Σύρος συρο,ναξο η καπου αλλου??

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.657
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μπορεις να μου δωσεις λεπτομερειες για αμοργο??

Η Αμοργός είναι πανέμορφο νησί, με άγρια ομορφιά, αρκετές ιδιαίτερες παραλίες (όχι πολύ μεγάλες, αλλά ωραίες-σε αρκετές πας με καραβάκι), μια υπέροχη Χώρα, μερικά γραφικά ορεινά χωριουδάκια, την παραθαλάσσια Αιγιάλη με πολλά ενοικιαζόμενα, ταβέρνες, μπαράκια, το απίστευτο μοναστήρι της Χοζοβιώττισας που είναι σα να κρέμεται από τους βράχους, τι να σου λέω, απλά μπες google να δεις φωτός!

Και η Μήλος που ανέφερε ο giannismits είναι ιδανική για ζευγάρια, απλά πιο ήσυχη!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.657
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η Ιος πρεπει να ειναι αυτο που αναζητας.Εχει μια απο τις γραφικοτερες χωρες των Κυκλαδων αλλα και παραλιες αξιοθαυμαστες που ελκυουν νεαροκοσμο!!
Η Ίος είναι απίστευτη αλλά όχι για ζευγάρια. Εκτός κι αν μείνει κανείς εκτός Χώρας ή Μυλοπότα, κάτι που μάλλον προϋποθέτει μεταφορικό.

Η Χώρα το βράδυ είναι γεμάτη νέους 18-25 που κάνουν εμετό από το πολύ ποτό, "φασώνονται" σε όλα τα μήκη και πλάτη των στενών και γενικότερα δε νομίζω ότι είναι η ιδανική επιλογή για ρομαντική απόδραση. Είχα πάει όταν ήμουν μικρότερη (εννοείται με άλλες κοπέλες, όχι με σχέση) και είχα περάσει τέλεια, σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα την επέλεγα ως ρομαντικό προορισμό (εκτός, ξαναλέω, αν έμενα μακριά από τη Χώρα στην οποία θα πήγαινα για κανά φαϊ και ως τις 9-10 θα είχα φύγει μακριά-κι όχι μόνο τώρα που είμαι κλεισμένα 30, αλλά και ως φοιτήτρια).
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
εχεις παει??για δωσε λεπτομερειες...απο οικονομικης αποψεως??
Εχω παει 3 φορες.Το οικονομικο σκελος το κανονιζεις και το φροντιζεις οπως σου αρεσει και σου βγαινει.Λογικα επειδη μαζευει νεαροκοσμο θα βρεις και οικονομικα καταλυματα.Ειναι κουκλα η Ιος.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Η Ίος είναι απίστευτη αλλά όχι για ζευγάρια. Εκτός κι αν μείνει κανείς εκτός Χώρας ή Μυλοπότα, κάτι που μάλλον προϋποθέτει μεταφορικό.

Η Χώρα το βράδυ είναι γεμάτη νέους 18-25 που κάνουν εμετό από το πολύ ποτό, "φασώνονται" σε όλα τα μήκη και πλάτη των στενών και γενικότερα δε νομίζω ότι είναι η ιδανική επιλογή για ρομαντική απόδραση. Είχα πάει όταν ήμουν μικρότερη (εννοείται με άλλες κοπέλες, όχι με σχέση) και είχα περάσει τέλεια, σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα την επέλεγα ως ρομαντικό προορισμό (εκτός, ξαναλέω, αν έμενα μακριά από τη Χώρα στην οποία θα πήγαινα για κανά φαϊ και ως τις 9-10 θα είχα φύγει μακριά-κι όχι μόνο τώρα που είμαι κλεισμένα 30, αλλά και ως φοιτήτρια).
Τι να σου πω...εγω ολα αυτα δεν τα ειδα!!!Και τις 3 φορες ειχα παει με την κορη μου και φιλους ειτε και φιλικες οικογενειες.Το νησι αρεσε σε ολους και μαλιστα μπορω να σου πω οτι το εχω νοσταλγησει
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.657
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τι να σου πω...εγω ολα αυτα δεν τα ειδα!!!Και τις 3 φορες ειχα παει με την κορη μου και φιλους ειτε και φιλικες οικογενειες.Το νησι αρεσε σε ολους και μαλιστα μπορω να σου πω οτι το εχω νοσταλγησει
Αλήθεια; Και μένατε Χώρα; Δεν ξέρω, εγώ το βίωσα όπως σου ανέφερα παραπάνω, αλλά και οι ιστορίες που έχω ακούσει και από άλλα άτομα που την έχουν επισκεφτεί είναι αντίστοιχες με την δική μου εμπειρία.

Πάντως ότι είναι ωραίο νησί είναι. :)
 

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
λοιπον,την συρο την απερριψα...και με αυτα που ακουσα για ιο...επισης!!!μου εχουν πει κ κατι φιλοι μου γι αυτα που γινονται στο νησι απο τους ξενους κ θυμηθηκα τον λαγανα στην ζακυνθο..που επισης δεν μου αρεσε!!οποτε τωρα σκεφτομαι για αμοργο,μηλο και ναξο!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Τι να σου πω...εγω ολα αυτα δεν τα ειδα!!!Και τις 3 φορες ειχα παει με την κορη μου και φιλους ειτε και φιλικες οικογενειες.Το νησι αρεσε σε ολους και μαλιστα μπορω να σου πω οτι το εχω νοσταλγησει
Συγνωμη,πηγες στην Ιο και δεν ειδες μεθυσμενους,αλλοι να κανουν κωλοτουμπες μες στη μεση του δρομου αλλοι να ξερνανε αλλοι να βαφουν με σπρευ την εκκλησια(την οποια το πρωι την ξαναεβαφαν λευκη!!) και ολα οσα μπορει να φανταστει κανενας?

Σαν να πηγαμε σε διαφορετικα νησια αισθανομαι.

Λες και οταν επεφτε το σκοταδι τους γυριζε το ματι εκαναν ολοι.

Δεν λεω να περασεις καλα,να ''χαλαρωσεις'' οι μεν με τους δε,χωρια,οπως την βρισκει ο καθενας αλλα με καποιο οριο.

Σιγουρα το νησι εχει πληθος επιλογων για ελευθερες και ελευθερους,αλλα οχι για ζευγαρια,και φυσικα για ρομαντικους περιπατους.

Μονο αν εχεις μεταφορικο μεσο και απομακρυνθεις απο τη χωρα και τις γυρω περιοχες.

Αλλα για ελευθερος περνας καλα με λιγα λεφτα.
Και γω την εχω νοσταλγησει;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.657
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Μην το αδικείτε το νησί ρε παιδιά. Αυτά γίνονταν παλαιότερα. Εγώ έμενα στο Λιοστάσι( Liostasi Ios Hotel & Spa | Luxury Boutique Hotel Ios Cyclades). Το βράδυ σύχναζα στο Λόρδο Βύρωνα και μιας και είχα και μικρό παιδί πήγαινα νωρίς για ύπνο. Κι έτσι ήμουνα τυχερή και είδα μόνο τα ωραία. Πάντως και για ζευγάρι εγώ δε θα έλεγα όχι. Ήσυχα νησιά βρίσκεις και στα ... Τελικά ό,τι θέλει βλέπει καθένας.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
prigkipissa έχεις διάβασμα. :D

Για τη Νάξο:
Νησιά Αιγαίου - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Για τη Σύρο (μη δίνεις σημασία που περιλαμβάνεται και η Νίσυρος, θα το φτιάξουμε :)):
Νησιά Αιγαίου - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Πληροφορίες για τα δύο αυτά νησιά περιλαμβάνονται και σε κάποια θέματα στην κατηγορία Γενικά:
Νησιά Αιγαίου - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Και οι ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DC%F1%E1-%F4%EF%F5-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E1/20200-naxos-beaches-dedicated-marydim.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E9%DE%EC%E5%F1%EF-%F3%F4%E7-%F3%FD%F1%EF.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F3%EC%DD%ED%EF%E9-%F3%F4%E7-%F3%FD%F1%EF.html

Στη συνέχεια, όταν ψιλοκαταλήξετε και έχετε πιο συγκεκριμένες απορίες, εδώ είμαστε πάλι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.657
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μην το αδικείτε το νησί ρε παιδιά. Αυτά γίνονταν παλαιότερα. Εγώ έμενα στο Λιοστάσι( Liostasi Ios Hotel & Spa | Luxury Boutique Hotel Ios Cyclades). Το βράδυ σύχναζα στο Λόρδο Βύρωνα και μιας και είχα και μικρό παιδί πήγαινα νωρίς για ύπνο. Κι έτσι ήμουνα τυχερή και είδα μόνο τα ωραία. Πάντως και για ζευγάρι εγώ δε θα έλεγα όχι. Ήσυχα νησιά βρίσκεις και στα ... Τελικά ό,τι θέλει βλέπει καθένας.
Δεν γίνονταν και τόσο παλαιότερα. Εγώ πήγα πριν 6 χρόνια και στο μεταξύ έχω μιλήσει και με μικρότερους που έχουν πάει και πιο μετά και δεν έχω αντιληφθεί να έχει διαφοροποιηθεί κάτι.

Σίγουρα παίζει ρόλο και το ποιές επιλογές θα κάνει κάποιος εννοείται. Η κοπέλα που ρωτάει όμως από ό, τι καταλαβαίνω είναι μικρούλα, οπότε δεν ξέρω αν αυτά που προτείνεις είναι του budget και της φάσης της.

Επίσης εφόσον πήγαινες για ύπνο σε λογικές ώρες δικαιολογείται το ότι δεν είδες αυτά που είδαμε εμείς, καθώς το "πανηγύρι" ξεκινά μετά τις 12 (το μεσημερι και το απόγευμα πάλι λαμβάνει χώρα στο beach bar στο camping στο Μυλοπότα).

Από εκεί και πέρα και εγώ θα ήθελα να ξαναπάω κάποια στιγμή επειδή οι παραλίες λένε απίστευτα, αλλά είτε σε μη τουριστική περίοδο, είτε με διαμονή εκτός Χώρας.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Δεν τα προτεινω στην κοπελια-φαινεται οτι ειναι μικρη-.Σε σενα το λεω που με ρωτησες αν εμενα στην Χωρα.
Εν κατακλειδει ο,τι ψαχνεις αυτο και θα βρεις....
Αν θες να δεις το γραφικο μερος της Ιου αυτο θα δεις...εξαρταται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.027
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom