το καλύτερο SPA

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Αυτές τις μέρες που τρώω πολύ πίεση, νοσταλγώ τις καλές μέρες της Ταυλάνδης που με ελάχιστα χρήματα χώνεσαι μέσα σε ένα SPA και βγαίνεις καινούργιος. Το μασάζ που κάνουν σε αυτή τη χώρα είναι καταπληκτικό, σε σχέση με τα μασάζ που κάνουν στα SPA της Ελλάδας. Την καλύτερη εμπειρία την βίωσα στο SPA του ξενοδοχείου Woraburi στο Πουκέτ. Έχετε ανάλογες εμπειρίες απο τα ταξίδια σας;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
χώνεσαι μέσα σε ένα SPA
Αλήθεια τι σημαίνει ΣΠΑ;
Ειναι λουτρό, είναι μασάζ, είναι και τα δυο;

Το χαμάμ πχ στο Αγκιστρο Σερρών θεωρείται ΣΠΑ;
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
αχ τι μου θυμισες τωρα.......και εγω παρομοιες αναμησεις εχω,πουκετ στο hilton σπα μαζι με τον συζηγο,τι ωραια που ηταν:rolleyes:
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Αλήθεια τι σημαίνει ΣΠΑ;
Ειναι λουτρό, είναι μασάζ, είναι και τα δυο;

Το χαμάμ πχ στο Αγκιστρο Σερρών θεωρείται ΣΠΑ;

Spa είναι η συντομογραφία του λατινικού sanus per aqua, της υγείας δηλαδή που βασίζεται στο νερό. Έτσι, σε ένα πρώτο στάδιο θα λέγαμε ότι τα spa είναι οι χώροι όπου κάποιος αποκτά ευεξία και βελτιώνει την υγεία του έχοντας ως κύριο μέσο το νερό. Κατά συνέπεια το χαμάμ που αναφέρεις είναι spa και μάλιστα από τα πολύ καλά. Επίσης, δεν είναι τυχαίο που ένα από τα καλύτερα spa του κόσμου βρίσκεται στην Αιδηψό (που φημίζεται για το νερό της).
Απλώς σήμερα τα spa βασίζουν τις θεραπείες τους σε πολυ περισσοτερα συστατικά, από την σοκολάτα, μέχρι το τσάι. Και μερικά είναι πολύ καλά. Υπάρχουν βέβαια πολλά που είναι για τα πανηγύρια. Ένας γνωστός που έκανε μασάζ σε κάποιο spa (νομίζω στην Κω) έμεινε πιασμένος καμιά εβδομάδα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Spa είναι η συντομογραφία του λατινικού sanus per aqua, της υγείας δηλαδή που βασίζεται στο νερό. Έτσι, σε ένα πρώτο στάδιο θα λέγαμε ότι τα spa είναι οι χώροι όπου κάποιος αποκτά ευεξία και βελτιώνει την υγεία του έχοντας ως κύριο μέσο το νερό
Ευχαριστώ Τάνια για την ετυμολογική και όχι μόνο επεξήγηση...

Εκτός απο τα Αγκιστρο λοιπόν αξέχαστο ΣΠΑ έχω κάνει και στο γειτονικό Σιδηρόκαστρο!!!:clap:

Εχεις δίκαιο για την καταχρηστική χρήση του όρου ΣΠΑ, που κάποια ξενοδοχεία εν Ελλάδι τον χρησιμοποιούν μεν, δεν προσφέρουν όμως την υγεία μέσω νερού δε:cool:
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Στο καρλόβυ βάρυ , έξω απο τη Πράγα, που θα πάω σύντομα λένε οτι είναι η Πόλη των Σπα και οτι είναι πάρα πολύ καλά.

Κάποιος που να έχει πάει να μου δώσει κάποιες συμβουλές ? (Και γενικά για τη πόλη , τι να δώ)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Kαι επειδή η πατρίδα του Χαμαμ είναι η γείτονος χώρα Τουρκία,
σε μελλοντική μου επίσκεψη στην Πόλη,
δεν θα παραλείψω να πάω σε ενα απο τα παρακάτω χαμαμ::cool:

http://www.cemberlitashamami.com.tr/hamam_english.htm

http://www.galatasarayhamami.com/

H πόλη όμως των ΣΠΑ είναι εδώ κοντά στην γειτονιά μας,
και ακούει στο ονομα Βουδαπέστη.

http://www.budapestinfo.hu/en/city_of_spas
http://spasbudapest.com/tartalom.php?idx=13
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αλέπο και δαμασκό ..τα υπέροχα xamam τα πιό παλιά στις πόλεις ,με την γνήσια ατμόσφαιρα ,τους λιτούς μαρμάρινους πάγκους ,το τρίψιμο με τα γνήσια λύφια ,τα φοβερά κορίτσια που ακούραστα τραγουδώντας σου έτριβαν το σώμα ,οι ατμοί που ανάβλυζαν απο κάθε γωνιά ,όλη αυτή η υπέροχη χαλάρωση που σε έκανε να ξεχνάς το ονομά σου ,και στο τέλος πολλα τσαγια στο τεράστιο θολωτό αίθριο να ανακτήσεις τους χαμένους ηλεκτρολύτες .....
όταν πάτε μην παραλείψετε...μιλάμε για χαμάμ πολλών εκατοντάδων χρόνων .τα ονόματα δεν τα θυμάμαι αλλα οπου και να ρώτήσετε θα σας πούν ειλικρινα΄που να πάτε .εξάλου η συρία φημίζεται και για τα προιόντα spa που παράγει ,με βαση το αγνό ελαιόλαδο ..
καλή διασκέδαση .
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Blue Lagoon. Ισλανδία. Αξέχαστη εμπειρία.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Εγω που παω στην Πραγα στις 11 μπορειτε να μου πειτε αν εχει κανενα spa να απλωσω την Απολλωνια κορμαρα ? :p
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Γενικά όπου υπάρχει Spa είμαι μέσα!!!!!!

Το κακό είναι ότι εθίζεσαι και μετά το ζητάς συνεχώς... αλλά στην Ελλάδα είναι λίγο ακριβό το άθλημα!!!!
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Spa είναι η συντομογραφία του λατινικού sanus per aqua, της υγείας δηλαδή που βασίζεται στο νερό.
Δηλαδή εγώ στη μπανιέρα μου έκανα τόσα χρόνια SPA δυο φορές τη μέρα; Τί λες βρε παιδί μου, άξαφνα αισθάνομαι μια άλλη αύρα να με πλυμμηρίζει... :D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom