ποσα θα δωσετε για τις καλοκαιρινες σας διακοπες

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θα συμφωνησω και με τις 3 σας!!
Απλως θελω να τονισω,οτι ειδαμε πολλες απαντησεις και ο καθενας αναλογα με τα οικονομικα του παει καπου...δεν διαθετουμε ολοι τα ιδια ποσα..
Κι ας παμε τωρα που μπορουμε-ακομα- κι εχουμε κλεισει και τα εισητηρια,γιατι του χρονου φοβαμαι οτι το θεμα θα ειναι " ποσο θα θελατε να δωσετε για τις καλοκαιρινες σας διακοπες"....:(
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Κι ας παμε τωρα που μπορουμε-ακομα- κι εχουμε κλεισει και τα εισητηρια,γιατι του χρονου φοβαμαι οτι το θεμα θα ειναι " ποσο θα θελατε να δωσετε για τις καλοκαιρινες σας διακοπες"....[/quote]

Έτσι ακριβως! Εμεις ειχαμε κλεισει εισιτηρια προ κρισης με προγραμμα 4μ Ρωμη και 5μ Τοσκανη. Και να η κριση!... Ειμαστε και 5 ατομα! Το γυρισαμε λοιπον για Ελβετια οπου θα φιλοξενηθουμε, ευτυχως!! Απο κοστος: 545 ακτοπλοικα +400(+-) βενζινη +120 μια διανυκτερευση + μουσεια-φαγητο και οτι αλλο. Για τους υπολογισμους εχω προσωπικο μου λογιστη το συζυγο αλλα απο οτι φαινεται θα φτασει 2500 τολιγοτερο. Ξεφτιλισμενο ποσο για καποιους , πολυτιμο για αλλους,... του χρονου κλαινε!!
καλο καλοκαιρι σ'ολους!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αγαπητή nera_gr,
Συγχώρεσε με, αλλά θεωρώ κάπως βαρύ να λέμε ότι "είναι προκλητικό κάποιοι να ταξιδεύουν, ενώ κάποιοι άλλοι να πεινάνε".
μπορεί να έχεις και δίκιο αλλά με την ίδια λογική δεν έχει νόημα και ένα φόρουμ για ταξίδια, γιατί είναι προκλητικό κάποιοι να ταξιδεύουν ενώ ο κόσμος πεινάει.
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα ότι όταν κάποιος δεν έχει να φάει μπορεί να θεωρήσει προκλητικό το ότι εμείς έχουμε φόρουμ και γράφουμε τι ταξίδια πήγαμε τελευταία.
Φυσικά και θα ήταν βαρύ αν είχα γράψει αυτό που κατάλαβες. Εξάλλου για τους περισσότερους από εμάς φαντάζομαι ότι τα ταξίδια δεν είναι πολυτέλεια αλλά ένα είδος ανάγκης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα ότι όταν κάποιος δεν έχει να φάει μπορεί να θεωρήσει προκλητικό το ότι εμείς έχουμε φόρουμ και γράφουμε τι ταξίδια πήγαμε τελευταία.
Άνισο, ναι. Προκλητικό γιατί? Από το φαί του τα πήραμε και τα δίνουμε στα (όποια) ταξίδια?

Τι να κάνουμε, ο κόσμος είναι άνισος. Και αν κάποιοι χάνουν 30% από το εισόδημά τους και έχουν κρίση στα οικονομικά τους, οι άλλοι δε χρωστάνε τίποτα (που στο κάτω κάτω δεν ξέρετε και που βγάζουν τα χρήματά τους: κάποιος π.χ. μπορεί να δουλεύει στην Κύπρο). Σε όλες τις χώρες, υπάρχουν και αυτοί που "δεν έχουν να φάνε", και αυτοί που ζούν μέσα στη "χλιδή" - είτε πρόκειται για πλούσιους, είτε για "κομματική ελίτ", είτε οτιδήποτε.

Καλό θα ήταν να καταλάβουμε ότι δε ζούμε - ευτυχώς - σε μια χώρα όπου ο καθένας παράγει ανάλογα με τις δυνάμεις του και αμείβεται ανάλογα με τις ανάγκες του. Αν και ως προς το το δημόσιο τομέα, είχαμε φτάσει εκεί και τώρα πρέπει να το διορθώσουμε...

Το topic αυτό εξ αρχής, από τη σκέψη και τη σύλληψή του, είναι cult. Έχει κουτσομπολίστικο σκοπό και κάνει παιδαριώδεις απλουστεύσεις. Δε θα απαντήσω, φυσικά, ποτέ επί της ουσίας, ούτε θα καταφύγω κι εγώ σε ψεύτικες απαντήσεις.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Κ επειδη λιγο τωρα στο τελος βγηκατε εκτος θεματος:
19-23/07 Λονδινο 490 ευρω το ατομο με αεροπορικα aegean κ ξενοδοχειο με πρωινο στο Quality Crown Hyde Park!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
συμφωνω με τον taver...
τα λεφτα για να παω τις διακοπες μου, δεν τα εκλεψα απο κανεναν ουτε τα στερησα απο κανεναν.
Δεν ειμαι εκατομ/χος...
το αν εγω και η γυναικα μου βγαζουμε ενα χ ποσο (που πιστεψτε με δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, και απο οτι βλεπω και σε εγω θα υποστω καποιες περικοπες) αλλα λογω διαχειρισης εχουμε την δυνατοτητα και βαζουμε καποια στην ακρη και παμε ταξιδια , δεν το θεωρω προκλητικο.
αλλος τα βαζει στην ακρη και αγοραζει αμαξι...αλλος παει στα μπουζουκια...επιλογες του καθενος ειναι.
Και αν αυριο μεθαυριο τα πραγματα γινουν τοσο τραγικα που δεν τα βγαζω περα, τοτε μαλλον και εγω θα παω Κυπρο...ή οπου αλλου...ετσι ειναι η ζωη.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μα ναι, ρε παιδιά, όσοι μπαίνουμε εδώ μέσα αυτό πιστεύουμε, γι' αυτό και ταξιδεύουμε, γι' αυτό και μπαίνουμε εδώ μέσα, καταλαβαινόμαστε.
Δεν είναι λίγοι όμως που θεωρούν τα ταξίδια περιττή πολυτέλεια, έχω ακούσει πάρα πολλά κατά καιρούς, κι εσείς φαντάζομαι. ΑΥΤΟΙ είπα ότι θα το θεωρήσουν προκλητικό.
Προφανώς κανείς σας δε διάβασε το αρχικό μου ποστ, πάντως:

Παναγιώτα, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και μπορεί να έχεις και δίκιο αλλά με την ίδια λογική δεν έχει νόημα και ένα φόρουμ για ταξίδια, γιατί είναι προκλητικό κάποιοι να ταξιδεύουν ενώ ο κόσμος πεινάει.
Έτσι όμως ήταν πάντοτε ο κόσμος. Κάποιοι μπορεί να μην αντιμετωπίσουν ποτέ πρόβλημα, κάποιοι μπορεί να αντιμετωπίσουμε αργότερα και ως τότε να χαλαλίζουμε λεφτά για ένα ταξιδάκι.
Δε θεωρώ προκλητικά όσα γράφουν οι εκατομμυριούχοι της παρέας :) Απλά ζηλεύω την τύχη τους :)
Τέλος πάντων, με κούρασε αυτή η κουβέντα...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλα δεν εχεις αδικο..
ποσες φορες εχω ακουσει αυτα τα : τι τα θες τα ταξιδια...πανε παρε ενα αμαξι καλυτερα κ.α.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
εχω μεινη αναυδος απο το γεγονος οτι αρκετοι θεωρουν οτι ειναι cult σε ενα ταξιδιωτικο φορουμ να υπαρχει ενα θεμα που να λες ποσο σου κοστιζει το ταξιδι-διακοπες σου ?ειναι αυτο cult?τι παραξενο υπαρχει?ειμαι χρονια μελος του tripadvisor και το θεμα "ποσο κοστιζουν τα ταξιδια" ηταν παντα απο αυτα που ειχαν την μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα.
την ιδεα για να ανοιξω το θεμα την πηρα απο εναν αλλο μιτο που ελεγε κατα ποσο ειναι πολυτελεια τα ταξιδια και σκεφτηκα να ανοιξω το θεμα ακριβως για να γραφουμε ποσο μας στοιχιζουν αυτα τα ταξιδια ωστε να ξερει ο καθενας τι επιλογες εχει.
Ποσοι απο εμας εχουμε εκμεταλευτει τις γνωσεις των αλλων μελων για να εξοικονομησουν χρηματα στις διακοπες τους ή να περασουν καλυτερα με τα ιδια χρηματα ?
 

nefertiti

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη 29/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλα δεν εχεις αδικο..
ποσες φορες εχω ακουσει αυτα τα : τι τα θες τα ταξιδια...πανε παρε ενα αμαξι καλυτερα κ.α.
Ακριβώς. Εγώ πλέον έχω σταματήσει να λέω σε πελάτες μου ότι ταξιδεύω γιατί με καθυστερούσαν στις πληρωμές και μου έλεγαν : "δεν έχεις ανάγκη εσύ."
Εμείς όμως αντί για σπίτια προτιμούμε να τα ξοδεύουμε σε ταξίδια. Όταν όμως κάποιων το μυαλό φτάνει μέχρι ένα σημείο.........
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
εργαζόμαστε με την γυναίκα μου από το πρωί μέχρι το βράδυ, ακόμη και τα σαββατοκύριακα στο σπίτι πάνω από έναν υπολογιστή είμαστε. τα τριήμερα δεν υπάρχουν προ πολλού. οι έξοδοι περιορίστηκαν τόσο που όταν βγαίνουμε σιγουρα κάποιος είχε γιορτή ή επέτειο. για να ένα πάμε ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό πρέπει να το οργανώνω τουλάχιστιν 4-5 μήνες πριν. Ποιός τολμά να μου μιλήσει για πολυτέλεια. Την ανάγκη μου καλύπτω, την ανάγκη να παίρνω οξυγόνο και να γεμίζω τις μπαταρίες για να συνεχίσω. Θα ξοδέψω λοιπόν όσα θελήσω, αν τα έχω, μπορεί να κάνω και την υπέρβαση αν νομίζω ότι αξίζει, αλλά μην ακούω για προκλητικότητα και ανισότητες και οτι ο κόσμος πεινάει!!! αυτά μου φέρνουν στο νου θεωρίες -αμπελοφιλοσοφίες ανόητων,τεμπέληδων - αιωνίων φοιτητών που για το χάλι τους, τους έφταιγε ο καπιταλισμός.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom