πρώτη φορά στη θεσσαλονίκη! βοήθεια!

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Βρε παιδιά, τι να πω, πιθανώς λόγω του ότι είμαι Αθηναία εμένα το el greco κεντρικότατο μου φαίνεται! :oops::oops:
Κεντρικό είναι αλλά προς την μεριά του Βαρδάρι.

Γενικώς οι αποστάσεις στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι πολύ βατές νομίζω
Χαλαρά εμείς οι Σαλονικιοί στο περίπτερο πάμε με το αυτοκίνητο.Όταν λέμε
κέντρο εννοούμε Αριστοτέλους.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Λουκουμάδες της γιαγιάς στην πλατεία Χαριλάου, εγγύηση. Με διαφορά οι καλύτεροι, κριτσανιστοί όσο πρέπει, σιροπιαστοί όσο πρέπει, αφράτοι όσο πρέπει.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
@thessaris Με απογειωσες όσο πρέπει! :D

Κανένας άλλος για λουκουμάδες? :haha: Μόνο ο thessaris Και η giannoula Είναι γλυκατζιδες ;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@thessaris Με απογειωσες όσο πρέπει! :D

Κανένας άλλος για λουκουμάδες? :haha: Μόνο ο thessaris Και η giannoula Είναι γλυκατζιδες ;
Ε δεν ειναι κατι που εχει πολυ περαση στη Θεσσαλονικη ο λουκουμας. Παντως και για μενα οι λουκουμαδες της γιαγιας ειναι πολυ καλοι. Ωραιους λουκουμαδες εχει και ο κοκκινος σκουφος στη Νεα Παραλια αλλα ειναι καντινα στυλ για το χερι και νομιζω πλεον μονο καθε Κυριακη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.328
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κανένας άλλος για λουκουμάδες? :haha: Μόνο ο thessaris Και η giannoula Είναι γλυκατζιδες ;
Σας παρακαλώ δεσποινίς! Κι εγώ μια χαρά γλυκατζού είμαι! :p
Αλλά λουκουμάδες κι εσύ; :D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα σου πρότεινα πιο κεντρικά ξενοδοχεία από αυτά που έχεις επιλέξει...
Δυο ξενοδοχεία που βρίσκονται εντός της πυρικαύστου ζώνης μόνον κάποιος που δεν είναι από ή δεν ξέρει τη Θεσσαλονίκη θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει "μη κεντρικά".

Αν πάτε προς Χαριλάου για τους λουκουμάδες, δεν έχετε φάει και είστε φαν των ψητών κρεατικών, δοκιμάστε και το Απειρώταν. Όλα τα πιάτα δεν είναι του ίδιου επιπέδου (ανάλογα και τα γούστα - φυσικά) αλλά γενικά είναι καλό value for money. Το ότι είναι σχεδόν πάντα γεμάτο και αν δεν έχεις κάνει κράτηση μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις αρκετά, ίσως λέει κάτι.

Απειρώταν
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Βρε παιδιά, τι να πω, πιθανώς λόγω του ότι είμαι Αθηναία εμένα το el greco κεντρικότατο μου φαίνεται! :oops::oops: Γενικώς οι αποστάσεις στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι πολύ βατές νομίζω. Τέλος πάντων, επειδή πιθανώς να παραείμαι βολική πάνω στο ζήτημα ας μην κάνω κάποια σχετική πρόταση και ας περιοριστώ στα του φαγητού. :p

Από ταβέρνες που αναφέρεις θα προτείνω τις εξής:

Φουλ του Μεζέ στα Λαδάδικα με πολλά νόστιμα μεζεδάκια, Η Νέα Φωλιά με κάπως πιο "πειραγμένες" γεύσεις (όχι τόσο κεντρικό, σχετικά κοντά στον Άγιο Δημήτριο), το αγαπημένο του forum Erebuni στην Πλατεία Ναυαρίνου με αρμένικες νοστιμιές (χαρακτηρίζεται εστιατόριο, έχει όμως στυλ προσεγμένης ταβέρνας) και το cult Βερολίνο/Berlin στους Αμπελοκήπους για μια διαφορετική εμπειρία (το έχουν πορωμένοι Αρειανοί, οι τοίχοι είναι γεμάτοι φωτός της θεσσαλονικιώτικης ομάδας, ενώ συχνά μπορείς να δεις και παίκτες διαφόρων αθλημάτων να γευματίζουν!). Οι ιδιοκτήτες πάντως γλυκύτατοι και το φαγητό νόστιμο και πικάντικο!
Για τους Θεσσαλονικείς το "μακριά" ή το "κοντά" έχει τελείως διαφορετική έννοια. Ενώ για τον Αθηναίο ένα κατάστημα που βρίσκεται σε μια απόσταση 10-15 λεπτών, είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι του, για τον Θεσσαλονικιό αυτή η απόσταση είναι μεγάλη. Οπότε, ίσως για κάποιους Θεσσαλονικείς τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία, που είναι όντως στο κέντρο, να θεωρούνται "εκτός κέντρου".

Το "φουλ του μεζέ" και το "Erebuni" είναι από τα αγαπημένα μου. Επίσης μου αρέσει πολύ και το Enye στην Τοσίτσα με νόστιμα ισπανικά tapas.

Καλημέρα! Θα επισκευτώ Θεσσαλονίκη αυτή την εβδομάδα και θα ήθελα τη γνώμη σας για το που μπορώ να βρώ τους καλύτερους Λουκουμάδες.
Για λουκουμάδες δεν ξέρω, αλλά αν σου αρέσουν οι μπεζέδες, τους καλύτερους θα τους βρεις εδώ: http://www.mpezes.gr/mpezes/. Μιλάμε για θεϊκούς μπεζέδες και γλυκά με βάση τους μπεζέδες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.328
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για τους Θεσσαλονικείς το "μακριά" ή το "κοντά" έχει τελείως διαφορετική έννοια. Ενώ για τον Αθηναίο ένα κατάστημα που βρίσκεται σε μια απόσταση 10-15 λεπτών, είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι του, για τον Θεσσαλονικιό αυτή η απόσταση είναι μεγάλη. Οπότε, ίσως για κάποιους Θεσσαλονικείς τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία, που είναι όντως στο κέντρο, να θεωρούνται "εκτός κέντρου".
Τώρα θυμήθηκα την πρώτη φορά που είχα ανέβει μόνη μου Θεσ/νίκη το 2006 για ένα σεμινάριο και ρώταγα περαστικούς-περιπτεράδες-μαγαζάτορες να μου πουν πώς να πήγαινα σε ένα από τα εμπορικά που έχουν village (δεν θυμάμαι ποιό, δεν το έχω ξαναεπισκεφτεί έκτοτε) και όλοι μου έλεγαν έκπληκτοι "πάρε ταξί, είναι πολύ μακριά" κάτι που εμένα δεν μου έβγαζε και πολύ νόημα. Εν τέλει είχα περπατήσει 20'.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Δυο ξενοδοχεία που βρίσκονται εντός της πυρικαύστου ζώνης μόνον κάποιος που δεν είναι από ή δεν ξέρει τη Θεσσαλονίκη θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει "μη κεντρικά".
Δεν τα χαρακτήρισα "μη κεντρικά" αλλά χρησιμοποίησα το "πιό κεντρικά". Το συμπέρασμά σας δε για το αν κάποιος είναι ή δεν είναι από την Θεσσαλονίκη δεν το καταλαβαίνω επειδή χαρακτήρισα την Εγνατία προς Βαρδάρη μεριά λιγότερο κέντρο απ΄οτι την Τσιμισκή...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για να το πούμε "χοντρικά": Ο,τιδήποτε περικλείεται από το (νοητό) τετράγωνο Λιμάνι - Δικαστήρια - Βαρδάρι - Αγίου Δημητρίου - Πανεπιστήμιο - Λευκός Πύργος θεωρείται και είναι κέντρο της πόλης.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
"Χοντρικά" θεωρείται μεν κέντρο αλλά διαφορετικός κόσμος κυκλοφοράει ειδικά τα βράδια στα Δικαστήρια, στον Βαρδάρη και στην Αγίου Δημητρίου (στην αρχή της τουλάχιστον) και διαφορετικός κόσμος κυκλοφοράει στον Λευκό Πύργο και στην Αριστοτέλους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τώρα θυμήθηκα την πρώτη φορά που είχα ανέβει μόνη μου Θεσ/νίκη το 2006 για ένα σεμινάριο και ρώταγα περαστικούς-περιπτεράδες-μαγαζάτορες να μου πουν πώς να πήγαινα σε ένα από τα εμπορικά που έχουν village (δεν θυμάμαι ποιό, δεν το έχω ξαναεπισκεφτεί έκτοτε) και όλοι μου έλεγαν έκπληκτοι "πάρε ταξί, είναι πολύ μακριά" κάτι που εμένα δεν μου έβγαζε και πολύ νόημα. Εν τέλει είχα περπατήσει 20'.
Και πηγες με τα ποδια στο Cosmos?

Ασχετο αλλα το One Salonica ανοιξε; Ποτε ανοιγει ξερει κανεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.098
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom