που να πάμε εκτός ευρώπης>>>>?????

basoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
καλησπερα,
ειμαστε δυο φιλες που μας εχει μπει το μικροβιο.
θελουμε να ταξεδεψουμε παντου!!!
δεν εχουμε παει πουθενα εκτος απο λιγη ευρωπη + (Ντουμπαι μονο εγω)+ (κινα μονο η φιλη μου)

ειμαστε γυρω στα 23..και λεμε να ξεκινησουμε μονες μας...παρεα δεν εχουμε δυστυχως!(δεν ακολουθει κανεναςςςςςςς)αλλα δεν το βαζουμε κατω !θα παμε παντου!το καλοκαιρι θελουμε να κανουμε το πρωτο μας ταξιδι ...(εκτος ευρωπης)

βραζιλια?ζανζιβαρη?μεξικο?κουβα??κατι αλλο???

βοηθειαα:(:(:(:shock:
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σκέφτεστε να το οργανώσετε μόνες σας ή θα πάτε σε πρακτορείο, έχετε χρονικό ή οικονομικό περιορισμό, τι θα θέλατε να κάνετε/δείτε; Δώσε πληροφορίες.
Καλώς ήρθες! (ξεχάστηκα πριν)
 

basoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
καλως σας βρηκα!!
μου ειναι τοσο δυσκολο να γραφω ελληνικα(ντρεπομαι)
σορι αν δεν γραφω με τονους!

δεν ξερουμε τι ειναι καλυτερο.

αρχικα θελουμε να παμε τον αυγουστο.
το ταξιδι ολο μαζι με φορους και και και θελουμε να ειναι γυρω στα 1300 ευρω.(εκτος απο αυτα που θα ξοδεψουμε οπου παμε )
τα χρηματα ομως εμεις θα τα εχουμε ιουλιο :(
πως να οργανωσουμε?τωρα εχουμε τα μισα .

θελουμε να δουμε αλλο πολιτισμο , κατι εντελως διαφορετικο

αυτααααααααααααα
 

basoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
αααα και κατι αλλο :shock:

μια βοηθεια-εξηγηση για το gap adventures

ευχαριστω!!!!!:)
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Πολύ απλή η περίπτωσή σου. Αν θέλεις ντε καλά να δεις διαφορετικό πολιτισμό και διαφορετική κουλτούρα, και μάλιστα εκτός Ευρώπης, αυτόματα έχεις αποκλείσει: ΒΟΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΚΑΝΑΔΑ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. Σου μένουν λοιπόν Νότια Αμερική, και Νότια Ασία, για τις οποίες όμως δεν σου φτάνουν τα 1300 ευρώ για μεταφορικά και ξενοδοχεία, ειδικά αν τα 1300 ευρώ αφορούν και στις δύο κοπέλες και όχι μόνο σε κάθε μία ξεχωριστά. Ισως καταφέρεις να βρεις κάτι μέσω τουριστικού πρακτορείου, αλλά και πάλι βρίσκω πολύ λίγα τα 1300 ευρώ για εισιτήρια και ξενοδοχεία και για τις δυο σας. Αυτό σου το τονίζω, γιατί αν θέλεις να πας για παράδειγμα στην Ταιλάνδη, δεν μπορείς να πας για 3 μέρες, όπως θα πήγαινες ας πούμε στο Παρίσι ή στη Ρώμη, οπότε αυτόματα αυξάνεις κατακόρυφα το κόστος διαμονής. Οπότε πιστεύω ότι για σένα, μιας και είναι το πρώτο ταξίδι εκτός ευρώπης μαζί με τη φίλη σου, θα ήταν ιδανική η βόρεια αφρική. Τυνισία, Αίγυπτος, Μαρόκο. Κοντά, μέσα στις οικονομικές απαιτήσεις σας, και εντελώς διαφορετικοί πολιτισμοί και κουλτούρες. Καλό ταξίδι...
 

basoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!
ΟΧΙ 1300 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ.
ΓΙΑ ΙΝΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
το ταξιδι ολο μαζι με φορους και και και θελουμε να ειναι γυρω στα 1300 ευρω.(εκτος απο αυτα που θα ξοδεψουμε οπου παμε )
Για βοήθησέ μας να καταλάβουμε. Εννοείς 1300 τα αεροπορικά με τους φόρους ακτ' άτομο; Ή 1300 κάτι άλλο; Πόσα χρήματα έχετε τη διάθεση να ξοδέψετε η καθεμιά σας συνολικά; Θέλετε να πάτε με πρακτορείο ή μόνες σας; Πόσες ημέρες; Αν δεν απαντήσεις αυτά, δύσκολο να σου γίνουν προτάσεις, απάντησέ τα κι εδώ είμαστε (κι είμαστε και μπόλικοι).

Ινδία Αυγουστο μήνα μάλλον θα πεθάνετε από την υγρασία και τη ζέστη, αν και όταν είπες "άλλο πολιτισμό" είναι το πρώτο που μου ήρθε, άσε που είναι και σχετικά ακίνδυνα για κοπέλες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με πρακτορείο ή μόνες; ξαναρωτάω και εγώ.
Η Ταϊλάνδη που είναι πολύ εύκολη χώρα για τον τουρίστα θα ήταν οριακά στα λεφτά που ψάχνεις, αλλά αν είναι να κλείσετε τα εισιτήρια τον Ιούλιο για Αύγουστο οι τιμές θα έχουν εκτοξευθεί (και όχι μόνο για Ταϊλάνδη, για παντού). Επίσης, τον Αύγουστο μπορεί να σας τύχει και καμιά βροχούλα εκεί.
Για Αίγυπτο που γράφτηκε παραπάνω ούτε να το σκέφτεστε, εννοείται!
Μια τελευταία πρόταση: γιατί δεν επιλέγετε άλλη εποχή, εκτός σαιζόν καλοκαιριού (και εορτών Χριστουγέννων) για να πετύχετε καλύτερες τιμές στα αεροπορικά και στη διαμονή;
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Να δανειστώ κι εγώ το θέμα να ρωτήσω..καθώς αν όλα πάνε καλά σύντομα θα τελειώσω την Ευρώπη θέλω να ανοίξω τα φτερά μου κ εκτός. Κατέληξα Ιαπωνία μιας κ μπορείς να πας μόνη σου αν κ ελπίζω ότι θα έρθει κ μια φίλη παρέα.
Ερωτήσεις:
Yorgo σχετικά ακίνδυνη για κοπέλες η Ινδία;;;;;;;;;;;;Είσαι σίγουρος;Μόνο τις Ινδές βιάζουν κ καίνε δηλαδή;:icon_evil: Θα ήθελα σε φυσιολογικές συνθήκες να παω αλλα μόνο με γκρουπ, φοβάμαι..
Στην Ταυλάνδη πιστεύετε ότι μπορώ να πάω κ μόνη μου; Είναι μια χώρα που αν δεν πάω θεωρείτε ότι θα χάσω κάτι σημαντικό στη ζωή μου; Δεν ενδιαφέρομαι για παραλίες αντιηλιακό αλλά τη βουτιά μου θα την κάνω..με ενδιαφέρουν τα πάντα εκτός από το σεξοτουρισμό της :D
Ευχαριστώ
 

basoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
παιδια αδεια μπορουμε να παρουμε μονο τον αυγουστο.
1300 ευρω για την καθεμια για την καλυψη του ταξιδιου.θα εχουμε αλλα χρηματα για το τι θα θελει να ξοδεψει η καθεμια μαζι της.
και θελω βοηθεια προς τα που να κοιταξουμε.να παμε μονες μας η με πρακτορειο?ειναι το πρωτο μας ταξιδι (ολ αλοουν) εκτος ευρωπης

ταιλανδη δεν το ρισκαρουμε λογω καιρου,ινδια :cry: ποσο πολυ ηθελα αν ειναι ετσι με τον καιρο δεν γινεται...

χελπ!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Iαπωνία είναι εκπληκτική χώρα και ασφαλέστερη δε θα βρεις, όντως. Απλά είναι πολύ ακριβή κι επειδή ελάχιστοι μιλούν Αγγλικά ίσως είναι καλύτερα να έχεις παρέα, γιατί αλλιώς νομίζω θα είσαι λίγο μόνη σου. Δεν ξέρω τι παίζει με το couchsurfing βέβαια εκεί, πρέπει να είναι καλή φάση.

Yorgo σχετικά ακίνδυνη για κοπέλες η Ινδία;;;;;;;;;;;;Είσαι σίγουρος;Μόνο τις Ινδές βιάζουν κ καίνε δηλαδή;
Αναλογικά θα μπορούσε να σου πει μια ξένη ότι δεν πάει στην Ελλάδα επειδή διάβασε ότι βίασαν μια κοπέλα στα βράχια, ότι οι Χρυσαυγίτες δέρνουν αλλοδαπούς κι ότι σκάνε βόμβες στην Αθήνα. Στην πραγματικότητα αυτά συμβαίνουν, αλλά αν το πάμε κι έτσι γίνονται και σεισμοί κάθε 5 χρόνια και μπορεί να σου πέσει το ξενοδοχείο στο κεφάλι. Η Ινδία είναι εξαιρετικά ασφαλής ως προορισμός, γι' αυτό άλλωστε την ταξιδεύουν και τόσες γυναίκες μόνες.

"Θα ήθελα σε φυσιολογικές συνθήκες να παω αλλα μόνο με γκρουπ, φοβάμαι.."

Αυτό είναι δική σου επιλογή, αλλά χάνεις.

"Στην Ταυλάνδη πιστεύετε ότι μπορώ να πάω κ μόνη μου; "
Άνετα, αβίαστα και αβασάνιστα, που λένε και στις αγγελίες. ΑΑΒΟΡΑ κανονικότατα.

"Είναι μια χώρα που αν δεν πάω θεωρείτε ότι θα χάσω κάτι σημαντικό στη ζωή μου; Δεν ενδιαφέρομαι για παραλίες αντιηλιακό αλλά τη βουτιά μου θα την κάνω..με ενδιαφέρουν τα πάντα εκτός από το σεξοτουρισμό της"

Ε κι εσύ, τα καλύτερα χάνεις! Είναι χώρα που προσφέρει αρκετά: έχει κουλτούρα, γαστρονομία, φύση, ιστορία, παραλίες, αλλά είναι και πήχτρα στον τουρισμό, οπότε είναι κάπως αλλοιωμένη. Την είχα δει πριν 20 χρόνια και μετά όταν την ξαναεπισκέφθηκα δε μου έκανε καμία αίσθηση, αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι για πέταμα. Προτιμώ πάντως το γειτονικό Λάος, ασφαλέστατο κι αυτό, ωραία φύση, έχει και αρχαία κι επειδή δεν έχει παραλίες κι απαγορεύεται το σεξ με τις ντόπιες, έχει γλιτώσει και τα χειρότερα του μαζικού τουρισμού. Και φτηνότερο από την Ταϊλάνδη, παραδοσιακότερο, ένα όνειρο είναι.

ΘΑ πρόσθετα (για κοπέλες που ανησυχούν για θέμα ασφάλειας) το Νεπάλ και τη Σρι Λάνκα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1300 ευρω για την καθεμια για την καλυψη του ταξιδιου.
Ντεν καταλαβαίνω... Τι εννοείς ταξίδι; 1300 για το αεροπορικό δηλαδή; Ως ταξίδι εννοείς αεροπορικό + εισιτήρια; Εννοείς ένα οργανωμένο ταξίδι; Και πόσα είναι αυτά πο θα πάρετε "για τα έξοδά σας εκεί; ΣΥΝΟΛΙΚΑ πόσα θέλετε να ξοδέψετε για να έχουμε μια ιδέα.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom