νερό κι αλλού. Χώρια βέβαια που οι χωματόδρομοι των πάρκων λασπώνουν και γίνονται σύχνα δύσβατοι (ακόμα και αδιάβατοι). Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι τα σαφάρι δεν είναι εφικτά, κάθε άλλο, απλά καλό είναι να υπάρχει επίγνωση των πιθανών δυσκολιών και ανάλογη ψυχολογική και πρακτική προετοιμασία.

2. Γενικά μιλώντας η Μποτσουάνα είναι ίσως η καλύτερη αφρικανική χώρα για σαφάρι για τους λόγους που ήδη αναλύθηκαν. Ειδικά αν οδηγάς δικό σου αυτοκίνητο με οροφοσκηνή, οπότε και κινείσαι κατά βούληση και σε καθεστώς πλήρους αυτονομίας, το πιθανότερο είναι ν' απολαύσεις τη φύση και τα ζώα μόνος σου τετ α τετ στο 95% του χρόνου. Από την άλλη, χωρίς να έχω επισκεφθεί το Hwange (έχοντας διασχίσει την Μποτσουάνα επί δυο βδομάδες είμασταν πια χορτάτοι από πανίδα κι έτσι το παρακάμψαμε), η εμπειρία του Αντώνη με πείθει ότι το Hwange αποτελεί μια καλή και βολική λύση για σαφαρι στην περιοχή, ειδικά που λόγω χρόνιων πολιτικών προβλημάτων η Ζιμπάμπουε έχει αναλογικά λίγο τουρισμό.

Τη Νότια Αφρική και το Κρούγκερ δεν τα βάζω καν στο λογαριασμό. Και το λέω μετά λόγου γνώσεως. Με μια λέξη: μακριά. Πολύς κόσμος (δεν υπάρχει τουρίστας αλλά και νοτιοαφρικανός σε διακοπές που δεν πάει έστω και μια μέρα στο Κρούγκερ), πολλή άσφαλτος και κάθε τρεις και λίγο από ένα δήθεν κάμπινγκ με υποδομές πόλης (μπανγκαλόους, εστιατόρια, σούπερ μάρκετ, μαγαζιά με σουβενίρ και της παναγιάς τα μάτια) που σου χαλάνε κάθε αίσθηση ή έστω ψευδαίσθηση στοιχειωδους αυθεντικότητας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom