πτήση?! μπορώ να το κάνω?!

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Εχω ακριβως τον ιδιο φοβο με εσενα φιλε user. Καθε φορα που προκειται να ταξιδεψω αγχωνομαι για την πτηση, το σκεφτομαι απο καιρο, ψαχνω τα στοιχεια των αεροπλανων (εχω γινει εξπερ :)) κλπ κλπ. Ομως οσο κι αν αγχωνομαι πριν την πτηση και κατα τη διαρκεια της, δεν επιτρεπω να με εμποδισει αυτο στο ταξιδι μου. Θα ηταν κριμα να χανουμε εμπειριες λογω φοβου. Μην περιμενεις να ακουσεις απο κανεναν καποια συμβουλη που θα σε κανει να παψεις να φοβασαι. Απλα ζυγισε τα πραγματα, σκεψου οτι η πιθανοτητα να συμβει κατι ειναι πολυ μικρη και δεν αξιζει να χασεις αυτο το ταξιδι.
Δες το αλλιως: εστω οτι δεν πας. Οταν εκ των υστερων πληροφορηθεις πως οι πτησεις που θα επαιρνες για να πας Σιγκαπουρη και να ερθεις, εφτασαν με απολυτη ασφαλεια στον προορισμο τους δε θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο που εχασες την ευκαιρια?
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Όλα στο μυαλό είναι φίλε μου, με το που απογειωθεί θα τα ξεχάσεις όλα. Θα δεις πόσο άνετοι θα είναι όλοι γύρω σου, μπορεί να πέσεις και σε καμιά εξωτική αεροσυνοδό, πίστεψέ με θα ξεχαστείς. Καλή λύση είναι να πέσεις για ύπνο, ωστόσο δε θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τη φοβία σου πιστεύω. Τουλάχιστον την απογείωση πρέπει να τη ζήσεις, για να δεις ότι δεν είναι κάτι επικίνδυνο. Επίσης, σου λέω απλά ότι πάνω από τους μισούς εδώ μέσα θα έκαναν ΠΟΛΛΑ για ένα πληρωμένο ταξίδι στη Σιγκαπούρη, οπότε αυτό και μόνο νομίζω ότι σου δείχνει πόσο τυχερός είσαι. Κρίμα που η πρώτη σου πτήση δεν είναι κάπου πιο κοντά, ώστε να ξεπεράσεις πιο εύκολα τη φοβία σου, αλλά δεν πιστεύω ότι θα είναι τόσο τρομερά! Εγώ λέω προχώρα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συμβουλη απο ομοιοπαθη:
Μπες στο αεροπλανο , πηγαινε το ταξιδακι σου και κοιτα να το απολαυσεις απο τη στιγμη της απογειωσης! Αν ειχα αφησει τον ανοητο φοβο να με κουμανταρει δε θα ειχα παει σε κανενα απο τα υπεροχα μερη που εχω επισκεφτει! Συντομα θα πεταξω προς Μαλαισια με επιστροφη απο Σιγκαπουρη και ειλικρινα ανυπομονω να βρεθω στο αεροπλανο προς τα εκει :D. Φυσικα και δεν ειμαι ανετη με τις πτησεις οπως καποιοι αλλοι , αλλα επικεντρωνομαι στα ομορφα που με περιμενουν.
Το χειροτερο που μπορει να συμβει με την πτηση μου ειναι να ακυρωθει.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
έλα ρε μη φοβάσαι πες μας πότε πετάς και θα έρθουμε για κερκίδα ''USER ΓΕΡΑ, ΠΙΑΣΟΥ ΑΠ'ΤΑ ΦΤΕΡΑ'' ''USER ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΓΕΙΩΘΕΙΣ'' :clap::clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ιστοριουλα:
Φιλος τρεμει οπως εσυ τα αεροπλανα. Καποτε δε μπορει να αποφυγει πια λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων καποια πτηση. Τελος παντων, με το ζορι, πετα με την αληστου μνημης Ολυμπιακη. Κατα τη στιγμη της απογειωσης χλωμιαζει, τρεμει, εχει προβληματα δυσπνοιας κλπ. Μετα πολλα ερχεται διπλα του, σερνωντας τα βηματα της, βαριεστημενη αεροσυνοδος. "Καλε, πως κανεις ετσι πια, κοτζαμ αντρας!" του λεει με υφος απαξιωτικο. Ε αυτο ηταν! Ντραπηκε και του περασε. Ειχε και το ελεγε ο ανθρωπος.
Συμπερασμα: Ισως το πολυ κανακεμα να μην ενδεικνυται.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
πάλι καλά που δε του έδωσε και καρπαζιά
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Που ξερεις! Αν δεν συνερχοταν αμεσα μπορει και να τις ετρωγε! Ισως αυτο να φοβηθηκε και να συνηλθε.
 

user

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Εχω ακριβως τον ιδιο φοβο με εσενα φιλε user. Καθε φορα που προκειται να ταξιδεψω αγχωνομαι για την πτηση, το σκεφτομαι απο καιρο, ψαχνω τα στοιχεια των αεροπλανων (εχω γινει εξπερ :)) κλπ κλπ. Ομως οσο κι αν αγχωνομαι πριν την πτηση και κατα τη διαρκεια της, δεν επιτρεπω να με εμποδισει αυτο στο ταξιδι μου. Θα ηταν κριμα να χανουμε εμπειριες λογω φοβου. Μην περιμενεις να ακουσεις απο κανεναν καποια συμβουλη που θα σε κανει να παψεις να φοβασαι. Απλα ζυγισε τα πραγματα, σκεψου οτι η πιθανοτητα να συμβει κατι ειναι πολυ μικρη και δεν αξιζει να χασεις αυτο το ταξιδι.
Δες το αλλιως: εστω οτι δεν πας. Οταν εκ των υστερων πληροφορηθεις πως οι πτησεις που θα επαιρνες για να πας Σιγκαπουρη και να ερθεις, εφτασαν με απολυτη ασφαλεια στον προορισμο τους δε θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο που εχασες την ευκαιρια?
κ τώρα μόλις βλέπω το μέλλον, ότι κάπως έτσι θα γίνει.
δε θα πάω και μετά :bash: όχι μόνο στον τοίχο...
 

user

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
"καμιά βοήθεια από τα υπόλοιπα μέλη (χάπια, ποτά, ... δεν θέλω πάρω) , μήπως και τα καταφέρω να κάνω το ταξιδάκι" Αυτο με τα χαπια τι ειναι; αλλη μια φοβια; Ξεκολλα και προχωρα, ολα θα πανε καλα!
όχι δεν είναι φοβία.
αλλά ότι και αν γίνει θέλω να έχω επίγνωση
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
αλλά ότι και αν γίνει θέλω να έχω επίγνωση
Αν νομιζεις οτι και για την υπολοιπη ζωη μας -την εκτος αεροπλανου- εχουμε και καμια σοβαρη επιγνωση ολων των πραγματω ν που μας περιστοιχιζουν, μαλλον εισαι βαθια νυχτωμενος. Και στις περισσοτερες των περιπτωσεων καλυτερα και ετσι.
Μη σκας λοιπον και πετα χωρις επιγνωση, αρκει να πεταξεις.
Βαλε προτεραιοτητες: Πρωτη προτεραιοτητα η πτηση. Η επιγνωση, οποια και αν ειναι αυτη, ερχεται σε επομενο σταδιο. Μην τα κανεις αχταρμα.
ΥΓ. Προσωπικα, αν ειναι να μου συμβει το απευκταιο, ευχομαι να μην εχω ποτε την παραμικρη επιγνωση.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Με τη φοβία που έχεις, δεν ξεκινάς με καμία εσωτερική πτήση πρώτα? και άσε τα πολύωρα ταξίδια για αργότερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom