Ιαπωνία το(ΚΥΟ)το και κάτι ψιλά

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τελικά βρήκατε άκρη με την ενοικίαση αυτοκινήτου; Πείτε μας αν γίνεται αυτό που σχεδιάζατε...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τελικά βρήκατε άκρη με την ενοικίαση αυτοκινήτου; Πείτε μας αν γίνεται αυτό που σχεδιάζατε...
Ναι, ναι ! Για πέστε μας...
Υπογραφή : Η αναστενάρισσα...:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μέχρι να συναντηθούμε στο Ελατοχώρι θα τα έχουμε αποφασίσει......
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μέχρι να συναντηθούμε στο Ελατοχώρι θα τα έχουμε αποφασίσει......
Υπάρχει πτήση Ντόχα - Ελατοχώρι - Ντόχα?

(Όχι, δεν έχουμε βγάλει ακόμα άκρη με την ενοικίαση, αλλά δεν είναι ότι το προσπαθήσαμε και πολύ - είχαμε ψιλοπήξει με άλλα και οι 2....)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Ξέρω ότι βγαίνω λιγάκι εκτός θέματος, αλλά καλύτερα να μην ανοίξω άλλο topic για αυτή την απλή ερώτηση:

Χρειάζομαι οπωσδήποτε το λαπτοπ μου μαζί στην Ιαπωνία και δεν ξέρω τι τύπου μπρίζες έχουν εκεί. Τι αντάπτορα να αγοράσω; Χρησιμοποιούν τα ίδια με τις ΗΠΑ; Η τάση του ρεύματος είναι διαφορετική - και αν ναι μπορεί να βλάψει τις συσκευές που χρησιμοποιούμε εδώ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν λοιπόν, όσο ο kalspiros αναζητά τις φυσικές και πολιτιστικές ομορφιές στον υπέροχο καιρό των μικρών χωρών του περσικού κόλπου, εγώ να σας ενημερώσω....
Μετά από ενδελεχή διαβούλευση, το πρόγραμμα άλλαξε ώστε να μην απαιτεί one-way car rental, και έγινε ως εξής:

ΜΕΡΑ 1 - Άφιξη και Tokyo
ΜΕΡΑ 2 - Τοκυο
ΜΕΡΑ 3 - Ενοικίαση αυτοκινήτου και εκδρομή στο Fuji.
ΜΕΡΑ 4 - Εκδρομή στο Nikko με επιστροφή Τοκυο. Παράδοση αυτοκινήτου.
ΜΕΡΑ 5 - Έναρξη JR Pass και πρωί-πρωί τρένα Τοκυο-Nagoya-Takayama. Βλέπουμε ότι προλάβουμε και επιστροφή για ύπνο στη Nagoya.
ΜΕΡΑ 6 - Nagoya- Miyajima- Hiroshima- (αναχώρηση βράδυ για) Kyoto
ΜΕΡΑ 7 - Kyoto
ΜΕΡΑ 8 - Kyoto- Nara- Kyoto (ημερήσιο)
ΜΕΡΑ 9 - Kyoto
ΜΕΡΑ 10 - Kyoto- Tokyo (νωρίς). Βλέπουμε λίγο ακόμα την πόλη και κατάλυση το βράδυ σε ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο.
ΜΕΡΑ 11 - πρωί πρωί αναχώρηση.

Κλείσαμε αυτοκίνητα & Railpass, και τώρα ακούμε προτάσεις για ξενοδοχεία... Επίσης, θα χρειαστούμε Left luggage (Lockers?) στους σταθμούς των Sinkansen σε Nagoya και Tokyo. Ξέρει κανείς αν παίζει κάτι?

ΥΓ: Οι adaptors για πρίζες που έχω αγοράσει για Αμερική, γράφουν πάνω ότι είναι κατάλληλοι και για Ιαπωνία (οπότε αυτούς θα πάρω μαζί μου). Φυσικά, πρέπει επιπλέον οι συσκευές που θα συνδέσεις να μπορούν να λειτουργήσουν με ρεύμα 110V.
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Δεν έχω άποψη για τους υπόλοιπους προορισμούς, αλλά εγώ στο Τόκυο έμεινα 5 μέρες και ήθελα κι άλλες! Κατανοητό να θέλετε να δείτε και άλλα μέρη σε τέτοιο μακρινό ταξίδι, αλλά τουλάχιστον βάλτε μια τέταρτη μέρα για Τόκυο

Eγώ πάλι και 1 μήνα που έμεινα, πάλι δεν το χόρτασα και δεν το απήλαυσα όσο πραγματικά θα ήθελα !!! Η πολή είναι τρελλή από κάθε άποψη !!!! Σίγουρα αξίζουν περισσότερες μέρες στο Τόκυο απ'ότι στο Κύοτο !!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ξέρω ότι βγαίνω λιγάκι εκτός θέματος, αλλά καλύτερα να μην ανοίξω άλλο topic για αυτή την απλή ερώτηση:

Χρειάζομαι οπωσδήποτε το λαπτοπ μου μαζί στην Ιαπωνία και δεν ξέρω τι τύπου μπρίζες έχουν εκεί. Τι αντάπτορα να αγοράσω; Χρησιμοποιούν τα ίδια με τις ΗΠΑ; Η τάση του ρεύματος είναι διαφορετική - και αν ναι μπορεί να βλάψει τις συσκευές που χρησιμοποιούμε εδώ;
Συνήθως οι φορτιστές για λάπτοπ και φωτογραφική μηχανή είναι για 110/220 V και 50/60 Hz. Αν το γράφει αυτό ο φορτιστής σου τότε είσαι εντάξει. Καλό είναι να πάρεις από εδώ αντάπτορες με πλακέ βύσματα, δεν ξέρω αν δίνουν τα ξενοδοχεία.

Eγώ πάλι και 1 μήνα που έμεινα, πάλι δεν το χόρτασα και δεν το απήλαυσα όσο πραγματικά θα ήθελα !!! Η πολή είναι τρελλή από κάθε άποψη !!!! Σίγουρα αξίζουν περισσότερες μέρες στο Τόκυο απ'ότι στο Κύοτο !!
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά απο πού να κόψεις σ' αυτό το πρόγραμμα;

Κλείσαμε αυτοκίνητα & Railpass, και τώρα ακούμε προτάσεις για ξενοδοχεία... Επίσης, θα χρειαστούμε Left luggage (Lockers?) στους σταθμούς των Sinkansen σε Nagoya και Tokyo. Ξέρει κανείς αν παίζει κάτι?
Lockers υπάρχουν σ' όλους τους σταθμούς. Όσο πιο νωρίς το πρωί, τόσο πιο πιθανό είναι να βρείτε ελεύθερα γιατί παρατηρήσαμε ότι τα χρησιμοποιούν πολύ.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Στο Fuji την περίοδο που θα πάτε ακριβώς; Απ' ότι είδα υπάρχουν τρία σημαντικά αξιοθέατα στην περιοχή και προφανώς λόγω καιρού δεν θα μπορέσετε να κάνετε ορειβασία.

Climbing Mount Fuji
Hakone
Fuji Five Lakes
Οι λίμνες βρίσκονται σε υψόμετρο 800 με 900 μέτρα. Πιθανολογούμε ότι εκείνο τον καιρό δεν θα είναι αποκλεισμένες από το χιόνι. Το Hakone από την άλλη πλευρά του fuji, βρίσκεται στα 700. Ακόμα κι αν είναι αποκλεισμένα όμως, στην γύρω περιοχή υπάρχει η Kamakura, η χερσόνησος Izu και το Shizuoka που άνετα γεμίζουν μια εναλλακτική μέρα.

Η ορειβασία δεν είναι στα πλάνα μας.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Οι λίμνες βρίσκονται σε υψόμετρο 800 με 900 μέτρα. Πιθανολογούμε ότι εκείνο τον καιρό δεν θα είναι αποκλεισμένες από το χιόνι. Το Hakone από την άλλη πλευρά του fuji, βρίσκεται στα 700. Ακόμα κι αν είναι αποκλεισμένα όμως, στην γύρω περιοχή υπάρχει η Kamakura, η χερσόνησος Izu και το Shizuoka που άνετα γεμίζουν μια εναλλακτική μέρα.

Η ορειβασία δεν είναι στα πλάνα μας.
Έχω βγάλει εισιτήρια για τέλη Δεκεμβρίου αλλά δεν έχω κάνει σχεδόν τίποτα για την οργάνωση του ταξιδιού. Ελπίζω να προλάβω την ιστορία σου πριν πάω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom