Βέλγιο Γαλλία Γερμανία 14 μέρες στην Αλσατία, Μέλανα Δρυμό, Κολωνία, Βέλγιο…

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Πολύ ωραία η ιστορία σου και πολύ όμορφες εικόνες!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οχι με π.μ. Ας κατεγραφουν εδω οι πληροφοριες προς χρησιν και των υπολοιπων. Κριμα ειναι τοσες επιπλεον πληροφοριες να πανε χαμενες. Ακομη και αν δεν ειναι ενταγμενες στο σωμα της ταξιδιωτικης διηγησης, ποτε δεν μπορει να ξερει κανεις ποσο χρησιμες μπορει να ειναι σε εναν μελλοντικο ταξιδιωτη, ο οποιος ενδεχομενως και να μην ειναι καν μελος στο Travelstories, αλλα ψαχνοντας τυχαια στο Internet να μπορεσει να πληροφορηθει απευθειας κατι που τον ενδιαφερει.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εξαιρετικες φωτογραφιες! Αφου να φανταστεις οτι ζηλευω που μεγαλωσε η κορη μου κα δε μπορω να την παω!
Θέλεις να πας εμένα??? Προσφέρομαι!!! (και θα φέρω και την κόρη μου!)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κατσε να το συζητησουμε! Ειμαι σιγουρη οτι ο αφεντης μου θα ξετρελλαθει με την προταση! (να φερεις και τη μικρη εννοω!) Θα την εχει ως υποκαταστατο της δικιας του που την εχει κανει πλεον!
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
εεεε..πατέρα δεν είναι για σένα...μην κάνεις ζαβολιές...


Ξέρω ότι αύριο θα σαι σπίτι,επειδή πολλοί μεγάλοι δεν θα πάνε
στις δουλειές τους,γι αυτό σου γράφω.
Θέλω να σου πω λοιπόν Ένα Μεγάλο Ευχαριστώ
γι αυτά που μας διηγήθηκες και τις ιδέες που έδωσες σε κάποιες μαμάδες.
Πού ,δηλαδή να πάνε τα παιδάκια τους ώστε να μη βαρεθούν ,να διασκεδάσουν και να μάθουν πράγματα με ευχάριστο τρόπο:xmas_wink:
Μεταξύ μας μικρή μου, γράφεις πολύ καλύτερα απ τον μπαμπά,
μην του το πεις όμως και στεναχωρηθεί.
Πες του όμως ότι οι φωτογραφίες του σκίζουν.
Είναι πραγματικά Παραμυθένιες όπως είπαν κι άλλοι πριν από μένα.
Σου εύχομαι και του χρόνου ο μπαμπάς κι η μαμά να ναι καλά να σε πάνε ν ανακαλύψεις κι άλλους τόπους:xmas_razz:
Κυρία Ντίνα,
σας ευχαριστώ πολύ. Η τελευταία ευχή σας είναι η καλύτερη. Το ξέρω οτι γράφω καλύτερα από το μπαμπά. Το ξέρει κι ο μπαμπάς.
Σας έστειλα π.μ. για τα περαιτέρω...
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Kαι ότι έλεγα ότι ο επίλογος θα ήταν μικρός, τώρα πρέπει να γράψω κι ένα σωρό έξτρα πληροφορίες…
Η αναχώρηση από το μοτέλ έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα στις 4 (το ταξί ήρθε στην ώρα και στοιχίζει 10 ?, ανεξάρτητα χλμ, κλήση και βαλίτσες είναι ταρίφα για το αεροδρόμιο). Η αναχώρηση on time και όλα κύλισαν ρολόι.

afarm4.static.flickr.com_3633_3469558478_d867156531_b.jpg


Οι λόγοι που ήθελα να γράψω έναν επίλογο είναι πολλοί.
Αρχικά θα ήθελα να πω σε αυτούς που έχουν μικρά παιδιά, να μη φοβούνται να ταξιδέψουν (τουλάχιστον στην Ευρώπη). Απαραίτητη προϋπόθεση να καταστρώσουν ένα πρόγραμμα που δεν είναι εξαντλητικό και που έχει ενδιαφέρον για τα παιδιά. Όπου και αν φάγαμε υπήρχαν παιδικές μερίδες, δωράκι με το φαγητό, και γενικά οι παιδικές χαρές, και οι τρόποι να απασχολήσεις ένα παιδί ήταν δεκάδες. Εμείς πάντως που την έχουμε μια και μοναδική δεν διανοούμαστε πλέον να την αφήσουμε σε παππούδες και γιαγιάδες (που έτσι κι αλλιώς δεν είναι διαθέσιμοι). Όπως φάνηκε και από την ιστορία η μικρή ήταν το κεντρικό πρόσωπο που χάρισε άφθονο γέλιο σε όλο το ταξίδι.
Το οικονομικό σκέλος του ταξιδιού λίγο πολύ το έχετε δει. 210 αεροπορικά, 430 αυτοκίνητο, 150 πετρέλαιο –για 3200 χλμ-, κανένα 800άρι οι μετακινήσεις. Τα ξενοδοχεία κανένα 50άρι μέσο όρο τη βραδιά, το σύνολο 700 για ύπνο. Όλα τα υπόλοιπα ήταν 2000 ευρώ (δλδ συνολικά 3500 για 3 άτομα για 14 μέρες). Αυτά τα υπόλοιπα, αναλογούν κατά μέσο όρο στα 140 τη μέρα, που άλλοτε ήταν πολύ περισσότερα (Brussels, Cologne) και άλλοτε πολύ λιγότερα (Metz, Namur). Δική μας επιλογή να μένουμε σε budget hotels αλλά να έχουμε ένα αξιοπρεπές δείπνο σχεδόν κάθε βράδυ. Για την easyjet δεν θα πω πολλά, γιατί σε άλλα topics σφάζονται… Nα σημειώσω βέβαια ότι εμείς είχαμε μια πτήση 2 ωρών, χωρίς ανταπόκριση εεε και για διακοπές πηγαίναμε αν χάναμε και καμιά μέρα δεν θα χανόταν κι ο κόσμος (χωρίς να σημαίνει πως δεν είναι ενοχλητικό). Το καρότσι της μικρής δεν χρεώθηκε ως αποσκευή, όπως συμβαίνει με όλες της αεροπορικές. Αν λάβουμε υπόψιν το value for money είμαστε σουπερ ευχαριστημένοι.
TOP 10 του ταξιδιού σε τυχαία σειρά: Koln Lichte, σιντριβάνια σε Στρασβούργο, Europa Park, Ecomusee d’Alsace, Hackenberg, Gent Fest, Lesse καγιάκ, εστιατόρια σε Αλσατία, Bastogne historical center και Bruges.
Αντιλαμβάνομαι τη χρησιμότητα να μπουν εδώ πληροφορίες, αλλά η περιοχή που καλύψαμε είναι πολύ μεγάλη και οι πληροφορίες που έχω συλλέξει πάρα πολλές. Να φανταστείτε πως είχα οργανώσει και 2ήμερο στην Ελβετία στο Interlaken.
H γενική αρχή που εφάρμοσα ήταν να βάζω στη google «tourist office πόλη» ή «tourist office περιοχή» και να βλέπω τις εκδηλώσεις (events) την περίοδο που με ενδιέφερε. Να σημειώσω πως κατέβασα άπειρα brochures, αλλά και από τα περισσότερα γραφεία ζήτησα να μου τα στείλουν (δωρεάν το πολύ σε 1 βδομάδα). Αυτό λειτούργησε πολύ θετικά με τη μικρή και ενθουσιάστηκε με τη προετοιμασία που κράτησε περίπου 4-5 μήνες. Από όλες τις πηγές που βρήκα πάντως καλύτερη ήταν η Attractions Touristiques et Musees de Belgique. Μπορείτε να ξεφυλλίστε το σχετικό έντυπο ή να το κατεβάσετε Tourism Wallonia-Brochures (έντυπο Τourist attractions 2010) ή να ζητήσετε να σας το στείλουν.
Εξαιρετικό επίσης το Tourism Wallonia (brochures στα δεξιά).
Και τέλος
Visit Alsace
Cologne tourist information | Koeln.de
Destination Germany
Brugge Tourism
Welcome to Visitflanders!
Official website of Metz Tourist Office, Moselle, Lorraine
Alsace - Lorraine resources
OT STRASBOURG
Maison du Tourisme du Pays de Namur
Θεματικά πάρκα Guide leisure parks in europe

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα μέλη που απάντησαν όλες αυτές τις μέρες γιατί πραγματικά τα θετικά σχόλια είναι αυτά που σε δίνουν κίνητρο να συνεχίσεις να γράφεις και τα αρνητικά (που δεν υπήρχαν μέχρι τώρα) να βελτιωθείς. Για αυτό λοιπόν: ΕΡΣΗ, wotan1975, ΝΤΙΝΑ, Twinkie, taxidakia, astral, pattyyy, dimosf, KLEOPATRA, Giristroula, Eftichia, ioanna balla, makisg, sophakos, meli, nenena, kon_gav, Rosa, ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Υ.Γ. Εντός των επομένων ημερών ξεκινά η ιστορία για το ταξίδι του 2009: «Βαυαρικές & Αυστριακές Άλπεις, Μόναχο & Βιέννη». Κι εγώ αναγνώστης θα είμαι, αφού η μικρή θα το γράψει… Αφού «γράφει» καλύτερα…:xmas_smile:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμεις να σε ευχαριστησουμε απο καρδιας για τον κοπο που εκανες και για την πολυ ομορφη γραφη σου η οποια μας κρατησε το ενδιαφερον. Καλα να ειστε και να ταξιδευετε με την μικρη. Κανετε αριστα και ουτε να το φανταστειτε να την αφησετε πισω, ακομη και να υπαρχει καποια γιαγια. Καποτε θα νοσταλγειτε την παρουσια της στα ταξιδια σας.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ξαναευχαριστουμε!Η πληρεστερη ταξιδιωτικη ιστορια που εχω διαβασει!
Περιμενω με ανυπομονησια την ιστορια του 2009!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.286
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ευχαριστουμε πολυ για την υπεροχη ιστορια αλλα και για τις πολυτιμες πληροφοριες.στα αληθεια λυπαμαι που τελειωσε!!!!!
περιμενω με ανυπομονησια την επομενη ιστορια!!!!!!!!σε ενα ακομα υπεροχο προορισμο........
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Υπεροχη η ιστορια σου και βλεπω οτι τα ταξιδιωτικα μας γουστα ταιριαζουν παρα πολυ,οποτε θα σε παρακολουθω με αμειωτο ενδιαφερον συναδελφε.
Οσο για την Αλσατια τι να πω πια!
Την εχω σταμπαρει απο πολυ καιρο και ανυπομονω ν α παω !
Να χαιρεστε το κοριτσακι σας και να ανακαλυψετε μαζι την ομορφη Ευρωπη
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Ωραία η ιστορία σου , μας δίνει κουράγιο και στους υπόλοιπους να το δοκιμάσουμε.Ελπίζω να καταφέρω και εγώ να πάρω την μικρή μου σε ενα τέτοιο ταξίδι.Είναι φοβερή εμεπιρία για τα παιδιά.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστούμε πολύ και πάλι που μοιράστηκες αυτή την ταξιδιωτική σου εμπειρία μαζί μας! Πες στη μικρή ότι το fun club της περιμένει να μάθει πως τα πέρασε στις Άλπεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.305
Μηνύματα
887.458
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom