ποιο ειναι το ομορφοτερο εκκλησακι της ελλαδος?

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Για μένα το ομορφότερο εκκλησάκι βρίσκεται σε ένα χωριό της Ηπείρου. Πρόκειται για ένα εκκλησάκι διαφορετικό από τα συνηθισμένα γιατί δεν έχει τοιχογραφίες ούτε τρούλο ούτε πολυέλαιους. Είναι όμως πολύ ατμοσφαιρικό, λίγο σκοτεινό, με μικρά παραθυράκια κοντά στην κεραμοσκεπή.
Έχει έναν μικρό προαύλιο χώρο υπερυψωμένο στην άκρη της πλατείας του χωριού. Μέσα στην πλατεία βρίσκεται επίσης ένας αιωνόβιος πλάτανος με τον κορμό του μια τεράστια κουφάλα.
Ακριβώς δίπλα από την πλατεία και το πίσω μέρος της εκκλησίας, υπάρχει μία ρεματιά που στο πέρασμα του χρόνου, έχει βαθύνει. Οι όχθες της είναι γεμάτες από πλάτανους και πάνω σ' αυτούς κισσοί λόγω του ότι οι ακτίνες του ήλιου δεν καταφέρνουν να φτάσουν εύκολα στη χώμα.
Δεν ξέρω αν με την περιγραφή μου κατάφερα να μεταφέρω την εικόνα, αλλά για μένα είναι ένα πολύ γραφικό και ιδιαίτερο μέρος.
Η απλότητα στο μεγαλείο της.....
καλε ζετα πες και που ειναι...μη μας αφηνεις με την ορεξη..
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
παιδια αυτες τις μερες επισκεφτηκα την μυτιληνη και ανακαλυψα ενα διαφορετικο και στα ματια μου πανεμορφο εκκλησακι... ηταν της ζωοδοχου πηγη στην αγιασσο....της μυτιληνησ..
εχει καταπληκτικο κηπο με κιοσκι με τραπεζι παγκακια κατω απο πλατανο η εισοδος ειναι μεσα απο το καμπαναριο και το καλυτερο βρυσες στην αυλη που τρεχει αγιασμα..
η δεν εκκλησιτσα μικρη απλη απο εξω αλλα μεσα με 2 καμαρες και αγιογραφια.. λιγο ημισκοτεινη... πολυ κατανυκτικη....
σε μια τρυπα εκει βρηκαν και την εικονα της ζωοδοχου πηγης..
παρολο που εχω δει παρα πολλες εκκλησιτσες στη ζωη μου , εμενα αυτη μου εκανε κλικ και την ερωτευτηκα..
τοσο την χαζευα ηταν τετοια τα συναισθηματα που περασε η ωρα δεν το καταλαβα .. και τρεχοντας προλαβα το λεωφορειο.....
Και γω περίμενα πως θα πεις την Παναγιά τη Γοργόνα στη Σκάλα Συκαμιάς, στο χωριό του Μυριβήλη, όπου το τοπίο, το λιμανάκι και η μικρή εκκλησούλα είναι πολύ γραφικά...Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε η Ζωοδόχος Πήγή και φαντάζομαι πως σου άρεσε και το ορεινό παραδοσιακό μας χωριό, η Αγιάσσος, όπου βρίσκεται αυτή εκκλησία. Πάντως εγώ που έχω πάει πάμπολλες φορές στην Αγιάσσο, επισκέπτομαι κυρίως τον επιβλητικό ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και δεν έχω παρατηρήσει τις τόσες λεπτομέρειες στη Ζωοδόχο Πηγή. Την επόμενη φορά που θα εκδράμω προς την Αγιάσσο, θα πάω να παρατηρήσω όσα είπες...Κοίτα να δεις που μαθαίνουμε και από τους επισκέπτες μας!!:p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Ένα εκκλησάκι που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ξωκκλήσι της Παναγίας μέσα στη χαράδρα του Βίκου.
Αν και δεν λειτουργεί πια και είναι μισοερειπωμένο, έχει κάτι το ιδιαίτερο... πρόκειται για εκκλησάκι του 18ου αιώνα και επιπλέον βρίσκεται σε ένα πανέμορφο φυσικό τοπίο, στην όχθη του Βοϊδομάτη και περιτριγυρισμένο από την πλούσια βλάστηση της χαράδρας! Μοναδικό!
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.375
το αγιασμα εχει θεια χαρη και δεν χαλαει οσα χρονια και να το χεις...
για βαλε απλο νερο για καιρο καπου και θα δεις πως θα βρωμισει αλλα ξεφευγουμε απο το θεμα μας..
Δηλαδή, αφού υπάρχει τρεχούμενο αγιασμένο νερό, υπάρχει να υποθέσω και καταραμένο τρεχούμενο νερό κάπου?
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Δηλαδή, αφού υπάρχει τρεχούμενο αγιασμένο νερό, υπάρχει να υποθέσω και καταραμένο τρεχούμενο νερό κάπου?
Φιλε GTS "εκτος θεματος" η ερωτηση σου, "εκτος θεματος" η απαντηση μου,μαλλον θα βρεθουμε στο πυρ το εξωτερο.
κατα την αποψη μου λοιπον,σημασια εχει η παντοδυναμη αυταπατη της πιστης,που ομολογω μπροστα της υποκλινομαι. Αλλα μεγαλυτερο δεος και σεβασμο νιωθω για τον απιστο, που διαρκως "ξυνει" τις επιφανειες να δει την αληθεια,που αντεχει να ζει χωρις την παρηγορια της αυταπατης, που αντεχει γνωριζοντας πως "ο ουρανος ειναι αδειος και ο θανατος οριστικος" οπως ειπε καποιος. Κι αυτο το νερακι μονο ως Η2Ο καμια τυχη δεν εχει...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.375
Δε νομίζω να είναι εκτός θέματος η ερώτησή μου, ούτε επιχειρώ να αμφισβητήσω τη πίστη κανενός. Το μέλος ΦΑΜΕΚ ανέφερε για πηγή με νερό αγίασμα και απλά είμαι περίεργος να δω πώς αυτό διακρίνεται από το απλό νεράκι (του Θεού κι αυτό αν θες).

Δηλαδή αν έγραφα εγώ ότι στο χωριό τάδε είδα σημάδια από νεράιδες, δεν θα με ρωτούσε κανείς κάτι (πού τα είδα, πώς διακρίνονται από άλλα σημάδια κτλ)? Απλή ερώτηση είναι, χωρίς καμιά περίεργη διάθεση...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δηλαδή, αφού υπάρχει τρεχούμενο αγιασμένο νερό, υπάρχει να υποθέσω και καταραμένο τρεχούμενο νερό κάπου?
Μέσα από την διαλλέκτική σχέση του αγιασμένου -καταραμένου, ζωοδόχου-θανατηφόρου εννοείται οτι υπάρχει και καταραμένο νερό. Ξέρουμε πολύ καλά οτι όλες οι πηγές δεν είναι προς πόσιν. Εξαρταται από τι είδους πετρώματα έχει διασχίσει το νερό πριν βγει στην επιφάνεια. Με αυτην την έννοια στη λαϊκή παράδοση πολλές πηγές χαρακτηρίστηκαν καταραμένες ή μαγεμένες. Στην αρχαιότητα κάποιος ήρωας (Βελλερεφόντης ή Περσέας) σκότωναν με ένα κτύπημα τον δράκο, απελευθέρωναν τη βασιλοπούλα (απηχήσεις παλαιοτερων ανθρωποθυσιων, εδώ έχουμε ανθρωποθυσία γυναίκας- είναι χαρακτηριστικό συνήθως όπου υπάρχει θέμα ύδατος απαιτείται γυναικεία θυσία, όπως για παράδειγμα στο γεφύρι της Άρτας) και το νερο ανέβλυζε εκ νέου καθαρό. Μάλλον η ιδέα του δράκου προέκυπτε από τις άσχημες αναθυμιάσεις. Προφανώς οι κάτοικοι της περιοχής έψαχναν να βρουν το νερο κτυπώντας σε κάποιο ύψος διαφορετικό ώστε να μην περναει απο τα επιβλαβη στρώματα του μολυβδου (συνήθως). Εξ ου και το σκότωμα του δράκου με κτύπημα. Στα χριστιανικά χρόνια τον μυθικό ήρωα αντικατέστησε συνήθως -αλλά όχι πάντα- ο Άγιος Γεώργιος (κυρίως στη δυτική χριστιανική παραδοση, αλλά κατά παραδοξο τρόπο η ιστορία αυτή γίνεται δεκτή και από τους μουσουλμάνους, πράγμα που επιτείνει την ανατολικής προέλευσης καταγωγή του μύθου).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Θα ταξιδεψω στην αγαπημενη μου Λεσβο και θα θυμηθω ενα καταπληκτικο ψαροχωρι Σκαλα Συκαμνιας....εκει σε ενα βραχο πανω ειναι ενα μοναδικης ομορφιας εκκλησακι η Παναγια η γοργονα....

Ενα αλλο που μου αρεσε πολυ απο την επισης αγαπημενη μου Σαμο η Παναγια η Σπηλιανη λιγο εξω απο το Πυθαγωρειο...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Δε νομίζω να είναι εκτός θέματος η ερώτησή μου, ούτε επιχειρώ να αμφισβητήσω τη πίστη κανενός. Το μέλος ΦΑΜΕΚ ανέφερε για πηγή με νερό αγίασμα και απλά είμαι περίεργος να δω πώς αυτό διακρίνεται από το απλό νεράκι (του Θεού κι αυτό αν θες).

Δηλαδή αν έγραφα εγώ ότι στο χωριό τάδε είδα σημάδια από νεράιδες, δεν θα με ρωτούσε κανείς κάτι (πού τα είδα, πώς διακρίνονται από άλλα σημάδια κτλ)? Απλή ερώτηση είναι, χωρίς καμιά περίεργη διάθεση...
κοιτα μετα παμε σε θεολογικα θεματα και θα επρεπε να ανοιξουμε αλλο θεμα στα διαφορα...τωρα αν θελεις πιστευεις αν οχι δικο σου θεμα..
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Ο Προφήτης Ηλίας σε υψόμετρο 2.500 μ. στο Καϊμακτσαλάν......
Είναι φτιαγμένο από υλικό πολέμου (τα κάγκελά του είναι οβίδες πολέμου και αγκυλωτό σύρμα κ.α.) σε μια υπέροχη τοποθεσία από όπου βλέπεις ακόμη και το Άγιο Όρος και η ιστορία του είναι απίστευτη...Γενικά αξίζει πραγματικά να το επισκευτείς..
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom