το matsou-pitsou κλεινη...

feygatos39

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Cuba
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
απο φιλο αρχαιολογο εμαθα οτι το matsou-pitsou κλεινη τισ πορτες του για τους τουριστες απο την 1/1/2010 επειδη εχει υποστει τεραστιες ζημιες απο τον ογκο των τουριστων που το επισκεπτονται ολα αυτα τα χρονια....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ας μην γράφουμε κάτι αν δεν υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση. Αν υπάρχει σχετική είδηση παρακαλώ παραθέστε την. Αλλιώς μη γράφουμε πράγματα που δεν είναι διασταυρωμένα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.560
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ήμουν πριν λίγες ημέρες και δεν έχει υποστεί καμία ζημιά. Υπολογίζουν ότι θα πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των επισκεπτών, αλλά το "καταστροφολογικό" πόρισμα των Γιαπωνέζων "εμπειρογνώμων" της προεδρίας του (επίσης Γιαπωνέζου) προέδρου Φουχιμόρι αποδείχθηκε πως ήταν απάτη με στόχο το να τσεπώσει ο Φουχιμόρι μερικά δις.

Η "είδηση" επαναλαμβάνεται εδώ και 50 χρόνια. Η διοίκηση του μνημείου μέχρι που μοιράζει ενημερωτικό φυλλάδιο (μου το έδωσαν κι εμένα πριν ένα μήνα που ήμουν εκεί) όπου καλεί τους τουρίστες να μην πιστεύουν σε φήμες κουτσομπολίστικου επιπέδου.

Το μόνο που κλείνει είναι το Inca Trail, κάθε Φλεβάρη, ώστε να καθαρίζονται τα μονοπάτια και να γίνεται η συντήρηση της υποδομής. Όπως πάντα, θα είναι κλειστό κι αυτό το Φλεβάρη. Το Μάτσου Πίστου είναι ανοχτό 365 μέρες το χρόνο.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
ναι ρε φιλε ειναι οπως ακριβως το λες:p:p.το ιδιο μας ειπε και ο ξεναγος που ειχαμε τον αυγουστο εκει οτι δηλαδη πιπιλιζουν χρονια αυτη τη καραμελα,τωρα δε ξερω βεβαια τι κρυβεται απο πισω,αλλα καλα κανεις και το διευκρινιζεις..δεν υπαρχει κανενα προβλημα...αμαν ποια με αυτο το προορισμο,ολο προβληματα και αναποδιες βγαζουνε..μια η γριπη,μια η ελονοσια,μια η εγκληματικοτητα,μια το ετσι μια το αλλο,ελεος πια:mad:...πατε και γουσταρετε,ουτε το ματσου πιτσου θα κλεισει,ουτε το οξυγονο θα εξαφανιστει,ουτε η ιμπερια θα εχει απεργια ουτε τιποτα...συγνωμη για το ξεσπασμα και αν ξεφυγα λιγο απο το θεμα,αλλα εχει 2 μηνες που γυρισα και δεν εχω την ψυχη να γραψω την ιστορια μου για εκει,και ξερετε ποιος ειναι ο λογος που δεν εχω ακομα μοιραστει μαζι σας σχεδον τιποτα???νομιζω οτι δεν γυρισα ακομα,ψαχνω τροπο να ξαναπαω,ειναι απλα το κορμι μου πεταμενο σε μια γωνια της θεσσαλονικης,κανω βεβαια εδω οτι εκανα και πριν,αλλα αν γραψω την ιστορια που θελω θα ειναι σαν να βαζω ενα τελος στο ταξιδι μου ενω ετσι εχω την ψευδαισθηση οτι ειμαι ακομα εκει..ξερω οτι πολλοι με καταλαβαινετε και παλι συγνωμη που παραξεφυγα απλα ηθελα καποια στιγμη να τα πω,γιατι ειναι και αγενια να μην δινεις οτι εικονες και πληροφοριες μπορεις σε καποιους ανθρωπους που ισως βοηθηθουν(με πρωτο παραδειγμα εμενα που τα παιδια εδω με βοηθησαν ΠΑΡΑ πολυ σε λεπτομερειες και πληροφοριες για το ταξιδι..)..
α,και στο θεμα μας,γιωργο,αν θελουν τιποτα εθελοντες σε εργασιες στο ματσου πιτσου και ξερεις κατι,εχω πουλησει το αμαξι μου αυριο και εχω φυγει καρφι...:haha::haha:
 

dalaida

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
απο θεσσαλονικη! διαβασα για το ματσου-πιτσου οτι κλεινει και κοντεψα να παθω! προκειται να παω στο περου το νοεμβριο του 2009 και αγχωθηκα λιγο. ως φοιτητρια ταξιδευα πολυ, αλλα τωρα με τις δουλειες εχω ελαττωσει, και το ταξιδι αυτο μου φαινεται σαν ονειρο! δε ξερω για τους υπολοιπους εδω, πως τα καταφεραν και πηγαν αλλα εγω τα παλεψα πολυ για να παρω 3 βδομαδες αδεια. ασε που εκοψα καφεδες, εξοδους και ολα τα συναφη για να τα καταφερω ως προς το οικονομικο. αυτο που θελω να ρωτησω, οι περισσοτεροι πατε ανεξαρτητα ή μεσω γραφειων?
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
να πας και καλα να περασεις...:p:p..οχι,και να κανουν πως κλεινουν τον αρχαιολογικο χωρο θα μπουμε στο νταηλικι μεσα...:haha::haha:..οσο γι'αυτο που ρωτας,αν και ειμαστε σε λαθος περιοχη(καπως αλλιως λεγεται αλλα οκ καταλαβες..:lol:)αμα εχεις απλα χρονου ειναι καλυτερα μονος σου...βεβαια εμεις πηγαμε με το βερσους οργανωμενα και ευτυχως γιατι μονοι μας ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση να παμε σε ολα αυτα τα μερη που πηγαμε..για πρωτη φορα ετσι για το ξεψαρωμα ειναι καλυτερα οργανωμενα...αλλα μετα παντα ανεξαρτητος...εξαρταται και απο την παρεα που θα ειστε..παντως σε αλλα μερη του φορουμ εχει οτι πληροφοριες θες να βρεις και τυχον αποριες για το ταξιδι αυτο....παντως ΚΑΝΤΟ...και δε σου ευχομαι γιατι θα περασεις σιγουρα καλα...:p:p:p:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.958
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom