πτήση?! μπορώ να το κάνω?!

user

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
καλησπέρα σε όλους. είμαι καινούργιο μέλος. η απόφαση για να γίνω μέλος ήταν η αφορμή για ένα ταξίδι που μου πρότειναν στην Σιγκαπούρη (όλα πληρωμένα). αν και γενικώς μου αρέσουν τα ταξίδια (αυτοκίνητο, τρένο, καράβι, ποδήλατο, πόδια, ... :)) έχω φοβία με τις πτήσεις.

το θέμα είναι ότι ενώ για το ταξίδι απομένουν τουλάχιστον 3 εβδομάδες, αγχώνομαι από τώρα:(, το σκέφτομαι χιλιάδες φορές την ημέρα και γενικότερα έχω την εντύπωση ότι δε θα μπορέσω να κάνω το βήμα και να μπω στο αεροπλάνο. περιττό να αναφέρω ότι τα εισιτήρια έχουν ήδη εκδοθεί. (γίνεται να αλλάξει το εισιτήριο? να ταξιδέψει άλλος δλδ και με τι κόστος?)

έχω διαβάσει όλα τα άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο σχετικά με την ασφάλεια η μη των πτήσεων, όλα τα στατιστικά (αυτό κάνω πλέον στον ελύθερο χρόνο μου) και εκεί που λέω στον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω, μετά στο καπάκι σκέφτομαι αυτή την μοναδική πιθανότητα (που υπάρχει όμως κ με όλα τα μέσα) να πέσει το αεροπλάνο.

όλα τα παραπάνω μάλλον συνδέονται και με το γεγονός ότι πρόσφατα έχασα κάποιο δικό μου άτομο (όχι από πτήση) και ενδεχομένως να ενισχύει το αίσθημα της ανασφάλειας.

πάντως, γενικά πιστεύω, ότι ρόλο παίζει και το γεγονός ότι από την στιγμή που γεννιόμαστε, το πρώτο μέσο με το οποίο ερχόμαστε σε επαφή είναι το αυτοκίνητο και στη συνέχεια, σε μικρότερο βαθμό, με το αεροπλάνο.

καμιά βοήθεια από τα υπόλοιπα μέλη (χάπια, ποτά, ... δεν θέλω πάρω) , μήπως και τα καταφέρω να κάνω το ταξιδάκι.

κάθε συμβουλή δεκτή

ελπίζω να μην κούρασα αν και σίγουρα θα έχετε διαβάσει-απαντήσει σε παρόμοιο θέμα

ευχαριστώ πάντως.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
καλησπέρα σε όλους. είμαι καινούργιο μέλος. η απόφαση για να γίνω μέλος ήταν η αφορμή για ένα ταξίδι που μου πρότειναν στην Σιγκαπούρη (όλα πληρωμένα). αν και γενικώς μου αρέσουν τα ταξίδια (αυτοκίνητο, τρένο, καράβι, ποδήλατο, πόδια, ... :)) έχω φοβία με τις πτήσεις.

το θέμα είναι ότι ενώ για το ταξίδι απομένουν τουλάχιστον 3 εβδομάδες, αγχώνομαι από τώρα:(, το σκέφτομαι χιλιάδες φορές την ημέρα και γενικότερα έχω την εντύπωση ότι δε θα μπορέσω να κάνω το βήμα και να μπω στο αεροπλάνο. περιττό να αναφέρω ότι τα εισιτήρια έχουν ήδη εκδοθεί. (γίνεται να αλλάξει το εισιτήριο? να ταξιδέψει άλλος δλδ και με τι κόστος?)

έχω διαβάσει όλα τα άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο σχετικά με την ασφάλεια η μη των πτήσεων, όλα τα στατιστικά (αυτό κάνω πλέον στον ελύθερο χρόνο μου) και εκεί που λέω στον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω, μετά στο καπάκι σκέφτομαι αυτή την μοναδική πιθανότητα (που υπάρχει όμως κ με όλα τα μέσα) να πέσει το αεροπλάνο.

όλα τα παραπάνω μάλλον συνδέονται και με το γεγονός ότι πρόσφατα έχασα κάποιο δικό μου άτομο (όχι από πτήση) και ενδεχομένως να ενισχύει το αίσθημα της ανασφάλειας.

πάντως, γενικά πιστεύω, ότι ρόλο παίζει και το γεγονός ότι από την στιγμή που γεννιόμαστε, το πρώτο μέσο με το οποίο ερχόμαστε σε επαφή είναι το αυτοκίνητο και στη συνέχεια, σε μικρότερο βαθμό, με το αεροπλάνο.

καμιά βοήθεια από τα υπόλοιπα μέλη (χάπια, ποτά, ... δεν θέλω πάρω) , μήπως και τα καταφέρω να κάνω το ταξιδάκι.

κάθε συμβουλή δεκτή

ελπίζω να μην κούρασα αν και σίγουρα θα έχετε διαβάσει-απαντήσει σε παρόμοιο θέμα

ευχαριστώ πάντως.
γεια σου user καλωσηρθες:D:D
εμενα το πρωτο μου ταξιδι με αεροπλανο ητανε μαλδιβες που ητανε 11 ωρες(καπου τοσο νομιζω θα κανεις και συ),φοβηθηκα τα πρωτα 10λεπτα αλλα μετα ολα ενταξει.τολμησε το,αν ειναι καποιος να παθει κατι μπορει να το παθει και με ποδηλατο,ποτε δε ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο.αν αφησεις το φοβο σου να σε κυριευσει δε θα πας ποτε πουθενα και αν σου αρεσουν τα ταξιδια ειναι κριμα να χασεις την ευκαιρια.εγω παντως ειχα παρει ενα βιβλιο και διαβαζα και για να περασει η ωρα και γαι να ξεχνιεμαι.αυτη ειναι η γνωμη μου,εσυ θα αποφασισεις τι ειναι καλο για σενα.α!και να σου πω οτι δεν χρειαστηκε να παρω ουτε χαπια ουτε τιποτα.

τα περισσοτερα ατυχηματα παντως γινονται με αυτοκινητο και οχι με αεροπλανο....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Περισσότερες πιθανότητες έχεις να τα τινάξεις μέχρι την ημέρα του ταξιδιού παρά να κινδυνέψεις κατά την πτήση. Αν το αποφασίσεις να παραγματοποιήσεις το ταξίδι,τότε πιές ένα δύο ποτηράκια κρασί πριν την πτήση και πέσε για ύπνο. Αν όμως ο φόβος σου έχει γίνει ψύχωση, τότε και συγκαπούρη να πας, θα σκέφτεσαι συνεχώς την πτήση της επιστροφής. Όταν έκοψα το τσιγάρο είπα ότι είμαι δυνατός και μπορώ να τα καταφέρω. Πρέπει να παλέψεις με τον εαυτό σου και να πιστέψεις ότι θα το αντιμετωπίσεις. Διαφορετικά ξέχνα τα μακρινά ταξίδια και τους ανατολίτικους πολιτισμούς, βάλε φουλ βενζίνη και βλέπε πιο κοντινά μέρη (π.χ ιταλία). Αν είναι στο ταξίδι να βγάλεις άγχος τότε χάνεις και το νόημα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μας αγχωσες απο το πρώτο σου μήνυμα !!!!!!!!!!!

καταρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας

μας γράφεις για τις φοβίες σου ζητας απαντήσεις αλλά σχεδόν δίνεις και μόνος σου απαντήσεις ....
μπήκες σε ενα forum που το 99% ταξιδέυει με αεροπλάνο ...τι περιμένεις να σου πούν ? μην πάς ΄!! ακύρωσε το !!!!

οι πιθανότητες να έχει κάποιος αεροπορικό ατύχημα είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με τις πιθανότητες που εχεις οδηγώντας το ιχ για να πας στην δουλειά σου .
αν είσαι κλειστοφοβικός τότε αλλάζει !!!!!!
χάλάρωσε και κοι΄ταξε να ευχαριστηθείς το ταξίδι σου που είναι και πληρωμένο :haha::haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δε νομιζω οτι θα παθει και τιποτε ο οργανισμος σου αν καταπιεις και δυο χαπια και κανα δυο ουσκι στο αεροδρομιο και ριξεις κανεναν υπνο μεχρι τη Σιγκαπουρη, αν ειναι να γλιτωσεις το αγχος! Δε το κανεις και καθε μερα δα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε νομιζω οτι θα παθει και τιποτε ο οργανισμος σου αν καταπιεις και δυο χαπια και κανα δυο ουσκι στο αεροδρομιο και ριξεις κανεναν υπνο μεχρι τη Σιγκαπουρη, αν ειναι να γλιτωσεις το αγχος! Δε το κανεις και καθε μερα δα!
συμφωνω απολυτα. και με ενα χαπι μονο θα κοιμηθεις σαν πουλακι. καταφευγω στη λυση αυτη σε ταξιδια με μεγαλη κουραση. δεν καταλαβαινω γιατι να μην το παρει καποιος.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
συμφωνω απολυτα. και με ενα χαπι μονο θα κοιμηθεις σαν πουλακι. καταφευγω στη λυση αυτη σε ταξιδια με μεγαλη κουραση. δεν καταλαβαινω γιατι να μην το παρει καποιος.

δηλαδή οταν ταξιδέυεις με τις κουιμπέκες κοιμάσαι σαν πουλάκι με το χαπάκι !!!!!!!!!:haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δηλαδή οταν ταξιδέυεις με τις κουιμπέκες κοιμάσαι σαν πουλάκι με το χαπάκι !!!!!!!!!:haha::haha:
με τις κουιμπεκες φιλε XRISTOS71, και με 9Β (βλεπε παρασκευη βραδυ..) ουτως ή άλλως και χωρίς χαπακι, κοιμαμαι σαν πουλακι στο κρεβατακι μου..
δεμενος σαν σαλαμι για 10 ώρες σε μεταλλικο σωλήνα δεν μπορώ να κλείσω μάτι..(γι αυτό δε με λένε και TR..).παίρνω το χαπακι ομως και κοιμαμαι οταν πρεπει..
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καταλαβαίνω τους φόβους σου, οι λογικές εξηγήσεις δεν βοηθάνε. Πριν από χρόνια η απάντηση γιατρού για τη υψοφοβία μου ήταν «να επιδιώκεις να βρίσκεσαι σε ψηλά μέρη όσο πιο συχνά μπορείς». Από τότε έχω κάνει μεταξύ των άλλων αναρρίχηση και ορειβασία γιατί πάντοτε μου άρεσαν αλλά δεν το τολμούσα, και όταν κρέμομαι στο χάος μόνο με ένα σκοινί, ή πρέπει να περάσω από ένα στενό απότομο πέρασμα με έναν γκρεμό να με περιμένει δίπλα, ή να ανέβω μια σιδερένια σκάλα μιας εξέδρας, ο φόβος μου χτυπάει κόκκινο αλλά δεν μπορώ πια να κάνω πίσω, ιδρώνω λαχανιάζω και υπόσχομαι ότι δεν θα το ξανακάνω ποτέ στην ζωή μου. Μετά από λίγο ο φόβος έχει περάσει, εγώ έχω ζήσει μια υπέροχη μέρα, και ο φόβος δεν συμπεριλαμβάνεται ποτέ στις αναμνήσεις μου. Ξέρω ανθρώπους που δεν έχουν ταξιδέψει ποτέ λόγω του φόβου τους για τα αεροπλάνα, δεν θες να γίνεις ένας από αυτούς. Ξέχνα το αεροπλάνο σκέψου το ταξίδι σου , την χώρα που θα δεις και τις περιπέτειες που θα ζήσεις, όταν έρθει η ώρα να μπεις στο αεροπλάνο θα δεις πως θα το αντιμετωπίσεις, είτε με χάπια είτε με ουίσκι, είτε με παραδοσιακή γκρίνια, ο χρόνος θα περάσει. Προσωπικά προτιμώ τα ανθοϊάματα του Μπαχ που είναι φυσικό προϊόν. Καλό σου ταξίδι.
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Συμβουλή από Ψυχολόγο

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχε και μια φίλη μου. Της συνέστησα να επισκεφθεί έναν ψυχολόγο τον οποίον μάλιστα της τον συνέστησα εγώ. Μετά από 3 συνεδρίες το θέμα έχει λήξει. Κόστος 50 ή 80 ευρώ ανά συνεδρία. Μην σε τρομάζει ο ψυχολόγος, δεν είναι ψυχίατρος, δεν παίρνεις χάπια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.763
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα ποτέ αυτόν τον φόβο, άρα δεν μπορώ να δώσω καμιά συμβουλή από πρώτο χέρι. Από δικούς μου ανθρώπους όμως που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, ξέρω ότι καμιά συμβουλή από άλλον δεν πιάνει. Μόνος σου πρέπει να το δουλέψεις, μόνος σου θα πρέπει να το πάρεις απόφαση. Κι αν καμιά σκέψη δεν σε βοηθάει, ε τότε ένα χαπάκι (ίσως δύο για τόσες ώρες) κάνει θαύματα, πίστεψέ με. Εγώ μπορώ να σου πω μόνο να το τολμήσεις και θα έχεις μια υπέροχη εμπειρία από αυτό το ταξίδι, αρκεί να σκεφτείς τι σε περιμένει εκεί που πας και όχι το πώς θα πας.
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
"καμιά βοήθεια από τα υπόλοιπα μέλη (χάπια, ποτά, ... δεν θέλω πάρω) , μήπως και τα καταφέρω να κάνω το ταξιδάκι" Αυτο με τα χαπια τι ειναι; αλλη μια φοβια; Ξεκολλα και προχωρα, ολα θα πανε καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom