τηλεφωνα εξωτερικο - ελλαδα

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Mε αφορμή ότι μέσα στους επόμενους 3 μήνες θα επισκεφτώ 6 χώρες (ευρωπη και usa:clap:) με διάρκεια διαμονής στη καθεμιά από 3-12 μέρες μου δημιουργήθηκε η απορία :
τι με συμφέρει (από οικονομικής άποψης ) ώστε να κρατήσω επικοινωνία με άτομα στην Ελλάδα αλλά και να καλώ άτομα από εκεί στις εκεί χώρες ?
οι τρόποι που μου ήρθαν στο μυαλό είναι:
1)κινητό από εδώ και περιαγωγη (ο ποιο ασύμφορος μάλλον )
2) να αγοράσω κάρτα sim από εκει (τουλάχιστον στο μέρος που θα μείνω 10 μέρες ,συμφέρει?)
3) τηλεκάρτες από εκεί ή με κερματοδέκτες (μόνο στο Λονδίνο το χα κάνει)
4)να έχω netbook για σύνδεση μέσω wi-fi και χρήση skype (το ποιο φτηνό αλλά δεν έχεις πάντα ιντερνέτ)
Ακούω προτάσεις και απόψεις.:rolleyes:
Επίσης πείτε ποιο τρόπο εσείς διαλέγετε ως τώρα…
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
Τα Νούμερα 3 και 4 σε συνδυασμό θεωρώ ότι θα είναι το ποιο συμφέρων και αποτελεσματικό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.993
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν σε ενδιαφέρει να δέχεσαι εισερχόμενες κλήσεις στο κανονικό σου νούμερο, τότε το roaming είναι δυστυχώς μονόδρομος... Αλλά μπορείς να εφαρμόσεις ταυτόχρονα και κάποιες από τις υπόλοιπες λύσεις για τις εξερχόμενες σου κλήσεις ή για τον πολύ στενό σου κύκλο. Προσοχή με το roaming στην Αμερική, η διαφορά ώρας μπορεί να είναι πρόβλημα (να σε ξυπνάνε μες στη νύκτα κλπ)
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
1. Να στελνεις καρτες στους φιλους σου..
2. Αν εχεις ορεξη να πας σε ιντερνετ καφε και να στειλεις μαιλ ή να μιλησεις με σκάιπ/μσν καποια μερα στις τοσες.
3. Αν εχεις κοσμοτε, να ενεργοποιησεις -δωρεάν- το προγραμμα traveller, μπορεις έτσι να κανεις δωρεαν τηλεφωνα με περιαγωγή για τον ιδιο χρόνο που δικαιουσαι δωρεαν ομιλία με το συμβολαιο σου. Αν σε καλεσουν χρεωνεσαι, οποτε δεν απαντας και καλεις εσύ...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
3. Αν εχεις κοσμοτε, να ενεργοποιησεις -δωρεάν- το προγραμμα traveller, μπορεις έτσι να κανεις δωρεαν τηλεφωνα με περιαγωγή για τον ιδιο χρόνο που δικαιουσαι δωρεαν ομιλία με το συμβολαιο σου. Αν σε καλεσουν χρεωνεσαι, οποτε δεν απαντας και καλεις εσύ...
σωστό αυτό αλλα εχεις και μία επιβάρυνση με 0,80Ε ανα κλήση είτε για κάθε εξερχόμενη κλήση που κάνεις, είτε για εισερχόμενη!
και αν δεν κάνω λάθος δεν πρέπει να ισχύει για USA

περισσότερες πληροφορίες εδώ:
COSMOTE: /Για 'σένα/COSMOTE Traveller
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
3. Αν εχεις κοσμοτε, να ενεργοποιησεις -δωρεάν- το προγραμμα traveller, μπορεις έτσι να κανεις δωρεαν τηλεφωνα με περιαγωγή για τον ιδιο χρόνο που δικαιουσαι δωρεαν ομιλία με το συμβολαιο σου. Αν σε καλεσουν χρεωνεσαι, οποτε δεν απαντας και καλεις εσύ...
Δυστυχώς δεν δουλεύει έτσι. Η χρέωση είναι κανονικά ο χρόνος ομιλίας που θα έχανες και στην Ελλάδα συν 0,80 ευρώ ανά κλήση.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις εισερχόμενες κλήσεις, δηλαδή όποτε απαντάς πληρώνεις μόνο 0,80 πλέον.
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
ουπς απαντήσαμε ταυτόχρονα...ναι δυστυχώς είναι μόνο για την Ευρώπη.
 
Μηνύματα
773
Likes
615
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Skype, και πάλι Skype. Άλλωστε στην ευρώπη ειδικά υπάρχουν τόσα δωρεάν Hotspot που θα σου έρθει τσάμπα. Φόρτωσε 10? το skype και θα βαρεθείς να τηλεφωνείς, σταθερά κυρίως αλλά ακόμη και κινητά.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.756
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κρατάς το κινητό σου και δέχεσαι αναπάντητες τις εισερχόμενες κλήσεις. Μετά παίρνεις πίσω από skype όποιον σε πήρε ή όποιον θέλεις εσύ. Αν το θέμα είναι μόνο το κόστος νομίζω ότι αυτή είναι η πιο συμφέρουσα πρόταση. Βέβαια χάνει λίγο από άποψη ευκολίας ή αμεσότητας γιατί θα πρέπει να βρεις ίντερνετ για να το κάνεις. Τουλάχιστον βολεύει για τις μη επείγουσες κλήσεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Mε αφορμή ότι μέσα στους επόμενους 3 μήνες θα επισκεφτώ 6 χώρες (ευρωπη και usa:clap:) με διάρκεια διαμονής στη καθεμιά από 3-12 μέρες μου δημιουργήθηκε η απορία :
τι με συμφέρει (από οικονομικής άποψης ) ώστε να κρατήσω επικοινωνία με άτομα στην Ελλάδα αλλά και να καλώ άτομα από εκεί στις εκεί χώρες ?
οι τρόποι που μου ήρθαν στο μυαλό είναι:
1)κινητό από εδώ και περιαγωγη (ο ποιο ασύμφορος μάλλον )
2) να αγοράσω κάρτα sim από εκει (τουλάχιστον στο μέρος που θα μείνω 10 μέρες ,συμφέρει?)
3) τηλεκάρτες από εκεί ή με κερματοδέκτες (μόνο στο Λονδίνο το χα κάνει)
4)να έχω netbook για σύνδεση μέσω wi-fi και χρήση skype (το ποιο φτηνό αλλά δεν έχεις πάντα ιντερνέτ)
Ακούω προτάσεις και απόψεις.:rolleyes:
Επίσης πείτε ποιο τρόπο εσείς διαλέγετε ως τώρα…
o χρονος παραμονης σου στο εξωτερικο ειναι αρκετος γιαυτο η
περιαγωγη θα σου βγη πολυ ακριβα
αν μενεις σε ξενοδοχειο, τα περισοτερα εχουν ιντερνετ ,τουλαχιστον
κατω στην ρεσεψιον οποτε μπορεις να εξυπηρετηθης
αν δεν εχει πας σε ενα καφε που εχει wi fi και κανεις τα τηλ
μεσω skype(εχει προγραμμα με 5 ευρω τον μηνα μιλας απεριοριστα σε σταθερα)
τωρα αν θελεις να σε καλουν φτηνα υπαρχη η viva που μπορεις
να αγορασεις ελληνικο νουμερο με 1 ευρω το μηνα και να χρεωνονται
οι δικοι σου ελληνικες χρεωσεις,Μαλιστα μπορεις να διαλεξης νουμερο
απο διαφορες περιοχες της ελλαδας και θα χρεωνωνται αστικη μοναδα.
επισης εχει αυτοματο τηλεφωνητη για να σου αφηνουν μνμ χωρις
χρεωση
αν μπεις στο site της viva θα δεις πως γινονται ολα αυτα
αν δεν καταλαβεις κατι εδω ειμαστε
Επειδη εγω μενω στην ισπανια εχω κανει τον συνδιασμο αυτο
και οι δικοι μου οταν θελουν να με παρουν δεν επιβαρυνονται πολυ
και εγω μπορω μεσω skype να παρω ελλαδα με 5 ευρω το μηνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.736
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom