ταξιδι στην κρητη

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
καλημέρα σε όλους
θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε όσους ξέρουν κάποια πράγματα για κρήτη και συγκεκριμένα για ν.λασιθίου.θα πάω το καλοκαίρι και η πτήση μου είναι αλεξανδρουπολη-σητεία.θα ήθελα λοιπόν να μάθω σε πια περιοχή αξίζει να μείνει κανείς στο νομό λασιθίου και τι αξίζει να δούμε.θα μείνουμε 10 μέρες .οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες;ευχαριστώ που με ακούσατε!!!
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
υπολογισε περιπου οτι θες μια ωρα για ηρακλειο ,ηρακλειο ρεθυμνο στα 40 λεπτα,και ρεθυμνο χανια γυρω στα 40 λεπτα,με συνετη οδηγηση!!!
αυτα για τον βορειο αξονα.

γιατι για να κινηθεις απο βορα προς νοτο ειναι μια αλλη τελειως υποθεση,
και το μοτο ειναι ανεβαινω βουνο κατεβαινω βουνο η αλλιως ανεβαινω το φαραγγι κατεβαινω το φαραγγι.
τωρα 10 μερες ειναι πολυ λιγες για την κρητη.
1)Κνωσσος αξιζει να θυσιασεις μια μερα απο την παραλια
και το λεω γιατι η κνωσσος δεν ειναι υποθεση λιγων ωρων επιστρεφω...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
καλημέρα σε όλους
θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε όσους ξέρουν κάποια πράγματα για κρήτη και συγκεκριμένα για ν.λασιθίου.θα πάω το καλοκαίρι και η πτήση μου είναι αλεξανδρουπολη-σητεία.θα ήθελα λοιπόν να μάθω σε πια περιοχή αξίζει να μείνει κανείς στο νομό λασιθίου και τι αξίζει να δούμε.θα μείνουμε 10 μέρες .οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες;ευχαριστώ που με ακούσατε!!!
Η Σητεία είναι μια πόλη όχι και τίποτα το φοβερό δεν έχει καθόλου πράσινο είναι ξερό τοπίο.Στο νομό Λασιθίου έχει πολλά ωραία μέρη.Μπορείς να μείνει στον Αγιο Νικολαο ή στην Ελούντα στα βόρεια του νομού έχει ωραίες παραλίες και είναι ωραία σημεία για κοντινές εξορμίσεις στο Νομό Ηρακλείου.Φαντάσου ότι Ηράκλειο Αγιος Νικόλαος είναι περίπου 40 λεπτά.Οι αποστάσεις δεν είναι και τεράστιες.Σητεία Αγιος Νικόλαος είναι περίπου 1 ωρα.Επίσης πολύ ωραία αν δε θες να ξεφύγεις από το Νομό είναι και η Ιεράπετρα η οποία έχει απέναντι το Γαιδουρονήσι ή Χρυσή οπώς λέγεται το οποίο αξίζει να επισκευτείς οπωσδήποτε!Φευγει καραβάκι το πρωί από την Ιεράπετρα και επιστρέφει απογευματάκι.Το νησάκι έχει τέλεια θάλασσα.Βέβαια δεν έχει πολλά πράγματα από φαγητό και τέτοια οπότε γυρνόντας τρώτε στην Ιεράπετρα.Ιεράπετρα Αγιος Νικόλαος είναι μισή ωρίτσα.Επίσης πολύ κοντά στη Σητεία ειναι το φοινικόδασος του Βαι στο οποίο θα ήταν πολύ ωραία να πάτε.Μόνο να μην έχει αέρα γιατί η θάλασσα γίνεται χάλια!Γενικά ο Νομός έχει ωραία μέρη για μπανάκια και πολύ καλό φαι.10 μέρες για όλη την Κρήτη εννοείτε ότι δε φτάνουν.Μπορείς να περιοριστείς σε δυο Νομούς και να τους γυρίσεις αρκετα.Προτίμησε τις παραλίες στα Νότια του νησιού για μπάνιο είναι ωραιότερες.Αν ΄θες να κάνεις μια γενική βόλτα σε όλους τους Νομούς στο νησί να ξέρεις οτι θα ταλαιπορηθείς αρκετά γιατί το νησί είναι μεγάλο(Βασικά δε θα προλάβεις να τα δεις και όλα).Η επιλογη είναι δική σου.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπερα στην ομορφη Αλεξανδρουπολη

Ευτιχια πολυ σωστη η επιλογη σου για το νομο Λασιθειου ο χρηστης ΜΙΑΤ τα εγραψε σχεδον ολα, εγω θα προσθεσω και λιγα ακομα
Τη μοναστηρι Τοπλου κοντα στο Φοινικοδασος ειναι το πρωτο μοναστηρι της Ορθοδοξιας, εκει μπορεις να αγορασεις ντοπια πιστωποιημενα προιοντα οπως κρασι, λαδι, μελι, που τα παραγουν οι καλογεροι.......
Το λαδι της Σητειας 2 φορες πηρε το βραβειο το καλλιτερο στο κοσμο...
Στη Κριτσα λιγο εξω απο τον Αγιο Νικολαο, θα βρεις τη ταβερνα του Σταυρακακη που εχει τα καλλιτερα χειροποιητα ζυμαρικα της Κρητης
Στη πολη του Αγιου Νικολαου εκτος απο τη βολτα στη λιμνη, θα πιεις την καλλιτερη σοκολατα στο ΜΙΓΩΜΗ ακριβως πανω στη λιμνη με καταπληκτικη θεα ολη τη πολη
Πολυ καλη παραλια εκτος απο τη χρυση ειναι και στο Μακρυ Γιαλο,
Εκει θα βρεις πολλα ενοικιαζομενα δωματια σε αρκετα οικονομικες τιμες, και πολυ καλο φαγητο
Επισης για μπανιο ειναι και η παραλια του Ιστρου λιγο εξω απο τον Αγιο Νικολαο
Ενα ωραιο ψαροχωρι ειναι η Πλακα κοντα στην Ελουντα,και αξιζει μια βολτα στο νησι της Σπηναλογκας
Το οροπαιδειο του Λασιθειου με τους εκατονταδες ανεμομυλους
Βεβαιως επιβαλεται μια βολτα στο ανακτορο της Κνωσσου, στο νομο Ηρακλειου μπορεις να δεις σχετικο video στην αρχικη σελιδα, ο φιλος thanos εκανε καταπληκτικη δουλεια....
Το ενυδρειο επισης στις Γουβες (Θαλασσοκοσμος) διεκδικει το τιτλο του μεγαλυτερου στη Μεσογειο,γιατι καθημερινα μεγαλωνει και ανανεωνεται....
Εξαρταται τι ακριβως θελειες....απο τη Σητεια δεν θα εχεις προσβαση στο νομο Χανιων που για μενα ειναι ο ωραιοτερος νομος σε παραλιες, μερη να δεις, κουζινα, κ.λ.π αν βεβαια θελειες να ξεκουραστεις και να χαλαρωσεις....τωρα αν σου αρεσει να εισαι στο δρομο συνεχεια..τα περισσοτερα μερη μπορεις να τα δεις....
Εγω παντως στη θεση σου θα επελεγα μα μεινω Ρεθυμνο (μην ακουσω κακιουλες....ειναι σχεδον το κεντρο της Κρητης) για να εχω προσβαση και στα Χανια που ειναι καταπληκτικη πολη με φοβερες παραλιες....
Οτι αλλο θελεις.... παντα στη διαθεση σου:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλημέρα σε όλους
.θα πάω το καλοκαίρι και η πτήση μου είναι αλεξανδρουπολη-σητεία.
για να μην καταλαβαίνει λάθος ο κόσμος ..δεν υπάρχει αεροπλάνο τέτοιου προορισμού...εκτός και άν ειναι super puma!!!:bleh:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Θυμάμαι μια παραλία που μου είχε αρέσει αρκετά, ήταν σε ένα νησάκι που ενώνεται με μια λωρίδα γης με την Ελούντα, κολοκύθα το λένε νομίζω, ας με διορθώσουν οι κρητικοί φίλοι μας. Εχείς αποφασίσει σίγουρα να μείνεις μόνο λασίθι? πολύ ξερό τοπίο, εκτός κι αν σου αρέσει αυτό. Γενικά είμαι υπέρ της πιο δυτικής Κρήτης..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κι εγω ειμαι υπερ της δυτικής κρήτης.. άσε που έχω και την απορία περί αλεξανδρούπολης-σητείας... (που σχολίασε η ρενάτα)..

και το λασίθι έχει ωραία μέρη... άλλο χρώμα.. έχω ανέβει πάνω στο οροπέδιο σε παραδοσιακό χωριό με αυθεντικούς ανθρώπους, ήταν υπέροχα.. και κατεβαίνοντας η θέα της θάλασσας μαγευτική.

αλλά σαν τις ομορφιές των νομών χανίων και ρεθύμνου δεν το βάζω... :)

πάντως έχουν δίκιο τα παιδιά.. σε 10 μέρες δεν προλαβαίνεις να γυρίσεις όλο το νησί, οπότε διάλεξε δυτική ή ανατολική πλευρά και επέλεξε ανάλογα τα μέρη που θες να πας ;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τα αναφέρατε όλα παραπάνω για το νησί .. όλοι οι νομοί αξίζουν πολύ και έχουν τις δικές τους ομορφιές!! η γνώμη μου είναι οτι για δέκα μέρες μην μετακινηθείς πέρα απο ένα νομό.αξιοποίησε και τις 10 σε έναν,θα ευχαριστηθείς και θα σχηματίσεις μιά ολοκληρωμένη εικόνα για αυτόν. εξάλου η κρήτη χρειάζεται παραπάνω απο δέκα επισκέψεις για να την γευτείς ...συνεχώς σε ξαφνιάζει ευχάριστα!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κάποιο λόγο θα έχει η κοπελιά να θέλει Λασίθι. Φίλοι, γνωστοί, συγγενείς κλπ
Βέβαια θα νοικιάσει ΙΧ.
Συμπληρώνω. το παραδοσιακό χωριό Παλαίκαστρο, νότια του Βάι, και το εξίσου σπουδαίο ανάκτορο με της Κνωσού, αυτό της Ζάκρου, στα Ν.Α. του νομού
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μη σας φαίνεται καθόλου περίεργο το δρομολόγιο που διάλεξε η φίλη μας. Δεν είναι επιστημονική φαντασία.
Το Αλεξανδρούπολη - Σητεία είναι το μόνο απευθείας δρομολόγιο από την Αλεξανδρούπολη για Κρήτη και το πουλάει η ΟΑ.
Αν διάλεγε Ηράκλειο ή Χανιά θα ήταν μέσω Αθήνας.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
για να μην καταλαβαίνει λάθος ο κόσμος ..δεν υπάρχει αεροπλάνο τέτοιου προορισμού...εκτός και άν ειναι super puma!!!:bleh:
φυσικα και υπάρχει και ειναι των ολυμπιακών αερογραμμών.πετάει απο αλεξανδρούπολη σητεία απευθείας σχεδόν κάθε μέρα εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια .:haha:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
φυσικα και υπάρχει και ειναι των ολυμπιακών αερογραμμών.πετάει απο αλεξανδρούπολη σητεία απευθείας σχεδόν κάθε μέρα εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια .:haha:
ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες.η επιλογή του νομού λασιθίου εγινε λόγω της απευθείας πτήσης απο την αλεξανδρούπολη για σητεία.σίγουρα δεν θέλω να γυρίσω παντού σε 10 μέρες και να είμαι όλη τη μέρα στους δρόμους γατί θα έχω και 2 μικρά παιδιά.θα περιοριστώ σε ένα νομό αλλα δεν είμαι σίγουρη αν αυτός πρέπει να είναι ο νομός λασιθίου με τόσα που γράψατε και όσα έχω ακούσει για τα χανιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom