φοβος για τα αεροπλανα

eclipse00

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Όσο μπαίνεις και διαβάζεις πράγματα στο ίντερνετ, τα οποια δεν μπορούν να απαντηθούν, μόνο χειρότερα θα γίνεσαι. Στο λέω γιατί και εγω είμαι εμμονικό άτομο, και αν μου καρφωθεί μια ιδέα στο μυαλό, όσο χαζή και αν είναι, μου γίνεται έμμονη, και κάθομαι και ψάχνομαι στο ιντερνετ για ωρες. Και φυσικά στο τέλος, τα πράγματα δεν έχουν καμια σχέση με αυτά που περίμενα / πίστευα πως θα συμβούν. Απλά σκέψουν πόσες πτήσεις γίνονται κάθε μέρα, και πόσο σπάνια ακούμε για κάποιο σοβαρό δυστύχημα
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Παιδιά σος θέλω να μπω σε αεροπλάνο να κάνω ένα μακρινό ταξίδι αλλά δεν έχω μπει ποτέ στη ζωή μου όμως τώρα. Και ο λόγος είναι γιατί έχω τραγική υψοφοβία και η σκέψη να μπω σε αεροπλάνο να βρίσκομαι στον αέρα ,να πέσω σε αναταράξεις η κενά αέρος με πιάνει κρύος ιδρώτας και πανικός. Είναι ένας φόβος ο οποίος πρέπει να ξεπεραστεί Δεν μπορώ να κάθομαι άλλο καθηλωμένη. Επέλεξε λοιπόν να πάω κάπου για δύο ώρες προκειμένου να εξοικειωθώ όμως δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω και δεν θέλω να γίνω ρεζίλι στον κόσμο που θα είναι στο αεροπλάνο. Τι να κάνω; να πάρω χάπια αλλά δεν θέλω να είμαι σαν ζόμπι ή να με πιάσει ο ύπνος . Έχω τεράστιο άγχος.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
8.000
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
.....όλοι από κάτι θα πάμε, τουλάχιστον από αεροπορικό, οι κληρονόμοι θα πίνουν στα σχωρεμέμενα μας, :xalara: ......
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.061
Παιδιά σος θέλω να μπω σε αεροπλάνο να κάνω ένα μακρινό ταξίδι αλλά δεν έχω μπει ποτέ στη ζωή μου όμως τώρα. Και ο λόγος είναι γιατί έχω τραγική υψοφοβία και η σκέψη να μπω σε αεροπλάνο να βρίσκομαι στον αέρα ,να πέσω σε αναταράξεις η κενά αέρος με πιάνει κρύος ιδρώτας και πανικός. Είναι ένας φόβος ο οποίος πρέπει να ξεπεραστεί Δεν μπορώ να κάθομαι άλλο καθηλωμένη. Επέλεξε λοιπόν να πάω κάπου για δύο ώρες προκειμένου να εξοικειωθώ όμως δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω και δεν θέλω να γίνω ρεζίλι στον κόσμο που θα είναι στο αεροπλάνο. Τι να κάνω; να πάρω χάπια αλλά δεν θέλω να είμαι σαν ζόμπι ή να με πιάσει ο ύπνος . Έχω τεράστιο άγχος.
Να παρεις χαπια και να κοιμηθεις.
Δεν καταλαβα αν θες τελικα να πεταξεις χωρις πανικο η να ζησεις φουλ τον πανικο απο περιεργεια.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Το μυαλό μας, είναι μεγάλη υπόθεση! Πρέπει να το καταπολεμήσεις από την ρίζα που λέμε κ όχι με προσωρινες λύσεις όπως τα χάπια. Εχω τύχει μπροστά σε κρίση πανικού μιας γυναίκας που προφανώς είχε φοβία κ ήταν λιιιγο τρομακτικο. Θα πρότεινα μια επίσκεψη σε ειδικό τουλάχιστον να σου πει πως να διαχειριστείς μια κρίση πανικού. ( Σε περίπτωση που σου συμβεί) . Να κλείνεις κοντινές σχετικά πτήσεις για αρχή και σιγά σιγά πιο μακρινές και να ταξιδεύεις με ανθρώπους που δεν φοβούνται. Σε περίπτωση αναταράξεων εκείνοι θα μένουν ατάραχοι κ θα μπορούν να διαχειριστούν την φοβία σου με χιούμορ, συζήτηση.

Γενικα μην κάθεσαι σε παράθυρο, χαπακωσου αν θεωρείς ότι θα βοηθήσει, κάνε κάτι που σε ευχαριστεί. Μουσική? Διάβασμα? Σκέψου τα Χριστούγεννα :cool:. Σκέψου όλα αυτά τα ωραία που σε περιμένουν μόλις προσγειωθείς.

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά είμαι της γνώμης ότι οι σκοποί μας πρέπει να είναι μεγαλύτεροι και σημαντικότεροι από οτιδήποτε προσπαθεί να μας κρατήσει μακριά από το να τους πετύχουμε. Φοβίες άγχος αναβλητικοτητα. Όταν το συνειδητοποιήσουμε αυτό θα νιώθουμε σίγουρα πιο γεμάτοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.061
Αν ηταν τοσο απλο οπως να,σκεφτεται ευχαριστα πραγματα καποιος...
Εγω εχω ακροφοβια και δεν μπορω να ανεβω σκαλες με κενο αναμεσα στα σκαλοπατια σε μεγαλο υψος που βλεπεις κατω αλλα δεν εχω πετοφοβια και απολαμβανω τις πτησεις. Θα παρακαλουσα να υπηρχε φαρμακο με επιδραση μονο 10 λεπτα για τις σκαλες.
Επισης επειδη η υψοφοβια μπορει να μην ταυτιζεται με πετοφοβια, μην το δενει καποιος κομπο οτι θα φοβηθει σε πτηση. Δεν ταυτιζονται παντα.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Αν ηταν τοσο απλο οπως να,σκεφτεται ευχαριστα πραγματα καποιος...
Εγω εχω ακροφοβια και δεν μπορω να ανεβω σκαλες με κενο αναμεσα στα σκαλοπατια σε μεγαλο υψος που βλεπεις κατω αλλα δεν εχω πετοφοβια και απολαμβανω τις πτησεις. Θα παρακαλουσα να υπηρχε φαρμακο με επιδραση μονο 10 λεπτα για τις σκαλες.
Επισης επειδη η υψοφοβια μπορει να μην ταυτιζεται με πετοφοβια, μην το δενει καποιος κομπο οτι θα φοβηθει σε πτηση. Δεν ταυτιζονται.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες με την φοβία. Εύχομαι να βρείς έναν τρόπο να την καταπολεμήσεις. Είναι όμως μια φοβία που δεν σε κρατάει μακριά από σημαντικα πράγματα και μπορείς να μην την ξεπεράσεις αλλά να την παρακάμπτεις.
όταν κάποιος φοβάται τα ύψη και το αεροπλάνο βρίσκεται στον αέρα αμέσως νιωθεις αμήχανα. Νομίζω λοιπόν ότι δεν ταυτίζονται ως φοβιες αλλά είναι αλληλένδετες.
Για να επανέλθω λίγο στο counseling επιμένω ότι το μυαλό μας είναι ο σύμμαχός μας και δεν μιλαω εκ του ασφαλους. Δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλία αυτοπεποίθησης ή life coaching ούτε έχω κάνει ψυχοθεραπεία κ τα σχετικά. Έκατσα σκέφτηκα πως θέλω να είναι η ζωή μου τι με κρατάει μακριά από αυτά που θέλω κ προσπαθώ να τα καταπολεμώ. Πολλες φορές αγχώνομαι υπερβολικά και όταν βάζω το μυαλό μου να δουλέψει να υπερισχύσει του συναισθήματος ή της φοβίας μου έρχομαι πιο κοντά στον στόχο μου. Δεν ξέρω πως μου έχει σκάσει έτσι αλλά καλώς έσκασε.
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Να παρεις χαπια και να κοιμηθεις.
Δεν καταλαβα αν θες τελικα να πεταξεις χωρις πανικο η να ζησεις φουλ τον πανικο απο περιεργεια.
Όχι ρε φιλενάδα.. Δεν θέλω να ζήσω τον πανικό 😅🤣😂🤣😂🤣😂
Δεν θέλω όμως να γίνω και ρεζίλι Γιατί πραγματικά δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω Θέλω πάρα πολύ να αρχίσω να κάνω μακρινά ταξίδια όμως πάντοτε με κρατούσε πίσω είτε είχα παρέα είτε μόνη μου το μεγάλο θέμα αεροπλάνο. Καιρός όμως είναι να αντιμετωπίσω το φόβο μου και να πάω παραπέρα δεν μπορώ να χάνω ευκαιρίες για αυτό το πράγμα. Και άμα κοιμηθώ ρε συ δεν αντιμετωπίζω το φόβο μου έτσι ίσα-ίσα είμαι πιο ευάλωτη. Σκέφτηκα να πάρω xanax να είμαι λίγο πιο ζεν πιο χαλαρή πιο ήρεμη αλλά δεν θέλω να είμαι και κοιμισμένη και μετά να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.061
Όχι ρε φιλενάδα.. Δεν θέλω να ζήσω τον πανικό 😅🤣😂🤣😂🤣😂
Δεν θέλω όμως να γίνω και ρεζίλι Γιατί πραγματικά δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω Θέλω πάρα πολύ να αρχίσω να κάνω μακρινά ταξίδια όμως πάντοτε με κρατούσε πίσω είτε είχα παρέα είτε μόνη μου το μεγάλο θέμα αεροπλάνο. Καιρός όμως είναι να αντιμετωπίσω το φόβο μου και να πάω παραπέρα δεν μπορώ να χάνω ευκαιρίες για αυτό το πράγμα. Και άμα κοιμηθώ ρε συ δεν αντιμετωπίζω το φόβο μου έτσι ίσα-ίσα είμαι πιο ευάλωτη. Σκέφτηκα να πάρω xanax να είμαι λίγο πιο ζεν πιο χαλαρή πιο ήρεμη αλλά δεν θέλω να είμαι και κοιμισμένη και μετά να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου.
Εγω που φοβαμαι διηπειρωτικο, θα επαιρνα ο,τι χημικο υπαρχει κι ας κοιμομουν.
Αλλιως ψυχοθεραπεια.
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Να κλείνεις κοντινές σχετικά πτήσεις για αρχή και σιγά σιγά πιο μακρινές και να ταξιδεύεις με ανθρώπους που δεν φοβούνται. Σε περίπτωση αναταράξεων εκείνοι θα μένουν ατάραχοι κ θα μπορούν να διαχειριστούν την φοβία σου με χιούμορ, συζήτηση.

Γενικα μην κάθεσαι σε παράθυρο, χαπακωσου αν θεωρείς ότι θα βοηθήσει, κάνε κάτι που σε ευχαριστεί. Μουσική? Διάβασμα? Σκέψου τα Χριστούγεννα :cool:. Σκέψου όλα αυτά τα ωραία που σε περιμένουν μόλις προσγειωθείς.
Φίλε μου συμφωνώ σε κάθε λέξη που γράφεις... Υπέρ αγαπάω τα ταξίδια θέλω να αρχίσω να κάνω μακρινά ταξίδια και δεν θέλω να σταθεί εμπόδιο σε αυτό η φοβία μου θέλω να την ξεπεράσω δεν θέλω να φοβάμαι κάτι τόσο απλό. Βέβαια έχω μεγάλη υψοφοβία και από παιδί ακόμα και στα luna park έμπαινα μόνο στη ρόδα και εκεί όταν η ρόδα ήταν μεγάλη η κουνούσε λιγάκι με έπιανε ένα τρέμουλο στην καρδούλα μου. Τώρα όσον αφορά αυτό που λες για την εξάσκηση το πιστεύω πάρα πολύ για αυτό και επειδή θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Ινδία πρέπει πρώτα να εξοικειωθώ κάνοντας μικρότερης ώρας και απόστασης .Έτσι αποφάσισα να κάνω ένα ταξιδάκι 2 ωρών συνεπώς είναι άμεσο και πρέπει άμεσα να έρθω αντιμέτωπη με το φόβο μου. Θα πάω με φίλο μου όποιος έχει ταξιδέψει άπειρες φορές με αεροπλάνο Άρα είναι πολύ έμπειρος εξοικειωμένος όμως μου είπε ότι αν τον φρικάρω και αρχίζω να ουρλιάζω και να χτυπιέμαι και να κουνιέμαι καλύτερα να επιλέξω να κάτσω μόνη μου κάτι το οποίο δεν μου άρεσε αλλά δεν μπορώ να του το επιβάλλω κιόλας.στο παράθυρό μου αρέσει πάντοτε να κάθομαι Όταν ταξιδεύω πιστεύεις ότι θα με αγχώσει περισσότερο ίσα-ίσα εγώ σκέφτηκα ότι αν βλέπω τη διαδρομή ίσως να χαλαρώσω βέβαια από την άλλη σκέφτομαι ότι την διαδρομή που θα παρατηρώ θα είναι πάνω στα σύννεφα στον αέρα οπότε ίσως να έχεις και δίκιο. Ωχ τι θα κάνω..

Εγω που φοβαμαι διηπειρωτικο, θα επαιρνα ο,τι χημικο υπαρχει κι ας κοιμομουν.
Αλλιως ψυχοθεραπεια.
Τι είναι αυτό καλέ;
Μου αρέσει που εγώ χέζομαι απαναθιο μου να μπω σε αεροπλάνο αλλά κατά τα άλλα οραματίζομαι ταξίδια υπερπαραγωγή 🤣🤣🤣 Ανταρκτική Ισλανδία Αυστραλία.... Αν πάρω xanax Θα το καταλάβει κανείς η θα είμαι σαν ζόμπι ή θα είμαι απλά σε φάση ζεν; γιατί δεν θέλω να σέρνομαι κιόλας ,πώς θα ακολουθήσω μετά το πρόγραμμα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.061
Τι είναι αυτό καλέ;
Αν πάρω xanax Θα το καταλάβει κανείς η θα είμαι σαν ζόμπι ή θα είμαι απλά σε φάση ζεν; γιατί δεν θέλω να σέρνομαι κιόλας ,πώς θα ακολουθήσω μετά το πρόγραμμα;
Που να ξερω. Γι αυτο δεν παω διηπειρωτικα.
Μπορεις να ρωτησεις τον ψυχιατρο που θα τα συνταγογραφησει υποθετω.
Γενικα χωρις να δεις καποιον ψυ, μην περιμενεις απο φιλο, φορουμ κλπ. Αλλιως ολοι θα ξεπερνουσαν τις φοβιες με πατ πατ στην πλατη.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
η σκέψη να μπω σε αεροπλάνο να βρίσκομαι στον αέρα ,να πέσω σε αναταράξεις η κενά αέρος με πιάνει κρύος ιδρώτας και πανικός
Και εγώ το ίδιο πάθαινα μέχρι που διάβασα ότι τα αεροπλάνα είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να μην έχουν θέμα με τις αναταράξεις.
Επίσης ότι είναι το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς. Είναι πολύ βασικό στην αντιμετώπιση της φοβίας να εμπιστευτείς το αεροπλάνο.
Είναι ένας φόβος ο οποίος πρέπει να ξεπεραστεί
Συμφωνώ. Αν κρίνω εξ ιδίων, γίνεται. Θέλει χρόνο και προσπάθεια αλλά γίνεται.
Επέλεξε λοιπόν να πάω κάπου για δύο ώρες προκειμένου να εξοικειωθώ όμως δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω και δεν θέλω να γίνω ρεζίλι στον κόσμο που θα είναι στο αεροπλάνο.
Πρώτη φορά θα πήγαινα κάπου ακόμη πιο κοντά. Για παράδειγμα θα πήγαινα από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη, παρέα με άτομο που ξέρει την φοβία μου. Μία ώρα πτήση.
. Τι να κάνω; να πάρω χάπια αλλά δεν θέλω να είμαι σαν ζόμπι ή να με πιάσει ο ύπνος . Έχω τεράστιο άγχος.
Βαλεριάνα. Φυσικό πρoϊόν και δοκιμασμένο, ειδικά σε οργανισμούς που δεν έχουν καταναλώσει πολλά φάρμακα γενικώς. Καλμάρεις χωρίς να γίνεσαι ζόμπι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom