φοιτητες!!!

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πριν πολλά χρόνια, όταν ήμουνα φοιτήτρια στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης, είχαμε πάει μια εκδρομή στη Γερμανία οργανωμένη από την DAAD, το γερμανικό οργανισμό υποτροφιών. Το ταξίδι κράτησε 23 ημέρες και περιλάμβανε πρόγραμμα επισκέψεων σε πανεπιστήμια και εργοστάσια σχετικά με την ειδικότητά μας. Όλα ήταν οργανωμένα από τους γερμανούς και τα μόνα έξοδα που πληρώσαμε ήταν τα μεταφορικά μας. Φαντάζομαι ότι και τώρα θα υπάρχουν ανάλογα προγράμματα, αρκεί κάποιοι φοιτητές να τα ψάξουνε και να τα διεκδικήσουνε.
 

bitudimitra

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Mariath αυτό είναι σιγουρα μια καλή ευκαιρία..και είμαι σιγουρη ότι θα ήτανε πολύ μοναδική εμπειρια!Ενας φίλος μου που σπούδαζε πάτρα,στα πλαίσια εκπονησης της πτυχιακής του πήγε για ενα μήνα Ισλανδία, αν θυμάμαι καλα, και το μόνο που πλήρωσε ήταν τα μεταφορικα!Ειχα και εγώ αυτη την ευκαιρία όταν εκανα την πτυχιακή μου,αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη.....(ελλειψη χρημάτων ήταν η δικαιλογία της σχολής).
Οπότε όσοι ακομα μπορείτε(και ενδιαφερεστε) ψαξτε το..κυνηγηστε το καλυτερα,γιατί αλλιώς δεν βγάζεις ακρη!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
τώρα ανάκαλυψα αυτό το θέμα, εγώ είμαι φοιτητής στο φυσικό της αθήνας και με τους ρυθμούς που πάω μάλλον θα είμαι για αρκετό καιρό ακόμα... έχω 2 βδομάδες εξεταστική ακόμα και περιμένω πώς και πώς τη 29η σεπτεμβρίου να ξεκουραστώ
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
το καλοκαίρι που είχα πάει παρίσι δεν είχα βγάλει την κάρτα ISIC που λέτε, αλλά έδειχνα το διαβατήριο, και επειδή είμαι κάτοικος ΕΕ κάτω των 25 ετών σε κάποιους χώρους είχα έκπτωση (πχ άιφελ) ενώ σε άλλους δεν πλήρωσα τίποτα (πάνθεον, και αψίδα θριάμβου)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Παιδιά, μήπως έχει ασχοληθεί κανένας ή ξέρει κάποιον που να έχει ασχοληθεί με προγράμματα πρακτικής εργασίας στο εξωτερικό, από φορείς όπως η AIESEC κλπ; Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα αυτά που ακούω από δω κι από κει, ωστόσο η ιστοσελίδα τους δεν παρέχει αρκετές πληροφορίες και έχω ψιλοχαθεί!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλησπέρα σας παίδες,

μια μικρή απορία
τις προάλλες έχασα το φοιτητικό πάσο μου, και μου είπαν ότι καινούργιο θα παραλάβω μέσα στην εβδομάδα ή την άλλη βδομάδα.
Μιας και την άλλη Τετάρτη επισκέπτομαι τα πάτρια εδάφη για το Πάσχα, και θα ήθελα να μάθω, στα ΜΜΜ ή στα μουσεία θα πρέπει να δείχνω και το πάσο και την ISIC ή φτάνει μόνο η ISIC?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλησπέρα σας παίδες,

μια μικρή απορία
τις προάλλες έχασα το φοιτητικό πάσο μου, και μου είπαν ότι καινούργιο θα παραλάβω μέσα στην εβδομάδα ή την άλλη βδομάδα.
Μιας και την άλλη Τετάρτη επισκέπτομαι τα πάτρια εδάφη για το Πάσχα, και θα ήθελα να μάθω, στα ΜΜΜ ή στα μουσεία θα πρέπει να δείχνω και το πάσο και την ISIC ή φτάνει μόνο η ISIC?
αρκει μονο η isic.. το πασο το δειξεις δεν το δειξεις δεν θα καταλαβουν και τιποτα..

για την ιστορια να πω, οτι στο λονδινο που πηγα πριν λιγες μερες, επιχειρησα να εξασφαλισω φοιτητικο εισιτηριο μονο με την επιδειξη του πασο και φυσικα δεν το δεχτηκαν!!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
εννοείται να πας και να μην αφήσεις καμια κακιά σκέψη να γινει εμπόδιο! εγώ την προηγούμενη βδομάδα έχασα το τετραήμερο παρισάκι λόγω εξετάσεων , αλλά δε γινόταν αλλιώς! σχεδόν ολα διορθώνονται! μην το σκέφτεσαι !


Εγώ σπουδάζω Φιλολογία 4ο έτος και έχω να σας διηγηθώ την τρελή γκαντεμιά μου! Τον Οκτώβρη ανακοινώθηκαν από τη γραμματεία οι ημερομηνίες έμαρξης και λήξης της εξεταστικής του Γενάρη, της τωρινής δηλαδή, και ήταν 19/1 ως 13/2. Ωραία; Ωραία! Κλείνω λοιπόν ολόχαρη τα εισιτήριά μου για Βερολίνο, στις 15 του Φλεβάρη (ώστε να έχω 2 μέρες μετά τη λήξη της εξεταστικής για να ετοιμάσω τη βαλίτσα μου!). Μετά αρχίζουν οι καταλήψεις και οι πορείες, στις οποίες μάλιστα πήγαινα ανελλιπώς, και κάπου στα τέλη Δεκέμβρη άρχισαν να πλανώνται φήμες περί παράτασης του εξαμήνου ή και μεταφοράς της εξεταστικής τον Σεπτέμβρη (άλλο που δεν ήθελα). Ε, φαντάζεστε τί έγινε τελικά... Αποφάσισαν η εξεταστική να γίνει κανονικά, με ένα μήνα καθυστέρηση βέβαια, και φυσικά το εαρινό εξάμηνο θα αργήσει να τελειώσει (άρα το Καλοκαίρι θα δίνουμε μαθήματα μέχρι τον Αύγουστο). Αλλά το θέμα είναι ότι οι νέες ημερομηνίες της εξεταστικής είναι 16/2 ως 13/3... Κι εγώ φεύγω στις 15 του μήνα για 8 μέρες!:shock: :haha: Δηλαδή θα χάσω 3 μαθήματα απ'τα 7 που σκόπευα να δώσω, επειδή θα είμαι διακοπές. Αλλά δεν το έκανα και επίτηδες! Το θέμα είναι επίσης ότι χαλάστηκα κάπως, γιατί σκόπευα να τα περάσω όλα (ενώ τώρα άντε να περάσω 3), και πάω πολύ πίσω, ε, και όσο νά' ναι είναι περίεργο να τριγυρίζω στην Unter den Linden την ώρα που θα έδινα Γλωσσολογία. Μπορείτε να με καθησυχάσετε; Να μου πείτε ότι δεν τρέχει τίποτα; Ότι βρε αδερφέ, τα ταξίδια θα μας μείνουν! Ότι τα μαθήματα θα τα δώσω κάποια στιγμή, και στην τελική ένα τέτοιο ταξίδι θα μου προσφέρει πολλά περισσότερα από ένα κωλομάθημα. Εεε;

ΥΓ.Παιδιά να ρωτήσω κ εγώ για την isic κάτι, ώστε να τη βγάλω πριν φύγω; Αν πχ τη δείξω στα μουσεία του Βερολίνου ή της Μαδρίτης, θα έχω σίγουρα τόσο μεγάλη έκπτωση (50%); Γιατί στο Βερολίνο σκοπεύω να αγοράσω την τριήμερη κάρτα ελεύθερης πρόσβασης σε άπειρα μουσεία και θα με συνέφερε αν υπάρχει και εκεί η έκπτωση με την isic. Δηλαδή όντως αναγνωρίζεται πανευρωπαϊκώς και γενικώς, ή μπορεί να τη δέχονται (ή να μην την δέχονται) κατά περίπτωση; :)
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Πριν πολλά χρόνια, όταν ήμουνα φοιτήτρια στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης, είχαμε πάει μια εκδρομή στη Γερμανία οργανωμένη από την DAAD, το γερμανικό οργανισμό υποτροφιών. Το ταξίδι κράτησε 23 ημέρες και περιλάμβανε πρόγραμμα επισκέψεων σε πανεπιστήμια και εργοστάσια σχετικά με την ειδικότητά μας. Όλα ήταν οργανωμένα από τους γερμανούς και τα μόνα έξοδα που πληρώσαμε ήταν τα μεταφορικά μας. Φαντάζομαι ότι και τώρα θα υπάρχουν ανάλογα προγράμματα, αρκεί κάποιοι φοιτητές να τα ψάξουνε και να τα διεκδικήσουνε.

προσωπικά έχω πάει με τη σχολή αρκετές εκδρομές εντος ελλάδας αλλά ήταν τα πάντα πληρωμένα οσον αφορά στα μεταφορικά και τις διαμονές γατι ήταν εκπαιδευτικές και υποχρεωτικές.
όμως αυτές που κάνουν άλλες σχολές πχ πολ.μηχανικοι , αρχιτεκτονες , φαρμακοποιοί δεν είναι έτσι. πληρώνεις αρκετ΄χρήματα και απλά υπάρχει ο συντονιστής καθηγητής. και σ αυτές τις περιπτώσεις τα χρήματα που ζητάνε μου φαίνονται τραγικά (πχ 700 ευρώ για 4-5 μέρες σε μια ευρωπαική πόλη)
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Mariath αυτό είναι σιγουρα μια καλή ευκαιρία..και είμαι σιγουρη ότι θα ήτανε πολύ μοναδική εμπειρια!Ενας φίλος μου που σπούδαζε πάτρα,στα πλαίσια εκπονησης της πτυχιακής του πήγε για ενα μήνα Ισλανδία, αν θυμάμαι καλα, και το μόνο που πλήρωσε ήταν τα μεταφορικα!Ειχα και εγώ αυτη την ευκαιρία όταν εκανα την πτυχιακή μου,αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη.....(ελλειψη χρημάτων ήταν η δικαιλογία της σχολής).
Οπότε όσοι ακομα μπορείτε(και ενδιαφερεστε) ψαξτε το..κυνηγηστε το καλυτερα,γιατί αλλιώς δεν βγάζεις ακρη!
φιλος?ισλανδία?πάτρα?πτυχιακή?περιμένω να γίνεις λεπτομερέστατη!!!;)
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Παιδιά, μήπως έχει ασχοληθεί κανένας ή ξέρει κάποιον που να έχει ασχοληθεί με προγράμματα πρακτικής εργασίας στο εξωτερικό, από φορείς όπως η AIESEC κλπ; Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα αυτά που ακούω από δω κι από κει, ωστόσο η ιστοσελίδα τους δεν παρέχει αρκετές πληροφορίες και έχω ψιλοχαθεί!
βρήκες άκρη ή να σε κατατοπίσω?:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.513
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom