Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
4 βραδια Αμστερνταμ μονο ΕΓΩ δεν θα εμενα! ομως δες τι θες να δεις κανε ενα προχειρο προγραμμα και βλεπεις! παντως εγω εδωσα στις Βρυξελλες απο Σαββατο βραδακι μεχρι Δευτερα απογευμα και δεν το μετανοιωσα καθολου!:cool:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ παιδιά .. Μια άλλη εκδοχή που σκέφτομαι είναι να μείνω 4 βραδια Άμστερνταμ την Πέμπτη μέρα να φύγω χαλαρά πρωί να πάω μπριζ για ένα βράδυ ξυπνάμε χαλαρα και το απογεύματακι πάμε Βρυξέλλες και την έβδομη μέρα πετάμε αργά... Λέω να αφιέρωσε λιγότερο στις Βρυξέλλες .. Τι λέτε άμα δεν βαριεστε γιατί σας έχω κάνει ματσο!
Ετσι όμως έχεις ουσιαστικά μόνο μια γεμάτη μέρα για Βρυξέλλες.. Στη θέση σου θα έφτιαχνα πρωτα ένα πρόγραμμα με το τι θέλω να δω σε κάθε πόλη και μετά θα χώριζα τις μέρες. Π.χ. Βρυξέλλες θες μόνο να κάνεις βόλτες και να δεις την Grand Place ή θες να πας και στο atomium και σε μουσεία; Για την δεύτερη επιλογή η μία μέρα δε θα φτάσει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Elenara καλησπέρα μια ερώτηση έχω ανοίξει σελίδα μέσα σχετικά με ένα ταξίδι.. Έχω μπερδευτεί θέλω βοήθεια πετάμε από Αθήνα πρωί με Aegean και φτάνουμε κατα τις έντεκα, έλεγα να πάω Άμστερνταμ κατευθείαν να μείνω τρία βραδια να γυρίσω για ένα βράδυ μπριζ και να γυρίσουμε για δυο βραδια Βρυξέλλες τι λες έχω τρελαθεί ... Πρότεινε μου κάτι... Γενικά και εσείς παιδιά..

Φτάνεις Βρυξέλλες και κάθεσαι στα αυγά σου... θα είσαι ζαβλακωμένη από το πρωινό ξύπνημα και θες να φας άλλη μια 3-4ωρη ταλαιπορία να πας Αμστερνταμ? Λάθος καλή μου μεγάλο λάθος... καις ολόκληρη την μέρα σου, ενώ αν μείνεις Βρυξέλλες χαλαρώνεις και παίρνεις μια καλή ιδέα για την πόλη... συνεπώς ακολούθησε το πρόγραμμα που λες με την αντίθετη φορά και πήγαινε από το Αμστερνταμ κατευθείαν στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Φτάνεις Βρυξέλλες και κάθεσαι στα αυγά σου... θα είσαι ζαβλακωμένη από το πρωινό ξύπνημα και θες να φας άλλη μια 3-4ωρη ταλαιπορία να πας Αμστερνταμ? Λάθος καλή μου μεγάλο λάθος... καις ολόκληρη την μέρα σου, ενώ αν μείνεις Βρυξέλλες χαλαρώνεις και παίρνεις μια καλή ιδέα για την πόλη... συνεπώς ακολούθησε το πρόγραμμα που λες με την αντίθετη φορά και πήγαινε από το Αμστερνταμ κατευθείαν στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών...
oσα τρενα πηρα εγω δεν ηταν και πολυ αξιοπιστα παντως οποτε υπολογισε τους χρονους σου!
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
άκυρο με το όλο θέμα αλλα πως θα πας βρυξελλες; ποσο εκλεισες τα εισητηρια;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
oσα τρενα πηρα εγω δεν ηταν και πολυ αξιοπιστα παντως οποτε υπολογισε τους χρονους σου!
Συμφωνώ.. Βρυξέλλες - Άμστερνταμ είχε για κάποιο λόγο 2 φορές αλλαγή τρένου και μικρή καθυστέρηση και θα μπορούσε να μπερδευτεί κάποιος με τις αλλαγές.. Συνεχώς ρωτούσαμε τους υπεύθυνους στους σταθμούς ποιό τρένο να πάρουμε. Βέβαια ίσως να έτυχε εκείνη τη μέρα. Πάντως εγώ δε θα το ρίσκαρα να είμαι Άμστερνταμ ενώ το βράδυ έχω πτήση από Βρυξέλλες. Αν αποφασίσεις να κάνεις το πρόγραμμα ανάποδα σκέψου μήπως γυρίσεις Βρυξέλλες μία μέρα πριν την επιστροφή (Βρυξέλλες-Άμστερνταμ-Μπριζ-Βρυξέλλες).
 

maria blue

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Θα ρισκάρω και θα πάω κατευθείαν Άμστερνταμ για 4 βραδια ύστερα θα φύγω χαλαρα πρωί για μπριζ και επίσης χαλαρα για Βρυξέλλες που θα μείνω απο ένα βράδυ .. Το μόνο που φοβάμαι είναι η αλλαγή τρένου για μπριζ . Φεύγει τρένο απο τον ίδιο σταθμό που φτάνουμε απο Άμστερνταμ ?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Θα ρισκάρω και θα πάω κατευθείαν Άμστερνταμ για 4 βραδια ύστερα θα φύγω χαλαρα πρωί για μπριζ και επίσης χαλαρα για Βρυξέλλες που θα μείνω απο ένα βράδυ .. Το μόνο που φοβάμαι είναι η αλλαγή τρένου για μπριζ . Φεύγει τρένο απο τον ίδιο σταθμό που φτάνουμε απο Άμστερνταμ ?
ναι απλα θα χρειαστει να αλλαξετε τρενακι στις Βρυξελλες η την Αμβερσα!;)
 

maria blue

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Πάντως ευχαριστώ πολύ.. Έλαβα υπόψη μου και ότι τα ξένοδοχεία έχουν μεγάλη διάφορα για σκ Άμστερνταμ .. Ενώ το αντίθετο Βρυξέλλες!

Τα εισιτήρια είναι μπέρδεμα γιατί αρχικά είχα κλείσει να πάω στον αδερφό μου για γιορτές (Παρίσι) αλλά τελικά ήρθε αυτός.. Και έτσι άλλαξαν οι τιμές..

Κάτι άλλο παιδιά , γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο χωριό έξω απο Άμστερνταμ λίγο επαρχία ... Η κάτι άλλο ενδιαφέρων ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.035
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom