τηλεφωνα εξωτερικο - ελλαδα

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
κατεληξα στο netbook για skype αφου πλεον παντου υπαρχει wi-fi και καρτοτηλεφωνα για ντοπιες κλησεις.
ακομα σκεφτομαι την αγορα κινητου με wi-fi που περνει skype και ειναι πιο βολικο απο netbook
 

Papaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Πως να καλείς και να σε καλούν από εξωτερικό

Mε αφορμή ότι μέσα στους επόμενους 3 μήνες θα επισκεφτώ 6 χώρες (ευρωπη και usa:clap:) με διάρκεια διαμονής στη καθεμιά από 3-12 μέρες μου δημιουργήθηκε η απορία :
τι με συμφέρει (από οικονομικής άποψης ) ώστε να κρατήσω επικοινωνία με άτομα στην Ελλάδα αλλά και να καλώ άτομα από εκεί στις εκεί χώρες ?
οι τρόποι που μου ήρθαν στο μυαλό είναι:
1)κινητό από εδώ και περιαγωγη (ο ποιο ασύμφορος μάλλον )
2) να αγοράσω κάρτα sim από εκει (τουλάχιστον στο μέρος που θα μείνω 10 μέρες ,συμφέρει?)
3) τηλεκάρτες από εκεί ή με κερματοδέκτες (μόνο στο Λονδίνο το χα κάνει)
4)να έχω netbook για σύνδεση μέσω wi-fi και χρήση skype (το ποιο φτηνό αλλά δεν έχεις πάντα ιντερνέτ)
Ακούω προτάσεις και απόψεις.:rolleyes:
Επίσης πείτε ποιο τρόπο εσείς διαλέγετε ως τώρα…
Σωστή επιλογή!
Σίγουρα όπου μπορείς η επιλογή 4) είναι πολύ καλη. Όσο για την επιλογή 3) τόσο στην Αγγλία όσο και στην Αμερική υπάρχουν χρονοκάρτες. Απο Αγγλία έχω χρησιμοποιήσει το UK2Abroad και το DialAbroad αλλά και σε περίπτερο να πάς κάτι θα βρείς.
Η καλήτερη λύση βέβαια είναι να σε καλούν από Ελλάδα οι δικοί σου να μην χρεώνεσε ;-) Υπάρχει το www.klisiexo.gr που για κινητά Αμερικής είναι 0.01 ευρό το λεπτό απο οποιδήποτε ελληνικό κινητό ή σταθερό. (όταν είμαι Αμερική με αυτό με παίρνουν)...έχε υπ'οψη οτι στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές εταιρίες που προσφέρουν δωρεάν SIMs.
Καλά να περάσεις!!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σωστή επιλογή!
Σίγουρα όπου μπορείς η επιλογή 4) είναι πολύ καλη. Όσο για την επιλογή 3) τόσο στην Αγγλία όσο και στην Αμερική υπάρχουν χρονοκάρτες. Απο Αγγλία έχω χρησιμοποιήσει το UK2Abroad και το DialAbroad αλλά και σε περίπτερο να πάς κάτι θα βρείς.
Η καλήτερη λύση βέβαια είναι να σε καλούν από Ελλάδα οι δικοί σου να μην χρεώνεσε ;-) Υπάρχει το www.klisiexo.gr που για κινητά Αμερικής είναι 0.01 ευρό το λεπτό απο οποιδήποτε ελληνικό κινητό ή σταθερό. (όταν είμαι Αμερική με αυτό με παίρνουν)...έχε υπ'οψη οτι στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές εταιρίες που προσφέρουν δωρεάν SIMs.
Καλά να περάσεις!!!
Δηλαδή για να καταλάβω: Έχω το Ελληνικό μου cosmote κινητό στη Ν.Υ. Για επαγγελματικούς λόγους πρέπει να είναι μόνιμα ανοικτό. Αν με καλούν από Ελλάδα μέσω του www.klisiexo.gr , θα μπορούσες να μου πεις πόσο θα χρεώνεται το δικό μου cosmote κινητό??? Αυτοί που με καλούν, ξέρω, θα έχουν 500' χρόνο με 5Ε. Σωστό??? Ευχαριστώ
 

Papaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Απάντηση στον GKCAPO για το klisiexo που ρώτησε

Δηλαδή για να καταλάβω: Έχω το Ελληνικό μου cosmote κινητό στη Ν.Υ. Για επαγγελματικούς λόγους πρέπει να είναι μόνιμα ανοικτό. Αν με καλούν από Ελλάδα μέσω του www.klisiexo.gr , θα μπορούσες να μου πεις πόσο θα χρεώνεται το δικό μου cosmote κινητό??? Αυτοί που με καλούν, ξέρω, θα έχουν 500' χρόνο με 5Ε. Σωστό??? Ευχαριστώ

@ GKCAPO όχι, αν σε πέρνουν σε ελληνικό κινητό στο εξωτερικο εσύ θα πληρώσεις κανονικά roaming στην cosmote το οποιό πρέπει να το προσέξεις πολύ! Το klisiexo δουλεύει όταν με καλούν από Ελλάδα στον US κινητό μου... και τώρα τελευταία που το κοίταξα είναι 600 λεπτά για 5ε.(!) Δεν είναι δύσκολο να πάρεις US κάρτα κινητού όταν είσαι εκεί...ανάλογα βέβαια με το χρόνο που σκοπεύεις είσαι ΝΥ. (ελπίζω όλα καλά με τα ηφαίστεια!:roll:). Καλά να περάσεις
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δεν είναι δύσκολο να πάρεις US κάρτα κινητού όταν είσαι εκεί...ανάλογα βέβαια με το χρόνο που σκοπεύεις είσαι ΝΥ. (ελπίζω όλα καλά με τα ηφαίστεια!:roll:). Καλά να περάσεις
Ευχαριστώ για τις ευχές:D:D:D
Για μία εβδομάδα αξίζει να πάρω US κάρτα κινητού??? Θα έχω μαζί φορητό υπολογιστή, mail, Skype και Cosmote κινητό για τα επείγοντα.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
κατεληξα στο netbook για skype αφου πλεον παντου υπαρχει wi-fi και καρτοτηλεφωνα για ντοπιες κλησεις.
ακομα σκεφτομαι την αγορα κινητου με wi-fi που περνει skype και ειναι πιο βολικο απο netbook

Απόφυγε τα καρτοτηλέφωνα, καλά για τους κερματοδέκτες ούτε λόγος. Ρώτα στην εκάστοτε χώρα ποια χρονοκάρτα ενδείκνυται για κλήσεις προς Ελλάδα και κάλεσε είτε από την ρεσεψιόν του ξενοδοχείου σου είτε από το σταθερό του δωματίου σου. Αγγλία πχ. με 5 λίρες μιλάς από το δωμάτιό σου ώρες ολόκληρες Ελλάδα. Δίνεις και στους δικούς σου το σταθερό του δωματίου σου και με Χρονοκάρτα από Ελλάδα επίσης μιλάτε με τις ώρες. Καλά και skype εννοείται με μηδέν κόστος, καλύτερη ποιότητα επικοινωνίας και δυνατότητα δωρεάν βιντεοκλήσης. Καλά να περάσεις!
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
ΑπΟ Αμερικη ποια καρτα πρεπει να παρω για να μιλαω Ελλαδα?Ξερει κανεις?Επισης ακουσα οτι υπαρχουν και καρτες τις οποιες μπορεις να αγορασεις απο εδω και να τις χρησιμοποιησεις με τον ιδιο τροπο οταν πας εξωτερικο για να καλεις Ελλαδα.Εχει κανεις κατι υπ'οψιν του?
 

Papaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Προσοχή στις χρεώσεις roaming!

ΑπΟ Αμερικη ποια καρτα πρεπει να παρω για να μιλαω Ελλαδα?Ξερει κανεις?Επισης ακουσα οτι υπαρχουν και καρτες τις οποιες μπορεις να αγορασεις απο εδω και να τις χρησιμοποιησεις με τον ιδιο τροπο οταν πας εξωτερικο για να καλεις Ελλαδα.Εχει κανεις κατι υπ'οψιν του?
Αν θές να πάρεις SIM καρτά όταν φτάσεις Αμερική η T-Mobile τις έχει για λιγότερο απο $10. Από εκεί και πέρα υπάρχουν εκεί χρονοκάρτες που μπορείς να πάρεις. Με τον συνδιασμο US SIM + "χρονοκάρτα" αποφεύγεις το Roaming που διαφορετικά θα πλήρωνες για χρήση του ελληνικού σου κινητού. Καρτά από ελλάδα για να την πάρεις μαζί σου...καμία φορά τις μπλοκάρουν τα δίκια του εξωτερικού (αν παρείς US SIM) διαφορετικά παλι εχείς το πρόβλημα του roaming...
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
δεν εννουσα καρτα sim για κινητο αλλα καρτα με την οποια τηλεφωνεις απο σταθερο Αμερικης σε σταθερο Ελλαδος.κατι σαν προπληρωμενη η οποια σου δινει ενα κωδικο τον οποιοπληκτρολογεις καθε φορα που τηλεφωνεις...
 

Papaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
δεν εννουσα καρτα sim για κινητο αλλα καρτα με την οποια τηλεφωνεις απο σταθερο Αμερικης σε σταθερο Ελλαδος.κατι σαν προπληρωμενη η οποια σου δινει ενα κωδικο τον οποιοπληκτρολογεις καθε φορα που τηλεφωνεις...

μάλιστα, τώρα κατάλαβα. Φυσικά και μπορείς να αγοράσεις τέτοια κάρτα πρίν πας Αμερική...αν κάνεις αγορά μέσω ιντερνέτ δεν έχει σημασία που βρίσκεσε την ώρα της αγοράς. Υπάρχουν πολλές εταιρίες που μπορούν να σε εξυπηρετίσουν. Παράδειγμα αποτελεί το www.dialabroad.eu/USA. Βάζεις το κινητό σου (το ελληνικό) κάνεις την αγορά και σου στέλνουν τον κωδικό σε μηνυμά SMS (οπότε θα έχεις το PIN σου όπου πας μαζί σου...αν και εγώ το γράφω το PIN μου σε χαρτάκι γιατί συχνά μου μένω από μπαταρία!:roll:) Όταν πας αμερική χρησιμοποιείς το PIN μέσω σταθερού όπως περιγράφεις.
Ελπίζω αυτή την φορά να απάντησα καλήτερα την ερώτηση σου ;)
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Ησουν κατατοπιστικοτατος ομως μπαινοντας στην σελιδα που μου γραφεις βλεπω οτι η χρεωση απο σταθερο Αμερικης σε σταθερο τηλ. Ελλαδος ειναι 4 cent/λεπτο.Σαν πολυ φθηνο δεν ειναι?Μηπως καταλαβαινω λαθος?Εσυ εχεις χρησιμοποιησει την εν λογω εταιρεια?Μηπως εχει εξτρα χρεωσεις ή περιορισμους?
 

Papaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ησουν κατατοπιστικοτατος ομως μπαινοντας στην σελιδα που μου γραφεις βλεπω οτι η χρεωση απο σταθερο Αμερικης σε σταθερο τηλ. Ελλαδος ειναι 4 cent/λεπτο.Σαν πολυ φθηνο δεν ειναι?Μηπως καταλαβαινω λαθος?Εσυ εχεις χρησιμοποιησει την εν λογω εταιρεια?Μηπως εχει εξτρα χρεωσεις ή περιορισμους?
Ναι, είναι 4cent ($) / λεπτό συν την κανονική αστοική χρέωση στο σταθερό αριθμό προσβασής που καλείς στην χώρα που βρίσκεσε. Τους έχω χρησιμοποιήσει απο Αμερική, Ισπανία και Αγγλία για κλήσεις προς Ελλάδα και μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένη. Πιθανόν να υπάρχουν και φτηνότερα με άλλες εταιρίες αλλά με αυτους εχω μαθεί πια. 'Αλλωστε αν αναλογιστείς πως με πέρνουν απο Ελλάδα - Αμερική για 1cent (euro) / λεπτό με την παρόμοια υπηρεσία του klisiexo.gr δεν είναι και τόσο φτηνά (μην κοιτάς που μας έχουν συνηθήσει στην Ελλάδα να δίνουμε μια μικρή περιουσία στους λογαριασμούς τηλεφώνου!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom