Φολέγανδρος φθηνη διαμονη στη φολεγανδρο?

timasles

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ευχαριστω παιδια απο τα λινκ σας βρηκα 3 δωματια που δεν εμφανιζονταν αλλου.
λιγο ζορικο μου βγαινει το νησι. θελει περισσοτερο ψαξιμο τελικα.
παλιοτερα ειχα μεινει στο αιγαιον στη χωρα που ταν αξιοπρεπεστατο αλλα φετος που ελεγα να συνδυασω κ διακοπες σε αλλα νησια κ ειπαμε να περιορισουμε το μπατζετ διαμονης στη φολεγανδρο (φοιτητες ειμαστε τι να κανουμε). αλλα αυτο που με εξεπληξε ειναι το ποσα ξενοδοχεια με πισινες και εξτρας ξεφυτρωσαν και ποσες λιγες πιο "οικονομικες" επιλογες εμειναν.
γενικα στη χωρα προτιμω
κατι βρεθηκε αλλα πρεπει να κινηθουμε πολυ γρηγορα μου φαινεται.
αλλιως αλλό αμοργός!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
... επίσης μίλαγα με μια φίλη Φολεγανδρόπληκτη και μου έλεγε για κάποια δωμάτια στο Γαλύφο που δεν έχουν ρεύμα όυτε νερό, (κοινές ντουζιέρες/WC αλλά πολύ καθαρά) και μου τα περιέγραφε ρομαντικά και ατμοσφαιρικά, με κεράκια για φως και μέσα στη θάλασσα (παλιά ήταν "κλίματα" δηλαδή γκαραζ για βάρκες...).
Και εγώ έχω γνωστούς που μένανε εκεί! Από τις περιγραφές τους, να προσθέσω ότι η πρόσβαση είναι με χωματόδρομο από την Αγκάλη. Όσο σκέφτομαι τη διαδρομή από τον κεντρικό δρόμο για Αγκάλη, βράδυ, ανατριχιάζω.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Παντου ψαξιμο θελει πλεον. Εχει τυχει να βρω δωματιο πολυ ομορφο οχι απλα αξιοπρεπες στην Ελαφονησο Αυγουστο μηνα που δεν εβρισκα πουθενα δωματιο! Εχει γινει της μοδος και αυτο το νησι και γινεται πανικος.... Θελουμε να μας δωσεις πληροφοριες τι βρηκες και ποσο να το εχουμε στα υποψιν.
 

timasles

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
σημερα αρχιζω τα τηλς και αν βρεθει τιποτα τις προκοπης θα σας το προοθησω αναλυτικα
 

vaneto

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,

και εγώ ψάχνω για δωμάτιο στη Φολέγανδρο 28-29 Ιουλίου και εξεπλάγην όταν το φτηνότερο που έχω βρει ως τώρα είναι 60 ευρώ. Πριν τη Φολέγανδρο θα είμαστε Ανάφη, όπου βρήκα με 35 ευρώ...μεγάλη διαφορά!

Είναι παρακινδυνευμένο να πάμε χωρίς κράτηση και να βρούμε (ή να μας βρουν) μόλις φτάσουμε στο νησί; Ίσως έτσι ρίξουν τις τιμές.

Οτιδήποτε βρείτε θα βοηθήσει πολύ!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλησπέρα,

και εγώ ψάχνω για δωμάτιο στη Φολέγανδρο 28-29 Ιουλίου και εξεπλάγην όταν το φτηνότερο που έχω βρει ως τώρα είναι 60 ευρώ. Πριν τη Φολέγανδρο θα είμαστε Ανάφη, όπου βρήκα με 35 ευρώ...μεγάλη διαφορά!

Είναι παρακινδυνευμένο να πάμε χωρίς κράτηση και να βρούμε (ή να μας βρουν) μόλις φτάσουμε στο νησί; Ίσως έτσι ρίξουν τις τιμές.

Οτιδήποτε βρείτε θα βοηθήσει πολύ!
Τις μέρες που πας, συνήθως έχει κόσμο το νησί. Τώρα βέβαια, με όλα αυτά που έχουν γίνει, δεν θα βρω παράλογο κάποιον να ακυρώσει και τις διακοπές του και να σταθείς...τυχερή. Στο θέμα μας.
Η Φολέγανδρος δεν είναι κιόλας πως σφύζει από ενοικιαζόμενα τουλάχιστον στις τιμές που μπορεί ο μέσος Έλληνας να δώσει. Δεν αναφέρομαι καν σε κάποια - λίγα μεν υπάρχουν δε- που φθάνουν και 150 ευρώ το βράδυ.
Μπες στα λινκ που δώσαμε νωρίτερα να βρεις τηλέφωνα να μάθεις τιμές, χωρίς εικόνα μεν, αλλά θα βρεις κάτι οικονομικό.
Γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή. Σε βρίσκουν στην ανάγκη και στο δίνουν και πιο ακριβό.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είναι παρακινδυνευμένο να πάμε χωρίς κράτηση και να βρούμε (ή να μας βρουν) μόλις φτάσουμε στο νησί; Ίσως έτσι ρίξουν τις τιμές.
Όταν είχα πάει ήταν αντίστοιχη περίοδος (πριν 5 χρόνια) και δεν είχα κάνει κράτηση για το τελευταίο βράδυ. Έψαξα ένα ένα όλα τα καταλύμματα και βρήκα μόνο στο Χώρα στην προνομιακη τιμή των 270ευρώ! και σε άλλο ένα απο ακύρωση 75 ευτύχώς γιατί δεν έχει και παγκάκια! Οπότε καλύτερα να κλείσεις.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Η Ανάφη που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι μαγευτικό νησί. Για όποιον δεν τον ενδιαφέρει η έντονη νυχτερινή ζωή (καθότι έχει μόνο 3-4 μπαράκια), η Ανάφη έχει υπέροχες αμμουδερές παραλίες, τέλειο τοπικό φαγητό, ηρεμία, γραφικότητα κ απίστευτη φιλοξενία από τους ντόπιους. Τώρα σχετικά με Φολέγανδρο, επειδή τη σκεφτόμουν έντονα για φέτος, έχω να πω ότι στα πιο φτηνά δωμάτια (τα οποία τα βρίσκετε όντως από www.folegandros.gr- διαμονή- ενοικιαζόμενα δωμάτια) δεν μου μίλησαν καθόλου καλά (είχα πάρει να κλείσω για αρχές προς μέσα Ιουλίου ίσα-ίσα για να μην προλάβω τις πιο ακριβές τιμές της σεζόν), λες κ μου έκαναν χάρη ένα πράγμα -μη σας πω ότι άκουσα κ 1-2 ελαφρές ειρωνίες, πράγμα που με εκνεύρισε πάρα πολύ. Μόνο ένας κύριος μου μίλησε πολύ καλά (για όποιον ενδιαφέρεται για 65 Ευρώ στα μέσα Ιουλίου με άπλετη θέα στο γκρεμό -κ φαντάζομαι κάπως πιο ακριβά τον Αύγουστο- μπορώ να του στείλω π.μ., δυστυχώς εγώ δεν μπορούσα να τα διαθέσω, αλλιώς θα έκλεινα εκεί, διότι οι άλλοι μου μίλησαν πολύ απρόθυμα, όπως είπα.) Για Αμοργό, που έκλεισα τελικά για φέτος, καμία σχέση (ήδη από 2 τηλ. που έκανα κατάλαβα πόσο πιο πρόθυμοι κ ευγενικοί είναι εκεί οι επαγγελματίες, όπως κ πόσο πιο χαμηλές οι τιμές).
 

timasles

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
παιδες και βενετο που εχουμε τα ίδια σχέδια
υπάρχουν με 65-60 με λιγο παζαρακι για φολέγανδρο
στη χωρα η σπυριδουλα ειναι οικονομικη και η ανθεια ενω το πελαγος στο λιμανι που εχει προσφορα σε σάιτ με ξενοδοχεια
τωρα αρχιζω ψαξιμο για αναφη. γιατι κ εγω εκει θα παω πριν!
κανένα τίπ για εκει?
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
τωρα αρχιζω ψαξιμο για αναφη. γιατι κ εγω εκει θα παω πριν!
κανένα τίπ για εκει?
Τα περισσότερα δωμάτια είναι πολύ οικονομικά αλλά λιτά (εκτός από κάποια τύπου Apollon villas, Όνειρο, summer rooms κτλ). Είτε οικονομικά είτε ακριβά έχουν όλα πιάτο το Αιγαίο (κάποια βλέπουν το άπλετο Αιγαίο κ στο βάθος τη Σαντορίνη άρα έχουν όμορφη δύση κ κάποια άλλα που το αναφέρουν κ στο www.anafi.gr-διαμονή, βλέπουν τη θάλασσα κ τον Κάλαμο, τον 2ο ψηλότερο βράχο της Μεσογείου, άρα έχουν μαγευτική ανατολή). Αμάξι δεν χρειάζεται το νησί, το πολύ-πολύ μηχανάκι ή γουρούνα για καμιά μέρα, αν κ το τοπικό λεωφορείο σε πάει παντού με πολύ τακτικά δρομολόγια εκτός από τις 2-3 βόρειες ακτές που είναι βραχώδεις κ δεν συγκρίνονται με τις υπέροχες αμμουδερές του νοτίου τμήματος.) Όλα στο νησί τα μαθαίνει κανείς με το που πατάει γιατί είναι πολύ αυθεντικό μέρος κ δεν κρύβει (ακόμη) παγίδες ούτε προσφέρεται για ιδιαίτερα τιπς. Απλά πηγαίνεις εκεί κ το απολαμβάνεις!:):clap:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τωρα αρχιζω ψαξιμο για αναφη. γιατι κ εγω εκει θα παω πριν!
κανένα τίπ για εκει?
τιπς δεν εχω..απλα να σου πω κατι που παρατηρησα σε 2 απο τα δωματια που πηρα και που μου εκανε πολυ μα πολυ ασχημη εντυπωση..αλλη τιμη μου ειπαν την μια μερα (που πηρα απλα να ρωτησω) και αλλη την αλλη (που πηρα για να κλεισω)..μιλαμε για μια διαφορα της ταξης των 20ευρω..:shock:
μου ανεβασαν το αιμα στο κεφαλι!!
επισης, μια κυριουλα μου ειπε οτι εχει το δωματιο κενο για 10 νυχτες και δεν μπορει να το δωσει σε εμενα για 4, χωρις πρωτα να εξασφαλισει οτι καποιος θα το κλεισει για τις υπολοιπες 6..:shock::shock:

κατα τα λοιπα, μια χαρα οι τιμες που ακουσα σε γενικες γραμμες και εννοειται σηκωνουν παζαρι!!
αν ενδιαφερεστε παντως για αυγουστο, βιαστειτε!
 

timasles

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ναι αναφη φαινεται υπεροχη και βρηκα πολλα δωματια σε λογικα πλαισια.
αλλα μαλλον θα παμε σικινο γιατι δεν βολευουν οι μερες και τα δρομολογια συνδεσης αναφη-φολεγανδρο
οποτε τωρα μπηκε η σικινος στο πλανο σχετικη ερευνα εχει γινει και αν και βρηκα λιγα για διαμονη νομιζω οτι θα ειναι αρκετα απο επιλογες.
εχει παει κανενας να μου πει εντυπωσεις?
οσο για την αμοργο που συζητηθηκε νωριτερα δν το συζητω την ερωτευτηκα προπερσυ που ειχα παει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom