11 πόλεις ανά τον κόσμο όπου το φαγητό του δρόμου αποτελεί απόλαυση.

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
11 πόλεις άνα τον κόσμο όπου το φαγητό δεν θα σας απασχολήσει και πολύ καθώς θα φάτε παντού καλά ακόμα και στο πόδι. Το θέμα είναι για μια ακόμα φορά από τους ταξιδιωτικούς οδηγούς Frommer’s και μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα στην ιστοσελίδα τους.

1. Μπανγκόγκ- Ταϋλάνδη.

2. Τελ Αβίβ- Ισραήλ.
3. Κωνσταντινούπολη- Τουρκία.
4. Παρίσι- Γαλλία.
5. Πόλη του Μεξικού- Μεξικό.
6. Χόνκ Κόνγκ- Κίνα.
7. Κουάλα Λουμπούρ- Μαλαισία.
8. Βομβάη- Ινδία.
9. Τόκιο- Ιαπωνία.
10. Σιγκαπούρη- Σιγκαπούρη.
11. Μαρακές- Μαρόκο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Από τις παραπάνω πόλεις έχω δοκιμάσει φαγητό του δρόμου μόνο σε τρεις από αυτές: Παρίσι, Κωνσταντινούπολη και Μπανγκόγκ. Περιττό να πω ότι και στις τρεις ήταν υπέροχο το φαγητό με το Παρίσι να κερδίζει όμως κατά κράτος τις άλλες δυο πόλεις. Όσον αφορά τις υπόλοιπες πόλεις ελπίζω να έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω το φαγητό τους μελλοντικά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Χαχαχα, θα το μετατρέψουμε κι αυτό το νήμα σε paris vs rome war! Γουστάρω...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν και έχω αρκετά χρόνια να επισκεπτώ το Παρίσι θεωρώ ότι το street food δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς. Και ναι, αναφέρομαι στις κρέπες, στις μπαγκέτες και στις τάρτες που μπορεί να φάει κάποιος στο Παρίσι, οι οποίες μ' αρέσουν πολύ και όποτε μου δωθεί η ευκαιρία θα τις τιμήσω και πάλι.

Τώρα το που τα έφαγα όλα αυτά και μου άρεσαν δεν μπορώ να σας πω γιατί δεν συγκράτησα τα ονόματά τους αλλά μπορώ να τα σχεδιάσω σε έναν χάρτη αν πραγματικά ενδιαφέρεστε.

Πάντως, θα ήταν πολύ πιο εποικοδομητικό για το φόρουμ, αντί να σχολιάζετε την δική μου απάντηση, να καταθέσετε τις δικές σας εμπειρίες για τις υπόλοιπες πόλεις της λίστας.
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Εκτος λιστας...αλλα το σουβλακι μας ,το υγιεινοτερο και νοστιμοτερο "βρωμικο"...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν και έχω αρκετά χρόνια να επισκεπτώ το Παρίσι θεωρώ ότι το street food δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς. Και ναι, αναφέρομαι στις κρέπες, στις μπαγκέτες και στις τάρτες που μπορεί να φάει κάποιος στο Παρίσι, οι οποίες μ' αρέσουν πολύ και όποτε μου δωθεί η ευκαιρία θα τις τιμήσω και πάλι.

Αν τα μαγαζιά αυτού του είδους θεωρούνται "street food", τότε μάλλον δίδεται άλλη έννοια στον όρο και - υπ' αυτην την προϋπόθεση - το Παρίσι έχει θέση στη λίστα. Δεν νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι από εμάς την εννοούμε έτσι. Εξ αυτού και τα σχόλια που μάλλον σ' έκαναν να παρεξηγηθείς λιγάκι.

Για τον ίδιο λόγο δεν έχει θέση και η Ελλάδα - εκτός κι αν θεωρήσουμε σαν street food τις διάφορες καντίνες για τις οποίες, όμως, δε νομίζω να έχουν πολλοί να κάνουν θετικά σχόλια. Εξαιρείται η "μαμά Τερέζα" στη Θεσσαλονίκη.

Πάντως, θα ήταν πολύ πιο εποικοδομητικό για το φόρουμ, αντί να σχολιάζετε την δική μου απάντηση, να καταθέσετε τις δικές σας εμπειρίες για τις υπόλοιπες πόλεις της λίστας.


Κι αφού θέλεις να κάνεις γκάλλοπ, να σου πώ ότι έχω δοκιμάσει σε 6 πόλεις απ' αυτές της λίστας (συμπεριλαμβανομένου και του Παρισιού! ), στις υπ' αριθ. 1,3,4,7,8 και 10, εκ των οποίων θα έβαζα το Παρίσι στην τελευταία θέση και την Σιγκαπούρη στην προ-τελευταία. Τις άλλες 4 δεν τις ξεχωρίζω μεταξύ τους γιατί απλούστατα εκεί δε μιλάμε για καλύτερο-χειρότερο street food αλλά για το αν μας αρέσει η κουζίνα ή όχι. Κι εμένα μ' αρέσουν όλες.
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Where is greek souvlaki oeo? :roll:
Συμφωνω! Ο γυρος μας - οταν ειναι καλος- ειναι απαικτος. Στην Τουρκια συνηθως τον βρισκω φτιαγμενο απο κιμα πραγμα που δε με ξετρελλαινει κιολας. Βεβαια γουστα ειναι αυτα. Στην Τουρκια τρελλαινομαι με τα λχματζουν και τους γκιοζλεμεδες! :clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom