Ισπανία ταξιδι στην βαρκελωνη

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
E, νομίζω ότι και το 2011 θα είναι ανοικτό, και θα κλείσει το 2012 κ 2013 (από άρθρο στους σημερινούς Financial Times - τι διαβάζει κανείς περιμένοντας ένα αεροπλάνο....)
Εδω ολες οι ισπανικες εφημεριδες το ειχανε πρωτοσελιδο κλεινει: το Bulli!!!!!

Ισως εχεις δικιο, μπηκα στο σαιτ και ειδα οτι οι κρατησεις για το 11 θα γινουν απο Δεκεμβρη μερια, αρα μαλλον θα παιζει μπαλα και το 11!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εδω ολες οι ισπανικες εφημεριδες το ειχανε πρωτοσελιδο κλεινει: το Bulli!!!!!

Ισως εχεις δικιο, μπηκα στο σαιτ και ειδα οτι οι κρατησεις για το 11 θα γινουν απο Δεκεμβρη μερια, αρα μαλλον θα παιζει μπαλα και το 11!
Ε, κι εγώ εκεί το διάβασα - οι FT ήταν η μόνη διαθέσιμη εφημερίδα στα Αγγλικά στο Τ1 του Barajas (και είχανε και πρώτο θέμα εκείνη τη μέρα τα Ελληνικά δάνεια και τους Κινέζους)... :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.922
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

dimitroula-kyr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα κ απο μενα ....... ειμαστε μια παρεα( φιλαρακια ) 6-7 ατομων κ θελουμε να παμε ενα ταξιδι στο εξωτερικο ...... ειμαστε αναμεσα στη βαρκελωνη κ στην ιρλανδια .... η αληθεια ειναι οτι εγω ψηνομαι πιο πολυ για ιρλανδια , μου ταιριαζει καλυτερα κ απο οτι ειδα ειναι πανεμορφη ....... τι προτεινετε ???
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Καλημέρα guys!
Ποιος έχει ταξιδέψει με easyjet.com; Είναι αξιόπιστη;
Και αναφέρει στη σελίδα της...
Παράδοση αποσκευών και παραλαβή κάρτας επιβίβασης στο αεροδρόμιο: Τα πράγματα είναι πολύ απλά και στο αεροδρόμιο. Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για εισιτήρια. Χρειάζεστε απλά ένα έγκυρο έγγραφο ταυτότητας για την παράδοση αποσκευών και την παραλαβή της κάρτας επιβίβασης. Τα γραφεία παράδοσης αποσκευών και παραλαβής της κάρτας επιβίβασης είναι γενικά ανοιχτά δύο ώρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης και κλείνουν 30 λεπτά πριν από την ώρα αυτή.

Μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο τι θα κανω?δεν έχω ξανα ταξιδεψει.αυτα τα γραφεια που αναφερει που θα τα βρω και ειναι της easyjet.com?? και αντε και τα βρισκω...τι ακριβως θα κανω μετα?τι θα μου δωσουν?αν μπορειτε περιγραψτε μου λεπτομερειακως!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.891
Likes
26.969
καλημερα κ απο μενα ....... ειμαστε μια παρεα( φιλαρακια ) 6-7 ατομων κ θελουμε να παμε ενα ταξιδι στο εξωτερικο ...... ειμαστε αναμεσα στη βαρκελωνη κ στην ιρλανδια .... η αληθεια ειναι οτι εγω ψηνομαι πιο πολυ για ιρλανδια , μου ταιριαζει καλυτερα κ απο οτι ειδα ειναι πανεμορφη ....... τι προτεινετε ???
Για ποτε το σκεφτεστε?
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Καταρχας,ναι,το μουσειο Dali αξιζει.Εχει πολλα εργα του μεχρι και τα λειψανα του.Η πολη αυτη καθ'αυτη ειναι πολυ ομορφη.Εκτος απο τα "κλασσικα¨" και αγαπημενα τουριστικα σημεια της Βαρκελωνης θα σου προτεινα απογευματικο περιπατο στο Montjuic.Βραδινο περιπατο στη Ronda del Litoral και Barceloneta ενω και "χασιμο" στα σοκακια του Barri Gotic.Οσον αφορα την εγκληματικοτητα ειχα ακουσει(πριν παω) οτι υπαρχει αρκετη.Εγω τουλαχιστον,δεν εχω νοιωσει ποτε ανασφαλης.Εχω κυκλοφορησει 3 η ωρα τα ξημερωματα σε δρομους και σε μετρο και ενιωσα παρα πολυ ασφαλης.Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να μην συμβει κατι σε σενα απλως σου μεταφερω την αισθηση που μου προκαλεσε.Αν επρεπε να σου πω καποια περιοχη προς αποφυγη θα σου ελεγα την π[εριοχη Barri Xines.Ειναι η δεξια πλευρα της la rambla ετσι οπως κατεβαινεις απο την PLaca Catalunya.Προσεξε γιατι ειναι ευκολο ειδικα αν υπαρχει πολυς τουρισμος κατα λαθος να βρεθεις απο εκεινη την μερια της παλιας πολης η οποια δεν φημολογειται οτι ειναι ιδιαιτερα καλη.Στην περιοχη συχναζουν ναρκωμανεις,ιεροδουλες και πολλοι μεταναστες που αν και δεν σε πειραζουν οι ανθρωποι καλο ειναι να αποφευγεις τετοιες "φτχωχες" συνοικιες.Τελος,οσον αφορα τους ανθρωπους δεν μιλα σχεδον κανενας αγγλικα ομως ειναι αρκετα εξυπηρετικοι και μοιαζουν με τους Ελληνες.Ελπιζω να βοηθησα!Καλα να περασεις σε αυτη την πανεμορφη πολη!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Να προσθέσω και γω τη εμπειρία μου..Πήγα αυτόν τον Ιούνιο. Η Βαρκελώνη μου άρεσε πάρα πολύ..Έχει ένα σωρό πραγματα να δεις και να κάνεις.Το τελευταίο βράδυ στα μαγικά συντριβάνια ήταν όντως μαγικό..
Όμως θέλει και προσοχή..Π.Χ. από σχετικά νωρίς το βράδυ στήνονται στην Ράμπλας τύποι που πουλάνε ναρκωτικά...Επίσης μια κυρία Ελληνίδα στο αεροπλάνο μας είπε ότι τους έκλεψαν δύο φορές. Γενικά λοιπόν όπου έχει πολύ κόσμο θέλει προσοχή. Και επίσης να ξέρετε που πηγαίνετε και να ζητάτε κατάλογο πριν παραγγείλετε. Μη την πατήσετε όπως εμείς που μόνο για δύο ποτήρια σανγκρια τίγκα στον πάγο σε ενα απρόσωπο μαγαζί στην Ράμπλας πληρώσαμε 25 ευρώ...
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Κι εγώ ήμουν στην Βαρκελώνη τον Μάιο. Απίστευτη πόλη με πολύ όμορφες γωνιές... Αλλά στο θέμα της εγκληματικότητας:
α) στο τρένο που πήραμε από το αεροδρόμιο είδαμε ληστεία (ευτυχώς αντιστάθηκε ο τουρίστας και δεν του πήρε το διαβατήριο), και μια κυρία σηκώθηκε γελώντας λέγοντας: "Romanos, Romanos" σαν να είναι ένα συνηθισμένο φαινόμενο
β) θα συμφωνήσω με τη συμβουλή αποφυγής κάποιον δρόμων, δεξιά της Las Ramblas μετά την κεντρική αγορά, κάναμε το λάθος και στρίψαμε σε ένα στενό που δεν είχε τέλος!! Πηγαίναμε, πηγαίναμε, το τοπίο άλλαζε, καθόλου τουρίστες, αραβοκομμωτήρια, ιερόδουλες, κλπ...είδαμε και πάθαμε μέχρι να βγούμε από κει, και να σου και την αλήθεια και από την άλλη μεριά που ήταν πάλι όλο μετανάστες ΔΕΝ μου άρεσε καθόλου...
γ) στο πάρκο Guell Πακιστανοί μετανάστες παίζανε ξύλο (με αποτέλεσμα να μην ανέβω εκείνο το μονοπάτι!)

Τώρα θα μου πεις, και σε ποια πόλη δεν αισθάνεσαι μια μικρή απειλή? (μην αναφέρω την Ομόνοια) Η Βαρκελώνη αξίζει μια επίσκεψη όπως και να το κάνουμε!! Σάμπως και στο Λονδίνο δεν έβλεπα συλλήψεις και κυνηγητά...
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Καλημέρα guys!
Ποιος έχει ταξιδέψει με easyjet.com; Είναι αξιόπιστη;
Και αναφέρει στη σελίδα της...
Παράδοση αποσκευών και παραλαβή κάρτας επιβίβασης στο αεροδρόμιο: Τα πράγματα είναι πολύ απλά και στο αεροδρόμιο. Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για εισιτήρια. Χρειάζεστε απλά ένα έγκυρο έγγραφο ταυτότητας για την παράδοση αποσκευών και την παραλαβή της κάρτας επιβίβασης. Τα γραφεία παράδοσης αποσκευών και παραλαβής της κάρτας επιβίβασης είναι γενικά ανοιχτά δύο ώρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης και κλείνουν 30 λεπτά πριν από την ώρα αυτή.

Μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο τι θα κανω?δεν έχω ξανα ταξιδεψει.αυτα τα γραφεια που αναφερει που θα τα βρω και ειναι της easyjet.com?? και αντε και τα βρισκω...τι ακριβως θα κανω μετα?τι θα μου δωσουν?αν μπορειτε περιγραψτε μου λεπτομερειακως!
Η easyjet προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου, αλλά ας όψεται η τιμή... Είναι αξιόπιστη όμως, εμάς πέρσι που μας ακύρωσαν την πτήση λόγω καιρού έστω και καθυστερημένα μας επέστρεψαν όλα μας τα χρήματα (εννοείται ότι πρέπει να πάρεις και Insurance στην τιμή!). Αυτό που δε μου άρεσε είναι που με χρέωσαν 60 λίρες στο Λονδίνο για το έξτρα βάρος στη βαλίτσα....πρόσεξε λοιπόν στο εισητήριο να βάλεις και luggage αν έχεις σκοπό να ψωνίσεις πολλά!!
Λεπτομερειακά τώρα:
Μόλις ολοκληρώσεις τη συναλλαγή σου στο site της easyjet θα σου βγάλει έναν κωδικό, κάνε μια εκτύπωση εκεί (θα στον στείλουν και σε mail λογικά).
Στο αεροδρόμιο θα βρεις τα γραφεία EasyJet (έχει και ταμπέλες σε κάθε πύλη πού είναι, και οι ταξιτζήδες ξέρουν, θα το βρεις!) για να κάνεις check-in, και θα τους δώσεις τον κωδικό και την ταυτότητα/διαβατήριο μαζί με τις τσάντες που δεν θες να κουβαλάς στο αεροπλάνο (στο αεροπλάνο επιτρέπουν 1 χειραποσκευή συγκεκριμένου μεγέθους, μην πάρεις καμιά κουμούτσα!). Θα βάλουν στις τσάντες σου το barcode (κάτι αυτοκόλλητα) κι εσένα θα σου δώσουν ένα καρτελάκι, το boarding pass (boarding pass νομίζω μπορείς να βγάλεις και νωρίτερα από ένα μηχάνημα αλλά ας μην το μπλέξουμε). Στο bοarding pass θα σου κυκλώσουν το νούμερο της πύλης αναχώρησης, πχ Α18. Θα προχωρήσεις ψάχνοντας τις ταμπέλες για Α18 (έχει πχ πύλη 1-5, 6-11 κλπ). Θα περάσεις από έλεγχο αποσκευών, και αυτό ήταν! Φτάνεις στην πύλη σου και περιμένεις εκεί να ανοιξει! Εάν έχεις πάνω από 1 ώρα μέχρι την πτήση σου, βρες πρώτα σε ποιο σημείο είναι ο έλεγχος για την πύλη σου και κάνε μια βόλτα πρώτα πριν μπεις, γιατί μετά δε θα μπορείς να χαζέψεις στα μαγαζιά κλπ!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η easyjet προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου, αλλά ας όψεται η τιμή... Είναι αξιόπιστη όμως, εμάς πέρσι που μας ακύρωσαν την πτήση λόγω καιρού έστω και καθυστερημένα μας επέστρεψαν όλα μας τα χρήματα (εννοείται ότι πρέπει να πάρεις και Insurance στην τιμή!). Αυτό που δε μου άρεσε είναι που με χρέωσαν 60 λίρες στο Λονδίνο για το έξτρα βάρος στη βαλίτσα....πρόσεξε λοιπόν στο εισητήριο να βάλεις και luggage αν έχεις σκοπό να ψωνίσεις πολλά!!
Λεπτομερειακά τώρα:
Μόλις ολοκληρώσεις τη συναλλαγή σου στο site της easyjet θα σου βγάλει έναν κωδικό, κάνε μια εκτύπωση εκεί (θα στον στείλουν και σε mail λογικά).
Στο αεροδρόμιο θα βρεις τα γραφεία EasyJet (έχει και ταμπέλες σε κάθε πύλη πού είναι, και οι ταξιτζήδες ξέρουν, θα το βρεις!) για να κάνεις check-in, και θα τους δώσεις τον κωδικό και την ταυτότητα/διαβατήριο μαζί με τις τσάντες που δεν θες να κουβαλάς στο αεροπλάνο (στο αεροπλάνο επιτρέπουν 1 χειραποσκευή συγκεκριμένου μεγέθους, μην πάρεις καμιά κουμούτσα!). Θα βάλουν στις τσάντες σου το barcode (κάτι αυτοκόλλητα) κι εσένα θα σου δώσουν ένα καρτελάκι, το boarding pass (boarding pass νομίζω μπορείς να βγάλεις και νωρίτερα από ένα μηχάνημα αλλά ας μην το μπλέξουμε). Στο bοarding pass θα σου κυκλώσουν το νούμερο της πύλης αναχώρησης, πχ Α18. Θα προχωρήσεις ψάχνοντας τις ταμπέλες για Α18 (έχει πχ πύλη 1-5, 6-11 κλπ). Θα περάσεις από έλεγχο αποσκευών, και αυτό ήταν! Φτάνεις στην πύλη σου και περιμένεις εκεί να ανοιξει! Εάν έχεις πάνω από 1 ώρα μέχρι την πτήση σου, βρες πρώτα σε ποιο σημείο είναι ο έλεγχος για την πύλη σου και κάνε μια βόλτα πρώτα πριν μπεις, γιατί μετά δε θα μπορείς να χαζέψεις στα μαγαζιά κλπ!
Nα συμπληρώσω στα παραπάνω ότι:
1) Πλέον ζητάνε για λόγους ασφάλειας τα στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου
από πριν να συμπληρωθούν στο site τους αλλιώς λέει δε σε αφήνουν να επιβιβαστείς. Πέρσι δεν υπήρχε αυτό, φέτος που έκλεισα για Εδιμβούργο το είδα πρώτη φορά.
2) Η διαδικασία επιβίβασης είναι λίγο της ταλαιπωρίας και επίσης δεν έχει αριθμημένες θέσεις οπότε κάθεσαι όπου βρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.201
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom