Κίνα ψηνεται ταξιδακι για κινα!!!

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.525
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Το ωραιο ειναι οτι μερικοι κινεζοι δεν καταλαβαινουν ουτε τα δικα τους κινεζικα! Αναλογα με το ποσο μορφωμενος ειναι κανεις ξερει και περισσοτερα γραμματα. Οποτε αν ενα γραμμα αντιστοιχει σε μια λεξη, δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να συνενοηθειτε... Ακομα και η παντομιμα δεν βοηθαει καθολου! Να περιγραφεις κατι και να σε κοιτανε σαν εξωγηινο!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το ωραιο ειναι οτι μερικοι κινεζοι δεν καταλαβαινουν ουτε τα δικα τους κινεζικα! Αναλογα με το ποσο μορφωμενος ειναι κανεις ξερει και περισσοτερα γραμματα. Οποτε αν ενα γραμμα αντιστοιχει σε μια λεξη, δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να συνενοηθειτε... Ακομα και η παντομιμα δεν βοηθαει καθολου! Να περιγραφεις κατι και να σε κοιτανε σαν εξωγηινο!!!
Αν ομως κανεις πως αγοραζεις κατι απο αυτον που ρωτας, να δεις που θα μαθει και ελληνικα για να στο πουλησει. Εγω ετσι εκανα οταν εβρισκα τα σκουρα, αγοραζα χαζοπραγματακια και ρωτουσα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Τι να το κανεις το κινεζικο πρακτορειο? Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες απο πολη σε πολη της ταξης της 1,5 - 2,5 ωρων (με αεροπλανο) οπότε επιλεγεις μετακινηση με τρενο ή αεροπλανο, τοπικα χρησιμοποιεις ταξι που ειναι παμφθηνα. Οσο για τη συννενοηση ζητας απο το ξενοδοχειο να σου γραψουν στα κινεζικα εκει που θελεις να πας ή εχεις μια συλλογη φωτογραφιων για τα μερη που αναγνωριζονται οπτικα και τις δειχνεις στον ταξιτζη ή στον περαστικο αν χαθεις.
Ισως να εχεις δίκιο.... αυτό που σκέφτομαι ομως είναι οτι οταν το πρόγραμμα είναι στριμωγμένο, δεν εχεις περιθώρια για πολλα χασίματα/ψαξίματα κλπ!!! Βεβαια η γνώμη οσων ήδη εχουν κανει το ταξίδι ειναι πολύτιμη οποτε περιμένω τις ιδεες σας!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.345
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι να το κανεις το κινεζικο πρακτορειο?.
θα σου προσφέρει αεροπορικά σε καλύτερη τιμή απ' ότι θα τα βρεις μόνος. συν την άνεση του συνολικού πακέτου.
αυτό που σκέφτομαι ομως είναι οτι οταν το πρόγραμμα είναι στριμωγμένο, δεν εχεις περιθώρια για πολλα χασίματα/ψαξίματα κλπ
σωστά. την ημερήσια από Πεκίνο στο Ξιάν την έκανα με αυτό:
China Travel, China Travel Agency, China Tours, Yangtze River Cruise
άψογη εξυπηρέτηση, πολύ χαμηλότερη τιμή στα αεροπορικά από ότι έβρισκα μόνος και το κυριότερο 8ωρη ξενάγηση με λιμουζίνα σε πολύ χαμηλή τιμή.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ευχαριστώ Samion το εχω τσεκάρει αυτό το γραφείο και εχουμε μιλήσει/κανονίσει κάποια πιθανά σενάρια του ταξιδιού.Ειναι πιο ακριβό απο άλλα πρακτορεία στην Κινα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.525
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
γιατι βρε παιδια δεν λεει κανεις για μασαζ στην Κινα; Ειναι και οι πρωτοι!!! Δεν λεει να πατε Κινα και να μην κανετε ενα μασαζ!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα καλυτερα χανω δηλαδη EIRHNH2 που δεν παω Κινα ε;
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Κι εγω για Κινα προσανατολιζομαι βρε παιδια, το καλοκαιρι.Εχω μπει στη διαδικασια συλλογης πληροφοριων.Εχει παει κανεις με τρενο Πεκινο-Λασα;
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Κι εγω για Κινα προσανατολιζομαι βρε παιδια, το καλοκαιρι.Εχω μπει στη διαδικασια συλλογης πληροφοριων.Εχει παει κανεις με τρενο Πεκινο-Λασα;
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
Υπαρχει ενα post για το τρενο Λασα-Πεκινο... Ο Γιωργος το εχει κάνει και εχει γράψει νομίζω εκεί. Αν ολα πανε καλά θα μπορεσω να σου απαντησω την ανοιξη.:clap:
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Ευχαριστω για την πληροφορια Skoumpi!!Εισαι κι εσυ ενθουσιασμενη για το ταξιδι οπως κι εγω;:clap:Πρεπει να ειναι καταπληκτικαααα!Οταν γυρισεις πρεπει να μου πεις λεπτομερειες!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ευχαριστω για την πληροφορια Skoumpi!!Εισαι κι εσυ ενθουσιασμενη για το ταξιδι οπως κι εγω;:clap:Πρεπει να ειναι καταπληκτικαααα!Οταν γυρισεις πρεπει να μου πεις λεπτομερειες!
Ετσι ακριβώς..... Αυτό ειναι που μου αρέσει στα ταξίδια, μπορείς να είσαι χαρούμενος/ενθουσιασμένος για οσο καιρό το σχεδιάζεις, να το ζεις τις μέρες που θα είσαι εκεί και να το αναπολείς για ενα χρονικό διαστημα μετά!!
Φυσικά και θα σου δωσω όσες πληροφορίες χρειαστείς όταν γυρίσω! Τι σκεφτεσαι να κάνεις; Εμεις θα πάμε Σαγκάη-ΓκουελΊν-Λάσα-Σιαν-Πεκίνο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.823
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom