Ιταλία προτάσεις για Ραβένα-Φεράρα?

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
εχει κάποιος να μου προτείνει κάτι ξεχωριστό για τις πόλεις Ραβένα και Φεράρα αυτή την περίοδο? Θα βρεθώ εκεί σε μερικές μέρες για μια έκθεση αποκατάστασης εργων τέχνης και μνημείων πολιτισμικής κληρονομιάς ...:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τι ξεχωριστό δηλαδή;Μπα... Έχω πάει σε όλες τις πόλεις εκεί γύρω, μ'εναν φίλο που με είχε φιλοξενήσει. Ωραίες, μικρές πόλεις/χωριά, που κάνεις καμιά βόλτα και φεύγεις... Μια χαρά χαλάρωση δηλαδή. :D Αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι ξεχωριστό θα σου πεί.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
εχει κάποιος να μου προτείνει κάτι ξεχωριστό για τις πόλεις Ραβένα και Φεράρα αυτή την περίοδο? Θα βρεθώ εκεί σε μερικές μέρες για μια έκθεση αποκατάστασης εργων τέχνης και μνημείων πολιτισμικής κληρονομιάς ...:)
Πριν μερικά χρόνια, πέτυχα στην Ραβένα και για την ακρίβεια στην Μαρίνα ντι Ραβενα, την Τσιτσιολινα που τραγουδούσε σε ένα μαγαζί..Αν πετύχεις κάτι αντίστοιχο, θα σου κάνει αξέχαστο και ξεχωριστό το ταξίδι σου...:bleh:
αα..και το καλύτερο..θα είναι το μοναδικό ζωντανό παράδειγμα αποκατάστασής μνημείου πολιτιστικής κληρονομιας...:haha::haha::haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αμα πηγαινεις για μια εκθεση αποκαταστασης εργων τεχνης σημαινει οτι προφανως γνωριζεις για τα εξαιρετικα βυζαντινα ψηφιδωτα στη Ραβεννα.

Sito Ufficiale - Ufficio Turismo del Comune di Ravenna - Scoprire il territorio

Οσον αφορα τη Φεραρα δεν ξερω κατι συγκερκιμενο, αλλα μπορεις να ριξεις μια ματια εδω: Ferrara Terra e Acqua - portale turistico della provincia di Ferrara -
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οσον αφορα τη Φεραρα δεν ξερω κατι συγκερκιμενο
To μόνο που έμαθα εκεί είναι για τα μάρμαρά τους, είναι γνωστά. Και στη συνέχεια, όταν πήγα Κων/πολη άκουσα ότι τα μάρμαρα νομίζω στο μπλέ τζαμί ήρθαν απο εκεί. Ορίστε συνδυασμός! χαχαχα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.506
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Είχα πάει Ferrara το καλοκαίρι του 2007 και παρακολούθησα δυο φανταστικές συναυλίες στο φεστιβάλ που γίνεται κάθε χρόνο στο κέντρο της πόλης, στην πλατεία δίπλα στο μεσαιωνικό καστράκι με την τάφρο. Πριν πάω δεν είχα ιδέα για την πόλη, μόνο οι συναυλίες με ενδιέφεραν, νόμιζα ότι δεν θα είναι τίποτα αφού δεν είναι γνωστή. Έμεινα 4 μέρες και πραγματικά νιώθω πολύ τυχερή που έκανα αυτό το ταξίδι. Όπως καταλαβαίνεις σου την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Το ιστορικό της κέντρο είναι περιτοιχισμένο και εκτός από το καστράκι με την τάφρο (Castello Estense), αξίζει για καφέ να πας στην Piazza Municipio και για παγωτό στην Piazza Ariostea. Επίσης έχει και μια γειτονιά με μεσαιωνικά σοκάκια και σπίτια. Είναι μια άνετη πόλη για περπάτημα, όπου ο κόσμος χρησιμοποιεί πολύ το ποδήλατο.

Και οι δυο πόλεις για τις οποίες ενδιαφέρεσαι βρίσκονται σε περιοχή όπου ισχύει το aperitivo: δηλαδή το απόγευμα, μέχρι τις 9:00 αν πας για ποτό ή κρασί ή μπύρα θα σου προσφέρουν και φαγητό τύπου μπουφέ δωρεάν! Αν δεις ότι υπάρχει στρωμένος μπουφές σε μαγαζί και να μην σου πουν τίποτα όρμα!
Επίσης αξίζει να δοκιμάσεις panini, με ό,τι γέμιση θέλεις, μόνο να αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μαγαζιά. Εγώ είχα φάει σε bar και ακόμα το αναπολώ...



Για Ραβένα δεν ξέρω τίποτα, εκτός από τα γνωστά για τα βυζαντινά μνημεία (για τα οποία όμως εσύ από ό,τι κατάλαβα είσαι πιο ειδική). Καλή επιλογή για εκδρομή είναι επίσης η Μπολόνια που όμως είναι πιο μεγάλη πόλη.


Καλά να περάσεις...

 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.891
Likes
14.574
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ειναι 2 μικρες πολεις πολυ ομορφες και γραφικες
η Φερραρα ειναι γνωστη γιατι ειναι η πολη με τα περισσοτερα αναλογικα - ποδηλατα, ειναι ομορφη απλη και δεν εχει χασει την πρωσωπικοτητα της γιατι δεν εχει πολυ τουρισμο. Εχει πανεμορφα σοκακια οπου ειναι ωραια εμπειρια να πιεις τον καφε σου
Κοντα στη Ραββενα ειναι και αλλες πολεις που μπορεις να πας αν εχεις χρονο. Βρισκεται παντως σε ενα απο τα πιο ευπορα γεωγραφικα διαμερισματα της Ιταλιας και η φυση της ειναι υπεροχη, σε συνδιασμο δε με τη γραφικοτητα και την ιστορια τους τα μερη ειναι σκετη απολαυση που θα ζησεις.

( Δοκιμασε κρουασανακι με προσουτο αψητο παντως οπωσδηποτε )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι ξεχωριστό δηλαδή;Μπα... . Ωραίες, μικρές πόλεις/χωριά, που κάνεις καμιά βόλτα και φεύγεις...
τι λες βρε ιερόσυλε? τα σκέφτηκες πριν τα γράψεις αυτά?
Και οι δυο πόλεις για τις οποίες ενδιαφέρεσαι βρίσκονται σε περιοχή όπου ισχύει το aperitivo:
αυτό δεν το κατάλαβα. υπάρχει δηλ. περιοχή της Ιταλίας που δεν ισχύει το aperitivo?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.891
Likes
14.574
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αυτό δεν το κατάλαβα. υπάρχει δηλ. περιοχή της Ιταλίας που δεν ισχύει το aperitivo?[/quote]

πως λεμε , ισχυει η omerta ενα πραμα... :roll:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.506
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
αυτό δεν το κατάλαβα. υπάρχει δηλ. περιοχή της Ιταλίας που δεν ισχύει το aperitivo?
Από προσωπική πείρα αυτό που εγώ αποκαλώ aperitivo (= κέρασμα σνακ ή φαΐ)
δεν το έχω συναντήσει ποτέ στη Ρώμη, Τοσκάνη και πιο δυτικά πχ. Cinque Terre, λες να έπεσα στην περίπτωση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.112
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom