Σαουδική Αραβία ταξιδι στη Σαουδικη Αραβια

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
To "ειδα φωτογραφίες και μου άρεσε και ψήθηκα" δεν είναι αρκετό για ένα τέτοιο ταξίδι, ειδικά με κολλητή φίλη. ΔΕΝ ειναι καθόλου εύκολα τα πράγματα.
Αν όμως θες ντε και καλά έναν "περίεργο" προορισμό κοιταξε την Αλγερία ή το Ιράν.
 

Marilianna

Member
Μηνύματα
69
Likes
7
Λοιπόν έπειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποια πράγματα χωρίς βέβαια να ξέρω αν έχουν γίνει πρόσφατα αλλαγές στο καθεστώς δυστυχώς θα σε πληροφορήσω ότι δεν μπορείς να επισκευτείς το Ριάντ με την κολλητή σου παρα μόνο συνοδευόμενη από επίσημο σύζυγο,πατέρα ή γιο δηλαδή συγγενείς πρώτου βαθμού.Ούτε καν με ξάδερφο.Επίσης για τις τουρίστριες σε περίπτωση πχ που πας με τον πατέρα σου ή με τον αδερφό σου αφού καίγεσαι τόσο πολύ,ισχύει ο ίδιος ενδυματολογικός κώδικας εκτός δωματιου ξενοδοχείου σε όλους τους δημόσιους χώρους,δηλαδή αμπάγια και μαντήλα στο κεφάλι.
Επίσης σε κάποια αξιοθέατα δεν επιτρέπεται η είσοδος σε γυναίκες.Νομίζω ότι προς το παρόν πρέπει να θέσεις ένα πιο ρεαλιστικό στόχο.
ωραια....πολυ ωραια..:S .σ ευχαριστωω για τις πληροφοριες!!!..¨)
 

Marilianna

Member
Μηνύματα
69
Likes
7
To "ειδα φωτογραφίες και μου άρεσε και ψήθηκα" δεν είναι αρκετό για ένα τέτοιο ταξίδι, ειδικά με κολλητή φίλη. ΔΕΝ ειναι καθόλου εύκολα τα πράγματα.
Αν όμως θες ντε και καλά έναν "περίεργο" προορισμό κοιταξε την Αλγερία ή το Ιράν.
χμμμ..θα δωω σ ευχαριστω παντως για τις συμβουλες :)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
ωραια....πολυ ωραια..:S .σ ευχαριστωω για τις πληροφοριες!!!..¨)
Που ειναι το ωραια στις πληροφοριες αυτες; Μονο εγω το βρισκω δυσκολο εως πολυ δυσκολο ταξιδι;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ένα ερώτημα που θα με ενδιέφερε να αναλυθεί από τη φίλη μας είναι ΤΙ της άρεσε από τις εικόνες που είδε στο Ριάντ, καθώς γενικά χαρακτηρίζεται bussiness only destination. Ίσως να μας έγραφες γενικά για τη Σαουδική Αραβία θα έλεγα ίσως ναι.
Aπό το Wikitravel σου αντογράφω τουριστικά γραφεία που μπορείς να γράψεις και να δεις τι τύχη μπορείς να έχεις:
Authorized tour operators
The following five companies are (were?) the only ones authorized to issue tourist visas for Saudi:
Jawlah Tours Company [3]
Altayyar Group [4]
Top Adventure Tours [5]
Samallaghi Tours [6]
Al Shitaiwi Tours [7]
Τα links θα τα βρεις στην wikitravel για saudi arabia
Πάντως έχεις πολλούς άλλους εναλλακτικούς προορισμούς και πίστεψέ με πολύ πιο ενδιαφέροντες. Απέφυγε τις εμμονές.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
βρε μπας και έχεις γνωρισει κανένα Σαουδάραβα μέσω φέισμπουκ και θες να πας να τον βρεις?Έλα άνοιξε μας τη καρδιά σου κι άσε τις ομορφιές του Ριάντ που δεν έχει κιόλας!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
βρε μπας και έχεις γνωρισει κανένα Σαουδάραβα μέσω φέισμπουκ και θες να πας να τον βρεις?Έλα άνοιξε μας τη καρδιά σου κι άσε τις ομορφιές του Ριάντ που δεν έχει κιόλας!
Με αφορμή αυτό το σχόλιο θυμήθηκα τα βιβλία της Αλεξάνδρας Συμεωνίδου.

http://alexandra-symeonidou.blogspot.gr/search/label/Βιβλία

Ρίξε μια ματιά...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για να σου φυγει ο καημος, υπαρχει ενα πολυ ενδιαφερον ντοκυμαντερ που ειχε κανει ο Αυγεροπουλος για τον Εξαντα ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΠΛΟ - Εξάντας, ντοκιμαντέρ στον κόσμο.

Νομιζω πως πρεπει να προηγηθει ταξιδι στην Καζαμπλανκα κι αφου κανεις αλλαγη φυλου τοτεπας και Σαουδικη Αραβια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom