ποιο ειναι το budget σας στα ταξιδια?

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ


εγώ αν κατάλαβα καλά ο alex λέει να γράψουμε συγκεκριμένα το μέρος που πήγαμε,πόσες μέρες και πόσα χρήματα ξοδέψαμε (χωρίς τα αεροπορικά και τα ξενοδοχεία) και όχι


ακριβώς αυτό...
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει, αλλά έχω χαλάσει(πάντα για ταξίδια εξωτερικού) Ρώμη 4 μέρες 300 ευρώ, Λονδίνο 3 μέρες 500 ευρώ, και Innsbruck-Αυστρία, περίπου 1 μήνα γύρω στα 300 ευρώ. Οπότε ξαναλέω εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το πόσα θα ξοδέψεις...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις.Και συμφωνω με τον taver οτι πάλι θα καταλήξει ''κουτσομπολιό'' για το τι τρώει ο καθένας στα ταξίδια με σχόλια του τύπου ,εγω είμαι large είμαι κυριλέ κι εσύ είσαι φτωχός πλην τίμιος και την βγάζεις με ψίχουλα οπότε καλύτερα ας μη ταξιδέψεις καθόλου.

Όλοι έχουν ένα όριο στο περίπου για το τι θα ξοδέψουν σε κάθε ταξίδι.Απλά αυτό το όριο μπορεί να απέχει έτη φωτός από τον έναν στον άλλον.

Οπότε φίλε alex δεν νομίζω να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα ή να βοηθηθείς.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις.Και συμφωνω με τον taver οτι πάλι θα καταλήξει ''κουτσομπολιό'' για το τι τρώει ο καθένας στα ταξίδια με σχόλια του τύπου ,εγω είμαι large είμαι κυριλέ κι εσύ είσαι φτωχός πλην τίμιος και την βγάζεις με ψίχουλα οπότε καλύτερα ας μη ταξιδέψεις καθόλου.

Όλοι έχουν ένα όριο στο περίπου για το τι θα ξοδέψουν σε κάθε ταξίδι.Απλά αυτό το όριο μπορεί να απέχει έτη φωτός από τον έναν στον άλλον.

Οπότε φίλε alex δεν νομίζω να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα ή να βοηθηθείς.
Αν έχει συζητηθεί πολλάκις , τότε θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις το συγκεκριμένο θέμα.Διευκρίνισα ευθύς εξαρχής, οτι σκοπός του συγκεκριμένου ποστ δεν είναι να "κουτσομπολέψουμε" την οικονομική κατάσταση του καθενός,αλλά να έχουμε ένα "μπούσουλα", ώστε να πέφτουμε μέσα στους υπολογισμούς μας.Σ' αυτό το φόρουμ ειρωνικά σχόλια του τύπου "έλεος, μόνο 3.000 έφαγες?" δεν μπορούν να σταθούν και δεν συνάδουν με τη νοοτροπία του.

Συμφωνώ στο οτι δεν υπάρχουν όρια στο μπάτζετ του ταξιδιού, γι' αυτό και ζητάω δικές εμπειρίες απο ταξίδια που έχετε πραγματοποιήσει!Αλλιώς όλοι θα ξοδεύαμε τα ίδια ποσά!

Η dianakarolos η Ραφαελα και ο makis έχουν πιάσει το νόημα του ποστ και απάντησαν σε αυτό που ρωτούσα...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν έχει συζητηθεί πολλάκις , τότε θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις το συγκεκριμένο θέμα.Διευκρίνισα ευθύς εξαρχής, οτι σκοπός του συγκεκριμένου ποστ δεν είναι να "κουτσομπολέψουμε" την οικονομική κατάσταση του καθενός,αλλά να έχουμε ένα "μπούσουλα", ώστε να πέφτουμε μέσα στους υπολογισμούς μας.Σ' αυτό το φόρουμ ειρωνικά σχόλια του τύπου "έλεος, μόνο 3.000 έφαγες?" δεν μπορούν να σταθούν και δεν συνάδουν με τη νοοτροπία του.

Συμφωνώ στο οτι δεν υπάρχουν όρια στο μπάτζετ του ταξιδιού, γι' αυτό και ζητάω δικές εμπειρίες απο ταξίδια που έχετε πραγματοποιήσει!Αλλιώς όλοι θα ξοδεύαμε τα ίδια ποσά!

Η dianakarolos η Ραφαελα και ο makis έχουν πιάσει το νόημα του ποστ και απάντησαν σε αυτό που ρωτούσα...
Φυσικά και έχει συζητηθεί πολλές φορές αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Αν είναι θέμα στατιστικής τότε οκ.

Εγώ προσωπικά εξαιρώντας πάντα μεταφορικά και ξενοδοχεία έχω ένα στόχο τα 30ευρώ τη μέρα.Το οποίο σπάνια πετυχαίνω.Οπότε κινούμαι ανάμεσα στα 30-50ευρώ ανα ημέρα.
Μόνο στην Βενετία ξέφυγα για τα δικά μου δεδομένα ξοδεύοντας μέχρι και 70ευρώ.
Εγώ όμως ποτέ δεν ξοδεύω χρήματα για αγορές,δώρα κτλ.Σ'αυτό το κομμάτι δίνω μέχρι 30 ευρώ που είναι φυσικά ψιλοπράγματα και δωράκια.

Ολα τα ταξίδια μου έχουν ενα συνολικό μέσο όρο τιμης τα 350-400 τα οποία είναι 3 με 5 ημερών.Μένω πάντα στο κέντρο των πόλεων και μέχρι τώρα ήμουν τυχερός γιατί βρίσκω αξιοπρεπέστατα καλά ξενοδοχεία με πολύ καλές τιμές.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Εγω υπολογιζω περιπου στα 150-200 ευρω την μερα 2 ατομα για φαγητο και οτι αλλο θελουμε να κανουμε εκτος απο ψωνια .Κατα 80% εχω πεσει μεσα σε οσα ταξιδια εχουμε κανει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom