Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Ξενοδοχείο Metropole στίς Βρυξέλλες.5-10 λεπτά μέ τά πόδια από τήν Grand' Place.Κτίριο +100 χρόνων,σήμερα λίγο παρηκμασμένο αλλά αξίζει τόν κόπο γιά 1-2 βράδυες καθώς έχει υπέροχο λόμπυ(αρτ ντεκό μέ βιτρώ,φωτιστικά κτλ).Επίσης ανάλογο είναι και τό μπάρ του πού αξίζει νά επισκεφθείτε γιά καφέ ή μπύρα.Τιμές τέλος Ιουλίου 80-90 ΕΥΡΩ τό δίκλινο μέ πρωϊνό.Τεράστιο δωμάτιο αλλά όλα τά έπιπλα κτλ. είχαν τήν φθορά τού χρόνου.Υποτίθεται ότι είναι πεντάστερο αλλά μάλλον τά αστέρια έμειναν από τό παρελθόν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Αξιοπρεπής πρόταση γιά φαγητό στίς Βρυξέλλες είναι τό Taverne du Passage μέσα στήν Galerie St.Huberτ πού αξίζει νά επισκεφθείτε.΄Η Galerie είναι πολύ κοντά στήν Grand' Place.Περί τά 60-70 ΕΥΡΩ τά 2 άτομα.Κλασσική κουζίνα χωρίς εξάρσεις.
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το καλοκαιρι που μας περασε πηγα Βρυξελλες με την κοπελα μου,και εχω να πω οτι διαφωνω με οσους λενε οτι δεν εχεις τιποτα να κανεις σε αυτη την πολη!Κατ'αρχην κατσαμε 6 μερες/5 νυχτες και νομιζω οτι αν καθομασταν και 2 μερες ακομα δε θα με χαλαγε!Πολυ ομορφη η ατμοσφαιρα της πολης,καθως στο μεγαλυτερο μερος της εχει παλια κλασσικα βελγικα σπιτια και το κεντρο ειναι γεμaτο με μεσαιωνικα κτιρια,ποιοτητα ζωης υψηλου επιπεδου κι εξαιρετικα φιλοξενοι κατοικοι!

Τωρα οσον αφορα προτασεις για ξενοδοχεια-εστιατορια:
Hotel NH Stephanie,Rue Jean Staas.Στην περιοχη της λεωφορου Louise,υπεροχο ξενοδοχειο 4 αστερων(για καποιους 3),πεντακαθαρο,πολυ ομορφα standard δωματια,μονο 70 ευρω τελη Ιουλιου!Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι μεριπου 15 λεπτα απο το κεντρο,αλλα εχει στο διπλα τετραγωνο σταθμο μετρο,σε 2 στασεις εισαι στο κεντρο της πολης

Εστιατοριο Rue d'Or,Rue des Chapeliers.Ακριβως πισω απο το δημαρχειο στην Grand Place,κεντρικοτατο σημειο αλλα οχι τουριστικο μαγαζι,οταν πηγαμε εμεις ηταν ολοι Βελγοι μεσα!Πολυ ωραια βελγικη κουζινα(να δοκιμασετε meatballs με ντοματα μαγειρεμενα σε σαλτσα μπυρας...μμμμμ) και οι τιμες λιγο τσιμπιμενες σε σχεση με την Ελλαδα οπως σε ολο το Βελγιο αλλα αξιζουν!Επισης εκει δουλευει και ενας Ελληνας!

Αυτα απο εμενα,και τελος να πω οτι συστηνω ανεπιφυλακτα τις Βρυξελλες,πολυ ομορφη και ατμοσφαιρικη πολη χωρις πολλους τουριστες!
 

Argirw

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον μόναχο...!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
σήμερα επιτέλους έμαθα οριστικά οτι τον φλεβάρη ταξιδεύω Βρυξέλλες. έχει πάει κανείς Βρυξέλλες? καμία πρόταση για αξιοθέατα, φαγητό, καφέ? ο σύζυγος μου πάει για δουλειά όποτε θα έχω άπλετο έλευθεερο χρόνο τα πρωινά για βολτίτσες..
(γιουπι...!):)
και εμείς σκεφθόμαστε να πάμε το καλοκαίρι...ή το φθινόπωρο...ελπίζω όταν γυρίσεις με το καλό να μας δώσεις φρέκιες πληροφορίες...πολύ ωραία είναι στη Μπριζ...απλά δεν έχω μάθει ακόμα πόσο απέχει από τις Βρυξέλλες...νομίζω πως είναι σχετικά κοντά...
Καλό ταξίδι...:p
 

Argirw

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον μόναχο...!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
πολύ καλές όλες οι πληροφορίες για Βρυξέλλες...αν έχει κάποιος να μας δώσει και πληροφορίες για Μπρυζ!!!
γιατί το σκέφθομαστε πολύ σοβαρά να πάμε μέσα στον επόμενο χρόνο προς τα τέλη του καλοκαιριού...βρυξέλλες - μπρυζ...ακόμα από αεροπορικά τι γίνεται άραγε;; πρέπει να είναι τσιμπημένα...
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
πολύ καλές όλες οι πληροφορίες για Βρυξέλλες...αν έχει κάποιος να μας δώσει και πληροφορίες για Μπρυζ!!!
γιατί το σκέφθομαστε πολύ σοβαρά να πάμε μέσα στον επόμενο χρόνο προς τα τέλη του καλοκαιριού...βρυξέλλες - μπρυζ...ακόμα από αεροπορικά τι γίνεται άραγε;; πρέπει να είναι τσιμπημένα...
αεροπορικά δεν είναι πολύ τσιμπιμένα, έχει προσφορα τωρα η aegean με 140 ευρώ πήγαινε - έλα μέχρι τέλη μαρτίου νομίζω. η ολυμπιακή εχει με 70 αλλά μεχρι αρχές δεκέμβρη. ολο και κάποια προσφορά θα βγάλουν μέχρι το καλοκαίρι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
πολύ καλές όλες οι πληροφορίες για Βρυξέλλες...αν έχει κάποιος να μας δώσει και πληροφορίες για Μπρυζ!!!
γιατί το σκέφθομαστε πολύ σοβαρά να πάμε μέσα στον επόμενο χρόνο προς τα τέλη του καλοκαιριού...βρυξέλλες - μπρυζ...ακόμα από αεροπορικά τι γίνεται άραγε;; πρέπει να είναι τσιμπημένα...
Γιά Μπρύζ υπάρχει θέμα/ιστορία μέ τίτλο "Αποστολή στήν Μπρύζ".Κάνε αναζήτηση.Εμένα μέ είχε βοηθήσει πολύ καί έγραψα καί μερικά σχόλια μετά τό ταξίδι μου.
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
πολύ ωραία είναι στη Μπριζ...απλά δεν έχω μάθει ακόμα πόσο απέχει από τις Βρυξέλλες...νομίζω πως είναι σχετικά κοντά...
Βρυξελλες-Μπρυζ με τραινο ειναι 50 λεπτα-1 ωρα,εισιτηριο γυρω στα 14 ευρω πηγαινε-ελα...και κατι τραινα παλατια,διοροφα...!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Βρυξελλες-Μπρυζ με τραινο ειναι 50 λεπτα-1 ωρα,εισιτηριο γυρω στα 14 ευρω πηγαινε-ελα...και κατι τραινα παλατια,διοροφα...!
Εισιτήρια από που έβγαλες?Από το διαδίκτυο ή το γκισέ του σταθμού?Ποιό από τα δύο συμφέρει περισσότερο?:)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Εισιτήρια από που έβγαλες?Από το διαδίκτυο ή το γκισέ του σταθμού?Ποιό από τα δύο συμφέρει περισσότερο?:)

Τό είχα τσεκάρει πρίν λίγους μήνες καί ή διαφορά ελάχιστη ή καθόλου.' Αλλωστε οί διαδρομές είναι μικρές καί τά δρομολόγια πολύ συχνά(κάθε 30' περίπου).
 

gkoucie

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εισιτήρια από που έβγαλες?Από το διαδίκτυο ή το γκισέ του σταθμού?Ποιό από τα δύο συμφέρει περισσότερο?:)
Καλησπέρα...
επειδή βρέθηκα πριν λίγες μέρες στη Μπρυζ, τα πήρα από το γκισέ μετά από πολλαπλές αποτυχημένες προσπάθειες από το σιτε....Υπάρχει και έκπτωση αν κλείσεις και την επιστροφή μαζί...Εμείς πληρώσαμε γύρω στα 35 ευρώ για 3 άτομα (δεν θυμάμαι και ακριβώς!!)...Πάντως σίγουρα αξίζει και η διαδρομή όσο και η πόλη...είναι πραγματικά σαν να βρίσκεσαι σε έναν άλλο αιώνα...μαγευτικά...
Καλά να περάσετε!!
 

filenaditsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Aγία Πετρούπολη
Ημουν εκεί το Μάρτιο του 2008. Δεν θα περάσεις άσχημα αλλά προσωπικά με ξετρέλανε η Μπρίζ. Απο φαγητό στις Βρυξέλλες φάγαμε καταπληκτικά και πολύ φθηνά στην Grand Place σε ένα υπόγειο εστιατόριο κελάρι το ΄t Kelderke (Grand place 15) και σε ένα ακόμη ευθεία ακριβώς απέναντι διασχίζοντας τη πλατεία δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα...(η φωτογραφία όμως είναι απο την πλατεία και τρώμε εκεί)
Aν πας στο Μanneken-Pis ακριβώς απέναντι θα πνίξεις την απογοήτευσή σου (θα με θυμηθείς)αν πιείς μια μπύρα και φας στο τέλειο γωνιακό μαγαζί.
Διέσχισε οπωσδήποτε τη Γκαλερί Royales de Saint-Hubert μια στοά γεμάτη καταστήματα χαζεύοντας ,καθώς για αγορές είναι ακριβή με εξαίρεση τα Longchamps που εγώ βρήκα διαφορά στις τιμές με Ελλάδα.
Στη Μπρίζ τώρα βόλτα στη κεντρική αγορά Markt μέχρι να φτάσεις στη πλατεία Burg που προσωπικά μου θύμησε Σιένα και μου άρεσε πολύ , μετά με κατεύθυνση νότια της πλατειάς ρώτα για την αποβάθρα που ξεκινούν τα καραβάκια για βόλτα στα κανάλια . Θα βρείς πολλά bistros στα στενά γύρω απο την πλατεία για φαγητό προτείνω το In de Plandtenmarkt που συχνάζουν ντόπιοι και το 't Begijntje για εξαιρετική ψαρόσουπα και πιές οπωσδήποτε σοκολάτα στο De Proeverie.
Και μια συμβουλή θα βρείς εξαιρετικές και πολύ φθηνές σοκολάτες στα σούπερ μάρκετ που δεν θα είναι Gotiva αλλά θα σου κοστίσουν πολύ λιγότερα και έτσι θα μπορέσεις να φέρεις περισσότερες . Επίσης θα βρείς εξαιρετικά τσίγκινα κουτιά με σοκολατάκια και μπισκότα σε διάφορα σχήματα αν έχεις χώρο στις αποσκευές μη διστάσεις....Να περάσεις όμορφα και να το χαρείς...:clap:
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom