ποιο ειναι το ομορφοτερο εκκλησακι της ελλαδος?

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Δε νομίζω να είναι εκτός θέματος η ερώτησή μου, ούτε επιχειρώ να αμφισβητήσω τη πίστη κανενός. Το μέλος ΦΑΜΕΚ ανέφερε για πηγή με νερό αγίασμα και απλά είμαι περίεργος να δω πώς αυτό διακρίνεται από το απλό νεράκι (του Θεού κι αυτό αν θες).

Δηλαδή αν έγραφα εγώ ότι στο χωριό τάδε είδα σημάδια από νεράιδες, δεν θα με ρωτούσε κανείς κάτι (πού τα είδα, πώς διακρίνονται από άλλα σημάδια κτλ)? Απλή ερώτηση είναι, χωρίς καμιά περίεργη διάθεση...
κατι δεν καταλαβες απο αυτα που γραφω.
λεω ακριβως οτι εκτιμω τους αμφισβητιες και τους ορθολογιστες ;)
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Που ειναι το εκκλησακι που στη σκεπη εχουν φυτρωσει δεντρα?
Ειναι η αγ.θεοδωρα στα συνορα νομου μεσσηνιας-αρκαδιας κοντα στο χωριο Βαστα.
Ειναι ενας βραχος που πανω του εχουν φυτρωσει δεντρα. Γυρω απο τον βραχο εχει χτιστει το εκκλησακι.Δηλαδη στην ουσια η εκκλησια εμπεριεχει τον βραχο, ο οποιος φαινεται μονο αν μπεις μεσα.Εξω απο το εκκλησακι υπαρχει μεγαλο παζαρι απο εικονες και κομποσκοινια, με αποτελεσμα ενα ενδιαφερον μνημειο της φυσης να εχει γινει...μαγαζι.

 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για μένα απ'τα ωραιότερα εκκλησάκια και το σύνολο του τοπίου φυσικά, είναι τα Μετέωρα, όχι κάποιο συγκεκριμένο εκκλησάκι, αλλά όλο το σκηνικό!!
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Ευχαριστω Katherin ,Εarth Citizen κ Varsa.Θυμομουν οτι ειναι στην Πελοποννησο αλλα δεν ηξερα που.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πολύ γραφικό, κυρίως λόγω της τοποθεσίας όπου βρίσκεται, είναι το εκκλησάκι του Αγ. Φανουρίου στη λίμνη Δόξα στο Ν. Κορινθίας. Υπέροχη φύση τριγύρω...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ένα εκκλησάκι που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ξωκκλήσι της Παναγίας μέσα στη χαράδρα του Βίκου.
Αν και δεν λειτουργεί πια και είναι μισοερειπωμένο, έχει κάτι το ιδιαίτερο... πρόκειται για εκκλησάκι του 18ου αιώνα και επιπλέον βρίσκεται σε ένα πανέμορφο φυσικό τοπίο, στην όχθη του Βοϊδομάτη και περιτριγυρισμένο από την πλούσια βλάστηση της χαράδρας! Μοναδικό!
Kαταπληκτικη η φωτο σου vario....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η Παναγιά η Κρημνιώτισσα, στη Σαμοθράκη
χτισμένη σε γκρεμό, με εντυπωσιακή θέα στην Παχιά Άμμο και το βλέμμα να ταξιδεύει μέχρι την Ίμβρο στον ορίζοντα...

 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
To ομορφότερο είναι το εκκλησάκι της παναγιάς του καστελιού στην Κάλυμνο :)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
awww.apn.gr_manager_uploads_dscn3040xs.jpg


Η φωτογραφία το αδικεί ένα μικρό εκκλησάκι σε ένα μικρό κομμάτι γης μέσα στην θάλασσα της Λέρου.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εκκλησια με δεντρο στη σκεπη του ιερου βρισκεται Ναι στο χωριο Σαμαρινα του Νομου Γρεβενων, όπως ηδη γραφτηκε από το μελος Varsa. Μονο που δε προκειται για μικρο εκκλησακι, αλλα για τη βασικη εκκλησια του χωριου τη Μεγαλη Παναγια, οπου το Δεκαπενταυγουστο γινεται το αντιστοιχο μεγαλο πανυγηρι. Πανω στη σκεπη του ιερου φυτρωσε ένα μεγαλο πευκο οι ριζες του οποιου δεν είναι ορατες μεσα στο ιερο. Δυτυχως δεν ξερω πως βαζουμε φωτο αλλιως ειχα πολλες να σας δειξω. Παντως κατ’ εμε το πιο ωραιο, γραφικο κυκλαδιτικο εκκλησακι βρισκεται στη Σιφνο και είναι αυτό των 7 Μαρτυρων. Βρισκεται στην κορυφη ενός βραχου και για να πας, περπατας ένα φιδισιο μονοπατι και φτανεις στην ακρη του βραχου οπου είναι αυτό το πολύ μικρο Εκκλησακι. Το απαραντο γαλαζιο σου κοβει την ανασα. Το συγκεκριμενο εκκλησακι είναι το πλεον πολυφωτογραφημενο, ενώ το εχω δει και σε ελληνικες ταινιες, στη ταινια «το φιλι της ζωης» το δειχνει πολύ καθαρα είναι η σκηνη οπου ο Θεμος Αναστασιαδης λιποθυμα στο εκκλησακι και η Κατερινα Παπουτσακη του δινει το φιλι της ζωης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.865
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom