ταξιδιωτικο αγχος

april

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γειαααα σας τι κανετε?
Εμενα με έχει πιασει ενα αγχος σχετικα με το ταξιδι μου στην Ταυλάνδη :roll:.
Ακούω και διαβάζω διάφορα για κουνουπια, για διαφορα ζωύφια που κυκλοφορούν (το jungle room με μάρανε), για το φαγητο οτι το τρως και τρέχεις στην τουαλέτα και για ταξιδιώτες που έχουν γυρισει αρρωστοι με πυρετους κτλ.
Και λέω Χριστε μου θα παω γαμηλιο και θα γυρίσω αρρωστη, αγκαλια με την λεκανη και πρησμένη απο τα κουνούπια. Άσε που θα έχω πάθει και κριση απο τα διαφορα ζωύφια :shock:.
Πείτε μου σας παρακαλώ ότι είμαι τρελή, ότι τιποτα απ'όλα αυτα δεν θα συμβεί και θα περάσω τέλειααα :lol:.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ποτε δεν εχω παθει τιποτα απο αυτα που αναφερεις σε ταξιδι στο εξωτερικο και παντα ταξιδευω ανεξαρτητα , χωνομαι σε ζουγκλες , τρωω απο παγκους με τους ντοπιους κλπ..
Πριν δυο μηνες στις Φιλιππινες δε με αγγιξε κουνουπι και προχθες στο σπιτι μου δεν εκλεισα ματι ;). Με πυρετο ειχα γυρισει μια φορα που πηγα στη Σεριφο.
Ζωυφια θα υπαρχουν αφου το μερος ειναι τροπικο , αλλα μαλλον δεν ασχολουνται με τους τουριστες..νομιζω οτι εμεις τα ενοχλουμε στο σπιτι τους.
Αυτα τα ολιγα..μην εχεις κανενα αγχος , θα περασεις τελεια.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Εχω παθει παρα πολυ σοβαρη δηλιτηριαση στα Κυθηρα, και στο Παρισι. Και τιποτα στην Τυνησια και στο Μαροκο παρ΄ολο που ετρωγα απο παντου τα παντα.
Πηγα στην Κουβα την περιοδο που ειχε επιδημια αιμοραγηκου πυρετου (αρρωστια απο κουνουπια) και την εβγαλα. Γενικα αν κρατας ενα επιπεδο υγειηνης, να τρως μονο καλα ψημενα και καλα πλημενα φαγητα και να κρατας ενα καλο αντικουνουπικο, δεν νομιζω να παθεις τιποτα. Σου ευχομαι να περασεις υπεροχα στον γαμο σου και να το γλεντησεις και να περασεις ακομα καλυτερα στο ταξιδι του γαμου. Μην αφησεις την κουραση απο τις προαιτιμασιες να σε γεμιζει αγχος! (το ξερω το εχω παθει!)
Να ζησεται!!!!
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Κουνουπια μεγαλα σα σπουργιτια, γεματα ελονοσια, μπερι-μπερι και οξεια αμυγδαλιτιδα.
Ζωυφια υπουλα, που γεννουν αυγα μεσα στο δερμα σου, τα οποια επωαζονται αφου επιστρεψεις.
Πανουργοι πιθηκοι, που θα κλεψουν καθε μικροαντικειμενο που θα ξεφυγει απο την προσοχη σου για μερικα δευτερολεπτα.
Υποπτα φαγητα, ποντικια φλαμπε, κοντοσουβλι με κροταλια και τοξικη ψαροσουπα.
Αγνωστα πλασματα του βυθου και καθε ειδους υποθαλασσιοι κινδυνοι.
Εχθρικοι, αγελαστοι ανθρωποι.
ολα αυτα και πολλα αλλα ΔΕΝ θα τα αντιμετωπισεις στην Ταυλανδη.
Μικρες συμβουλες (που εγω σπανιως τηρω) :
Δεν τρωμε ακαθαριστα φρουτα και ξηρους καρπους.
Αποφευγουμε τα γαλακτοκομικα και τα παγωτα, σε περιοχες με συχνες διακοπες ρευματος ή σε περιοχες με γεννητρια.
Αποφευγουμε τα ποτα με παγακια.Στα μεγαλα ξενοδοχεια, αυτο ειναι υπερβολικο, αλλα...
Αποφευγουμε τις σαλατες με φρεσκα λαχανικα, σε απομακρυσμενες περιοχες.
Αφου εξασφαλισουμε οτι δεν υπαρχει κουνουπι μεσα στην κουνουπιερα, την ψεκαζουμε με καποιο αντικουνουπικο σπρευ, πριν βγουμε για βραδυνη βολτα.Ο κινδυνος στις τουριστικες περιοχες ειναι μηδενικος, αλλα δεν ξερω που θα κινηθειτε.
Αν δε μας αρεσουν τα καυτερα, το λεμε οταν παραγγελνουμε : "no spicy, please".
Tην πρωτη μερα, χρησιμοποιουμε εμφιαλωμενο νερο ακομα και για το ξεπλυμα της οδοντοβουρτσας.Σταδιακα, χαλαρωνουμε το μετρο αυτο, αλλα δεν πινουμε νερο βρυσης.
Με τους ανθρωπους ειναι πιο απλα : αν ανταποδωσετε τα μισα χαμογελα απ΄οσα θα εισπραξετε, θαχετε κανει το πιο γελαστο ταξιδι της ζωης σας.
Στη διαθεση σου για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια.
Καλο ταξιδι. Sawasdee!
 

april

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ααχχ σας ευχαριστώ πολύ που με ηρεμείτε γιατι με εβλεπα να φευγω και να παιρνω μαζι μου οτι φαρμακο υπαρχει και δεν υπαρχει και ολη την ελληνικη κουζινα.
Vaggeli να εισαι καλα με εκανες και γελασα
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
April κατ' αρχάς να ζήσετε! Οπως είπαν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες, δεν έχεις να φοβηθείς απολύτως τίποτα. Τον ίδιο φόβο είχα κι εγώ όταν πήγα Ταυλάνδη (ήταν και η πρώτη μου φορά σε ταξίδι εκτός Ευρώπης), όμως ευτυχώς οι φόβοι μου διαψεύστηκαν ευχάριστα! Θα περάσετε τέλεια, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Για παν ενδεχόμενο όμως, πάντα να έχεις μαζί σου Immodium για διάρροια, μπορεί κάποια φαγητά να σε πειράξουν (το έπαθα στο Ντουμπάι με το ταμπουλέ, με θέρισε:D). Για τα κουνούπια εμείς βάζαμε Autan και δεν είχαμε πρόβλημα.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Ναι συμφωνω οτι ενα οργανωμενο φαρμακειο πρεπει να υπαρχει,σε καθε ταξιδι, ακοα και εντος Ελλαδας, η προλυψη δεν εβλαψε ποτε κανενα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γειαααα σας τι κανετε?
Εμενα με έχει πιασει ενα αγχος σχετικα με το ταξιδι μου στην Ταυλάνδη :roll:.
Ακούω και διαβάζω διάφορα για κουνουπια, για διαφορα ζωύφια που κυκλοφορούν (το jungle room με μάρανε), για το φαγητο οτι το τρως και τρέχεις στην τουαλέτα και για ταξιδιώτες που έχουν γυρισει αρρωστοι με πυρετους κτλ.
Και λέω Χριστε μου θα παω γαμηλιο και θα γυρίσω αρρωστη, αγκαλια με την λεκανη και πρησμένη απο τα κουνούπια. Άσε που θα έχω πάθει και κριση απο τα διαφορα ζωύφια :shock:.
Πείτε μου σας παρακαλώ ότι είμαι τρελή, ότι τιποτα απ'όλα αυτα δεν θα συμβεί και θα περάσω τέλειααα :lol:.
Γεια σου april καλα ειμαστε,εσυ?
Θα συμφωνισω και γω με ολους τους παραπανω,οτι δεν διατρεχεις κανενα απολυτος κινδυνο.Παρε κανενα αντικουνουπικο πριν φυγεις-εγω ειχα παρει ενα που δεν με πλησιαζανε ουτε τα κουνουπια ουτε οι ανθρωποι:haha:-Με τσιμπισαν κουνουπια αλλα δεν επαθα τιποτα.Τα φαγητα ειναι σουπερ,υπαρχουν και ευρωπαικα σε περιπτωση που ζοριστεις με τα ταυλανδεζικα,που πρεπει ομως να δοκιμασεις.Ποτε δεν με επιασε καποια δηλητηριαση λογω φαγητου.Στην Ελλαδα μας, με εχει πιασει ουκ ολιγες.
Θα σε κερδισουν η φυση και οι ανθρωποι.
Με το καλο ο γαμος,και ναι εισαι τρελη που καθεσαι και σκεφτεσαι διαφορα αρνητικα,για το ταξιδι,που ειναι μια μεγαλη εμπειρια.
Φτιαξε βαλιτσες!!!!:clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γειαααα σας τι κανετε?
Εμενα με έχει πιασει ενα αγχος σχετικα με το ταξιδι μου στην Ταυλάνδη :roll:.
Ακούω και διαβάζω διάφορα για κουνουπια, για διαφορα ζωύφια που κυκλοφορούν (το jungle room με μάρανε), για το φαγητο οτι το τρως και τρέχεις στην τουαλέτα και για ταξιδιώτες που έχουν γυρισει αρρωστοι με πυρετους κτλ.
Και λέω Χριστε μου θα παω γαμηλιο και θα γυρίσω αρρωστη, αγκαλια με την λεκανη και πρησμένη απο τα κουνούπια. Άσε που θα έχω πάθει και κριση απο τα διαφορα ζωύφια :shock:.
Πείτε μου σας παρακαλώ ότι είμαι τρελή, ότι τιποτα απ'όλα αυτα δεν θα συμβεί και θα περάσω τέλειααα :lol:.
μηηηηηηηηηηηηηηην το κάνεις αυτό ....καμία σχέση ..παρε ένα παρεό ,ενα αουτάν ,και ένα ζεύγος σαντάλια για βραδινά .τα υπόλοιπα παρεό θα τα παρεις απο εκεί ........
χρόνια πολλα !!!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom