Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ιδιο ισχυει κ για το Νεπαλ? Ποια ειναι η καλυτερη εποχη γι αυτες τις 2 χωρες???
To δικό μας καλοκαίρι είναι μουσωνο-εποχή στο Νεπάλ, με ατελείωτη βροχόπτωση και πολλά προβλήματα σε μεταφορές με πλημμύρες, κατολισθίσεις κλπ. Νεπάλ Ιδανικά αργότερα, πχ Οκτώβριο-Νοέμβριο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Eξαρτάται για ποιο κομμάτι της Νότιας Ινδίας μιλάμε. Η ΚΕράλα ας πούμε λιγότερο, ενώ το Ταμίλ κομμάτι της Ινδίας φέρνει περισσότερο στο Ταμίλ κομμάτι της Σρι Λάνκα. Γενικά όχι, δε μοιάζουν, η Σρι Λάνκα είναι κατά βάση βουδιστικό κράτος (με ό,τι συνεπάγεται αυτό σε θρησκευτικό, κοινωνικό, αρχιτεκτονικό, διατροφικό επίπεδο) ενώ η Ινδία είναι κυρίως ινδουιστικό -και δευτερευόντως μουσουλμανικό- κράτος, οπότε άλλο πράγμα. Ε, φατσικά μοιάζουν, αλλά σε επίπεδο κουλτούρας είναι εντελώς άλλο πράγμα.
Ομολογω οτι δεν ηξερα οτι εχουν αλλη θρησκεια. Θεωρουσα για καποιο λογο δεδομενο οτι ειναι ινδουιστες. Οποτε με δεδομενο και μονο αυτο, καταλαβαινω οτι θα διαφερουν. Σ' ευχαριστω.
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Eξαρτάται για ποιο κομμάτι της Νότιας Ινδίας μιλάμε. Η ΚΕράλα ας πούμε λιγότερο, ενώ το Ταμίλ κομμάτι της Ινδίας φέρνει περισσότερο στο Ταμίλ κομμάτι της Σρι Λάνκα. Γενικά όχι, δε μοιάζουν, η Σρι Λάνκα είναι κατά βάση βουδιστικό κράτος (με ό,τι συνεπάγεται αυτό σε θρησκευτικό, κοινωνικό, αρχιτεκτονικό, διατροφικό επίπεδο) ενώ η Ινδία είναι κυρίως ινδουιστικό -και δευτερευόντως μουσουλμανικό- κράτος, οπότε άλλο πράγμα. Ε, φατσικά μοιάζουν, αλλά σε επίπεδο κουλτούρας είναι εντελώς άλλο πράγμα.
Εγω επιμενοντας στα δικα μου να ρωτησω αν το ιδιο με τους μουσωνες ισχυει τον αυγουστο κ για σρι λανκα????🙂
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω επιμενοντας στα δικα μου να ρωτησω αν το ιδιο με τους μουσωνες ισχυει τον αυγουστο κ για σρι λανκα????🙂
Εξαρτάται το σε ποια πλευρά της Σρι Λάνκα θα πας, αλλάζει πολύ ανάλογα με το μέρος, δεν είναι μία και καθολική η περίοδος των μουσώνων.

Best time to visit Sri Lanka | weather by month - climate - seasons | Selective Asia.
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε στερημένοι ταξιδιώτες... Κεράλα , Γκόα κλπ έχω ακούσει ότι πλήττονται περισσότερο από τους μουσώνες αυτή την εποχή. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!


Αυτό ακριβώς που φοβόμουν... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Καλησπερα! Πηγατε τελικα Ινδια Αυγουστο με παιδακι?? Πως ηταν???
 

Dimitra-1205

Member
Μηνύματα
13
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπερα! Πηγατε τελικα Ινδια Αυγουστο με παιδακι?? Πως ηταν???
Καλησπέρα!!!
Δυστυχώς, δεν πήραμε το ρίσκο... Πήγαμε Μαλδίβες και δε θα πάρουμε το ρίσκο ούτε φέτος. Κλείσαμε Ταϊλάνδη για δεύτερη φορά. Πάντως αν έχετε παρόμοια εμπειρία, θα με βοηθούσε πολύ... Εστω για του χρόνου!
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα σας,
Τα Χριστούγεννα ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι 13 ημερών στην Ινδία. Εχω κλείσει μόνο τα αεροπορικά με επιστροφή Ν. Δελχι. Θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά το πρόγραμμα. Φυσικά και θέλω να δω Βαρανάσι, Αγκρα, Ρατζασταν, Ορτσα, Κατζουράχο.
Προσανατολίζομαι στο εξης πλάνο: Δελχι (3 διανυκτερεύσεις, η μία στην επιστροφή), Ρατζαστάν (4 δ.), Αγκρα + Ματούρα (2 δ.), Κατζουράχο (1 δ.), Βαρανάσι (3 δ). Πως το βρίσκετε;
Προσανατολίζομαι να ενοικιάσω αμάξι με οδηγό μέσω κάποιο ινδικού πρακτορείου.
Βάζω στο τέλος το Βαρανάσι, πιστεύοντας πως είναι το πιο συναρπαστικό μέρος και αν το δω πρώτο, τα άλλα θα μου φαίνονται φτωχά, καλά κάνω; Σκοπεύω να πάρω πτήση από Βαρανάσι για επιστροφή στο Δελχί.
Επίσης, στο Ρατζαστάν ποιες πόλεις είναι οι καλύτερες;
Σας ευχαριστω προκαταβολικά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλά κανεις και αφήνεις Βαρανασι για το τέλος, είναι το απόλυτο χαιλαιτ. 13μ μου φαίνονται πολύ λίγες για το πρόγραμμα σου, όταν εννοείς 4μ Ρατζαστάν τι εννοείς; Διότι να πας σε όλα τα κλασσικά Ουνταϊπουρ, Τζοντπουρ, Τζαϊπουρ πχ (δε λέω καν Τζαϊσαλμερ) δε φτάνουν, κάτι θα κόψεις. Επίσης να δεις και τις αποστάσεις, είναι μεγάλες και να σιγουρευτείς ότι θα έχεις χρόνο σε κάθε πόλη που θα φτάσεις.
 

las

Member
Μηνύματα
89
Likes
315
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα κι από μένα! 13 μέρες κι εγω Ινδία την Πρωτοχρονιά.. Το αρχικό σχέδιο ήταν να μοιραστεί σε Δελχι - Jaipur - Udaipur ( Kumbhalgarh Fort+ Chittorgarh) -Agra -Varanasi.. στην πορεία όμως άρχισα να καλοβλεπω και Khajuraho. και έπειτα ήρθε και η ιδέα μήπως να πηγαίναμε Αμριτσαρ να δούμε την παρέλαση;; Και κάπου εκεί το χάσαμε τελείως.. δεν υπάρχει περίπτωση να τα δούμε όλα το ξέρω.. Θα είναι κρίμα να βγάλουμε εκτός Jaipur? Βαρανασι και Αμριτσαρ με πτήσεις και τα υπόλοιπα με διανυκτέρευση σε τρένο; Είναι εφικτό; Επίσης, τι παίζει με τα τρένα; Βοηθειαααααα please
 
Μηνύματα
21
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ισλανδια- γροιλανδια
Γεια σε όλους! Προετοιμάζουμε το ταξίδι μας στην Ινδία για το τέλος Απρίλη- αρχές Μάη. Μια ερώτηση για όποιον ξέρει: θεωρείται ότι πρέπει να κλείσουμε έναν οδηγό για κάθε περιήγηση μας στις πόλεις ή μπορούμε με χάρτη να περιπλανηθούμε και μόνοι μας? Νομίζετε ότι θα βγάλουμε άκρη?? Είμαστε δυο ανεξάρτητοι ταξιδευτές ( άνευ πρακτορείου) και μας αρέσει γενικά να γνωρίζουμε τις χώρες χωρίς ιδιαίτερο πρόγραμμα.
Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε πληροφορία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
μια χαρα μπορειτε και μονοι σας. Εξαρταται πού θα κινηθείτε. όχι κι η πιο καλη εποχη για Ινδια
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
μια χαρα μπορειτε και μονοι σας. Εξαρταται πού θα κινηθείτε. όχι κι η πιο καλη εποχη για Ινδια
Ποιά είναι η καλύτερη εποχή? Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες (αεροπορικά, ξενοδοχεία, φαγητό κ.λ.π.) γιατί θέλω να οργανώσω ταξίδι? Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.472
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom