Γαλλία Γερμανία Ελβετία 10 μέρες-Μέλανας Δρυμός,Αλσατία,Βάδη & Europa Park

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
θα πάω αρχές Αυγούστου στην Αλσατία. Εχω κλεισει να ερθω απο Ζυρίχη και απο εκει θα νοικιάσω ενα αυτοκινητο.
Απλα σκεφτομαι να μεινω μερικες μερες στο Κολμαρ και απο εκει να πηγαινω στα γυρω χωριά.
Και μετα ισως στην Χαιδεμβεργη.
Μπορειτε να μου προτεινετε κάτι άλλο ;
Τελικά πού κατέληξες;
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Το επόμενο πρωί ,ξανά στο αυτοκίνητο, με προορισμό το κοντινό Schwetzingen(20 λεπτά απο Χαιδελβέργη) και συγκεκριμένα το Schwetzingen Palace.

Τον 18ο αιώνα, ήταν η θερινή κατοικία του εκλέκτορα Carl Theodor, ενος ισχυρού και πλούσιου πρίγκιπα, ήταν επίσης ένα από τα μέλη που επέλεγαν τους Αγίους Ρωμαίους αυτοκράτορες. View attachment 33664


Το Schwetzingen Palace ξεκίνησε ως ένα κάστρο αλλά επεκτάθηκε στο πέρασμα των αιώνων και μετατράπηκε σταδιακά σε ένα κομψό παλάτι.
Πρόκειτε για ένα στολίδι του 18ου αιώνα , με τα κτίρια, τους κήπους, και το θέατρο.

View attachment 33665


Είναι ευρέος γνωστό για τους όμορφους κήπους του- μια πραγματική όαση πρασίνου.
Απολαύσαμε τα εκλεκτά παραδείγματα των διαφόρων μορφών σχεδιασμού κήπου, από τα γεωμετρικά μπαρόκ μέχρι το φυσικό τοπίο της αγγλικής αισθητικής.
View attachment 33666

Καλα ντροπη ηρθατε στην πολη μου και δεν λετε τιποτα....κριμα
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
χαχα, πανε μερικα χρονια απο τοτε.....πολυ θα θελα να ξαναρθω
ευκαιρια λοιπον να ξανα ερθετε...ειδικα με αυτες τις προσφορες που βγαζει η ryanair....απο που μας ερχεστε εσεις;
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα στην παρεα....χρειαζομαι την βοηθεια σας...σκοπευουμε να επισκεφθουμε Todtnauberg στην Γερμανια για σκι, βρισκεται κοντα στο Freiburg.Εχει επισκεφθει κανεις την περιοχη, μπορει να μου δωσει συμβουλες και να μου προτεινει αξιοθεατα, μαγαζια κλπ;
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Θα ήθελα μια βοήθεια για τις διανυκτερευσεις μου! Πρόκειται για ταξίδι 7 διανυκτερευσεων στην περιοχή. Μας ενδιαφέρει να δούμε από Βασιλεία (το νοτιότερο) μέχρι Χαϊδελβέργη (το βοριοτερο) το πολύ. Η 7η νύχτα είναι σίγουρα στο Baden Baden, γιατί πετάμε πολύ νωρίς την 8η μέρα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε να μοιράσω τα υπόλοιπα 6 βράδια?
Βέβαια, θέλουμε να δούμε Αλσατία και Μελανα δρυμό.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Σίγουρα δυο βραδιά Στρασβουργο και δυο βραδιά Κολμαρ,εκτός εαν κάνετε τρεις διανυκτέρευσης Στρασμβουργο και να ΠΑΤΕ μια μέρα Κολμαρ ,εαν έχετε αυτοκίνητο.Η περιοχή γύρω από το Κολμαρ ειναι πανέμορφη.Γενικα η Αλσατία ειναι παρά πολύ όμορφη.Εγω θα σας έλεγα να περάσετε από το Μπατεν Μπατεν και να κάνετε μια διανυκτέρευση στην Χαιδεμβεργη.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ναι ναι, με αυτοκίνητο θα είμαστε. Δεν το διευκρίνησα. Θα το νοικιάσουμε από το αεροδρόμιο του Baden Baden.
Οπότε πως μοιράζουμε τα 6 βράδια που μας απομένουν? Εντάξει, όχι να αλλάζουμε κάθε βράδυ ξενοδοχείο. Ας είναι μέχρι 3 ξενοδοχεία το πολύ (μαζί με αυτό του Baden Baden).
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Πες μας ποτε θα πατε και αν προτιματε πολεις η μικρα χωρια και φυση?
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ναι ναι, με αυτοκίνητο θα είμαστε. Δεν το διευκρίνησα. Θα το νοικιάσουμε από το αεροδρόμιο του Baden Baden.
Οπότε πως μοιράζουμε τα 6 βράδια που μας απομένουν? Εντάξει, όχι να αλλάζουμε κάθε βράδυ ξενοδοχείο. Ας είναι μέχρι 3 ξενοδοχεία το πολύ (μαζί με αυτό του Baden Baden).
1.Στρασβουργο
2.Στρασβουργο.
3.Στρασβουργο-Οbernal-Riguewihr-COLMAR.
4.Κολμαρ.
5.Κολμαρ-TRIBERG-Gegenbach-Baden Baden.
6.Baden Baden -Χαιδεμβεργη-Baden Baden
7 .Baden Baden.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom