Γερμανία πρόγραμμα για μόναχο και "πέριξ"

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά ήμουν σε καταστολή μετά την ακύρωση της συναυλίας των Depeche mode (ακόμη να συνέλθω).
Marcrafin, μήπως θυμάσαι το όνομα του ξενοδοχείου που αναφέρεις;
Τα Πάσχα που πήγα Πράγα, είχα μείνει σε ένα ξενοδοχείο 5 λεπτά από την πλατεία του ιστορικού κέντρου και ήταν μεγάλη ευκολία.
Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη περιοχή αν μείνω στο Μόναχο; Θέλω να είναι κοντά στα αξιοθέατα, αλλά να μην είναι λες και μένω στην Ομόνοια.

Αν σκεφτώ καμιά άλλη απορία, τα ξαναλέμε.
Και πάλι ευχαριστώ
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά ήμουν σε καταστολή μετά την ακύρωση της συναυλίας των Depeche mode (ακόμη να συνέλθω).
Marcrafin, μήπως θυμάσαι το όνομα του ξενοδοχείου που αναφέρεις;
Τα Πάσχα που πήγα Πράγα, είχα μείνει σε ένα ξενοδοχείο 5 λεπτά από την πλατεία του ιστορικού κέντρου και ήταν μεγάλη ευκολία.
Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη περιοχή αν μείνω στο Μόναχο; Θέλω να είναι κοντά στα αξιοθέατα, αλλά να μην είναι λες και μένω στην Ομόνοια.

Αν σκεφτώ καμιά άλλη απορία, τα ξαναλέμε.
Και πάλι ευχαριστώ
τα πιο κεντρικά ξενοδοχεια του μοναχου βρισκονται στην περιοχή του σιδηροδρομικού σταθμού...5-10 λεπτα με τα πόδια για την μαριενπλατζ..ειναι λιγο- πολύ ομόνοια..
εκεί εμενα και εγω περισυ..δεν μου αρεσε..αλλα ηταν πολυ κοντα στο κέντρο..πηγαιναμε με τα πόδια..
δεν ξερω κατι άλλο..καποιοι αλλοι ισως εχουν καλυτερες εμπειριες και γνωσεις.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά ήμουν σε καταστολή μετά την ακύρωση της συναυλίας των Depeche mode (ακόμη να συνέλθω).
Marcrafin, μήπως θυμάσαι το όνομα του ξενοδοχείου που αναφέρεις;
Τα Πάσχα που πήγα Πράγα, είχα μείνει σε ένα ξενοδοχείο 5 λεπτά από την πλατεία του ιστορικού κέντρου και ήταν μεγάλη ευκολία.
Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη περιοχή αν μείνω στο Μόναχο; Θέλω να είναι κοντά στα αξιοθέατα, αλλά να μην είναι λες και μένω στην Ομόνοια.

Αν σκεφτώ καμιά άλλη απορία, τα ξαναλέμε.
Και πάλι ευχαριστώ
Οπως σου έγραψα καθ' οδόν στη Ρομαντική Οδό μέναμε σε μικρά ξενοδοχεία κατά προτίμηση πολύ παλιά. Στο Nordlingen μείναμε στο Kaiser Sonne, μέσα στην πλατεία απέναντι από την εκκλησία (70 ευρώ), στο Bamberg στο Graupner επίσης πολύ καλό με 80 ευρώ. Υπ όψιν ότι τα παλια μεσαιωνικά ξενοδοχεία δεν έχουν ασανσέρ και κουβαλάς τις βαλίτσες αλλά η ατμόσφαιρα είναι το κάτι άλλο. Από τις μεγάλες πόλεις μείναμε μόνο στη Νυρεμβέργη ( γιατί είχε γιορτη η πόλη) στο ξενοδοχείο Hotel Deutscher Kaiser | N επίσης πολυ καλό και η τιμή του παρ' όλο που είχαν γιορτές, αγώνες ποδηλάτου κλπ ήταν μόνο 110 ευρώ. Στις πολύ τουριστικές περιοχές όπως Fussen, Μόναχο Rotherbourg ab a Taouber (αν το γράφω σωστά) που οι γιαπωνέζοι και οι αμερικάνοι είναι περισσότεροι απο τους γερμανούς δεν μείναμε. Επίσης μείναμε 2 βραδιές στο Augsbourg αλλά το ξενοδοχείο ήταν καμιά 10ριά χλμ. μακριά. Πριν λίγους μήνες που είχαμε πάει Μόναχο μείναμε στο ξενοδοχείο Cartif Elephant κοντά στον σιδηρ. σταθμό. Τίποτε σπουδαίο αλλά με καλή τιμή (80 Ευρώ) καλό πρωινό και με 15 λεπτά περπάτημα από το ιστορικό κέντρο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το reinbold που προτείνει ο καραβόπληκτος;) είναι άριστο value for money. Αν σηκώνει η τσέπη σου παραδίπλα στο regent με 70+ ευρώ με καλό δωμάτιο και άριστο πρωινό, η περιοχή του σταθμού δε σου βγάζει φοβία όπως ομόνοια (έχει και ελληνικό τύπο στο σταθμό). Αν το αυτοκίνητο σε αγχώνει μπορείς άνετα να κάνεις ημερήσιες σε salzburg & nurnberg.
 

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
Λοιπόν, ερώτηση:
Έχετε επισκεφθεί κάποια από τα παρακάτω μέρη;
Ποια αξίζουν περισσότερο;
Quedlinburg
Meissen
Rothenburg
Mittenwald
Dinkelsbuhl
Lindau
Rudesheim
Cochem
Würzburg
Weikersheim
Creglingen
Rothenburg
Pfaffenwinkel
Königswinkel
Heidelberg
Fussen
Konstanz
Ulm

Και πάλι ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Fussen στην κορυφή της λίστας μετά Lindau, Ulm από όσα έχω πάει (λίγα..)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.244
Μέλη
38.968
Νεότερο μέλος
παρις

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom