το βιβλίο που δε θα τελειώσω ποτε

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λέω επιτέλους να μαζέψω όλα αυτά τα σκόρπια κείμενα που έχω, από τη Βόρειο Korea μέχρι το Νίγηρα και την Κουβα και να γράψω το βιβλίο που πολλές φορες ξεκίνησα και ποτε δεν συνέχισα. Τώρα το πήρα στα σοβαρά (μέχρι να το βαρεθώ πάλι). Βλέπω τις εξής δυο επιλογές:
1. Να γράψω ένα βιβλίο καθαρά με ανέκδοτες ιστορίες από την Κουβα που θα λειτουργεί ως (ας πούμε) πολιτιστικός οδηγός για το πως είναι η ζωή εκεί. Κάθε ιστοριούλα θα είναι πραγματική και αυτόνομη, αλλα θα έχει συγκεκριμένο θέμα, p.x. Κουβανοί και αντιφρονούντες και πετάω μια ιστορία για το φίλο μου τον X, η Κουβανοί και παράνομη μετανάστευση και γράφω για τη φίλη μου τη Z που έφτασε μέχρι την Αμερική με σχeδια
2. Να κάνω μια συλλογή από ιστορίες από ταξίδια ανά τον κόσμο, σαν αυτές που βάζουμε στο "τραβελστοριες" (και ίσως μέσα να πετάξω και μερικές από την Κουβα)

Φοβάμαι πως δε συνδυάζονται και τα δυο. Εσείς τί θα διαβάζατε πιο ευχάριστα? Επίση εγώ θα την πληρώσω την έκδοση, σκοπός είναι να μπορέσει να πουλήσει και κανένα αντίτυπο, μη χρεοκοπήσω τελείως, οποτε ρωτάω τι θα ήταν πιο ελκυστικό για τον καθένα ως αναγνώστη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είμαι σίγουρος για τις διαφορές ανάμεσα στις δύο προσεγγίσεις - το να εντάξεις πάντως τις ιστορίες μέσα στα πλαίσια συγκεκριμένων θεμάτων μου φαίνεται περιοριστικό.

Θα αναλάβει το Travelstories την προώθηση του βιβλίου πάντως, οπότε μπορείς από τώρα να κάνεις πλάνα για το εξοχικό που θα αγοράσεις στα βανουάτου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Def, η βασική διαφορα είναι ότι το 1. αφορά μια χωρα καθαρά αλλα σε όλες τις τις πτυχές και εκ των έσω και το άλλο είναι ένα συνονθύλευμα από ιστορίες από εντελώς ετερόκλητες χώρες.

Σε ο,τι αφορά το θεματικό, στο βιβλίο για την Κουβα θα είχα κεφαλαια. P.x. Μαύρη Αγορά, εξηγώ στην εισαγωγή του κεφαλαίου πως ακριβώς δουλεύει και μετά ακολουθεί μια ιστορία με προσωπικές εμπειρίες, ευτράπελα κλπ.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ο συγγραφεας (ακομη και ο εν δυναμει) δεν ειναι δημοτικός συμβουλος και ως εκ τουτου ΠΟΤΕ δεν εχει στοχο το αναγνωστικό κοινο, αλλα τον ιδιο. Γραψε οτι γουσταρεις. Εσυ πληρωνεις. Μεταφορικά και κυριολεκτικα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Προσωπικά θα μου άρεσε το πρώτο περισσότερο, αλλά συντάσσομαι με την dim kyr που το έθεσε πολύ σωστά - γράψε ότι σε ευχαριστήσει περισσότερο.

Εμείς θα το αγοράσουμε έτσι κι'αλλιώς :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς θα το αγοράσουμε έτσι κι'αλλιώς :D


Να στε καλά βρε παιδιά. Η συνεισφορά σας με συγκινεί.

Ξέχασα να σας πω ότι προσανατολίζομαι στην προνομιακή τιμή των 320 euros ανά αντίτυπο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η τιμή δεν έχει σημασία - ειδικά αν το βιβλίο έχει cover τη φωτογραφία σου (αυτή που βλέπω στο άβαταρ ε?)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτή είναι η πρώην. Την έβαλα για εκδίκηση γιατί μου απαγορεύει να δημοσιεύω φωτογραφίες της.

Η νυν δεν τραβάει τέτοια ζόρια.

Venezuela - Colombia σημειώσατε 1.
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Άμα είναι τόσο προνομιακή κράτα μου 2 :p
Εμένα πάντως θα με έψηνε πιο πολύ το δεύτερο...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εμείς θα το αγοράσουμε έτσι κι'αλλιώς :D


Να στε καλά βρε παιδιά. Η συνεισφορά σας με συγκινεί.

Ξέχασα να σας πω ότι προσανατολίζομαι στην προνομιακή τιμή των 320 euros ανά αντίτυπο.
Αστο καλυτερα. Πιο φτηνα (αλλά σαφώς πιο χρονοβόρα) , θα μου 'ρθει να βαλω τον ιδιο τον Καστρο να μου πει ιστοριες για την Κουβα.....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
. Πιο φτηνα (αλλά σαφώς πιο χρονοβόρα) , θα μου 'ρθει να βαλω τον ιδιο τον Καστρο να μου πει ιστοριες για την Κουβα.....
Τα παλιά καλά χρονια, όταν ανοίγαμε την τηλεόραση το βραδυ και εμφανιζόταν ο προεδρουλης, ξεκινούσε όλες τις ομιλίες του με τη φράση " λοιπόν, θα είμαι σύντομος... "
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τα παλιά καλά χρονια, όταν ανοίγαμε την τηλεόραση το βραδυ και εμφανιζόταν ο προεδρουλης, ξεκινούσε όλες τις ομιλίες του με τη φράση " λοιπόν, θα είμαι σύντομος... "
Το ιδιο ελεγε και στις ερωμενες του?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.562
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom