Γαλλία πού να μείνω στο παρίσι;

fpaul

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ο γυρος της ισπανιας
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη
καλησπέρα σε όλουσ!
εκλεισα εισητηρια για αυγουστο 9/8 με 14/8για να παμε οικογενειακα στο παρισι αλλα δεν ξερω που να κλεισω ξενοδοχειο.
εχω αγορασει τον τουριστικο οδηγο με τα 10 καλυτερα σημεια και ενα χαρτη αλλα δεν εχω βγαλει καποια ακρη
εχω κανει μια μικρη ερευνα μεσω Booking.com: 120000+ hotels worldwide. Book your hotel now! αλλα δε μπορω να καταληξω.κοιταω κυριωσ 3 και 4 αστερων

παρακαλω βοηθηστε με!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Διαλεξε κατι στην περιοχη Saint Germain de Pres ειτε κατα δευτερο λογο στην περιοχη του Marais. Ειναι ομορφες και ζωντανες περιοχες.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25

fpaul

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ο γυρος της ισπανιας
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη
σας ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριες,!
αλλα θα ηθελα και καποιεσ διευκρινισει ακομα
γενικα ποιεσ ειναι οι καλυτερεσ περιοχες του παρισιου? γιατι θα ηθελα να μεινω καπου σαν την κηφισια και οχι σαν την ομονοια αλλα να ειναι και ευκολα προσβασιμο το κεντρο.ισωσ να πιγαινω και ,με τα ποδια
γιατι σκεφτομαι οτι αυγουστο μηνα μηπωσ γινεται πανικοσ στο κεντρο κεντρο. γενικα δεν εχω παει καθολου παρισι και δεν εχω καμια ιδεα πωσ ειναι.
επισησ σκεφτομαι πολυ εντονα τη χρηση τουριστικου λεωφορειου γιατι γενικα σε αλλεσ χωρεσ με εχει εξυπηρετησει πολυ
για παρισι ειναι καλη ιδεα?:lol:
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
το Παρίσι δεν είναι όπως η Αθήνα.
Το κέντρο της είναι κυριλέ (κάτι σαν το Κολωνάκι) και όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο τόσο οι περιοχές γίνονται πιο λαϊκες και υποβαθμίζονται. τα γκέτο και οι συνοικίες των μεταναστών είναι έξω από το Παρίσι.

Η περιοχή που σου προτείνουμε το Saint Germain de Pres και προς Λούβρο είναι το Κολωνάκι του Παρισιού.
Το Marais είναι πιο εναλλακτικό, πιο μοντέρνο.
Οι πολύ κυριλέ περιοχές κατοικίας είναι γύρω από τον Πύργο του Άϊφελ αλλά το βράδυ είναι νέκρα.

Αυτό είναι σε απίθανο σημείο. Αριστοκρατική περιοχή και κεντρικότατη.
http://www.booking.com/hotel/fr/d-orsay-paris.html?sid=c261c9280788db1d40d0beaf6025a893
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
καλησπέρα σε όλουσ!
εκλεισα εισητηρια για αυγουστο 9/8 με 14/8για να παμε οικογενειακα στο παρισι αλλα δεν ξερω που να κλεισω ξενοδοχειο.
Με τι εταιρία και τι ώρα πετάς στο πήγαινε?

1.Αύγουστο δεν θα γίνεται πανικός γιατί όλοι πάνε διακοπές...
2.Μείνε εκεί που σου είπε η Έρση... Saint Germain ή Marais και άσε τα κουλά με τις Κηφισιές...
3.Στο Παρίσι όποτε και να πας είναι καλά...
4.Τουριστικό λεωφορείο γιατί?? metro και πάλι metro...
 

fpaul

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ο γυρος της ισπανιας
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη
πραγματικα σε ευχαριστω πολυ ,ειναι πολυ καλη η καθοδηγη σου γιατι πραγματικα δε εχω ιδεα
επειδη θα ειμαστε 4 ατομα(οικογενειακα θα παμε) κοιταξα μηπως βρω και 4 κλινο.αυτο το ξενοδοχειο ειναι σε καλο σημειο?λεει οτι ειναι κοντα στον πυργο του αιφελ.
επισησ μηπωσ θυμασαι ποση ωρα ειναι με τα ποδια το κεντρο απο τον πυργο του αιφελ?και τη νυχτα οι δρομοι εκει κοντα ειναι επικυνδινοι?
:roll:
Booking.com: hotel Adagio Paris Tour Eiffel, Paris, France - 2203 Guest reviews. Book your hotel now!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
είσαι λίγο μακριά από το κέντρο με την έννοια δεν θυμάμαι η περιοχή αυτή να έχει ζωή το βράδυ έτσι ώστε να πεις θα βγω να φάω κάτι και να επιστρέψω με τα πόδια.

όλη αυτή η πλευρά είναι ασφαλής μην ανηησυχείς. θα σου έλεγα να κοιτάξεις μεταξύ Saint Germain des Pres και Musee d' Orsay. p.x και αυτό είναι καλό και λίγο πιο κοντά στο κέντρο.
Booking.com: Le 7 Eiffel Hotel, Paris, France - 158 Guest reviews. Book your hotel now!

δεν ξέρω σε τι budget είσαι αλλά και αυτό είναι super
http://www.booking.com/hotel/fr/le-bellechasse.html?sid=c261c9280788db1d40d0beaf6025a893
 

fpaul

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ο γυρος της ισπανιας
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη
Με τι εταιρία και τι ώρα πετάς στο πήγαινε?

1.Αύγουστο δεν θα γίνεται πανικός γιατί όλοι πάνε διακοπές...
2.Μείνε εκεί που σου είπε η Έρση... Saint Germain ή Marais και άσε τα κουλά με τις Κηφισιές...
3.Στο Παρίσι όποτε και να πας είναι καλά...
4.Τουριστικό λεωφορείο γιατί?? metro και πάλι metro...
πεταω με aegeanair πρωι
λεω κηφισια με την ενοια της ασφαλειας και τησ ποιοτητας σε αντιθεση με την ομονοια που ειναι απαγορευτικη περιοχη
λεω για τουριστικο λεωφορειο γιατι περναει απο ολα τα αξιοθεατα,εχει καλη συχνοτητα και δινει παντα μια συνολικη εικονα της εκαστοτε πολης
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
επειδή έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις νομίζω ότι η περιοχή που σου προτείνουμε θα σε καλύψει.
Booking.com: Mill

πάτα πάνω στο χάρτη του ξενοδοχείου και ψάξε και για άλλα όπως βλέπεις το χάρτη στην οθόνη του υπολογιστή με κατεύθυνση προς τα αριστερά

πάντως και το διαμέρισμα που βρήκες είναι καλό και σε καλή τιμή. η περιοχή είναι ασφαλής. αν δεν σε ενδιαφέρει να κυκλοφορείς βράδυ για φαγητό, ποτό είναι μια χαρά.
Δεν θυμάμαι πόση ώρα είναι η απόσταση από saint Germain (εκεί θα βγαίνεις το βράδυ) προς Πύργο του Άϊφελ. αλλά θα πηγαίνεις από τον κεντρικό δρόμο δίπλα στο Σηκουάνα απίστευτη βόλτα (αν και τον Αύγουστο μπορεί να είναι αποπνικτικά με την υγρασία) και θα είσαι μια χαρά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.580
πραγματικα σε ευχαριστω πολυ ,ειναι πολυ καλη η καθοδηγη σου γιατι πραγματικα δε εχω ιδεα
επειδη θα ειμαστε 4 ατομα(οικογενειακα θα παμε) κοιταξα μηπως βρω και 4 κλινο.αυτο το ξενοδοχειο ειναι σε καλο σημειο?λεει οτι ειναι κοντα στον πυργο του αιφελ.
επισησ μηπωσ θυμασαι ποση ωρα ειναι με τα ποδια το κεντρο απο τον πυργο του αιφελ?και τη νυχτα οι δρομοι εκει κοντα ειναι επικυνδινοι?
:roll:
Booking.com: hotel Adagio Paris Tour Eiffel, Paris, France - 2203 Guest reviews. Book your hotel now!

Σε Adagio ('οχι σ΄αυτό) έχω μείνει αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς ξενοδοχείο αλλά Aparthotel δεν έχει καθημερινή καθαριότητα κλ...
Το κέντρο είναι η πλατεία ομονοίας (Place de la Concorde) και απο τον Άιφελ είναι μια ώρα με τα πόδια αν πας παραποταμίως....
Αν έχεις μικρά παιδιά δύσκολα θα σε ακολουθήσουν στο περπάτημα ...και το Παρίσι θέλει πολύ περπάτημα ....
Το metro είναι πολύ καλή λύση, αν και οι ψαγμένοι Παρισιάνοι θα σου πουν ότι το λεωφορείο ειδικά τον Αύγουστο είναι καλύτερη λύση....
Αν μπορούσατε να κινηθείτε με αυτοκίνητο είναι υπέροχα και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα πάρκινγκ...
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Το Παρίσι περπατιέται αν σας δείξω τι διαδρομές έχω κάνει στο χάρτη....

Το Μετρό του είναι λίγο "αφιλόξενο" με την έννοια ότι είναι πολύ παλιό, πολύ βρώμικο χωρίς κυλιόμενες σκάλες (δεν ξέρω αν θα έχεις μικρά παιδιά μαζί σου), χωρίς κλιματισμό. αλλά από την άλλη έχει πάρα πολύ πυκνό δίκτυο που μπορεί να σε πάει παντού. θα στο πρότεινα για τις πολύ μακρινές διαδρομές.

Δεν έχω πάρει τουριστικά λεωφορείο στο Παρίσι αλλά μπορεί να είναι μια καλή λύση για να βλέπεις την πόλη. Στη Βαρκελώνη που έκανα κάτι αντίστοιχο με καταβόλεψε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.340
Μηνύματα
888.919
Μέλη
39.005
Νεότερο μέλος
scooby_doo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom