Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εχω βρει εισητήρια με τρένο πήγαινε-έλα κάτω από 20ευρώ συνολικά, και το σκέφτομαι σοβαρά να πάω, αλλά αυθημερον, δλδ να καθησω εκει περίπου 7 ωρες και να γυρίσω. Πιστεύεται ότι προλαβαίνω να δω κάποια βασικά πράγματα; λέω να το κάνω κατά το Μάρτιο ή τον Απρίλιο το ταξίδι, που θα έχει μεγαλώσει και η μέρα.
για πείτε τη γνώμη σας εσείς που την ξέρετε καλά την πόλη... σε 7 ώρες παίρνω μια καλή αίσθηση της πόλης; θα αξίζει ως εκδρομή;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλησπέρα και χρόνια πολλά από την συννεφιασμένη Κρακοβία

σκέφτομαι να επισκεφτώ τις Βρυξέλλες στο ταξίδι που θέλω να κάνω από Κρακοβία προς Βαρσοβία (ναι ξέρω είμαι καθυστερημένος, άλλα όταν η W!izz Air σου έχει το KTW-BRU 5 euro & BRU-WAW 12 euro ε λες άντε μαμήσου Α3/ΟΑ), και θα κάτσω στις Βρυξέλλες δυο μέρες. Απλά ψάχνω κάτι φθήνο για διαμονή τις μέρες 27-29/5 ή μου προτίνετε να δοκιμάσω για πρώτη φορά μου το couch surfing?

ακούω προτάσεις! :)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλο θα ηταν να μην μεινεις Βρυξελλες.
Να φυγεις να πας αλλου. Σε αποσταση λιγοτερη απο μια ωρα βρισκονται οι Μπρυζ, Αμβερσα, Γανδη
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
σε ευχαριστώ Ευαγγελία, ναι το ψήνω και για εκεί, αλλά με 2 μέρες στο Βέλγιο που θα είμαι τι να προτοπρολάβω :Ρ
αλλά αν μπορείς/τε να μου προτήνετε κάποιο καλό hostel/BnB ή έστω ξενοδοχείο που η διαμονή να είνει γύρω στα 30 ευρώ την νύχτα θα είμαι ευγνώμων
 

ankon

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
τέλος αυγούστου θα επισκεφθούμε το σπα για την φόρμουλα 1. καμία πρόταση για το που να μείνουμε αν είναι καλύτερα να μείνουμε κάπου στη γερμανία ή ολλανίδα παρά στο βέλγιο ; για ποιό αεροδρόμιο είναι καλύτερα να κλείσουμε θα μείνουμε 5-6 βράδυα. θα εκτιμούσα πολύ τη βοήεθιά σας φίλοι μας. ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
καλημέρα σας δεν ξέω αν είναι το σωστό topic αλλά ψάχνω πληροφορίες για μία πόλη 90 χιλιόμετρα Δυτικά των Βρυξελλών που ονομάζεται Tournai )πολύ κοντά στα σύνορα με την Γαλλία. Πρόκειται να πάω τον Νοέμβριο και δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα για την περιοχή. Επίσης η πόλη είναι 30 χιλιόμετρα απο την γαλλική πόλη Λιλ. Αν κάποιος έχει επισκευτεί τις δύο πόλεις ευπρόσδεκτη η βοήθειά του.
 

travelpassion

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΙΛΑΝΤΣ ΣΚΩΤΙΑΣ
βρυξέλες

Δεν ξέρω γιατί δεν με ενθουσίασαν καθόλου οι Βρυξέλες….

Κατ αρχας την είχα στο μυαλό μου κάτι σαν Ελβετία βρε παιδί μου που όλα είναι σε τάξη και ασφάλεια.

Όμως καμία σχέση με αυτό.

Η πρώτη δυσάρεστη εμπειρία ήταν το ξενοδοχείο.

Μείναμε στο Β&Β Gallerie Taptoe.
Το έκλεισα από το booking.com και λίγο πριν το ταξίδι μου έστειλαν email ότι είναι ένα μικρό Β& Β hotel που δεν έχει ρεσεψιόν γι αυτό θα έπρεπε να κάνω check in σε μια gallery εκεί δίπλα!Έτσι και έγινε.

Το δωμάτιο άθλιο , το πρωινό άθλιο κανένα ίχνος φιλοξενίας.

Το δωμάτιο μύριζε και η κεντρική του είσοδος σε καταπλάκωνε.. επίσης δεν είχε πόρτα στην τουαλέτα….Ξέρεις τα έκανες και ο άλλος μπορούσε να σε δει και να σε ……ακούσει.:shock:

Χάλια.

Μετά την κρυάδα του ξενοδοχείου κάναμε μια βόλτα στην πόλη.

Ήταν βρώμικα πολλά σκουπίδια και έλεος δεν υπήρχε κολώνα για κολώνα ,γωνία για γωνία ακατούρητη!!

Υπήρχαν πολλές τουριστικές παγίδες.:(

Πχ ένα ξακουστό μαγαζί στο κέντρο πουλούσε μπισκότα, δεν λέω όμορφο μαγαζί αλλά και ένα κουτί μπισκότα 20 και 30 € ε όχι το θεώρησα κοροϊδία.

Πολλοί αγοράζανε κρέπες. Είπαμε να πάρουμε και εμείς μια για να δοκιμάσουμε..
Τι απογοήτευση ούτε που τρωγότανε!!

Πουλούσαν τις τυποποιημένες σοκολάτες για φρέσκιες πανάκριβα…και άλλα τέτοια θλιβερά.

Για αξιοθέατο διαφήμιζαν το atomium αυτή την μπούρδα και τα ομοιώματα της Ευρώπης. Όλα τεχνητά και πλαστά.

Το κάθε τι απλό το κάνανε τουριστική attraction.Πέντε γράφιτη στους τοίχους και η οδός των κόμικς σου λέει ο άλλος.κτλ

Προσωπικά δεν με ενθουσιασε τίποτα από τις βρυξέλες μόνο η κεντρική τους πλατεία και περιπλάνηση στα στενάκια εκεί γύρω που έσφυζαν από ζωή.

Αξίζει να κλείσετε δωμάτιο κοντά στον κεντρικό σταθμό καθώς εκεί υπάρχει η πιο πολλή ζωή.

Από βραδυνή ζωή υπάρχει, οι βέλγοι τα βράδια βγαίνουν αρα θα βρείτε και εσεις το κατάλληλο μαγαζί να δοκιμάσετε μια μπύρα!





 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Aυτο που βλεπω στο booking εχει πολυ καλες κριτικες και πολλες μερες ειναι sold out.Ισως ειναι αλλο.Περιεργο...

Eγω υπολογιζω 3 μερες Βρυξελλες.Φυσικα ξερω οτι οι σοκολατες και το φαγητο ειναι ακριβα.
Εξαρταται βεβαια και τι θελει κανεις και τι σου αρεσει.
Εγω θελω να δω ας πουμε τις μινιατουρες,να δω κανα μουσειο,τα παρκα που εχει
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
το σκεφτομαι και εγω για βρυξελλες.ξερει κανεις απο αεροδρομιο αποστασεις για κεντρο κλπ??
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μανια με τις Βρυξελλες ! Τοσες γραφικες πολεις εχει το Βελγιο , ειναι αναγκη να μεινετε Βρυξελλες??
Οι αποστασεις με το τρενο ειναι μηδαμινες.. Γενικοτερα με το τρενο μπορεις να γυρισεις σχεδον ολη τη χωρα.. Και ειναι πανεμορφη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom